مجله خودرو ایران – 300 اس ال آر ، خودروی افسانه ای دو سرنشینه مرسدس بنز که برای مسابقات طراحی شده بود و در دهه پنجاه میلادی، طوفانی میان علاقمندان خودرو های اسپرت به راه انداخت. بلافاصله پس از حضور در مسابقات، توانست به موفقیت برسد و قهرمانی مسابقات قهرمانی ماشین های اسپرت را به دست بیاورد.

 

طراحی اس ال آر 300

 

با این که مرسدس با مدل افسانه ای 300SL سال های متمادی در دهه پنجاه درخشیده بود، اما مدیران این شرکت می خواستند حجت را تمام کنند. آن ها از 300 اس ال الهام نگرفتند، بلکه خودروی فرمول یکشان، یعنی مدل W196 را که طی فصل های 1954 و 1955 برای مرسدس در مسابقات فرمول یک شرکت می کرد را انتخاب کردند.

موتور هشت سیلندر و خطی دو و نیم لیتری مدل W196  را برداشتند و آن را تا سه لیتر افزایش حجم دادند و قدرتش را از 290 اسب بخار به 310 اسب بخار رساندند. نام ماشین را SLR گذاشتند که در آلمانی مخفف “اسپرت مخصوص مسابقات سبک ” می شود و همه و همه این کار ها دستپخت رییس نابغه بخش موتوراسپرت مرسدس، رادولف اولنهات بود.

 

رادولف اولنهات

رادولف اولنهات

موتور اس ال آر در میانه عرضی ماشین و در قسمت جلوی طولی آن قرار داشت. به جای آن که پیشرانه آن روی اکسل جلو قرار بگیرد، آن را کمی پشت آن قرار دادند تا تعادل وزن پشت ماشین و جلوی ماشین برقرار شود. ستون های بدنه آلومینیومی بودند و روی آن را با فلز منیزیوم پوشانده بودند که بسیار سبک تر بود. منیزیوم تقریبا یک چهارم وزن آهن را داشت و استفاده از آن دست برتر را به مرسدس می داد. همین موضوع باعث شده بود که اتومبیل حدود 880 کیلوگرم وزن داشته باشد.

موتور 2497 سی سی مدل W196 با ابعاد قطر پیستون و طول نقاط مرگ پیستون 68.8×78 میلی متری، به موتوری 2982 سی سی با ابعاد  78×78 میلی متر تبدیل شد و قدرتش از 290 اسب بخار در دور موتور 8500، به 310  اسب بخار در دور موتور 7400 دور در دقیقه رسید و یکی از دلایل اصلی این ارتقا، منیفولد جدید مرسدس بود.

مرسدس بنز W196

مرسدس بنز W196

حداکثر گشتاور خودرو 318 نیوتون متر در 5950 دور در دقیقه بود. مثل مدل فرمول یک مرسدس، W196، موتور خودرو 33 درجه به سمت راست کج بود تا ارتفاع 300 اس ال آر کوتاه بماند که ثمره آن، عملکرد آیرودینامیک بهتر و البته قوسی به سمت بیرون در سمت شاگرد بود. این تحدب را در مدل تایپ مونزا هم می بینیم.

 

برای افزایش میزان انعطاف پذیری میل لنگ، سیستم انتقال قدرت به جای انتهای میل لنگ، با چرخ دنده ای از میانه پیشرانه تغذیه می شد. از دیگر ویژگی های پیشرانه خودرو، سوپاپ های دسمودرومیک بود که در دور موتورهای بالا، خطایی از خود نشان نمی داد و به مراتب از سیستم معمول سوپاپ ها بهتر بود. همچنین تزریق مستقیم سوخت به موتور از دیگر دستاورد های مرسدس از دوران جنگ جهانی دوم بود که در جنگنده های آلمان استفاده می شد و پس از مدتی به صنعت خودرو وارد شد.

سوخت اس ال آر ترکیبی از 65 درصد گازولین و 35 درصد بنزین با اوکتان بالا بود. در بعضی مسابقات از الکل هم استفاده شد تا عملکرد خودرو به شدت افزایش پیدا کند.

برای تقویت ترمز ها، از ترمز های کاسه نمدی بسیار بزرگ برای چرخ های 16 اینچی 300 اس ال آر استفاده شده بود. سیستم تعلیق برای هر چرخ مستقل بود. فنر های پیچشی در تعلیق دو جناقی محور جلو استفاده شده بود.  برای جلوگیری از بلند شدن ماشین از روی زمین در سر پیچ ها، میله هایی هر قسمت شاسی را به سمت مخالف آن وصل می کردند. اگر چه با این تمهیدات اتخاذ شده، باز هم بیش فرمانی های لحظه ای گریبان گیر SLR بود.

300 اس ال آر

در مسابقات لمانز سال 1955 که بعدا در این مقاله به اتفاقات آن می پردازیم، اس ال آر با بادشکن عقب بسیار بزرگی حاضر شد تا چسبندگی را افزایش دهد و عملکرد ترمز ها در انتهای مسیر های صاف بهبود یابد. ایده این کار از آلفرد نوبار بود. نوبار تحقیقاتش را بر روی کاهش آسیب لاستیک ها و خنک تر نگه داشتن ترمز های کاسه نمدی در مسابقات استقامتی که سرعت ماشین ها باید بار ها از 290 کیلومتر بر ساعت تا 40 کیلومتر بر ساعت تغییر  کند، متمرکز کرد. در تست ها، از یک اسپویلر 0.7 متر مربعی که به طور قابل توجهی چسبندگی سر پیچ ها را افزایش و سرعت ماشین را کاهش می داد استفاده شد تا اس ال آر به شدت از رقیبش، جگوار D-Type پیش بیفتد.

 

اس ال آر یک جایگاه اضافی هم کنار راننده داشت که کمک راننده، مکانیک یا نقشه خوان، بسته به نوع مسابقه می توانستند در آن قرار بگیرند. از این جایگاه اضافه تنها یک بار در مسابقات میلی میلیا استفاده شد. در مسابقات با پیست های کوچک، صندلی اضافه برداشته می شد و جایگاه بسته می شد که به خواص آیرودینامیکی ماشین کمک می کرد.

 

رکورد های اس ال آر 300

راننده افسانه ای تیم مرسدس، سر استرلینگ ماس، در سال 1955 با خودروی 300 اس ال آر خود توانست در مسابقات میلی میلیا در ایتالیا برنده شود. ماس همچنین رکورد سرعت میانگین مسابقات را به عدد شگفت انگیز 156 کیلومتر در ساعت رساند. قابل ذکر است که مسابقات میلی میلیا، مسیری 1600 کیلومتری داشت. ماس در این مسابقه توسط روزنامه نگار صنعت اتومبیل، دنیس جنکینسون همراهی می شد. کار جنکینسون کمک به ماس برای شناخت مسیر بود؛ کاری بسیار مشابه کار نقشه خوان ها که امروزه در مسابقات رالی انجام می دهند. خوان مانوئل فانیگو در دیگر اس ال آر حاضر در مسابقه، توانست رده دوم را کسب کند.

300 اس ال آر

سر استرلینگ ماس سوار بر اس ال آر – سال 1977، پیست نوربرگرینگ

اس ال آر ها همچنین توانستند رتبه های اول تا سوم را در مسابقه توریست تروفی و اول و دوم در مسابقه تارگا فلوریو به دست بیاورند که کمک بزرگی به قهرمانی مرسدس در رده بندی کلی مسابقات اتومبیل های اسپورت کرد.

300 اس ال آر

با این حال، پیروزی های مقتدرانه و فوق العاده 300 اس ال آر در سایه بزرگ و سیاه تراژدی لمانز سال 1955 گم شد. در سومین ساعت مسابقه، یکی از اس ال آر ها به رانندگی پییِر لِوِف، با برخورد به یک استون هیلی، به پرواز در آمد و به سمت تماشاگران رفت. قسمت های سنگین اتومبیل مثل رادیاتور، موتور و سیستم تعلیق از بدنه جدا شدند و به سر مردم بیچاره افتادند. در اثر این تصادف لوف در دم جان باخت. بدنه منیزیومی با شعله های کور کننده شروع به آتش گرفتن کرد. آب هم دمای شعله آتش را بیشتر کرد و تاثیری روی آن نداشت. در نهایت هشتاد و چهار تماشاگر و پیر لِوِف راننده مرسدس کشته شدند. از این حادثه به عنوان مرگ بار ترین اتفاق تاریخ موتوراسپرت نام برده می شود.

تصادف 300 اس ال آر

تصویری ناگوار از مسابقه لمانز 1955 – روی زمین، جسد پیر لوف دیده می شود

در ساعت دهم مسابقه، دو اتومبیل دیگر مرسدس از مسابقه اخراج شدند. محرومیت مرسدس سه دهه طول کشید و آن ها بار دیگر در سال 1989 به مسابقات برگشتند. به همین ترتیب نسخه مسابقه ای 300 اس ال آر به تاریخ پیوست.

 

مدل کوپه اولنهات” اس ال آر 300

 

 

پیش از مسابقات لمانز سال 1955 و خروج مرسدس از موتوراسپرت، رادولف اولنهات دستور داد که شاسی دو تا از 9 تا اس ال آر موجود را برای تبدیل به نسخه هایبرید آماده کنند. محصول، ماشینی با امضای در های گالوینگ بود که ترکیبی از مدل 300 اس ال و 300 اس ال آر بود. مرسدس پیش از مسابقات لمانز اعلام کرده بود که در پایان سال 1955 از موتوراسپرت کناره خواهد گرفت. مسابقات لمانز مزید بر علل شد و مرسدس دیگر در مسابقه ای تا سال 1989 شرکت نکرد. به همین دلیل، ساخت موتور هایبریدی معلق شد و تنها یک کیف پر از تجهیزات، دو شاسی ناقص 300SLR  و تعدادی صدا خفه کن اگزوز روی دست اولنهات باقی ماند. مدیران مرسدس از او طرحی مفهومی خواستند که به نام شرکت ساخته شود.

300 اس ال آر

سمت راست 300 اس ال آر مسابقه ای و سمت چپ کوپه اولنهات

با نهایت سرعت 290 کیلومتر در ساعت، “کوپه اولنهات” خیلی سریع مشهور شد. زیرا تبدیل به سریع ترین خودروی جاده ای جهان شده بود. در داستانی نقل شده است که برای رسیدن به جلسه ای فوری، اولنهات مسافت بین مونیخ و اشتوتگارت ( 220 کیلومتر ) را تنها در 1 ساعت در اتوبان های آلمان پیموده است. مسیری که امروزه حدود دو ساعت و نیم طول می کشد.

اس ال آر اولنهات

طراحی مرسدس کوپه اولنهات

مرسدس هنوز این نسخه را نگه داشته است و اگر از موزه مرسدس بنز در سیندلفینگن، در نزدیکی اشتوتگارت، دیدن کنید، زیبایی اس ال آر شما را مسحور خواهد کرد. از سرنوشت کوپه اولنهات دیگر هنوز اطلاعاتی به دست نیامده است.

 

مدل ” اس ال آر مکلارن ”

با الهام از 300 اس ال آر کوپه اولنهات، مرسدس اس ال آر مکلارن در سال 2003 رونمایی شد. با همکاری دو شرکت خودرو سازی مکلارن و مرسدس بنز، اس ال آر مکلارن از یک پیشرانه 5.4 لیتری تمام آلومینیوم دست ساز با سوپرشارژر بهره می برد که توانایی تولید 617 اسب بخار قدرت را داراست.

اس ال آر مکلارن

 

از این نسخه مدل های متعدد و ویژه ای ساخته شد. اس ال آر استرلینگ ماس، ادای دینی به راننده افسانه ای تاریخ مرسدس و اتومبیل مسابقه ای 300 اس ال آر بود.

 

اس ال آر مکلارن استرلینگ ماس

نسخه ویژه استرلینگ ماس

7 دیدگاه

 1. محمد

  5

  0

  دوست عزیزم آقای حق نظری از مطالب و مقاله ای که گذاشتی بی نهاااااااااایت متشکرم و فوقالعاده بود و لذت بردم
  محمد محسنی طرفداره تیفوسیه تیفوسیه مرسدس بنز

 2. Ferrari For Ever

  1

  6

  همه تیما میانو میرن..فقط فراری میمونه و بس.تاریخ لمانز + فرمول یک کلا بر پایه وجود فراریه=)))بهتره ی نیگا به Ferrari 250 GTO بندازین و تاریخو تو تک تکه پیچو مهره هاش میشه دید. 🙂

  • SINA

   3

   1

   میان و میرن؟!
   مرسدس نمیخواست بره
   فرستادن ک بره
   وگرنه مطمین باش الان کنار فراری بهترین بود

 3. امیرحسین حق نظری

  5

  1

  تو مسابقه سال 1955 هیچ کدوم از فراریا نتونستن تموم کنن مسابقه رو :))))
  تا ساعت دهم هم که مرسدس ها از مسابقه اخراج شدن، اول و دوم بودند.

  • Ferrari For Ever

   1

   2

   داداچ بحث 1 مسابقه نیست که?فورد با اون قدرتش 4 سال جون کند تا ی بار بتونه فراریو ببره اونم نصفش شانسش کشید ک همه فراریا تصادف کردن تو شب.اونقدی ک فرای برد 1 و 2 و3 داره مرسدس تو کل تاریخش برد نداره=)))??

 4. king soltan

  3

  1

  با سلام
  اگه گذاشته بودن که مرسدس بمونه تو مسابقات مطمعننا رکورد هیچ کس بهش نمی رسید ولی فراری در کنار پورشه بسیار بسیار قابل احترام و از سلاطین مسابقات هستند و بدون اینها مسابقات رسما بی معنی هست