مجله خودرو ایران – در دومین نمایشگاه خودرو تهران ایرتویا نماینده رسمی اما پنهان تویوتا در ایران از RAV4 هیبریدی رونمایی کرد. با توجه به استقبال زیاد از نسخه بنزینی این مدل که هم زمان با بازار های جهانی از سال 2013 در خیابان های کشور تردد دارد و همین طور فروش خوب دیگر خودرو های هیبریدی همچون کمری هیبرید، پریوس، لکسوز NX هیبریدی و سوناتا هیبریدی، می توان فروش تظمین شده ای برای RAV4 هیبریدی انتظار داشت، گرچه نحوه قیمت گذاری نقش اساسی در اقبال عمومی نسبت به این خودرو را ایفا می کند. از زمان ورود این خودرو به کشور صحبتی به میان نیامده و حتی نمی توان با اطمینان کامل اعلام کرد که این خودرو وارد کشور می شود اما با این حال می توان امید داشت با باز شدن سایت ثبت سفارش نام این خودرو نیز مشاهده شود.

درست مانند دستمال کاغذی که با نام کلینکس شناخته می شود، پریوس هم مترادف با خودروی هیبریدی است با این حال تویوتا گسترش محصولات هیبریدی خود را به آرامی، محافظه کارانه و صد البته منطقی پیش برد به نحوی که معرفی اولین کمری هیبریدی تا سال 2006 طول کشید، اما در این کلاس داستان متفاوت است.

تویوتا در اواسط دهه 90 میلادی با RAV4 بنیان کلاس جدیدی به نام کراس اور های کامپکت را پایه گذاری نمود که امروزه پس از گذشت تقریبا دو دهه به یکی از پرفروش ترین کلاس های خودرویی تبدیل شده است و RAV4 نیز پس از گذشت 4 نسل همچنان در لیست پرفروش ترین های این سگمنت قرار دارد. نسل کنونی این کراس اور محبوب در سال 2012 و با کد XA40 در نمایشگاه لس آنجلس معرفی شد و با مدل 2013 به بازار عرضه گشت. پس از سه سال در نمایشگاه خودرو نیویورک در سال 2015 نسخه فیس لیفت XA40 رونمایی شد که شامل بازنگری در چراغ های جلو و عقب و به کارگیری کامپیوتر سفری TFT جدید بود که از هر دو نسخه این نسل در کشور به تعداد قابل توجهی موجود می باشد.

فلسفه طراحی این کلاس ایجاب می کند تا با یک نسخه کوچک و ساده سازی شده از یک SUV طرف باشیم که نشانه بارز آن نبود ردیف سوم صندلی‌ها و همین طور نبود سیستم 4WD در این خودرو است ( تنها به صورت دیفرانسیل جلو و یا AWD عرضه می گردد). پلتفرم به کار رفته در ساخت این نسل New MC نام دارد که در سال 2005 با نسل سوم (RAV4 (XA30 معرفی شد و همچنان استفاده از آن ادامه دارد تا جایی که لکسوز NX معرفی شده در سال 2014  نیز بر اساس همین پلتفرم است. RAV4 هیبریدی دارای 1705 میلیمتر ارتفاع، 1845 میلیمتر عرض و 4661 میلیمتر طول است. فاصله محوری آن 2660 میلیمتر و ارتفاع آن از سطح زمین در حدود 17.8 سانتی متر است که تقریبا 2.3 سانتی متر از مدل بنزینی بیشتر است.

در تمام این سال ها RAV4 تنها رقیبی سرسخت به نام هوندا CR-V را پیش روی خود می‌دید اما در سال های گذشته رقیبانی برحق مانند نیسان Rouge، کیا Sportage، هیوندای Tucson، میتسوبیشی Outlander و مزدا CX-5 نیز به این لیست اضافه شدند که ازین تعداد تنها مدل های مزدا و نیسان در بازار ایران حضور ندارند. به دلیل قیمت گذاری عجیب محصولات تویوتا در ایران این خودرو عملا رقیبانی از کلاسی بزرگ تر را در کنار خود می بیند که از جمله مهم ترین آن ها می توان به هیوندای سانتافه و کیا سورنتو اشاره کرد. با توجه به ظاهر ساده و قوای فنی متوسط، RAV4 نقطه برجسته ای نسبت به رقبا ندارد اما این یک تویوتاست و راز پیشتازی میزان فروش RAV4 در نیمه دوم 2016 در بازار آمریکا را باید در کاربردی بودن، راحتی و قابلیت اطمینان آن جستجو کرد ولیکن ناگفته نماند که این عنوان در نیمه اول سال 2017 به نیسان Rouge رسیده است که برادر کوچکتر آن با نام Rouge Sport شناخته می شود و همانند بازار اروپا احتمال حضور با نام قشقایی در ایران را نیز دارد.

تمامی تیپ های RAV4 هیبریدی از پیشرانه ای یکسان بهره می برند که شامل یک موتور بنزینی 2.5 لیتری و 4 سیلندر با 150 اسب بخار قدرت و دو موتور الکتریکی و 204 سلول باتری نیکل-کادمیوم است که یک گیربکس e-CVT با آن ها کوپل شده است. شالوده این سیستم تولید قدرت پیچیده همانی است که در مدل Highlander امتحان خود را پس داده است. در Highlander یک موتور الکتریکی بر روی محور جلو قرار گرفته و موتور الکتریکی دیگر در عقب و برای محور عقب در نظر گرفته شده است. به دلیل جثه کوچکتر RAV4 نسبت به Highlander سه ردیفه، موتور الکتریکی جلویی در RAV4 کوچکتر و قدرت آن 141 اسب بخار است (در Highlander این مقدار 167 اسب بخار می باشد) اما موتور الکتریکی عقبی ثابت مانده و در هر دو 67 اسب بخار تولید می کند. اگر RAV4 تمام توان خودرو به کار بندد قادر به تولید 194 اسب بخار قدرت می باشد. علت کمتر بودن حداکثر قدرت از مجموع توان تولیدی موتورهای بنزینی و الکتریکی در همزمان نبودن پیک تولید قدرت در این سه موتور است.

مدل هیبریدی 18 اسب بیشتر از غیر هیبریدی تولید می کند اما باید در نظر داشت که این مزیت تا حدودی با 150 کیلوگرم وزن بیشتر مجموعه تولید قدرت در نسخه هیبرید و رسیدن وزن کلی ماشین به عدد 1815 کیلوگرم کم رنگ می شود. با توجه به این موارد می توان توان حرکتی تقریبا یکسانی را برای هر دو نسخه هیبرید و غیر آن تصور کرد که در عمل نیز همین طور است و مدل هیبریدی به صورت نامحسوسی با 0.1 ثانیه اختلاف و ثبت زمان صفر تا صد 8.3 ثانیه ای نسخه چهارچرخ متحرک بنزینی را شکست می دهد ولی تاثیر موتور الکتریکی در سرعت های بالاتر بیشتر نمایان می شود به نحوی که تامین قدرت در دورهای بالا در مدل هیبریدی آرام‌تر و با وقارتر است!

در مورد تجربه رانندگی تخت گاز با مدل هیبرید باید اذعان کرد که به خوبی نسخه چهارچرخ محرک بنزینی نیست. در وهله اول در سیستم هیبریدی میل لنگی برای برقراری توازن قدرت در محور های جلو و عقب وجود ندارد و این وظیفه بر عهده موتورهای الکتریکی نهاده شده است که به نرمی و بی نقصی نسخه بنزینی AWD با میل لنگ نیست. در وهله دوم سیستم تعلیق نرم‌تر و وزن بیشتر سبب شده حرکات بدنه در مدل هیبریدی بیشتر شده باشد که البته در سرعت های پایین و در استفاده شهری این نکته یک مزیت محسوب می شود.

سیستم ترمز در RAV4 هیبریدی مانند سایر مدل های هیبریدی یک مجموعه دو بخشی شامل ترمز گیری اصطکاکی سنتی توام با سیستم تولید قدرت از نیروی ترمز می باشد که حسی متفاوت با مدل های غیر هیبریدی را القا می کند که در ابتدا به دلیل تصورات ذهنی تثبیت شده ما، مقداری آزاردهنده است گرچه با گذشت زمان و عادت به آن همه چیز عادی می شود. مسافت واقعی اندازه گرفته شده برای توقف کامل در سرعت 113 کیلومتر بر ساعت (علت انتخاب این سرعت استاندارد 70 مایل بر ساعت می باشد) در حدود 55 متر بود که در محدوده معمول برای خودرو های 2 تنی قرار دارد.

تویوتا راو4 هیبریدی

مصرف سوخت مدل هیبریدی به ترتیب در شهر، بزرگراه و ترکیبی 8.3 و 9.4 و 8.8 لیتر در هر صد کیلومتر می باشد که این ترتیب برای نسخه بنزینی به صورت 12.3 و 9.4 و 10.8 می باشد. اگر کمی به اعداد اعلام شده دقت کنید متوجه خواهید شد که در مدل هیبریدی مصرف جاده ای بیشتر از مصرف شهری است و همین طور مصرف شهری مدل هیبرید به صورت فاحشی کمتر از نسخه بنزینی می باشد. علت این موضوع به ذات سیستم تولید قدرت هیبریدی برمی گردد که در سرعت های پایین و مسافت های کوتاه نیاز کمتری به موتور بنزینی دارد.

سیستم تعلیق در جلو از نوع مک فرسون با میله تعادل و در عقب دوبل جناغی چند اتصالی با میله تعادل است اما شتاب جانبی اندازه گیری شده برای این مدل 0.76G می باشد که نسبت به هم رده ها کمی ناامید کننده است و کم فرمانی های زیاد از حد نیز گواهی بر این مدعا می باشند.

RAV4 هیبریدی در چهار تیپ LE، XLE، SE و Limited موجود می باشد که با توجه با سابقه محصولات وارد شده و همچنین سلیقه آپشن پرستی مشتریان در ایران احتمالا با تریم Limited که نسخه فول آپشن محسوب می شود ارائه گردد. به دلیل تعدد آپشن ها و عدم امکان درج آن ها در متن تمامی آن ها را به صورت جدولی در انتهای مطلب آورده ایم و جهت مقایسه ای بهتر در کنار تیپ های مختلف هیبریدی نسخه Limited و چهار چرخ محرک بنزینی هم آورده شده است.

تویوتا راو4 هیبریدی

RAV4 هیبریدی در تست ایمنی موسسه ملی ایمنی بزرگراه های آمریکا (NHTSA) موفق به کسب 5 ستاره ایمنی شد. همین طور موسسه بیمه برای ایمنی بزرگراه ها که یک موسسه مستقل در آمریکا است به مدلی از RAV4 که دارای چراغ های جلو LED می باشد درجه + Top Safety Pick را داده است که شامل تیپ Limited و SE می شود. به همین بهانه ویژگی های ایمنی خاص RAV4 هیبریدی 2018 را در ادامه به صورت دقیقی به شما معرفی می کنیم.

از سال 2017 همانند بسیاری از محصولات تویوتا، RAV4 هیبریدی نیز به صورت استاندارد با لیست بلند بالایی از ایمنی فعال عرضه می شود. کارخانه تعدادی از آن ها را به نام بسته Toyoya Safety Sence-P به صورت پایه بر روی RAV4 هیبریدی قرار داده که شامل سیستم جلوگیری از برخورد با قابلیت تشخیص عابر پیاده (PCS w/PD)، سیستم هشدار خروج از خطوط به کمک فرمان (LDA w/SA)، سیستم کروز کنترل دینامیک (DRCC) و سیستم نور بالای اتوماتیک (AHB) می شود.

RAV4 علاوه بر دارا بودن 8 ایربگ، به صورت استاندارد شش سامانه ایمنی مهم را نیز به همراه دارد که شامل کنترل پایداری خودرو (VSC)، کنترل کشش (TRAC)، ترمز ضدقفل (ABS)، توزیع الکترونیکی نیروی ترمز (EBD)، کمک دهنده ترمز (BA) و تکنولوژی توقف هوشمند (SST) است.

پکیج ایمنی تویوتا راو4 هیبریدی

آنچه که بیش از همه در این خودرو جلب توجه می کند طراحی داخلی و فضا سازی بهینه کابین است. صندلی های ردیف عقب فضای کافی پا و سر را برای سرنشینان فراهم می کند. قابلیت Cargo نیز برای صندلی های عقب در نظر گرفته شده است، بدین صورت که با تا شدن کامل قابلیت تبدیل شدن به یک ون حمل بار را فراهم می کند. البته جای‌گذاری باتری ها در قسمت عقبی موجب شده تا فضا نسبت به مدل بنزینی 80 لیتر کاهش یابد و صندلی ها کاملا تخت نشوند ولی تویوتا به صورت هوشمندانه ای ارتفاع قسمت بار را ثابت نگه داشت و همچنان می توان یک دوچرخه کوهستان با سایز چرخ 29 اینچ را به طور کامل در آن قرار دارد.

راحت طلبی در RAV4 سبب شده تا کمی از آن چه به آن لذت رانندگی می گوییم کاسته شود، به طور مثال به نظر می رسد سیستم الکتریکی کمکی فرمان بیش از حد قوی در نظر گرفته شده و نوعی حس مبهم از سطح جاده به راننده منتقل می کند و اصطلاحا فرمان بیش از حد سبک است، یا اینکه برای کاهش تکان های مرسوم خودرو های بلند قد در این خودرو از سیستم تعلیق نسبتا نرم تری استفاده شده است که همین موضوع به قیمت افت هندلینگ آن تمام شده است.

در پایان جدول مقایسه تیپ های مختلف آورده شده است و باید منتظر ماند تا ببینیم RAV4 هیبریدی در صورت ورود با چه تیپ و چه قیمتی وارد بازار ایران خواهد شد. در گذشته خبر هایی از تصمیم شرکت آرین موتور نمایندگی رسمی محصولات میتسوبیشی در ایران برای واردات مدل هیبریدی Outlander نیز اعلام شده بود که در صورت عملی شدن آن رقابت جالبی بین این دو خودرو سر خواهد گرفت.

 

 LE HybridXLE HybridSE HybridLimited Hybridبنزینی AWD Limited
قیمت پایه2713529030321853403032305
تهویه مطبوع دوگانه با فیلتر کابیندارددارددارددارددارد
دوربین با خطوط ثابتدارد----
دوربین با خطوط دینامیک--دارددارددارد
دوربین 360 چشم پرنده--آپشنالآپشنالآپشنال
سیستم اطلاعات و سرگرمی 6.1 اینچیدارددارددارد--
سیستم اطلاعات و سرگرمی 7 اینچی--آپشنالدارددارد
کامپیوتر سفری 4.2 اینچیدارددارددارددارددارد
حالت های اکو، اسپرت و تمام الکتریکیدارددارددارددارددارد (بدوت EV)
آینه وسط الکتروکرومیک بدون قاب --آپشنالدارددارد
فرمان چرمی تلسکوپی با دکمه های کنترل سیستم صوتی و کامپیوتر سفری-دارددارددارددارد
فرمان پلیمری تلسکوپی با دکمه های کنترل سیستم صوتی و کامپیوتر سفریدارد----
شیفتر با پوشش چرمی--مخصوص مدل SEدارددارد
صندلی راننده با قابلیت تنظبم در 6 جهت و صندلی شاگرد در 4 جهتدارددارد---
صندلی راننده با قابلیت تنظبم در 8 جهت و صندلی شاگرد در 4 -آپشنال---
صندلی راننده Softex با قابلیت تنظبم در 8 جهت با مموری و صندلی شاگرد در 4 --دارددارددارد
گرم کن صندلی های جلو-آپشنالدارددارددارد
صندلی های ردیف عقب با قابلیت تا شدن به صورت 60:40 و استراحتگاه وسطدارددارد---
صندلی های ردیف عقب Softex با قابلیت تا شدن به صورت 60:40 و استراحتگاه وسط--دارددارددارد
پاور ویندوز و بالابر اتوماتیک شیشه راننده دارددارددارددارددارد
قفل هوشمند با دکمه بر روی درب های جلوییدارددارددارددارددارد
سیستم خوشامد گوییدارددارددارددارددارد
کنسول وسطدارددارددارد--
کنسول وسط با پوشش SofTex---دارددازد
8 جا لیوانیدارددارددارددارددارد
فضای خالی بر روی پنل های درب هادارددارددارددارددارد
سه خروجی برق 12Vدارددارددارددارددارد
چراغ های جلوی هالوژنی اتوماتیکدارددارد---
چراغ های جلوی LED اتوماتیک--دارددارددارد
چراغ های روز هالوژنیدارددارد---
چراغ های روز LED--دارددارددارد
اسپویلر همرنگ بدنه با چراغ LEDدارددارددارددارددارد
چراغ های عقب با تم دودی--دارددارددارد
سیستم الکترونیکی چهار چرخ محرکدارددارددارددارددارد
رینگ 17 اینچی 5 پیچ با لاستیک 225دارددارد---
رینگ 18 اینچی 5 پیچ با لاستیک 235--دارددارددارد
دستگیره درب همرنگ بدنهدارددارددارد--
دستگیره درب کرومی---دارددارد
آنتن کوسه ای همرنگ بدنهدارددارددارددارددارد
بامپر های جلو و عقب نقره ایدارددارددارددارددارد
آینه های تاشوی برقی با گرمکن و نقطه کور دارددارددارددارددارد
مونروف-دارددارددارددارد
درب صندوق عقب برقی-آپشنالدارددارد-
شیشه جلو جاذب UV و صدادارددارددارددارددارد
روف ریلدارددارددارددارددارد
گل پخش کن چرخ هاآپشنالآپشنالآپشنالآپشنالآپشنال
سنسور پارک جلو و عقب-آپشنالآپشنالداردآپشنال
هشدار ترافیک پشت سر-آپشنالدارددارددارد
باز شدن درب صندوق عقب با پا و بدون دخالت دست---آپشنالآپشنال
نشانگر باد لاستیک هادارددارددارددارددارد
سیستم مدریت یدک کشدارددارد-دارددارد
سیستم کمک به شروع حرکت در سربالاییدارددارددارددارددارد