فرمول یک ایران – پس از گذشت پنج سال موفق در فراری و کسب سه نایب قهرمانی جهان به تیمی پیوست که در سال 2007 برای آن ها رانده بود و حتی پس از اتمام سال در رده ی سوم جدول راننده ها به دلیل مشکل با راننده ی دیگر تیم لوئیس همیلتون از این تیم جدا شده بود.

وضعیت این سال مک لارن اما مانند سال 2007 نبود ، سال 2007 مک لارن از موتور مرسدس استفاده می کرد اما در سال 2015 مک لارنی ها با موتور هندا ، شرکت نه چندان موفق در فرمول یک می راندند ، هندا موفقیت های بزرگی را تا قبل از سال 2000 تجربه کرده بود اما پس از آن افت بسیار شدیدی داشت و شاید موتور هندا را تا قبل از این تجربه نه چندان موفق می نامیدیم اما این تجربه “افتضاح” بود.

مک لارن دو راننده ی بزرگ و دو قهرمان جهان داشت که سرنوشت تلخی را در ادامه راه خود می دیدند سرنوشتی که فاجعه ی هندا برایشان به ارمغان آورده بود سرنوشتی حوصله سر بر که هیچ راهی برای فرار از آن نداری ، هر روز و هر روز مصاحبه های امیدوارکننده از ران دنیس یا اریک بولیر یا رانندگان تیم مبنی بر بازگشت هندا می شنویم اما همه می دانند که وضعیت از آن چه فکر می کنند حتی اگر بدتر نباشد بهتر هم نیست !

این وسط اما قربانی اصلی دو راننده ی تیم ، فرناندو آلونسو و جنسن باتن هستند زیرا مک لارن به هر حال یک زمانی به اوج خود باز می گردد چه حالا چه سال بعد چه ده سال بعد اما راننده های تیم شاید سال دیگر در فرمول یک نباشند … آن ها چه تصمیمی باید بگیرند؟

فرناندو آلونسو کسی بود که تاج و تخت شوماخر را به هم ریخت و دو سال پشت سر هم در 2005 و 2006 بر تخت سلطنت فرمول یک نشست و از آن به بعد او از حاکمان سرزمین سرعت شناخته می شد او از سال 2006 به بعد موفق به قهرمانی در بازی تاج و تخت این سرزمین نشد اما سه بار آن هم سوار بر خدای این سرزمین ، فراری رده ی دوم را به دست آورد اما در سال 2014 نه فراری ، فراری همیشگی بود نه آلونسو ، آلونسوی همیشگی و فرناندو با کسب تنها دو پودیوم فصل را در رده ی ششم به پایان رساند تا هم فراری به فکر راننده ی جایگزین بیافتد هم آلونسو به فکر رفتن … تنها تیم بزرگی که راننده نیاز داشت مک لارن بود و فرناندو آلونسو را جایگزین کوین مگنوسن جوان کرد فرناندو اما نمی دانست که قدم در چه تله ای می گذارد ! پس از گذشت چهار مسابقه از سال و به دست نیاوردن هیچ امتیازی در مک لارن همه متعجب شدند … آیا 2015 سال بد مک لارن است؟ جواب خیر است این سال افتضاح مک لارن است ! پس از گذشت یک سال و آغاز فصل جدید امید خیلی ها دوباره زنده شد تا شاید هندا به بازی برگردد اما همان خیلی ها دقیقا در اشتباه بودند و وضعیت چندان فرقی نکرد.

 

آّلونسو چندی پیش در یک برنامه ی تلویزیونی اسپانیایی گفت که اگر شرایط یکسان باشد تمام راننده ها را شکست می دهد اما آیا او به دنبال شرایطی یکسان با راننده های بزرگ دیگر می رود ؟ رایطه ی ناندو با مک لارن در مرز نابودی است چه زود و چه دیر اما احتمال نیفتادن این اتفاق نیز وجود دارد ، خیلی ها منتظر انفجار هندا و پیشرفت آن ها در سال جدید هستند اما آیا این اتفاق می افتد؟ خود آلونسو حداقل در مصاحبه هایش این گونه می گوید که به قدرت هندا و مک لارن اعتماد دارد و مطمئن است که مک لارن با هندا موفق می شود و می توانند تاج مرسدس را بدزدند اما این احساس واقعی آلونسو به تیمش است؟

همه می دانند که آلونسو از رانندگان جنگنده ی فرمول یک است و همیشه به دنبال بهترین نتیجه است در گرندپری بحرین امسال دکترهای فیا به او اجازه ی رقابت را ندادند و تیم به او دستور داد که به خانه ی خود برگردد اما ماند چرا؟ خودش به رسانه ها چنین گفت

تیم به من گفت برو خونه ت اما من گفتم که امکان نداره من می خوام صدای ماشین ها رو بشنوم من می خوام به استوفل کمک کنم می خوام آپدیت های جدید رو ببینم و ببینم اونا چطور کار می کنن.

همچنین در کنفرانسی دیگر گفته بود که

من از سختی ها آگاهم می دونم چه سختی هایی در سال جدید پیش رو داریم زمانی که برنده نمی شی نمی تونی خوشحال باشی فقط یه تیم خوشحاله و اونم تیم برنده ست بعضی وقت ها باید فراموش کنیم  ، فراموش کنیم و بین نفر اول یا سوم یا هفتم یا هجدهم یا بیست و دوم فرقی نذاریم نفر بیست و دوم مسابقه ناراحت ترین مرد دنیا نیست کسی که دوم شده یا بیست و دوم یه درد رو دارن چون اول نشدن امسال من حس خوشحالی دارم چون سرسپردگیه تیم رو دیدم و می دونم که این پروژه بلخره موفق می شه چه تو مدت کوتاه چه طولانی نمی دونم اما همکاری مک لارن – هندا بالاخره یه روز موفق میشه و ما می خواهیم این مدت رو تا جایی که ممکنه کوتاه کنیم و این دلیل جتگیدن ماست می دونم که برای هوادارام سخته که من رو تو این وضعیت می بینن نا امیدن اما به نظرم کسی که همیشه چهارم میشه هم عملکردش به اندازه ی من یا حتی بیشتر ناامید کننده ست.

فزناندو آلونسو

امید مک لارنی ها در فصل بعد به تغییر قوانین است ، با تغییر قوانین همه چیز از صفر شروع می شود هرقدر که امروز مرسدس جلوتر از مک لارن است از بین می رود و همه از نقطه ی صفر شروع می کنند و این بهترین فرصت برای مک لارن و هنداست شاید سال بعد باتن یا آلونسو از فرمول یک خداحافظی کنند شاید فرناندو به مرسدس یا فراری یا حتی تیم های دیگر برود اما ممکن است که بمانند تا این ماموریت را به سرانجام برسانند ماموریتی که شاید غیرممکن باشد هر اتفاقی که بیافتد مک لارن به آلونسو و باتن دو فصل بدهکار است …

18 دیدگاه

 1. هومن

  0

  0

  فرناندو تو ۲۰۱۴ دوتا سکو داشت چین سوم شد مجارستان دوم البته با عرض احترام به ادمین های زحمتکش سایت

 2. هومن

  0

  0

  خیلی زور داره قوی باشی اما نتوانی کاری کنی اونم کی آلونسو از ۲۰۱۴ دیگه به غیر از لوییس راننده خفنی ندیدم اون از سباستین که از ۲۰۱۴ نابود شد و بقیه بعد از ۲۰۱۴ به کل نابود شدن امیدوارم یه شرایط یکسان خوبی از ۲۰۱۷ حاکم شه تا یه رقابتی مثل ۲۰۰۷ بین لوییز و فرناندو حداقل بین دو سه تا قهرمان رو فرم داشته باشیم تاکید میکنم بین قهرمان ها

 3. slr722

  0

  0

  فقط اینو بگم که النسو تو سال 2014 با اون ماشین خیلی ضعیف فراری فوق العاده عمل کرد…

  اختلاف امتیازش با هم تیمیش یعنی کیمی بالای 100 امتیاز بود

  • هومن

   0

   0

   دقیقا حق باشما هست اون ماشین اون سال نه لایق کیمی بود نه الونسو اونوقت راننده ای مثل آلونسو که من هوادارانش نیستم ولی خدایی اینقدر این راننده خوبه والبته بساز که ادم نمیتونه ازش تعریف نکنه با نزدیکای ۱۰۰ سکو باید فقط ۲ قهرمانی داشته باشه بخدا حیفه آیندگان هم که کاری به این کار ها ندارن که فقط میگن راننده ای بوده اسپانیایی که دوسال قهرمان شده همین

 4. cfz

  0

  0

  ادمین جان سال بعد ماشینا چه تغییری میکنن که همه باید از صفر شروع کنن؟ موتورهای هیبریدی کنار گذاشته میشن؟

 5. Ali n

  0

  0

  من یکی از طرفدارای دو آتیشه آلونسو و مک لارن و رنو هستم و شاید نظری که در ادامه میذارم به دوآتیشه بودنم تعبیر بشه ولی اگه کمی انصاف داشته باشید حرفام منطقم درش هست :
  به نظرم بعد از شوماخر بهترین راننده ای که وارد F1 شده آلونسوس که متاسفانه به لیاقتش که بیش از دو قهرمانی جهانه نرسید.
  تو این بین شاید بشه گفت همیلتون تا حدودی مشابه آلونسو لیاقت این تعداد قهرمانی رو داشته که بعد میگم.
  من اهل این نیستم که بگم اگه این طور می شد اونجور میشد و …ولی تنها یک اگه میگم که با اون میشه به این نتیجه رسید که حقش حداقل 3-4 قهرمانی بیشتر بود آلونسو تو 2007 با اختلاف یک امتیاز سوم شد ، و شاید اگه اون خصومت با ران دنیس تو مجارستان نبود آلونسو اونجا نگم pole حداقل دوم می شد و میتونست تو مسابقه حداقل 4 امتیاز بیشتر بگیره و قهرمان بشه.
  بازم اگه اون مشکل با ران دنیس نداشت لازم نبود مکلارن رو تو 2008 ترک کنه و برو رنو که از اوجش فاصله گرفته بود علی رغم اینکه همون سال نیم فصل دوم بیشتربن امتیازو داشت.
  از قبل هم بابت رابطه خوبه آلونسو و دی مونتزملو قرار بود آلونسو بعد از پایان قراردادش با مک لارن تو 2010 از 2011 به فراری بیاد و اونجا خداحافظی کنه اما اینم به خاطر درگیری با دنیس نشد.
  تو 2010 و گرند پری آخر رو اشتباه فاحش گاراژ فراری تو تعیین استراتژی قهرمانی رو از دست داد و 2012 که شاید بهترین سال فرمول یک آلونسو بود با دوتصادف پی در پی در بلژیک و ژاپن که گروژان و رایکونن مقصر بودن و البته هدیه شوماخر به فتل تو گرند پری آخر سال قهرمانی رو نا باورانه از دست داد.
  آلونسو در بین راننده های حاضر تنها راننده ای هست که در رقابت با هم تیمیاش در رنکینگ نهایی همیشه برنده بوده .
  اما همیلتون رو شاید تنها راننده ای میشه دونست که پایاپای آلونسو تو یک تیم که از یک موتور و یک شاسی بهره می بره رقابت کرد و در آخر هم امتیاز باهم فصلو تموم کردن.
  حالا دوست دارم با انصاف هر کس نظرشو درباره تعداد قهرمانی که آلونسو لیاقتشو داشت نظر بده
  من میگم 2005 و 2006 و 2007 و 2010 و 2012 و شاید 2008 که البته چون تو مک لارن نموند نمیشه با قطعیت گفت.
  نظر من 5 فهرمانی ؛ هم تعداد خوان مانئول فانجیو

  • هومن

   0

   0

   من خودم طرفدار همیلتونم ولی همیشه گفتم الونسو به حقش اونجوری که استحقاقش رو داشته نرسیده

  • عارف

   0

   0

   اقا علی, من خودمم عاشق فرناندو ام و بدجوری ازش خوشم میاد و سال هاست طرفدارشم.من همیشه حسرت اینو می خورم که چرا استعدادش تلف شد, چرا انقدر در حقش نامردی شد,اون از شوماخر که به وتل کمک کرد و اونم از پتروف که تو ابوظبی نگذاشت الونسو ازش سبقت بگیره.قبل از تغییر قوانین رد بول بهترین بود ولی فرناندو با ماشین افتضاح فراری همیشه وبر رو شکست می داد و دوم می شد.کسی که به سلطه شوماخر پایان داد و با اون سرعت تو پیست ایمولا سبقت گرفت. مونتونیا از اسطوره های فرمول یک فرناندو رو بهترین دونسته. من از این ناراحتم که بعد ها آیندگان خوب بودن رو به تعداد قهرمانی می بینن نه عملکرد. ولی ما به هر حال عاشق فرناندو ایم و به عناوین کاری نداریم. Gracies Fernando

   • vh

    0

    0

    هومن و علی عزیز هر دو به یک نکته ای اشاره کردید که حقیقت نداره :
    درسته که توی مسابقه برزیل 2012 شوماخر اجازه داد وتل ازش جلو بزنه و رده ششم رو به وتل اهدا کرد، ولی این موضوع هیچ تاثیری در قهرمانی فصل نداشت چرا که وتل با همون رده هفتمی هم همچنان قهرمان میشد. برای روشن شدن اعداد و ارقام رو براتون مینویسم : امتیازات وتل و آلونسو پس از برزیل به ترتیب 281 و 278 بود یعنی وتل 3 امتیاز بیشتر از آلونسو داشت. در صورتیکه وتل بجای ششم، هفتم میشد، از مسابقه برزیل بجای 8 امتیاز، 6 امتیاز میگرفت، یعنی 2 امتیاز کمتر، و در نهاین با 279 امتیاز در مقایسه با 278 امتیاز آلونسو همچنان قهرمان میشد.

 6. احسان

  0

  0

  هم الونسو و هم باتن اول فصل باید میرفتن ویلیامز ، ماشین اونها بعد از مرسدس ردبول فراری چهارمین ماشین سریع مسابقه است و تنها ماشینهایی که میشه باهاشون رفت روی سکو …یه طرف یه ماشین خوب توسط بوتاس/ماسا حروم میشه یه طرف2 تا قهرمان جهان توسط یه ماشین بد حروم میشن

 7. Ali n

  0

  0

  Vh عزیز بله درسته من موقعی که نظرمو گذاشتم هم میدونستم که فتل با 7 می برزیل قهرمان بود ، ولی اینو در نظر داشته باش که ماشین فتل تو همون دور اول آسیب دید و قابل تعمیر کردن هم نبود و میتونست از نفر 8 ام تحت فشار باشه ، و در کل معنی نداره تو یک مسابقه کسی از تیم دیگه به یک راننده از تیم دیگه یک پله ارفاق کنه حتی اگه جایگاه 21 خودشو بده به نفر 22 ام.
  این یعنی کمک کردن.
  شما از کجا مطمئنی که اگه شوماخر بهش راه نمیداد 7 ام میموند ؟

دیدگاه خود را بیان کنید