مجله خودرو ايران ایکس کلاس ، اولین پیکاپ مرسدس است که به منظور پر کردن فضای بین خودرو های شاسی بلند فول سایز این برند و خودرو های تجاری آن تولید شده است.

در نگاه اول سری X جدید را بی شباهت به نیسان ناوارا نخواهید یافت، علت این امر کاملا واضح است. این پیکاپ خوش چهره محصول پیوند جدید و مشترک نیسان-مرسدس است. با این وجود مرسدس در نهایت ظرافت به وسیله تغییر فرم درب ها، فضای قرار گیری چرخ ها و اضافه کردن جزئیات خاص خودش چهره ای متفاوت تر، خاص تر و لوکس تر از برادران ناتنی اش ایجاد کرده است.

پیکاپ مرسدس بنز

به اعتقاد مرسدس محصول جدیدشان دینامیک اصیل و خاص محصولات مرسدس را یدک می کشد. X-Class در سه تیپ مختلف روانه بازار خواهد شد:

Pure: مدل پایه مخصوص کسانی که به دنبال کارایی و دوام  بیشتر از یک پیکاپ هستند.

Progressive: برای کسانی که به غیر از کارایی به دنبال زیبایی و راحتی بیشتر با تنوع رنگی بیشتری هستند.

Power: مدلی مخصوص عاشقان پیکاپ های قدرتی

مشخصا هدف مرسدس از طراحی این پیکاپ، استفاده از آن به عنوان خودروی شخصی و روزمره بوده است. به همین جهت در کلاس X  به راحتی هرچه بیشتر سرنشینان توجه ویژه ای شده است. در شاسی این خودرو از ساختار نردبانی بهره گرفته شده و برای  تعلیق بخش انتهایی آن از سیستم شناخته شده مرسدس، multi link، استفاده شده است. ترکیبی که برای رانندگی جاده ای راحت ساخته شده است.

پیکاپ مرسدس بنز

با تمام این تفاسیر، ایکس کلاس همچنان برای رانندگی خارج جاده ای قابل اطمینان خواهد بود. این پیکاپ در نسخه استاندارد دارای محور محرک عقب و در نسخه سفارشی به صورت چهار چرخ متحرک مجهز به HDC است.

 

کوچکترین موتور X-Class یک موتور 2.3 لیتری با قدرتی معادل 187 اسب بخار است كه به صورت سفارشی می تواند به سیستم 4WD مجهز شود. قویترین موتور قابل سفارش یک موتور V6 با قدرت 255 اسب بخار است که بر روی X 350D قرار خواهد گرفت و به صورت استاندارد مجهز به سیستم انتقال قدرت AWD و گیربکس اتوماتیک است.

تمامی مدل ها دارای سیستم های پیشرفته ایی از جمله، انتخاب حالات  رانندگی بین ECO ،COMFORT ،SPORT و OFF ROAD، سیستم هشدار حرکت بین خطوط و جلوگیری از برخورد و قابلیت چک کردن موقعیت خودرو به همراه میزان سوخت داخل باک توسط اپلیکشین مخصوص مرسدس می باشند.

بر اساس پیش بینی های مرسدس، بازار هدف این محصول شامل صاحبان زمین و کشاورزان آرژانتینی، پیمانکاران ساختمانی در استرالیا، خانواده های برزیلی و ماجراجویان ورزشی در آلمان می باشند. ایکس کلاس وسیله نقلیه ای کاملا بین المللی می باشد.

ظرفیت جا به جایی بار این پیکاپ معادل 1100 کیلوگرم است و قابلیت یدک کشی تا 3.5 تن را دارا می باشد.

شروع فروش اروپایی این محصول از ماه نوامبر با قیمت پایه 37,000 یورو در آلمان و حدود 30,000 پوند در انگلستان آغاز خواهد شد.