Register

شانزده − 3 =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایران – گونتر استاینر باور دارد که برنامه محدودکننده توسعه ایرودینامیکی تیم‌ها با توجه به نتایجی که کسب می‌کنند برنامه مناسبی برای برابر کردن عملکرد تیم‌ها نیست.

تحت برنامه‌ای جدید، محدودیت‌هایی در استفاده از تونل باد و توسعه برنامه‌های سی اف دی به وجود خواهد آمد. این محدودیت‌ها هم به این گونه است که با توجه به جدول قهرمانی سازندگان، هر تیمی که در سطح بالاتری قرارگرفته باشد، محدودیت بیشتری خواهد داشت.

گونتر استاینر مدیر تیم فرمول یک هاس می‌گوید که این موضوع فقط رقابت بین بزرگ‌ترین تیم و کوچک‌ترین تیم را به هم نزدیک می‌کند:

این مسئله تنها زمانی می‌تواند مفید باشد که شما فصل را بد به پایان برسانید و برای پیشرفت (در فصل بعد) تلاش کنید.

این‌ها همه بخشی از بحث‌هایی است که فعلا در جریان است و (اوضاع) به اندازه‌ای که بد به نظر می‌رسد نیست. این به تیم‌هایی که موفقیت کم‌تری داشته‌اند اجازه می‌دهد شانس جبران داشته باشند و تیم‌های بزرگ‌تر نیز ممکن است که افت کنند. فکر می‌کنم که این منصفانه است و توسعه تکنولوژی را متوقف نمی‌کند و فرمول یک کماکان به عنوان تکنولوژیک‌ترین رشته موتور اسپورت باقی می‌ماند.

سری‌های دیگر موتور اسپورت به مانند مسابقات استقامتی چیزی به عنوان “برابری تکنولوژی” یا “برابری عملکرد” را در خودشان دارند، قوانینی که بین خودروهای متفاوت برابری عملکرد ایجاد می‌کند. اما استاینر از قانون‌گذاری ایرودینامیکی این چنینی در فرمول یک، به عنوان توهینی به این ورزش یاد می کند و می‌گوید:

اوضاع مثل این است؛ هرچه قدر هم که شما به تیم‌ها فرصت پیشرفت بدهید، باز هم جای پیشرفت وجود دارد اما اگر آن‌ها به درد نخور باشند اهمیتی ندارد که چند بار از تونل باد استفاده کنند، باز هم سریع‌تر نخواهند شد.

بنابراین، این فقط به شما کمک می‌کند که بدون استفاده از چیزهایی مانند متغیر وزن یا محدودکننده‌های خاص، رقابتی‌تر باشید.

استاینر باور دارد که “این راه خوبی برای حفظ دی ان ای فرمول یک است” همینطور که به تیم‌های کوچک‌تر کمک می‌کند که عقب ماندگی خودشان را در صورتی که “یک چیز اشتباه در یک سال ساخته‌اند” جبران کنند:

اما اگر شما بی خاصیت هستید یا تیم خوبی نیستید، کمک زیادی به شما نمی‌کند.

2 دیدگاه

 1. sadegh.f1

  2

  0

  حرف قشنگی زد
  هرچقدر هم محدودیت بذارن بازم اون تیمی که ضعیفه یا به قول استاینر بی خاصیت هست خودشو نمی تونه سریعتر کنه و به رده های بالا برسه …

  • THE MINDBLOWER

   2

   0

   فاتحه فرمول یک رو باید خوند با این خضعبلاتی که دارن توش وارد میکنن.
   روزی میرسه که برنده های فرمولا بجای اسپری شمپین هفتیر خالی میکنن.