Register

19 − 16 =

A password will be e-mailed to you.

مجله خودرو ایران – سال 2017 سال خاصی برای هونداست، از سال 1972 تاکنون بیش از 20 میلیون دستگاه سیویک به تمام جهان فروخته شده و امسال، سالگرد 25 سالگی زیربرند تایپ R است. همچنین، حاصل پیوند این دو نام امسال رکورد سریعترین خودروی دیفرانسیل جلوی نوربرگرینگ را با زمان 7:43.8 بار دیگر از آن خود کرد.

البته این رکورد کمی خلاف حرفهای هیدِکی کاکینوما، مدیر بخش مهندسی سیویک تایپ R است. او در این باره می گوید:

این(هوندا سیویک تایپ R) وسیله ای برای گسترش کار ماست. چیزی که تمام نقاط ضعف یک خودرو را ظاهر ( و خارج) می کند. قطعاً ثبت یک زمان در پیست هدفی در هر دپارتمان طراحی هست؛ با این حال، ما خودمان هم کمی تعجب کردیم که چگونه همچین زمانی در پیست بدست آوردیم.

هوندا سیویک تایپ R

پس، ما به آلمان آمدیم، جایی که به جهنم سبز نزدیک هم نیست. ولی هشت دور را در لائوزیتزرینگ(پیستی برای رانندگان مسابقه ای تازه کار) طی کردیم تا ببینیم آیا این خودرو لایق لقب پادشاه هات هچ ها هست یا نه. سیویک تایپ R سریع است، بالانس و پایداری فوق العاده ای در پیچها دارد و در ترمزگیری در سرعت بالا شگفت انگیز است. اما آیا از فوکوس RS بهتر است؟

هوندا سیویک تایپ R

قطعاً، قاچ بزرگی از قدرت را به رخ حریفان می کشد در حالیکه به اندازه فورد فوکوس RS، مرسدس AMG A45 و آئودی RS3 عجول و بی فکر نیست. همان موتور 2.0 لیتری VTEC توربوی سابق را دارد که حالا با وجود کاهش فشار در اگزوزها، قدرتش از 306 اسب به 316 اسب بخار در دور 6500 rpm رسیده و گشتاور 400 نیوتن متری آن در دور 2500 rpm تماماً در دسترس است.

هوندا سیویک تایپ R

فلایویل جدید بازدهی موتور را افزایش داده و نیروی اینرسی کلاچ 25 درصد کاهش پیدا کرده است. اگزوزهای سه گانه بسیار زیبای آن هم بهبود پیدا کرده اند و طبق گفته هوندا کوچکتر بودن لوله میانی اگزوز باعث افزایش صدا و البته زیر شدن آن شده است. تغییرات به همین جا محدود نمی شود؛ وزن کلی 16 کیلوگرم کاهش پیدا کرده، استحکام پیچشی بدنه 38 درصد افزایش یافته و برای اولین بار، فرمان برقی داریم.

هوندا سیویک تایپ R

حتی بهترین و سریعترین هات هچ ها در درون پیست، جزئیات منفی دارند. اما سیویک تایپ R جدید به اندازه یک خودروی WTCC با آن همه پکیج آیرودینامیکی، خوب و مطمئن نشان می دهد.

رکورد پیست نوربرگرینگ این خودرو با تایرهای میشلن پایلوت اسپرت rubber بدست آمده، در حالیکه در هنگام آزمایش ما این خودرو تایرهای کنتیننتال اسپرت Contact 6s به پا داشت. قطر رینگهایش هم با افزایش یک اینچی به 20 اینچ رسیده است که این یک اینچ واقعاً تأثیرگذار است. پیست لائوزیتزرینگ ترکیبی از پیچهای سرعت بالا و پیچهای تکنیکی با امکان لغزش است؛ ولی سیویک تایپ R از زمین جدا نمی شود. فراموش نکنید که این خودرو دیفرانسیل جلو است.

هوندا سیویک تایپ R

پرچمدار هاچ بک های هوندا در کناره ها باله هایی شبیه فراری 458 اسپشیاله دارد و باله های جلو هم در رساندن جریان هوای منظم به اطراف چرخها و گلگیرها نقش دارند. اسپویلر غول پیکر عقب هم آیرودینامیک خوب آن را تکمیل می کند تا این هات هچ بسیار پایدار باشد، حتی در تغییر جهت های ناگهانی. ترمزهای مطمئن ساخت برمبو در جلو 350 میلیمتر و در عقب 305 میلیمتر قطر دارند و گیربکس سرگرم کننده هوندا هم حس مکانیکی خوب و دلچسبی دارد.

هوندا سیویک تایپ R

خب، پس فهمیدیم که در پیست عملکرد بسیار خوبی دارد، اما ما 99.9 درصد وقتمان را در جاده می گذرانیم، پس آنجا چه عملکردی دارد؟ افزایش کیفیت رانندگی در کنار بهبود عملکرد در پیست یکی از چالشهای دپارتمان طراحی بوده است که به نظر می رسد به خوبی از پس این کار بر آمده اند.

نتیجه کار، خودرویی از آب درآمده که رانندگی قابل قبولی در هر حالتی از کامفورت تا R+ ارائه می کند. مرکز ثقل خودرو 25 میلیمتر پایینتر آمده و صندلیهای Recaro نازکتر و سبکتر شده اند.

هوندا سیویک تایپ R

در مورد کابین، طبق معمول یک چیز عادی! البته از هوندا چیز دیگری انتظار نمی رود، به نظر می رسد افرادی از سرتاسر جهان آن را طراحی کرده اند و به نظر می رسد یک بار هم با یکدیگر صحبت نکرده اند! یک صفحه نمایشگر 7 اینچی داریم که میزبان امکاناتی چون نویگیشن است. اما در کل،کابینی داریم که بین لوکس و اسپرت بودن گیر کرده و دور از هارمونی است. کیفیت کابین هم هیچ نکته خاصی به ارمغان نمی آورد و با اینکه سیستم مولتی مدیا از امکانات و گرافیک خوبی برخوردار است، در کل باید انسان راحت پسندی باشید تا این کابین به دلتان بنشیند.

هوندا سیویک تایپ R

در واقع اینهایی که در مورد کابین گفتم، قرار نیست نظر کلی ما را تغییر دهد. به نظر می رسد با وجود اینکه محور محرکش در جلوی خودرو قرار گرفته، هیچ چیزی از رقبا کم ندارد و بسیار هم ارزشمند است چون قیمت آن در انگلستان از 30.995 پوند آغاز می شود. سالها قبل، هوندا یکی از بهترین خودروهای جهان را با نام اینتگرا تایپ R ساخت و حالا این موفقیت با نام هوندا سیویک تایپ R دوباره بدست آمده است.