مجله خودرو ایران – فراری P80/C به عنوان یک مشابه کامل از سری پروتوتایپ های ورزشی فراری ساخته شده است، این تمام روح و حیاتیست که در خودروی سفارشی جدید فراری وجود دارد. “فلاویو مانزونی” به همراه مهندسان و تیم آیرودینامیک فراری در مرکز طراحی کمپانی در سال 2015 این پروژه را شروع کردند و در نهایت پروژه با نتایج باورنکردنی پایان یافت.

فراری P80/C

فراری P80/C در پیست

فراری P80/C بر پایه 488GT3 ساخته شده است اما فاصله بین دو محور آن 50 میلی متر بیشتر از آن است. دست پرورده “فلاویو مانزونی” بدنه ای زیبا و کاربردیست یعنی زیبایی که فقط جنبه بصری ندارد بلکه از نظر آیرودینامیکی نیز مفید است. عدم نیاز به اجرای تمام قوانین جاده های عمومی نیز دست مهندسان ایتالیایی را باز تر گذاشته بود. شایان ذکر است طراحی منحصر به فرد P80/C پیوندهای قوی و واضحی باماشین های کلاسیک فراری مانند 330P3/P4 ،Dino 206 S و 250 LM دارد.

فراری P80/C

فراری P80/C

پروژه P80/C تا به امروز طولانی ترین دوره توسعه یک فراری سفارشی بوده است. از سال 2015 تا حالا فراری مشغول به ساخت این خودروی سفارشی بوده! دلیل این طولانی بودن پروژه هم به این شرح است که این تیم سرمایه گذاری عظیمی در تحقیقات آن انجام داده، هم از نظر طراحی و هم از نظر مهندسی. هر یک از اجزای این خودرو از لحاظ عملکرد و آیرودینامیک به شکل وسواس وارانه ای مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته اند. همچنین در انتهای سقف خودرو قطعه ای آشنا برای طرفداران فرمول یک دیده میشود یعنی “بالT”. و اینگونه P80/C از فراری های قبلی تمییز میدهد.

فراری P80/C

فراری P80/C

به عنوان مثال، چراغهای جلو برای عملکرد بهتر تقریبا ناپدید شده اند! در واقع  آنها به شکاف های ساده کاهش یافته اند که یادآور ورودی های هوا در مدل 330P3/P4 است. اسپویلر عقب برای به حداکثر رساندن عملکرد آئرودینامیکی خود در بزرگ ترین اندازه ممکن تعبیه شده است . همچنین بر روی اسپویلر دو چراغ که شبیه به دریچه های هوا بنظر میرسند قرار گرفته اند که کاملا با طراحی جلو ماشین همخوانی دارد.

عقب فراری P80/C

دفیوزر و قطعات عقب فراری P80/C

معماری سبک “CATAMARAN” در انتهای عقب به این معنی است که تقریبا هیچ بدنه ای در عقب وجود ندارد. درنتیجه چرخ های ماشین به طور کامل قابل مشاهده هستند. یک قسمت مشبک ساده برای کمک به خارج کردن حرارت پیشرانه به علاوه دیفیوزر برجسته که شناور به نظر می رسد عقب ماشین را تشکیل داده اند.

فراریp80/c

نمای عقب فراریp80/c

در ضمن، پوشش موتور با لولای آلومینیومی آن، یکی دیگر از شباهت های آن با فراری 330 P3/P4 است. همچنین P80/C به طور کامل از فیبر کربنی ساخته شده است.

پیشرانه فراری P80/C

پیشرانه فراری P80/C

بدنه اصلی به رنگ قرمز روشن به نام “Rosso Vero” است. نامی که توسط مشتری انتخاب شده است و ثابت می کند که وفاداری به سنت پروتوتایپ ورزشی فراری در رنگ نیز رعایت می شود.

3 دیدگاه

 1. MERC

  9

  3

  خیلی خوشگله, 488 باید از اول این شکلی میبود
  حالا اون به کنار, نسل بعدی (اف8 تریبیوتو) هم قشنگ نیس و همون ورودی هواهای بیریخت 488 رو داره

  • H.farahani

   6

   2

   جناب merc
   میخواستم نظرتون رو در مورد طراحی محصولات جدید مرسدس بدونم.بخصوص نسل جدید کلاس a و cls

   • MERC

    2

    1

    خیلی معمولی و بی حس
    چیز خاصی ندارن