Register

چهار × یک =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایران – سری مسابقات WEC (مسابقات بین المللی استقامت) زیرمجموعه ی مسابقات اتومبیل رانی جهانی و سازمان یافته توسط ACO و تحت حمایت FIA می باشد. مسابقات نوپا اما موفق WEC برای اولین بار در سال 2012 برگزار شد و تا به حال هواداران زیادی را به خود جذب کرده است.

نحوه ی برگزاری مسابقات بسیار مشابه رقابت لمانز بین قاره ای (ILC) می باشد و مسابقاتی را در سرتاسر دنیا به خود می بیند و حداقل زمان برگزاری مسابقات 6 ساعت می باشد. طولانی ترین مسابقه ی این سری نیز در شهر لمانز برگزار می شود و شهرتی جهانی دارد؛ مدت زمان مسابقه 24 ساعت است و در واقع این مسابقه محور اصلی سری WEC می باشد. ( بیشتر بخوانید )

مسابقه با 3 کلاس LMP1، LMP2 و GTE برگزار می شود البته کلاس GTE دو زیرمجموعه به نام های Pro و Am دارد؛ بخش Pro مخصوص راننده های اصلی این کلاس و است بخش Am نیز مختص تیم هایی است که به دنبال پرورش و استفاده از رانندگان جوان تر خود هستند می باشد.

wec

نحوه ی امتیازدهی نیز بسیار ساده می باشد و مانند دیگر زیرمجموعه های FIA است؛ ماشین های اول تا دهم به ترتیب امتیاز کسب می کنند اما ماشین های یازدهم یا پائین تر (در صورت به اتمام رساندن مسابقه) تنها نیم امتیاز به دست می آورند امتیازات در مسابقه ی لمانز دو برابر محسوب می شود.

در اولین دوره ی برگزاری رقابت ها تیم آئودی با رانندگی آندره لوترر، بنوئیت ترلویه و مارسل فسلر موفق به کسب قهرمانی شد آن ها سه پیروزی، هفت سکو و 172.5 امتیاز به دست آوردند. آئودی بار دیگر در سال 2013 و این بار با رانندگی آلن مک نیش، تام کریستنسن و لوئیک دووال قهرمانی را کسب کرد اما سال بعد ژاپنی ها بودند که ژرمن ها را در WEC شکست دادند. آن ها با تیم تویوتا و رانندگی آنتونی دیویدسون و سباستین بوئمی موفق به کسب اولین قهرمانی خود در WEC شدند.

آلمانی ها بار دیگر و این بار در قامت پورشه موفق به کسب قهرمانی در WEC شدند و پورشه ای ها با ترکیب تیمو برنهارد، مارک وبر و برندان هارتلی این قهرمانی را کسب کردند.

در فصل 2016 این سری شاهد 9 رقابت خواهد بود که به ترتیب در پیست های سیلوراستون (بریتانیا)، اسپا (بلژیک)، لمانز (فرانسه)، نوربرگ رینگ (آلمان)، هرمانوس رودریگز (مکزیکو سیتی)، آمریکاس (ایالات متحده)، فوجی  (ژاپن)، شانگهای (چین)، بحرین (بحرین) برگزار می شوند. در سیستم امتیازدهی سال 2016 تیم برنده 25 امتیاز، تیم دوم 18، سوم 15، چهارم 12، پنجم 10 و تیم های ششم تا دهم نیز به ترتیب 8 تا 1 امتیاز به دست می آورند دیگر تیم هایی که موفق به اتمام رقابت می شوند نیز تنها نیم امتیاز را دشت می کنند.

wec

تغییرات خودروهای سری LMP1 در سال 2016 متمرکز بر روی افزایش سرعت خودروها بوده است مانند تغییرات سال 2015 که بسیار موفق بودند و سرعت ماشین ها نسبت به سال های قبل بسیار بیشتر شد و به همین دلیل رکوردهای زیادی در سال 2015 شکسته شد.

جذابیت این رقابت به دلیل جنگ و نبرد در قلب آن است و مانند ماراتون باید با مدیریت درست نیرو به موقع خط پایان را لمس کرد. برای مقایسه ی سرعت خودروهای پروتوتایپ لمانز (LMP1) با فرمول یک می توان از مثال زیر استفاده کرد:

سریعترین دور مارک وبر در سال گذشته در سیلوراستون تنها 10.5 ثانیه کندتر از سریعترین دور آخرین رقابت او در گرندپری بریتانیای فرمول یک بود در واقع میانگین سرعت او در WEC دویست و سه کیلومتر و در فرمول یک 227 کیلومتر بوده است باید مسئله ی مسافت نیز توجه کرد زیرا مسافت طی شده در مسابقه ی 6 ساعته ی سیلوراستون بیشتر از سه و نیم برابر گرندپری بریتانیاست.

برخلاف فرمول یک، در WEC افراد مشغول کار در پیت لین هر تیم بسیار شمرده شده و معین هستند و قوانین به شدت آن ها را کنترل می کند و مانند فرمول یک تمامی مکانیک های پیت لین باید لباس ضدحریق و کاسکتی مخصوص به بپوشند. زمان خاصی برای پیت استاپ ها در سری استقامتی تعریف نشده زیرا فعالیت ها در هر پیت استاپ یکسان نیست برخی از استاپ ها برای تعویض راننده، برخی برای تعویض لاستیک، برخی برای سوخت گیری، برخی برای تعمیر هستند و البته در برخی پیت استاپ ها چند کار صورت می گیرد. بعد از ایستادن راننده باید خودروی خود را کاملا خاموش کند این کار دو دلیل دارد؛ آزمونی برای خودروها که چگونه و با چه سرعتی می توانند دوباره قدرت خود را بازیابی کنند و البته کمک به ایمنی در سوخت گیری و جلوگیری از آتش سوزی در پیت استاپ ها.

wec

می توانید رقابت های WEC را زنده از سایت رسمی مسابقات ( www.fiawec.com/live ) یا لمانز تی وی ( www.lemans-tv.com ) دنبال کنید. برای دریافت سرویس رادیویی نیز می توانید به سایت رادیو لمانز ( www.radiolemans.com ) سر بزنید.

سری مقالات آشنایی با رشته‌های موتوراسپورت را از فرمول یک ایران دنبال کنید.

یک دیدگاه

  1. مهدی

    3

    0

    این از اون مسابقاتیه که حال میده آدم بیکار باشه ، یه شبکه هم بدون قطعی در حال پخش داشته باشه ، موارد پذیرایی از خود آدم هم اطراف آدم جمع باشه و فقط بشینی و شیش هفت ساعت مسابقه رو تماشا کنی …