فرمول یک ایران – فرمول یک پس از پشت سر گذاشتن چهار گرندپری این بار در اسپانیا و شهر بارسلونا توقف خواهد کرد تا شاهد برگزاری گرند پری اسپانیای 2016 در پیست کاتالونیا باشد.

نام پیست: پیست کاتالونیا

مکان: مُنتملو، بارسلونا، کاتالونیا، اسپانیا

ظرفیت: 140,700 نفر

طول پیست: 4.655 کیلومتر

طول مسابقه: 307.104 کیلومتر

تعداد پیچ ها: 16 تا

تعداد دورهای مسابقه: 66 تا

سریع ترین دور: 1:21.670 کیمی رایکونن، سال 2008، فراری

.

پیست کاتالونیا در سال 1991 ساخته شد و همان سال نیز میزبان اولین گرند پری اسپانیای خود بود اما کاتالونیا باید برای میزبانی گرند پری ها با والنسیا نیز رقابت می کرد به گونه ای که بین سال های 2008 تا 2012 این پیست والنسیا بود که میزبانی را برای خود کرد اما از سال 2013 تا به امروز پیست کاتالونیا میزبان گرندپری اسپانیا است.

ابتدا وقتی این پیست ساخته شده بود پر کردن آن یک مشکل برای مسئولین به حساب می آمد اما با حضور فرناندو آلونسو از سال 2000 در فرمول یک، علاقه ی اسپانیایی ها به این ورزش بیشتر شد، به گونه ای که اشتیاقشان برای تماشای مسابقه افزایش یافت و از فرمول یک استقبال بهتری کردند.

پیست کاتالونیا ساعتگرد است، مستقیمی ها و پیچ های مختلفی دارد، سکتورهای 1 و 2 پیست سریع و سکتور 3 کند است. به دلیل این که تست های پیش فصل در این پیست برگزار می شود تیم ها با آن آشناتر هستند.

وزش باد در پیست، انتخاب ستاپ مناسب را برای تیم ها را به یک چالش بدل کرده است، ممکن است جهت وزش باد در صبح و عصر تغییر بکند و در محلی که فرمان پذیری زیادی داشتیم حالا فرمان پذیری ما کم بشود. به طور کل پیست کاتالونیا مشکلات آیرودینامیکی را برای ماشین ها ایجاد می کند، یکی از این مشکلات باعث تصادف فرناندو آلونسو در تست های پیش فصل فرمول یک 2015 شد.

هم چنین انتخاب لاستیک و نوع استراتژی تیم ها برای تعویض لاستیک هایشان اهمیت زیادی دارد، چون پیچ های سریع و کند کاتالونیا باعث می شوند تا لاستیک ها زودتر خراب شوند و در این پیست ماشین ها باید چسبندگی مناسبی داشته باشند پس تعویض به موقع لاستیک مهم می باشد.

در زیر نقشه ی پیست کاتالونیا را ملاحظه می کنید:

635151863594671492

محل های فعال شدن DRS: بین پیچ های 16 و 1 – بین پیچ های 9 و 10

 

پیچ های 1 و 2 از پیچ های مناسب برای سبقت گرفتن می باشند، زیرا پس از مستقیمی شامل DRS بین پیچ های 16 و 1 قرار دارد.

پیچ 9 نیز یک پیچ سریع است که راننده ها دید خوبی نیز نسبت به آن ندارند و این کار را برایشان مشکل تر می کند، زیرا مسیر ورود به پیچ سربالایی و خروجش سرپایینی است و همین امر دید راننده ها را مختل می کند.

سکتور سوم این پیست در سال 2007 توسط هرمان تیلکه دوباره طراحی شد تا فرصت سبقت گیری بیشتری را برای راننده ها فراهم بکند.

مسیر بین پیچ های 13 و 14 (که اصطلاحا به اینگونه مسیر ها chicane می گویند) مسیری کند می باشد که چسبندگی خوب برای خروج مناسب از آن حیاتی است.

اگر بخواهیم جمع بندی بکنیم، پیست کاتالونیا پیستی دوست داشتنی همراه با خاطرات زیادی برای علاقه مندان به موتور اسپرت است، از رقابت نایجل منسل و آیرتون سنای فقید در گرند پری سال 1991 گرفته تا رقابت ولنتینو روسی و خورخه لورنزو در گرند پری موتو جی پی سال 2009.

در زیر نیز تصاویری از پیست کاتالونیا قرار داده ایم:

4 دیدگاه

 1. علی

  0

  0

  خیلی خیلی عالیه
  مرسی از زحماتتون

 2. mobin

  0

  0

  معرفی عالی بود خسته نباشید خدا قوت
  —————————————————–
  بنازم به سریعترین دور مرد یخی . دمش گرم . یه پیشبینی مثل کاری که قبل مسابقات فوتبال انجام میدن یکی از این سایت ها کرده بود برا سکو که گفته بود همیلتون اول ، فتل دوم و مرد یخی سوم . خیلی عجیب بود برام .

 3. حمزه

  0

  0

  اميدوارم فراري يه حرکتي بکنه تا مسابقات جذابتر دنبال بشه

 4. hamid

  0

  0

  با سلام خدومت ادمین
  یه لطفی کنید نتایج دور تمرینو با نوع لاستیکا بگید
  ممنونم