فرمول یک ایران – جان زنی، رئیس شرکت آکرونیس، با توجه به حملات سایبری اتفاق افتاده در سال جاری، این هشدار را به فرمول یک داد که باید حملات سایبری را جدی بگیرد.

وی گفت:

فرمول یک ورزشی بسیار پرطرفدار است و این دقیقا شاخصه‌ی اصلی هدف‌های حملات سایبری است. نکته‌ای که شما را بسیار تحت فشار خواهد گذاشت. باید این مسئله جدی گرفته شود. تاکنون فرمول یک خوش شانس بوده است. امیدوارم در آینده نیز خوش شانس بماند و بسیار ایمن‌تر بشود.

آکرونیس در حال حاضر با تیم تورو روسو برای حفظ امنیت و انتقال ایمن داده‌ها و اطلاعات این تیم، همکاری می‌کند. زنی می‌گوید که این تیم از این لحاظ یک استثنا در فرمول یک است.

وی توضیح داد:

فرمول یک جامعه‌ای منزوی است و به همین دلیل نگران هکرهای خارجی نیستند، این مسئله باعث می‌شود که افراد مختلف به راحتی وارد این جامعه شوند و کارهای مخربی انجام دهند. از چند نفر در فرمول یک سوالاتی در این رابطه پرسیدم و آنها اینچنین پاسخ دادند: “چرا باید کسی بخواهد به ما حمله کند؟ ما فقط می‌خواهیم که اطلاعاتمان به دست رقبا نیافتد.”

اخاذی سایبری (Ransomware)

اخاذی سایبری (Ransomware)

نوعی از حملاتی که زنی معتقد است فرمول یک طعمه‌ی خوبی برای آن به حساب می‌آید به اخاذی سایبری معروف است. این نوع حمله‌ی سایبری به اینگونه عمل می‌کند که یک ویروس نرم‌افزاری، به صورت غیر مجاز به یک سیستم دسترسی پیدا می‌کند. داده‌های حیاتی و مهم این سیستم را رمزنگاری می‌کند، در نتیجه‌ی این عمل، قربانی باید بهایی که هکر از او درخواست می‌کند را بپردازد تا اطلاعات خود را بازیابی کند.

کارشناسان سیستم‌های امنیتی بر این باورند که اوایل امسال، انگلستان قربانی حمله‌ای سایبری از طرف ویروسی به اسم واناکرای(WannaCry) شده است. ویروسی دیگر به اسم پتیا(Petya) نیز صدها کامپیوتر در اروپا را هدف قرار داده است. تخمین‌ها نشان دهنده‌ی این هستند که مجرمان سایبری از این حملات، مبلغی نزدیک به 5 بیلیون دلار به جیب زده‌اند.

زنی ادامه داد:

نکته‌ی ترسناک این قضیه آنجا است که این هکرها اقدام به فروش این ویروس‌ها به باندهای خلافکاری بزرگ و کوچک کرده‌اند و فقط به فکر چند حمله‌ی تصادفی برای زدن مقداری پول به جیب، نیستند.