فرمول یک ایران – لوکا کُربری پس از اقدامات غیر اخلاقی و غیر ورزشی خود در مسابقات فینال قهرمانی کارتینگ جهان – کلاس KZ در مهر ماه سال گذشته، پس از اعلام رای نهایی فدراسیون جهانی اتومبیلرانی به مدت 15 سال از حضور در تمام رشته های اتومبیلرانی منع شد.

در جریان مسابقه فینال سال 2020 در لوناتو ایتالیا، کُربری ابتدا پس از تصادف و خروج از پیست سپر شکسته شده کارت خود را به سمت یک راننده دیگر پرتاب کرد. اما مسئله به همین جا ختم نشد و پس از پایان مسابقه نیز کُربری و پدرش بی دلیل با همان راننده در پدوک درگیر شدند.

ایتالیایی جوان، با پیش بینی تحریم های شدید FIA، روز بعد از مسابقه لایسنس خود را تحویل داد و اظهار داشت که دیگر مسابقه نخواهد داد.

اما شاید مدیران FIA پیش بینی می کردند که احتمال دارد کُربری در آینده در تصمیم خود تجدید نظر کند؛ به همین دلیل اطمینان حاصل کردند که تحت هر شرایطی از حضور وی در رقابت های موتوراسپورت برای مدت زمان کافی جلوگیری شود و سرانجام پرونده جرائم ورزشی وی را در 2 فروردین ماه سال جاری به دادگاه بین المللی در پاریس ارجاع داده شد و پس از دادرسی، هیأت چهار نفره این دادگاه بامداد امروز محرومیتی 15 ساله را برای ایتالیایی جوان تعیین کردند.

کارتینگ

اما این محرومیت ابعاد گسترده ای برای این راننده سابق داشته و به موجب آن لوکا کُربری به طور مستقیم یا غیرمستقیم از شرکت در هر مسابقه ای که توسط FIA یا هر ارگان ملی ورزشی (ASN: National Sporting Authority) سازمان یافته یا برگذار شده باشد، یا در هر آزمایش و آموزش مقدماتی سازمان یافته یا تنظیم شده توسط FIA یا ASN یا هر رویداد دیگری که توسط آنها برگزار شود، محروم است.

بعلاوه کُربری از پذیرفتن هرگونه مسئولیت مستقیم یا غیر مستقیم در رقابت ها، رویداد ها و مسابقات قهرمانی که توسط FIA و یا حتی به نمایندگی یا تحت مقررات و تصمیمات فدراسیون جهانی اتومبیلرانی برگزار می شود، همچنین شرکت در آن یا انجام آن محروم است.

و در نهایت، وی از انجام وظیفه به عنوان یک مامور اجرایی، عضو کمیسیون یا رئیس کمیسیون یا هر نوع وظیفه از هر حیث به نمایندگی از FIA و یا در داخل بدنه ی سازمان FIA منع شده است.

وی هفت روز برای درخواست تجدید نظر از دادگاه فرصت خواهد داشت.

6 دیدگاه

 1. Hamoon

  11

  0

  کارش خیلی زشت و خطرناک بود…جریمه خیلی سنگینی شد

 2. Sina

  8

  0

  یهو بگو کلا بازنشست شو😂
  ولی حرکتش خطرناک بود

 3. mohamad tomcat

  12

  0

  اتفاقا این سختگیری ها و دادن این حکم سنگین باعث میشه تا درس عبرتی برای دیگران باشه تا دیگه یه چنین حرکات ناپسند وخطرناک و غیر ورزشی رو شاهد نباشیم، چون باعث میشه حتی اگر از ترس جریمه هم باشه ورزشکار رفتار خودش رو کنترل بکنه.
  به هر حال خواسته یا ناخواسته این افراد الگوی بقیه به شمار میان.

  یادمه حدود 3 سال پیش هم یه موتوریوار به نام رومانو فناتی تو مسیر مستقیم موقع سبقت گیری از رقیبش تو سرعت 225 کیلومتر اهرم ترمز موتور اونو فشار داد و صحنه خطرناکی رو رقم زد که خداروشکر حادثه ای پیش نیومد ولی بلافاصله پرچم مشکی گرفت و دسکوالیفای شد. قبل از اتمام مسابقه هم تیمش بدلیل حرکت غیر مسئولانه اش قراردادش رو فسخ کرد و هفته بعد هم با حکم دادگاه بطور مادام العمر از فعالیت موتور سواری محروم شد.

 4. raha

  10

  0

  کارش خیلی خطرناک بود مخصوصا توی پدوک که با باباش داشتن اون بدبخت رو خفه میکردن
  هر اتفاقی هم افتاده باشه دلیل نمیشه که هم توی پیست و هم توی پدوک اون کارها رو انجام میداد

 5. لکلرک

  0

  1

  ببخشید به پست مربوط نیست
  دوستان حساب ممدو باز شده اما ایشون به هر دلیلی نمیخواد فعالیت کنه همه دوستاش رو ریموو کرده و همه اطلاعاتش رو پاک کرده برید تو لینک زیر می‌بینید یه کامنت گذاشته
  https://f1iran.com/178450/%d9%85%d8%b1%d8%b3%d8%af%d8%b3-%d9%86%d8%b3%d8%a8%d8%aa-%d8%a8%d9%87-%d8%a7%d8%ab%d8%b1-%d8%b3%d8%b1%d8%ac%db%8c%d9%88-%d9%be%d8%b1%d8%b2-%d8%af%d8%b1-%d8%b1%d8%af%d8%a8%d9%88%d9%84/

 6. Mahmood.ghaedi

  10

  0

  اگه ایران بود 5 ملیون جریمش میکردن😂😂😂😂😂😂