به نظر می رسد داستان ​​دیگری در جنجال سقف بودجه فرمول یک وجود دارد و طبق گزارش ها، ردبول برنامه های خود را برای برگزاری یک کنفرانس مطبوعاتی جهت رسیدگی به این موضوع قبل از گرندپری ایالات متحده را لغو کرده است.

پس از اینکه فیا سرانجام پس از هفته ها گمانه زنی اعلام کرد که ردبول سقف بودجه فصل 2021 را نقض کرده است، باعث شد تا ردبول با انتقاد شدید تیم های رقیب مواجه شود.

گزارش شده است که ردبول در مجموع 1.8 میلیون دلار بیش از حد خرج کرده و تیم را در رده “جزئی” طبق تعریف فیا قرار می دهد.

برای اینکه ظاهراً یک بار دیگر به این موضوع پرداخته شود، در عصر پنجشنبه در آستین مشخص شد که ردبول قصد داشت یک کنفرانس مطبوعاتی در صبح جمعه قبل از شروع اولین جلسات تمرینی در پیست آمریکا برگزار کند.

اما این کنفرانس مطبوعاتی ردبول برگزار نشده است:

ردبول برنامه ریزی کرده بود تا صبح جمعه یک کنفرانس مطبوعاتی در مورد سقف بودجه برگزار کند، اما این اتفاق نخواهد افتاد.

کریستین هورنر ابتدا باید با محمد بن سلایم، رئیس فیا مشورت کند.

در بحبوحه برنامه‌ریزی کنفرانس مطبوعاتی و مصاحبه های مداوم رانندگان رقیب برای مقابله با ردبول، گزارش شده که فیا به ردبول نزدیک شده است تا سعی کند با این تیم به توافق برسد.

13 دیدگاه

 1. mehdi shafiei44

  9

  3

  بعید میدونم فیا با این مورد به عدالت رفتار کنه …
  چون به روی منابع درآمد زا این ورزش میتونه تاثیرات منفی داشته باشه
  و همچنین بر شهرت این ورزش
  و با یک توافق دو طرفه این قائله رو به پایان میرسونه
  اما باید دید تیم ها چه واکنشی نشون میدن
  پایبندی به این قانون برای فصل های بعد به چه شکلی از سوی تیم ها انجام میشه
  شاید هم نمیشه
  ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • amin90

   2

   5

   به نظرم جریمه چند برابری و کم کردم سقف بودجه در فصل های بعد در شرایط فعلی منطقی هست ,مثلا ۳ برابر هزینه ی بیش از حد برای فصل بعد از مشخص شدن تخلف از بودجشون کم شه ،مثال برای تخلف ردبول میشه حدود ۵ میلیون ،این طوری هم نتایج گذشته تغییر نمیکنه ،هم بقیه تیم ها عواقب رعایت نکردن سقف بودجه رو اونقدر بزرگ میبینن که تخلف نکنن

  • RedMax

   6

   2

   مهدی شریفی
   اتفاقا به عدالت رفتار کردن فای باعث محبوبیت بیشتر خودش و فرمول یک میشه و ناعدالتی باعث دلسرد شدن طرفداران و مخاطبانش میشه.
   همون جور که تو خبر هم اومده ظاهرا ردبول حرف هایی برای گفتن داشته و فیا موافقت نکرده که این کنفرانس برگزار بشه و به دنبال یه توافق هست. فکر کنم تو این قضیه فیا یه سوتی داده باشه، حالا چی هست خدا میدونه. امیدوارم عدالت در مورد همه اجرا بشه

   • RedMax

    3

    0

    ببخشید مهدی شفیعی
    من فامیلیتون رو درست نخوندم

   • mehdi shafiei44

    2

    0

    ممنونم که فامیلیم رو درست کردین

   • TeamLH44

    12

    6

    من عذرخواهم ! اما به اینجا که رسید شد سوتی فیا ؟؟ من بعید بدونم اگر سوتی فیا بود ، ردبول جلوی خودش رو نگه میداشت ! همونطور که تا حالا اگر از چیزی خبر داشته ، سکوت کرده باشه !
    اتفاقا میدونم به روشی بسیار سامورایی وار و اعجاب انگیز و پر ریزان طور ، ردبول رو معاف می کنن! بعید هم نمیدونم در طی تعطیلات زمستانی و باز به شکل حیرت انگیزی قانونی در این جهت وضع میشه که سایر تیم ها اگر سقف بودجه رو حتی 500 دلار رد کنن ، جریمه نقدی و محرومیت و کسر امتیاز انجام میشه هیچ ، که حتی تیم خاطی در پدوک به صور سر و ته قبل هر مسابقه اویزون میشه و حتی شخص دکتر هلموت مارکو به نشانه برائت به تیم خاطی سنگ میزنه !!!
    والا از سال گذشته ، من حتی اگر فضایی ها به زمین حمله کنن، شوکه نمیشن ! اینا که دیگه جای خودش رو داره !!

 2. yousef

  3

  7

  ۱.۷ خیلی زیاد نیست حتی اگه کسر امتیاز هم بکنن روی تایتل های ردبول تاثیر نمیزاره.

  • Nima

   10

   3

   باید از این دید ببینی که 1.8 درسته زیاد نیست ولی طبق چیزی که بررسی ها و توی مصاحبه ها هم شاید خونده باشی هر میلیون چیزی نزدیک به 0.1 از تایم رو میتونه کم کنه با اگه بگیم حدودا 0.180 یا 0.2 سریعتر شده باشن یعنی همون مقداری که اواخر فصل از مرسدس ها سریع تر بودن و همین مقدار کم نتیجه سال پیش رو تغییر داد پس قطعا باید مجازات های سختی براش در نظر بگیرن. حرفم الان ردبول و قهرمانی سال قبلش نیست حرفم اینه که اگه الان درست برخورد نشه سال دیگه هر تیم وسط جدولی میگه مهم نیست 7 میلیون بیشتر خرج میکنم از نظر FIA هم زیر 5% یعنی همون حدود 7 میلیون یعنی جزئی مجازاتی هم که نداره 0.7 هم سریع تر میشم از رده 6-7 یهو میرسم به 2-3 ،پول بیشتر در میارم و … پس مشخص کردن این مجازات هم برای چهره FIA هم برای آیندش با توجه به اتفاقاتی که سال پیش رخ داد خیلی مهمه و به نظرم ازش سطحی رد نمیشن

   • farshad.b

    5

    2

    اقا نیمای عزیز سلام . یک کنفرانس مطبوعاتی در پایان تمرینات جمعه صورت گرفته که در انجا هورنر ، زاک براون و کاپیتو ، به خبرنگاران پاسخ میدادنند . درسته که یک کنفرانس عادی معمول مدیران تیمها بوده ولی در این شرایط بی خبری از موضوع سقف بودجه ( که بی شک مقصرش فیا هست با اینهمه تاخیر ) اکثر سئوالات حول همین موضوع بوده . اتفاقا هورنر با وجود محرمانه بودن مذاکرات ردبول و فیا ؛ بشدت ناراحت بود از این مخفی کاری و برداشتهای غلطی که در این مدت از این موضوع شده . تا این اندازه که بشدت اعتقاد داشت که ” مذاکره ما با فیا نباید طولانی بشه و حداکثر کمتر از ده روز اینده باید به نتیجه برسه انهم با شفافیت تمام و انتشار کلیه هزینه ها و مدارک و بدون هیچ نوع توافق پنهانی ” . این صحبتها را بگذارید کنار اتفاقی که ردبول قرار بود صبح جمعه با انجام یک کنفرانس مطبوعاتی و انتشار اسناد مالی از خودش دفاع کنه ولی با مخالفت فیا کنسل شد !! . قبول کنیم یکجای کار میلنگه و ماجرا عجیب شده . هورنر اشاره کرده که سه هفته است انواع و اقسام تهمت بسمتشون روانه شده انهم در شرایطی که هیچ سند علنی براش نیست ! . در حالی که خود من بعنوان یک فن ردبول بشدت شاکی بودم ؛ چون اول صحبت از ۷ ملیون دلار تخلف بود ولی بعد صحبت از ۱.۸ ملیون شد و حالا هورنر میگه ردبول اصلا زیر سقف بودجه عمل کرده و فقط بخاطر یک تبصره در قوانین مالی که انهم حدود پنج ماه بعد از تحویل مدارک مالی ، فیا اضافه کرده ، در بخش خدمات به پرسنل (صحبت از نهار و شام رایگان و خدمات رفاهی به پرسنل کارخانه و مجموعه ردبول ؛ و چه اقدام خوبی که شاید همین خدمات باعث همدلی تیم میشه و کاشکی در کشور خودمان هم رواج بیشتری بگیره ) تفاوت جزئی در حساب و کتابشان دیده بشه . از دید من هوادار ، منم میگم با هر نوع تقلبی از جانب هر فرد و تیمی باید بشدت برخورد بشه ، ولی اول ببینیم ایا تقلبی صورت گرفته ؟ اصلا همین پنج درصد تلورانسی که در قانون برای هزینه ها در نظر گرفته شده پس برای چی بوده ؟ نتیجه هر چه هست از یک حرف هورنر خوشم اومده که گفته هیچ توافق پنهانی نخواهیم کرد و نتیجه مذاکرات با فیا هر چه که باشه باید علنی و شفاف باشه . قبول کنیم یکجای کار فیا میلنگه !!! . ببخشید طولانی شد ولی دوست خوبم اقا نیما نتیجه گیری شما که اواخر سال قبل ردبول سریعتر از مرسدس بوده ! منطقی نیست . هر چند با این جوی که فیا راه انداخته شما رو مقصر نمیدونم در این نتیجه گیری ، ولی قبل از هر چیز بذاریم اول حقیقت ماجرا اشکار بشه بعد قضاوت کنیم .

 3. AmirMohsen Paziresh

  9

  4

  جدا خسته شدیم از این زد و بند های پنهانی ردبول و فیا که گند زدن به این ورزش بحث فقط پارسال نیست چرا اتفاقات فوق العاده عجیب غریب مجارستان پیگیری نشد ؟ چرا تو کوالی دیروز تایم ژو حذف شد اما تایم مکس نه ؟ اونم وقتی دقیقا عینشون به یک شکل بدون یک سانتیمتر فرق حتی خطا کردن ؟ بعد از هفت سال دنبال کردن این ورزش حالم دیگه داره از این کارای مسخره ی ردبول و فیا بهم میخوره

  • Pouria

   1

   2

   دقیقا این برای من هم سوال بود که چرا تایم ژو حذف شد ولی مکس نه؟خطا کاملا مشابه بود

 4. mohmmadreza

  6

  0

  سلام دوستان،تبریک به خودم و مکس فن ها و ردبولی ها.
  چند سال پیش مرسدس بالاتر بود همه میگفتن فیا و مرسدس زد و بند دارن،الان ردبول بالاتره دوباره همین بازی صورت گرفته،فکر میکنم فقط دارن تنور رو داغ نگه میدارن،در جواب دوستمون که مرسدس سریعتره باید بگم تو پیست استین دیدی مکس چطور ۱۲ ثاتیه رو جبران کرد.