فرمول یک ایران؛

دو راه برای سبقت گرفتن وجود داره.راه من و راه اشتباه.دیل ارنهارت

شاید اسطوره کوتاه ترین توصیف از مردی باشد که خطر در قاموس واژه هایش جایی نداشت.امروز 29 آپریل تولد یکی از بزرگترین رانندگان ناسکار است.فردی که بیرون پیست بهترین دوست شما بود و زمانی که استارت میزد, آخرین نفری بود که شما میخواستید با او آشنا بشوید.بدون شک به خاطر همین سبک رانندگی خشن و تهاجمی اش بود که به او لقب “وحشت آفرین”داده بودند.

درل والتریپ(راننده ی بازنشسته و گزارشگر ناسکار):

اگر شما یکبار به او میزدید,او دوبار به شما میکوبید!

دوستداران ناسکار این ورزش را با دیل ارنهارت معنی میکنند.زمانی که بود با شورولت شماره سه,کاسکت جلو باز,ژست جدی اش و دیوانه بازی هایش در پیست شناخته میشد و زمانی که رفت با آخرین یادگاری که برای هوادارانش به جای گذاشت.دیل ارنهارت جونیور, پسری که هیچگاه نتوانست موفقیت های پدرش را تکرار کند اما همین پسر دیل بودن دلیلی شد که امروز به محبوب ترین راننده ی فعال ناسکار تبدیل شود.

شاید پرشور ترین برد او در مسابقه ی دیتونا500 سال 1998 بود.هر فصل ناسکار در ساحل فلوریدا آغاز میشود و برد این مسابقه-که به مسابقه ی بزرگ آمریکایی معروف  است-یکی از بزرگترین دستاورد های رانندگان ناسکار است.او بعد از چندین سال فعالیت حرفه ای توانست این مسابقه را ببرد و اسم خود را در لیست برندگان دیتونا500 جاودانه کند.

ریچارد چیلدرس(مدیر تیم و یکی از نزدیک ترین افراد به دیل):

بعد از برد مثل یک بچه ی 12 ساله شده بود.رفت روی ماشین و بلند فریاد زد.بردم.من این مسابقه رو بردم…

این برد فقط برای او نبود.برای همه ی هواداران ناسکار بود.عکسی که در هنگام ورود به جایگاه از او گرفته شد به یکی از معروف ترین لحظات ثبت شده ی ناسکار تبدیل شد.

Dale-Earnhardt-Daytona-500-winner-1998

به قول یکی از ژورنالیست های ناسکار دیتونا یک برد به دیل بدهکار بود.

او در 27 سال فعالیت حرفه ای در 676 مسابقه شرکت کرد.76 برد کسب کرد و 22 بار توانست خط یک را از آن خود کند.همه میدانیم که دهه های هفتاد و  هشتاد از رقابتی ترین سال های ناسکار به شمار میرفتند و کسب این تعداد پیروزی و هفت قهرمانی فصل تنها از یک ابر راننده بر می آمد.

سرانجام در سال 2001 آخرین صفحه ی زندگی او در آخرین دور مسابقه ی دیتونا 500 نوشته شد.او در پیچ سوم پیست دچار سانحه شد و با سرعت به دیواره ی کنار پیست برخورد کرد و بعد از چند ساعت در بیمارستان درگذشت.این واقعه به قدری مهم بود که مجله ی تایم هم شماره ای را با عنوان “مرگ در خط سریع” منتشر کرد و به این حادثه پرداخت.

030fc451fc6162e21fb8050d72838dc9

سخنان مایک هیلتون,مدیر ارشد سازمان ناسکار(چند ساعت پس از تصادف):

این یکی از سخت ترین لحظات مسوولیت منه.در پی سانحه ی پیچ سوم دور آخر مسابقه ی دیتونا 500 ,ما دیل ارنهارت رو از دست دادیم…

مرگ دیل ارنهارت یکی از نقاط عطف مسابقات بود.بعد از آن اتفاق یک سری اقدامات ایمنی برای افزایش مقاومت بدنه ی ماشین و کابین راننده ها صورت گرفت که نقش بسیار زیادی در کاهش تلفات داشت.از آن روز تا کنون هیچ راننده ای در مسابقات ناسکار آمریکایی کشته نشده.

تصادف دیل ارنهارت

هیچ وقت نگذارید یک لحظه ی بد تمام لحظات خوبتون رو خراب کنه.دیل ارنهارت.

تولدت مبارک جناب وحشت آفرین!

2 دیدگاه

 1. امین

  1

  1

  بخش نسکار سایتتون در مقابل بخش فرمول خیلی ضعیفه
  من از هواداری قدیمی نسکارم
  دوست داشتین مایلم کمکتون کنم

  • -

   0

   0

   با سلام

   از طریق ارتباط با ما مشخصاتتونو ارسال کنید.