فرمول یک ایران – با وقفه ای یک هفته ای فرمول یک برگشته است، رقابت ها داغ و حساس پیگیری می شوند و برای سومین گرندپری فصل ۲۰۱۷ فرمول یک هم به جایی داغ خواهیم رفت، بحرین .

نگاهی بر پیست بین المللی صخیر ؛

پادشاهی بحرین در سال ۲۰۰۲ با قراردادی بزرگ و طولانی مدت توانست کشورش را وارد تقویم فرمول یک کند، سال ۲۰۰۴ اولین سالی بود که بحرین میزبانی یک رقابت فرمول یک را بر عهده داشت و همچنین این نخستین مرتبه ای بود که فرمول یک به خاورمیانه می آمد.

استارت ساخت صخیر در دسامبر ۲۰۰۲ زده شد و به نظر می رسید که پیست برای مسابقه فرمول یک سال ۲۰۰۴ آماده نخواهد شد و خیلی ها خواستار لغو مسابقه شدند، برنی اکلستون با این مسئله مخالفت کرد. با این که پیست کاملا آماده نشده بود ولی برای یک گرندپری آن چنان مشکلی ایجاد نمی کرد.

پیست بین المللی بحرین یا صخیر

پیست بین المللی صخیر

ساخت پیست ۱۵۰ میلیون دلار هزینه برداشت و طراحی آن توسط هرمان تیلکه ی آلمانی انجام شده است. پیست در جنوب غربی کشور قرار دارد و در وسط بیابان جای گرفته است، این نگرانی ها را افزایش می داد که اگر شن به داخل پیست بیاید مسابقه چه می شود؟ برای جلوگیری از این اتفاق هر ساله موادی چسبناک را روی شن های اطراف می ریزند تا مشکلی پیش نیاید.

آسفالت پیست هم از انگلستان وارد شده است، رؤسا و راننده های فرمول یک بارها از چسبندگی بالای صخیر صحبت کرده اند. از همین آسفالت در ساخت پیست ابوظبی هم استفاده شده است.

نگاهی فنی تر

صخیر ۵٫۴۱۲ کیلومتر طول دارد و دارای ۱۵ پیچ است، راننده ها باید ۳۰۸٫۲۳۸ کیلومتر را در ۵۷ دور بپیمایند. رکورد پیست هم با زمان ۱:۳۱٫۴۴۷ در اختیار پدرو دلاروسا از مک لارن قرار دارد.

نقشه ی پیست بین المللی بحرین همراه با نمودار تغییرات ارتفاع

نقشه ی پیست بین المللی بحرین همراه با نمودار تغییرات ارتفاع

صخیر ویژگی هایی همانند تمام پیست های مدرن دارد، یکی از این ویژگی ها مستقیمی های بلند است.

پیچ اول که پیچ مایکل شوماخر نام دارد پس از یک مستقیمی بلند قرار دارد و مشخصا یکی از بهترین موقعیت های سبقت گیری است، عریض بودن مستقیمی به این امر کمک بیش تری هم می کند، البته خود پیچ باریک به حساب می آید و برای ماشین های عریض فصل ۲۰۱۷ فرمول یک چالشی به حساب خواهد آمد.

پیچ های ۲ و ۳ تخته گاز هستند و حفظ مسیر مسابقه ای مناسب باعث می شود تا راننده ها در مستقیمی منتهی به پیچ ۴ شانس سبقت گیری بیش تری داشته باشند.

پیچ های ۵ ، ۶ و ۷ هم تخته گاز هستند و پیچ ۸ هم تقریبا یک پیچ ۱۸۰ درجه است، پیچ های ۹ و ۱۰ از پیچ های سخت صخیر هستند، دو پیچ چپ گرد که دید راننده ها در آن کم است، آن ها به سختی ایپکس را می بینند و تلاش می کنند تا لاستیک های شان قفل نکنند.

بقیه پیچ های پیست ویژگی خاصی ندارند، فقط این که در هنگام نزدیک شدن به پیچ ۱۴ راننده ها می توانند زودتر ترمز کنند تا در مستقیمی بعد از پیچ های ۱۴ و ۱۵ سرعت بالاتری داشته باشند.

آمارهایی از گرندپری بحرین:

راننده تعداد بردتیمتعداد بردموتورتعداد برد
فرناندو آلونسو3فراری4فراری4
فیلیپه ماسا2مرسدس3رنو4
سبتاسین فتل2رنو2مرسدس4
لوئیس همیلتون2ردبول2
مایکل شوماخر1براون1
جنسن باتن1
نیکو روزبرگ1
رانندهتعداد پول پوزیشنتیمتعداد پول پوزیشنموتورتعداد پول پوزیشن
مایکل شوماخر2مرسدس4مرسدس4
سبتاسین فتل2فراری3فراری3
نیکو روزبرگ2ردبول2رنو3
لوئیس همیلتون2رنو1بی ام و1
فرناندو آلونسو1بی ام و سائوبر1تویوتا1
فیلیپه ماسا1تویوتا1
رابرت کوبیکا1
یارنو ترولی1
رانندهامتیاز تیمامتیاز موتورامتیاز
لوئیس همیلتون107فراری167مرسدس339
کیمی رایکونن102مرسدس164رنو220
سبتاسین فتل88ردبول144فراری186
نیکو روزبرگ83مک لارن76تویوتا27
فرناندو آلونسو65لوتوس72بی ام و24
فیلیپه ماسا53فورس ایندیا51تگ هویر18
رومن گروژان46ویلیامز41هوندا16
دنیل ریکاردو32رنو30کازوورث7
مارک وبر31تویوتا26پتروناس2
جنسن باتن28بی ام و سائوبر19فورد کازوورث1

تصاویری از پیست بین اللملی صخیر بحرین:

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

19 دیدگاه

 1. Arsham

  21

  0

  فکر اینکه بحرین تا همین چند سال پیش جزیی از خاک ایران بوده
  و حالا اونا این امکاناتو دارن که مسابقه فرمول١ برگزار میکنن و ما نمی تونیم،خیلی آزار دهندست

 2. سجاد

  9

  0

  پیست سریعی هست با مستقیمی طولانی از این بابت مرسدس نفع میبره اما از لحاظ گرما اونطور که گفتن به نفع فراری هست باید ببینیم آمار و نتایج چی میگن بهمون.

 3. هومن

  16

  2

  دوستان جدا عرض میکنم که هیچ پیستی برای من به اندازه بحرین خارق العاده نیست اصن بنظرم تیلکه تو سکتور دو عشق بازی کرده با پیست.من عاشق سکتور دو سخیرم بسیار زیاد مخصوصا پیچ شماره ده به نظرم بهترین پیچه وخیلی هم مهم.

 4. peyman

  11

  0

  طبق جدول پخش شبکه ورزش گرندپری بحرین پخش نخواهد شد و واقعا خیلی بده این مسابقه از دست بدیم
  از دوستان خواهش میکنم به شماره ۳۰۰۰۰۹۱ (شماره پیام کوتاه شبکه ورزش)پیام بدن ونسبت به این قضیه معترض بش
  واقعا خسته شدیم از این کارهای شبکه ورزش

 5. حسین

  2

  0

  خب آره تمام ( اکثر )مسابقاتی که توی کشور های عربی برزگار میشه رو ایران پخش نمیکنه !! نمیدونم چرا؟؟ ولی از طریق همین سایت باید ببینیم !

دیدگاه خود را بیان کنید