فرمول یک ایران – پس از گرندپری بلژیک باید راهی ایستگاه بعدی بشویم، چهاردمین ایستگاه فصل یعنی فرمول یک ایتالیا ، مسابقه ای که در کشوری با مردمی عاشق موتوراسپورت برگزار می شود.

گرندپری ایتالیا یکی از ارزشمند ترین و تاریخی ترین گرندپری های فرمول یک بوده است. این گرندپری در پیست مونزا برگزار می شود، یکی دیگر از پیست های خاص فرمول یک، پیستی خاص مانند موناکو و اسپا و…

با ما باشید تا پیست را بهتر بشناسید.


نام پیست: مونزا ( Autodromo Nazionale Monza)

ظرفیت: 113,860 نفر

تاریخ افتتاح: 3 سپتامبر 1922

اولین گرندپری: 1950

طول پیست: 5.793 کیلومتر

تعداد پیچ ها: 11 تا

طول مسابقه: 306.72 کیلومتر

تعداد دورها: 53 تا

سریع ترین زمان: روبنز باریچلو با زمان 1:21.046 در سال 2004 همراه با فراری


لا پیستا مجیکا (la pista magica)، پیست جادویی، افراد زیادی در فرمول یک پیست مونزا را ستایش کرده اند.

نه تنها پیست زیبایی است بلکه سرعت زیادی دارد و مهارت بسیار می طلبد، انگار که مونزا قلب و روح دارد. چند مورد از بهترین مسابقات تاریخ در این پیست برگزار شده است ولی تصادف های هولناکی نیز در مونزا رخ داده اند. نام رانندگانی بزرگ و صدای موتور ماشین های افسانه ای همیشه در مونزا طنین انداز است.

کلنگ ساخت پیست در سال 1922 زده شد و ساخت آن کمتر از شش ماه به طول انجامید. بعد از بروکلند در بریتانیا و ایندیاناپولیس در آمریکا، مونزا سومین پیستی است که به صورت مداوم میزبان رقابتی بوده است. یک پیست بیضی شکل کناره دار که 10 کیلومتر طولش بود.

فرمول یک در همان دوره ی اولش، یعنی در سال 1950 به این پیست رفت و گرندپری ایتالیا از آن موقع عضو جدانشدنی تقویم فرمول یک بوده است.

در طول این سال ها اتفاقات به یاد ماندنی ای در مونزا رخ داده اند، از تصادف های وحشتناک گرفته تا پیروزی های بزرگ. همه ی این ها که با هم ترکیب شوند، مونزا را به یکی از جادویی ترین مکان های دنیا تبدیل می کنند. برای خیلی ها جایی بهتر از مونزا در فرمول یک وجود ندارد.

مونزا پیستی با مستقیمی های سریع و شیکین های باریک است، به همین دلیل داشتن چسبندگی و عملکرد خوب در ترمزگیری باعث برتری شما در آن می شود. در مونزا تعویض دهنده های زیادی در هر دور اتفاق می افتد، به همین دلیل به جعبه دنده فشار وارد می شود، در 80 درصد مسیر هم تخته گاز هستیم و این ها همگی باعث می شوند تا خارج شدن ماشین های زیادی را شاهد باشیم، مانند خراب شدن ماشین فرناندو آلونسو در سال 2006 .

تنظیمات بال عقب در مونزا به گونه ای است که کمترین زاویه را نسبت به بقیه ی پیست ها داشته باشند تا ما درگ کمتری داشته باشیم. ما کلا چهار پیچ درست در مونزا داریم، به همین دلیل تیم ها بیشتر روی مستقیمی ها تمرکز می کنند.

حال بهتر است به نقشه نگاه کنیم و پیچ ها را بشناسیم.

نقشه ی پیست مونزا

نقشه ی پیست مونزا

پیچ شماره ی 1 یکی از مهم ترین ها است، زیرا بعد از یک مستقیمی بلند قرار دارد که راننده ها در آن به سرعت وحشتناکی می رسند و اگر در مدیریت دنده یا ترمزگیری اشتباه کنند مطمئنا در این پیچ دچار مشکل می شوند، تصادف های زیادی در این پیچ اتفاق افتاده اند. مطمئنا پس از یک مستقیمی بسیار بلند یک شیکین فرصت خوبی برای سبقت گیری نیز می باشد.

مستقیمی قبل از پیچ یک

مستقیمی قبل از پیچ یک

مسیر بین پیچ های 6 و 7 نیز جالب است، در ورودی پیچ شماره ی 6 دید کامل نداریم و اگر راننده در خروجی پیچ شماره ی 7 اشتباه کند، به راحتی مسیر مسابقه ایش را از دست می دهد و یا به روی چمن ها می رود و یا اینکه با از دست دادن زمان فرصت سبقت گیری به حریف در پیچ شماره ی 8 را می دهد.

مسیری که به شیکین پیچ نهم ختم می شود کمی ناهموار است، پیچ شماره ی 9 به نسبت یک شیکین بلند است که بالانس مناسب یک ماشین می تواند باعث ورودی خوب به مستقیمی بین پیچ های 10 و 11 شود.

همان طور که گفتیم سرعت در مستقیمی ای که به پیچ نخست می رسد بسیار بالا است و خیلی مهم است که در پیچ شماره ی 11 یک مسیر مسابقه ای خوب پیدا کنیم و بتوانیم به بهترین نحو داخل این مستقیمی بشویم. این پیچ شماره ی 11 مانند پیچ آخر هانگارورینگ است و راننده باید با احتیاط و در حد نیاز پایش را روی پدال ها بفشارد. مهندس ها دنبال این هستند که گشتاور پایدار و یکسانی که راننده ها در این پیج نیاز دارند را به آن ها بدهند.

شوماخر در پیچ یازده

شوماخر در پیچ یازده

در آخر این که مونزا هم یکی از پیست های تخته گاز فرمول یک است که پیچ های زیادی نیز ندارد، اگر بخواهیم بگوییم مهم ترین چیزی که در گرندپری ایتالیا به چشم می آید چیست، مطمئنا جوابمان طرفداران پرشور سرزمین چکمه هستند، پس ما منتظریم تا بار دیگر این طرفداران پیست را پر کنند و شاهد یک مسابقه ی جذاب نیز باشیم.

تصاویری از پیست:

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

10 دیدگاه

 1. siavash

  0

  0

  تو این پیست هم قدرت پیشرانه حرف اول میزنه مسیرهای مستقیمی زیاد با پیچ های کند
  شاید بشه گفته تایم گیری قبل مسابقه در مونزا به اندازه مسابقه اصلی مهم و حیاتیه
  مسلما مرسدس ها مدعی اصلی سکو تو این پیست هستند ،رزبرگ نشون داده راننده سریع تریه نسبت به هم تیمیش احتمالا بتونه اختلاف و کمتر کنه یا حتی پیشی بگیره
  ولی فراری رو نباید دستکم گرفت بالاخره مسابقه خونگی و تمام توانشونو تو این پیست نشون میدنن
  بنظر مسابقه قشنگی از آب در بیاد

 2. Hossein

  0

  0

  احتمالا فراری تو این پیست از ردبول بهتر عمل میکنه، البته اگه ورشتپن کسیو به کشتن نده چون سرعت اکثر جاهای پیست بسیار بالاست. ردبول ها توی پیست های با پیچ های زیاد عملکرد بهتری دارن، ولی بعید بنظ میاد کسی اینجا زورش به مرسدس برسه، باز هم رقابت اصلی بین رزبرگ و همیلتون خواهد بود.

 3. mosi

  1

  0

  سلام دوستان فراری مسابقه ی قبلی تو بلژیک خیلی سریع بود اگه دقت کردین استارت فتل و کیمی معرکه بود حیف که زود بهم خوردن وگرنه همون مسابقه سباسشن روزبرگ رو شکست میداد.این خط این نشان که فراری اول میشه…../*

 4. مهدی

  0

  0

  عاشق این پیستم . تحلیل من از این پیست اینه :
  خروجی شیکین اول خیلی باریکه و لاستیک جلو سمت راست روی Kerb ( که خیلی هم باریکه ) قرار میگیره و جالبه که بلافاصله کنار این Kerb شن ریخته شده و این یعنی اگه کمی اشتباه کنن راننده ها سرعتشون برای خروجی مستقیمی ( تقریبا مستقیمی ) رو از دست میدن بنابراین مهمه که خروجی پیچ اول رو برای باز کردن پیچ دو فدا کنن که معمولا از قسمت سفید پیچ اول برای اینکار استفاده می کنن ) .
  پیچ شماره سه که یه پیچ Flat Out باشه که اصلن سخت نیست و ریسینگ لاین های زیادی هم داره .
  شیکین چهار و پنچ هم مثل اکثر این نوع پیچا خروجی پیچ اولی فدای باز کردن پیچ دومی میشه . نکته مهم خروجی پیچ شماره پنجه که باز هم مثل پیچ شماره دو یه Kerb باریک داره و کنارش شن ریخته شده و از این نظر خطرناکه . در ضمن ورودی این پیچ کمی به اصطلاح Bumpy هستش و ماشینا لیز می خورن .
  پیچ شماره شیش و هفت پیچ های تقریبا نود درجن . پیدا کردن زمان مناسب برای پیچیدن فرمول تو پیچ شماره شیش سخته و خروجی پیچ شماره هفت مهمه چون بعدش مستقیمی و منطقه DRS قرار داده .
  پیچ های هشت و نه و ده پشت سر همن و apex این پیچ ها به هم وصل میشه و جای زیادی برای اشتباه اینجا نیست . عبور از این پیچ ها باید به گونه ای باشه که خروج از پیچ ده با بیشترین سرعت صورت بگیره . قرار دادن ماشین در مسیر درست خروجی پیچ هشت ( که ورودی پیچ نه باشه ) اهمیت داره و گرنه شیکین نه و ده خراب میشه .
  اما بهترین پیچ این پیست پیچ شماره یازده ( همون parabolica ی معروف ) . پیدا کردن ریسینگ لاین بسیار سخته . معمولا باید با سرعت مناسب داخل پیچ رو بغل کرد و منتظر موند تا در محل مناسب شروع به گاز دادن کرد . در وسط پیچ ماشین به سمت چپ نزدیک میشه و راننده حس میکنه داره به خارج از پیست میره ولی اگر در محل مناسب باشه اتفاقی نمی افته و به درستی از پیچ عبور میکنه . بنابراین این پیچ شجاعت زیادی می خواد اگر راننده ای بخواد با بیشترین سرعت ازش عبور کنه ( که در این صورت با توجه به مستقیمی طولانی و منطقه DRS بعد این پیچ زمان زیادی به دست میاره ) .
  البته این خلاصه نظر من راجب به این پیست بود چون نکته خیلی زیاد داره ( منم زیاد حوصله تایپ ندارم ) D:

دیدگاه خود را بیان کنید