فرمول یک ایران – هر چند استراتژی فراری در موناکو سوالات زیادی را برانگیخت اما به هر طریق آن ها روز خوبی را به عنوان تیم در موناکو پشت سر گذاشتند. اما برای تمام تیم ها شرایط ایده ال پیش نرفت…

برندگان

فراری

بعضی ممکن است پیروزی آن ها را جنجالی بدانند و شکی نیست کیمی رایکونن از واگذار کردن جایگاه نخست به هم تیمی اش پس از پیت استاپ خوشحال نیست. با این همه نمی توان منکر شد که این آخر هفته برای فراری فوق العاده گذشت.

زمان آن ها در زمانگیری بسیار نزدیک به والتری بوتاس بود و در انتها این رایکونن بود که پول پوزیشن را پس از ۱۲۹ مسابقه (بیشترین فاصله بین دو پول پوزیشن در تاریخ) تصاحب کرد.

کسب اولین پیروزی در موناکو پس از سال ۲۰۰۱ به خودی خود خوشحال کننده است. علاوه بر این با توجه به مشکلات لوئیس همیلتون فاصله سباستین فتل با او به ۲۵ امتیاز افزایش یافت ضمن اینکه فراری بار دیگر به رده نخست سازندگان صعود کرد.

این اولین اول-دومی آن ها پس از هوکنهایم ۲۰۱۰ و اولین آن برای کیمی و سب به عنوان هم تیمی می باشد.

سباستین فتل - گرندپری موناکو 2017

سباستین فتل – گرندپری موناکو ۲۰۱۷

دنیل ریکاردو

سال قبل در موناکو دنیل ریکاردو با چهره ای عبوس به روی سکو رفت. امسال با اینکه رتبه اش پایین تر از سال قبل بود، چهره ای بشاش را بر روی سکو نشان داد.

در زمان گیری دنیل مغلوب هم تیمی اش شده بود و در ابتداd مسابقه نیز به نظر می رسید جایگاه پنجم بهترین نتیجه ممکن برای او باشد. اما رانندگی بدون نقص و استراتژی مناسب مبنی بر زدن تعداد دورهای بیشتر با لاستیک های الترا سافت، نه تنها او را از هم تیمی اش مکس ورشتپن بلکه از والتری بوتاس نیز پیش انداخت.

شاید این سکو بخشی از طلبی باشد که او از سال گذشته از ردبول و موناکو می خواست.

دنیل ریکاردو - تعیین خط گرندپری موناکو 2017

دنیل ریکاردو – تعیین خط گرندپری موناکو ۲۰۱۷

کارلوس ساینز

روی کاغد بهترین رتبه ای که یک خودروی تورو روسو در موناکو می توانست به دست آورد، ششمی بود و این دقیقاً دستاورد کارلوس ساینز در مونت کارلو بود.

کسب این رتبه آسان نبود. لوئیس همیلتون در تعقیب او بود و در مقاطعی فاصله را بسیار کم کرد.

در بیست و سه مسابقه گذشته این چهارمین بار بود که او در بین شش نفر ابتدایی مسابقه را به اتمام می رساند تا باعث شود تیم های پیش رو دقیق تر عملکرد او را زیر نظر گیرند.

کارلوس ساینز - تعیین خط گرندپری موناکو

کارلوس ساینز – تعیین خط گرندپری موناکو

هاس

هاس برای اولین بار در تاریخ حضورش در فرمول یک موفق شد هر دو خودرویش را در محدوده کسب امتیاز قرار دهد و با این امتیازآوری بتواند در رده بندی سازندگان مشترکاً در جایگاه هفتمی در کنار رنو قرار گیرد.

رومن گروژان - هاس

رومن گروژان – هاس

جنسن باتن

هرچند مسابقه برای جنسن باتن مطابق انتظار پیش نرفت اما او کلاس رانندگیش را در کل آخرهفته نشان داد.

این سیصد و ششمین و البته احتمالاً آخرین استارت او در فرمول یک بود تا با برابری با تعداد مسابقات مایکل شوماخر در فرمول یک، مشترکا ًدر رده دوم پس از روبنز باریکلو قرار گیرد.

جنسن باتن - مسابقه موناکو 2017

جنسن باتن – مسابقه موناکو ۲۰۱۷

کیمی رایکونن در زمانگیری

برنده موناکو در شنبه مشخص می شود؛ این جمله ای است که از قدیم شنیده می شود اما نه تنها این بار این اتفاق رخ نداد بلکه در زمان گیری فاصله سه رتبه نخست تنها چهل و پنج هزارم ثانیه بود و برنده این جدال نفس گیر در روز شنبه مرد یخی بود تا نشان دهد هنوز مهارت لازم را در اختیار دارد.

کیمی رایکونن - فرمول یک موناکو 2017

کیمی رایکونن – فرمول یک موناکو ۲۰۱۷

بازندگان

مرسدس

قهرمان سه سال گذشته در موناکو این بار با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کرد. والتری بوتاس در مجموع شرایط بهتری نسبت به لوئیس همیلتون داشت و کسب سکو برایش دور از دسترس نبود. اما پس از توقف مکس ورشتپن در پیت او مجبور به واکنش شد تا این فرصت در اختیار ریکاردو قرار گیرد تا از هر دوی آن ها پیشی گیرد.

مسابقه لوئیس نیز درواقع پیش از شروع به اتمام رسیده بود. جایی که او در زمانگیری قربانی پرچم زرد و البته مشکل ادامه دارش در کل آخر هفته شد.

با توجه به تقریباً غیرممکن بودن سبقت گیری در موناکو، می توان گفت استراتژی مرسدس برای همیلتون و رساندن او به رده هفتم عالی بود. با این همه قبول شکست از هر دو رقیب سنتی، ردبول و فراری، خوشایند مرسدس نیست.

لوئیس همیلتون - فرمول یک موناکو 2017

لوئیس همیلتون – فرمول یک موناکو ۲۰۱۷

مکس ورشتپن

بازنده ای که خود نقشی در شکستش نداشت. مکس ورشتپن در تمام آخرهفته به خوبی عمل کرد. نه تنها بر خلاف دو سال گذشته به دیواره پیست برخورد نکرد بلکه آماده تر از هم تیمی اش نیز نشان داد.

در مسابقه او سریع نشان می داد و می توانست مدعی کسب سکو باشد اما پیت استاپ در زمان نامناسب رویای او را به باد داد.

مکس ورشتپن - گرندپری روسیه ۲۰۱۷

مکس ورشتپن

فورس ایندیا

رکورد کسب امتیاز توسط هر دو خودرو در سال ۲۰۱۷ برای فورس ایندیا سرانجام به پایان رسید. سرجیو پرز در دور نخست با کارلوس ساینز برخوردی داشت که منجر به توقف زودهنگام او در پیت شد. در انتها نیز اشتباهی نادر داشت و به دنیل کویات ضربه زد.

در آن طرف، استبان اکون رانندگی خوبی از خود به نمایش گذاشت اما با پنچر شدن خودرویش موفق به کسب امتیاز نشد.

استبان آکون - تعیین خط گرندپری موناکو 2017

استبان اکون – تعیین خط گرندپری موناکو ۲۰۱۷

دنیل کویات

در تمام جلسات تمرینی دنیل کویات هم تراز هم تیمی اش کارلوس ساینز عمل کرد و در روز مسابقه نیز امیدوار به کسب امتیاز بود تا اینکه توسط پرز مورد اصابت قرار گرفت.

حداقل او نشان داد که در مسیر برگشت به روزهای اوجش قرار دارد.

دنیل کویات - تعیین خط گرندپری موناکو 2017

دنیل کویات – تعیین خط گرندپری موناکو ۲۰۱۷

سائوبر

شانس با تنها تیمی که مسابقه را با لاستیک های سوپرسافت آغاز کرد یار نبود.

پاسکال ورلاین از تصادفی عجیب جان سالم به در برد و دقایقی بعد هم تیمی اش مارکوس اریکسون قربانی لاستیک ها و ترمزهای سردش شد تا سائوبر با دستانی خالی تر از همیشه موناکو را ترک کند.

پاسکال ورلاین - گرندپری روسیه ۲۰۱۷

پاسکال ورلاین – گرندپری روسیه ۲۰۱۷

منبع: سایت فرمول یک

5 دیدگاه

 1. Mostafa

  7

  0

  گذشته از همه چیز دنیل طلبش از موناکو پارسالو تو مالزی گرفت

 2. cfz

  13

  12

  در کل مسابقه کسل کننده ای بود. یا باید این پیستو حذف کنن یا ماشینا کوتاه تر و کم عرض تر بشن. در غیر اینصورت موناکو خواب اور خواهد بود ولی حق رایکونن بود که قهرمان شه

 3. reza0034

  3

  0

  سلام دوستان سرجیو پرز با تایمى که زد رکورد پیست رو شکوند یا خیر ۱:۱۴:۸۴۰ اگه اشتباه نکنم

  • Mostafa

   0

   0

   آره رکورد پیست یک هیفده پارسال همیلتون بود

 4. سجاد

  1

  1

  حالا از این به بعد کیمی انگیزش بیشتره.بریم برا جذابیت بیشتر