Register

شانزده + 20 =

A password will be e-mailed to you.

مجله خودرو ایران – هر کس که اسم G-Wagon رو شنیده و یا مطلبی در ارتباط با این SUV خوانده با شنیدن این اسم سریعا یاد خودرویی نظامی و بسیار عضلانی و خشن با موتور درونسوز دیزلی یا بنزینی با حجم بالا و آلایندگی زیاد می افته که به قول کلارکسون دشمن خرس های قطبی. سوال اینجاست آیا خشونت و جان سختی می تونه از جنس الکتریسیته هم باشه؟

آرنولد شوارتزنگر و کقایزل 4

آرنولد شوارتزنگر در G کلاس تمام برقی اش که با همکاری کقایزل ساخته

کمپانی Kreisel در حرکتی جالب و با ایده آرنولد شوارتزنگر یکی از قدرتمندترین SUV های جهان رو که مرسدس آن را تولید می کنه تمام برقی کرد. آرنولود شوارتزنگر معروف که این روز ها به عنوان فرماندار در ایالت کالیفرنیا مشغول فعالیت است مرسدس جی واگن ۳۵۰ d (دیزل) خود را با همکاری کقایزل تمام برقی کرده است.

از زمانی که آرنولد به عنوان فرماندار در کالیفرنیا فعالیت می کند تلاش بی وقفه زیادی برای اجرای زیرساخت های انرژی های نو و خودرو های برقی انجام داده است. اما فعالیت هایش را این روز ها به اتریش هم رسانده و تلاش دارد با شرکت های خوب در سطح جهان که در زمینه Conversion یا همان تبدیل خودرو های درونسوز به برقی مشغول فعالیت هستند همکاری کند.

آرنولد شوارتزنگر و کقایزل 2

شوارتزنگر در حال امضا زدن بر روی درایو های کقایزل و کقایزل ها در پشت سرش

سیستم باطری

در این خودرو باطری پک ساخته شده توسط شرکت کقایزل نصب شده است که وزنی معادل ۵۱۰ کیلوگرم دارد و ظرفیت انرژی آن ۸۰ کیلوات ساعت است. این باطری پک به سه قسمت تقسیم شده است. یک قسمت آن در زیر کاپوت و دو قسمت دیگر در جاهای قبلی باک خودرو و زیر درهای خودرو نصب شده اند. این باطری پک توانایی شارژ شدن با حداکثر توان ۱۵۰ کیلووات را دارد. این باطری پک در صورت شارژ شدن با توان مشخص (۱۲۰ کیلووات در ایستگاه های شارژ فعلا ماکزیمم توان است) در ایستگاه های شارژ سریع عرض ۲۵ دقیقه تا ۸۰ درصد شارژ می شود. رنج حرکتی این خودرو بعد از هربار شارژ ۳۰۰ کیلومتر است.

سیستم مدیریت باطری BMS به طور پیوسته تمامی اطلاعات سلول های باطری اعم از وضعیت و عمق شارژ و دشارژ و دمای آن ها را بررسی می کند و در شرایطی که از حد بحرانی پایین و بالای باطری کمتر و بیشتر باشد آن سلول را از مدار خارج می کند. این کار در خودرو های برقی باعث افزایش عمر باطری ها و نتیجتاً اقتصادی تر شدن بازه ی عمر بدون نیاز به تعویض باطری این خودرو ها می شود.

کقایزل و BMS

سیستم مدیریت باطری کقایزل

شارژر کقایزل 22 کیلووات

شارژر سریع ۲۲ کیلوواتی موجود در خودرو با برق عادی شهر در طی مدت ۴٫۵ ساعت باطری ها را شارژ می کند.

 

در این خودرو از پورت های شارژ CCS یا ترکیبی استفاده شده است. درباره ی انواع ایستگاه های شارژ بعدتر در پستی توضیح مفصلی خواهیم داد.

پورت شارژ CCS مدل 2

پورت شارژ ترکیبی یا همان CCS نوع ۲

سیستم درایو

در این خودرو دو موتور الکتریکی به طور سری شده از طریق شفت و به همراه گیربکس با نسبت دنده ثابت کاهنده بر روی خودرو نصب شده است که در مجموع توان ۳۶۰ کیلوواتی را ارائه می دهد. این موتور های برقی با گیربکس نصب شده برروی خروجی شفت آن ها به طور مستقیم به سیستم گیربکس توزیع کننده توان مرکزی خودرو (transfer Gearbox) متصل اند تا از آن جا به صورت مکانیکی توزیع توان و گشتاور به چرخ ها تنظیم شود (همان کمک معمول در خودرو های آفرود و قفل دیفرانسیل های موجود در جی واگن). در این خودرو دیگر خبری از گیربکس متغییر معمول که در خودروی درونسوز موجود است نیست و به جای آن همانطور که گفته شد از گیربکس با نسبت کاهنده ثابت استفاده شده است. درایو موجود برای موتور های الکتریکی میزان گشتاور را به صورت الکترونیکی تنظیم می کند.

کقایزل موتور های سه فازی تولید کرده است که در رنج های بین ۲۲ کیلووات تا ۲۰۰ کیلووات ساخته می شود. این موتور ها در دو نوع آسنکرون و هایبرید سنکرون ساخته می شود. از ویژگی های این موتور ها سبکی و تخت بودن و نسبت توان به حجم بالا است، اما نه در حد موتور های شارمحوری. در بند زیر به علت نام گذاری موتور های هایبرید سنکرون پرداخته ایم.

کقایزل و موتورهای الکتریکی سه فاز

موتور های الکتریکی سه فاز کقایزل

علت نام گذاری موتور های هایبرید سنکرون به این دلیل است که علاوه بر خود مگنت های تحریک درون موتور که جایگزین سیم پیچ های DC قدیم شده اند طرز شکل هندسی روتور و فاصله های هوایی متفاوت بین لبه های استاتور و روتور موتور که باعث تغییر رلوکتانس (مدل مقاومت الکتریکی مدار های مغناطیسی که این مدار ها را شبیه مدارهای الکتریکی می کند تا محاسبات به راحتی صورت بگیرد) بین این دو فضا می شود هم گشتاور تولید می کند. به دلیل بهره بردن از هر دو ویژگی موتور های رلوکتانسی (SRM) و آهنربای دائم سنکرون (PM Synchronous) به آن هایبرید سنکرون (HSM) می گویند. در نمودار زیر روتور انواع موتور های سنکرون از برش پهلو نمایش داده شده است.

موتور های الکتریکی سه فاز سنکرون و آسنکرون قفسه سنجابی

انواع موتور های الکتریکی سه فاز سنکرون از لحاظ روتور و روتور موتور الکتریکی سه فاز آسنکرون قفسه سنجابی

کقایزل اعلام نکرده است که از چه ترکیبی از دو موتور الکتریکی آسنکرون و هایبرید سنکرون برای تولید توان مجموع ۳۶۰ کیلووات بهره برده است.

در این خودرو برای رسیدن به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت از حالت سکون فقط ۵٫۶ ثانیه زمان نیاز است و سقف سرعت آن ۱۸۳ کیلومتر بر ساعت است. در این خودرو سعی شده است تا همه چیز به همان صورت اولیه باقی بماند برای مثال با نگاهی به صفحه کیلومتر شمار در میابیم که تغییرات به این صورت است که نمایشگر سوخت تبدیل به سطح شارژ باطری شده و نمایشگر دمای موتور درونسوز به دمای سیال اطراف باطری ها اشاره دارد و همینطور دور موتور به نشانگر بازگشت انرژی و روشن و خاموش بودن موتورهای الکتریکی و میزان توان مصرفی مرتبط است. اما از لحاظ ظاهری هیچ تغییری نداشته است به غیر از علامت خود کقایزل در پس زمینه.

صفحه کیلومتر کقایزل

 

ویدیو مراحل ساخت این خودرو تمام برقی توسط کقایزل

[videojs_video url=”http://as8.asset.aparat.com/aparat-video/a_0c043f3g19i7j8km53h81j1443k4368j0j7541819275-275v__65c82.mp4?direct=1″ width=”752″]

جمع بندی

با توجه به رشد روز افزون تکنولوژی خودرو های برقی و خواست جهانی برای سوختی جایگزین ، شرکت های کوچک زیادی در حال شکل گیری هستند. شرکت های کوچکی که در حال تلاش برای تغییر وضعیت موجود و رشد در بازار جهانی هستند تا بتوانند در آینده با سرمایه جمع آوری شده خود فضای اصلی خودروسازی در جهان را تغییر دهند. در سال های اخیر روز به روز بر تعداد این شرکت ها افزوده شده است.

همه این ها در حالی رخ می دهد که در کشور ما هنوز دید به خودروی برقی دید به یک خودروی ضعیف و کپی شده از شرکتی دیگر است تا دید به یک خودروی قدرتمند و توان بالا و با رنج حرکتی بالا و قابل رقابت با خودروهای درونسوز. حتی اگر هم خودروی قدرتمند با قیمت بالا ارائه شود اما با برنامه ی بلند مدت برای تولید انبوه در آینده همراه باشد این دید دید درستی است. چون همانطور که گفته شد با آوردن سرمایه فضا را برای تولید خودرویی ارزان تر و رقابتی تر در آینده باز می کند. پس تا به قولی تنور داغ است و دنیا هنوز در اول این راه و روش خودرو سازی است باید سریعا استارت این حرکت را زد تا از این موج هم عقب نمانیم.

 

  دانلود فایل ویدیویی

یک دیدگاه

  1. علی

    2

    1

    با سلام
    رسما گند زدن به جی کلاس .با اینکه نتیجش خیلی خوب از کار دراومده ولی روح جی کلاس رو نداره