مجله خودرو ایران – این یکی از جدال هایی بوده که پس از معرفی جولیا همواره انتظارش را می کشیدیم؛ البته، درستتر بود که M3 را به مصاف کوادریفولیو می آوردیم، ولی در عوض M4 وزن کمتری دارد تا در مصاف با جغد پرقدرت ایتالیایی کم نیاورد.

از طرفی پکیج Competition را هم به کوسه آلمانی اضافه کرده ایم تا اختلاف قدرت و قیمت کمتر هم بشود. در واقع این آپشن ۳٫۰۰۰ دلاری باعث شده تا قدرت موتور تخت ۳ لیتری تویین توربو از ۴۲۵ اسب بخار، به ۴۴۴ اسب بخار برسد. به کمک گشتاوری معادل ۵۴۷ نیوتن متر، صفرتاصد هم ۰٫۱ ثانیه کاهش یافته تا به ۴٫۰ ثانیه برسد.

بی ام و M4

موتور بی ام و M4

از دیگر تغییرات این نسخه می توان به فنرها، کمک فنرها و آنتی رول های جدید اشاره کرد. تنظیمات دیفرانسیل عقب هم به سمت سریع شدن پیش رفته. ظاهر خودرو هم به سمت رنگ سیاه پیش رفته، نوشته M4 سیاه، چهار لوله اگزوز سیاه و رینگهای ۲۰ اینچی سوار بر تایرهای ۲۶۵/۳۰ در جلو و ۲۸۵/۳۰ در عقب به رنگ سیاه. بله، رینگهای ۲۰ اینچی که یک اینچ بزرگتر هستند و سواری خشن ولی اسپرتی ارائه می کنند. با تمام تفاسیر، بی ام و M4 موتور جلوی دیفرانسیل عقب با پکیج مسابقه ای و وزن ۱۵۷۲ کیلوگرم، ۶۰٫۹۶۵ پوند قیمت خورده.

اگر ۳۵ پوند به مبلغ اضافه کنید، آلفا جولیای کوادریفولیو با ۶۱٫۰۰۰ پوند در اختیارتان قرار خواهد گرفت. البته باید بدانیم که آلفا ۵۹ اسب بخار قدرت بیشتر و ۵۰ نیوتن متر گشتاور بیشتری دارد و تازه به کمک شاسی متشکل از آلومینیوم و استیل، ۴۸ کیلوگرم هم سبکتر است.

آلفارومئو جولیا کوادریفولیو

موتور آلفارومئو جولیا کوادریفولیو

دو گیربکس شش سرعته دستی و هشت سرعته ZF اتوماتیک قابل سفارش است که ما دومی را پیشنهاد می کنیم. قبل از گیربکسها، موتور V6 تویین توربوی ۲٫۹ لیتری که با تکنولوژی فراری ساخته شده قرار دارد. چرخهای ۲۴۵/۳۵ در جلو و ۲۸۵/۳۰ در عقب، رینگهای ۱۹ اینچی زیبای جولیا را روی خود می بینند.

به داخل کابین که می رسیم، ابتدا با فرمان شروع می کنیم. فرمان بیمر کلفت و نرم است در حالیکه برای آلفا سفت و لاغر است. اشتباه نکنید، فرمان بی ام و یک موجود بدقلق است که سخت با آن کنار خواهید آمد ولی برای آلفا ظریف و زیباست. محل قرارگیری صندلی در هر دو مناسب است و به جرئت می توان گفت در حد یک گرندتورر جادار راحت. اما جولیا باز هم دست بالا را دارد، چرا که کنسول وسط کاملاً جمع و جور است و کار کردن با آن به راحتی آب خوردن است.

آلفارومئو جولیا کوادریفولیو

کابین آلفارومئو جولیا کوادریفولیو

در درون مانیتور آلفارومئو، اعداد و اطلاعات خوانا هستند. عادت کردن به منوها زمان زیادی نمی طلبد و هر چقدر در نقشه زوم کنید، ناامید نمی شوید. همه اینها تا زمانی است که با سیستم مولتی مدیای بی ام و کار نکرده باشید. اطلاعات در آن حتی بهتر مخابره می شوند و در جایی که مواد استفاده شده حس یک خودروی ۶۰٫۰۰۰ پوندی را می دهند، آلفا فاقد کیفیت لازم است.

منظور از مواد، در کل کنسول است. پلاستیک استفاده شده در خیلی از موارد آزاردهنده نیست ولی روی دسته دنده و موس کنترل مانیتور واقعاً نیاز به جنس بهتری را احساس می کنید.

برای یک مسافرت چهار نفره روی کوپه باواریایی حساب می کنید؟ این کار را نکنید. صندلیهای عقب حتی از چیزی که انتظار داشتیم هم ناراحت تر بودند و نیاز شدید به M3 چهاردر احساس می شد.

بی ام و M4

کابین بی ام و M4

در مورد رانندگی، بی ام و به وضوح کندتر احساس می شود. البته می دانم که نباید انتظار بیشتری از نسبت قدرت به وزن کمتر آن می داشتم(۲۸۲ اسب بر هر تن در M4 در مقابل ۳۳۰ اسب بر هر تن در جولیا)، اما بیمر همیشه اسب بخار های خالصی تولید می کند.

شاید مشکل بزرگ گشتاوری باشد که دیر وارد عمل می شود. در دورهای بالاتر از ۵٫۵۰۰ rpm کوپه باواریایی کاملا عضلانی، سریع و با صدای ایده آل احساس می شود؛ ولی در دورهای پایینتر واقعاً کمبود گشتاور را احساس می کنید.

از طرفی انتظارم از آلفا دور موتوری بیشتر از ۶٫۸۰۰ rpm است. شاید در دورهای بالاتر، جولیا توانایی خرد کردن رقیبش را داشت اما می دانید، تنها رسیدن به دور ۳٫۰۰۰ کافیست تا ایتالیایی میدان ما در خط مستقیم پوزه حریف ژرمن را به خاک بمالد.

نسبت قدرت به وزن را به خاطر می آورید؟ برای آلفا ۱۵ درصد بهتر از بی ام و بود اما در عمل چه اتفاقی می افتد؟ در زمان صفرتاصد تنها ۰٫۱ ثانیه اختلاف وجود دارد(۴٫۰ ثانیه برای M4 و ۳٫۹ ثانیه برای جولیا). البته که این اختلاف را مدیون گیربکس دوکلاچه سریع مرد سیاه پوش میدان هستیم که به وضوح از گیربکس معمولی رقیب سدان سریعتر است.

سریعتر، اما نه بهتر! به نظر می رسد بیمر تنها به سرعت واکنش گیربکس رسیده ولی تعویض های جذابی از دل گیربکس آن بیرون نمی آید؛ در عوض گیربکس ZF کاملاً حس یک خودروی اسپرت را منتقل می کند. وقتی روی خط مستقیم هستید، این حس اسپرت در تمام اجزای خودرو به کمال می رسد. آلفا سرحال و آماده به خدمت به نظر می رسد و صدای بهتری هم دارد.

در مورد تنظیمات خودرو، بی ام و دنیایی پر از کنترلر برای شما تدارک دیده که همه چیز از موتور و گیربکس گرفته تا سیستم تعلیق را کنترل می کند و می توانید M4 را همان طور که دوست دارید، داشته باشید. بعد از آن نوبت به DNA جولیا می رسد که شامل چهار حالت (All-weather, Normal, Dynamic, Race) می شود. صدای اسپرت اگزوز را تنها در حالت مسابقه در اختیار دارید که یک ضعف است، چون این صدا آن قدر خوب است که همیشه آن را می خواهید.

برای اینکه آلفا بی نقص تر هم بشود، تایرهای پیرلی گشتاور ۶۰۷ نیوتن متری را به زمین منتقل کرده که مستعد دود به پا کردن هم هستند. از طرفی پکیج  Competition هم دست کوپه ژرمن را در رقابت خالی نگذاشته. چرخهای عقب حالا به فرمان راننده حساسترند و در پیچها بهتر کنترل می شوند. شاید گاهی اوقات آپشنها، حس ماشین را از آن بگیرند ولی در این مورد خاص با سفارش این پکیج هیچ چیزی از دست نمی دهید.

اما هندلینگ، مسئله ای است که بی ام و همواره در آن دست بالا را دارد. آلفا با وجود تلاش بسیار، هنوز هم کمی از ایده آل فاصله دارد. بی ام و علاوه بر زمان وحشتناک طی پیچها، آرامش بیشتری دارد و آلفا بیشتر شبیه به یک ایتالیایی تازه به دوران رسیده می ماند. این مسئله در ترمزها هم نمود پیدا می کند؛ در برابر ترمزهای مطمئن بیمر، جولیا کمی استرس به خون شما تزریق می کند.

بی ام و M4 واقعاً یک خودروی با بالانس عالی، هندلینگ خوب و سرعت ایده آل است که به واقع رقیبی شایسته تر از مرسدس بنز C63 AMG است. ولی آلفا خودرویی جوانتر و بسیار سرحال است و آماده است با قدرت و انرژی فراری گونه، باواریایی ضعیفتر و کم انرژی تر را محو کند.

بی ام و M4 و آلفارومئو جولیا کوادریفولیو

در آخر انتخاب ما، خودروی هیجان انگیزتر، تأمل برانگیزتر، سریعتر و تیزتر است، یعنی ایتالیایی شبه فراری، آلفارومئو جولیا QV.

3 دیدگاه

 1. مهراد

  6

  1

  خنده دار بود تو همه چیز الفا سره
  بعد جالبه ب ام و ده برابر الفا میفروشه حتی
  اگه قیمتش کمتر از ب ام و بود
  انگار از یه مجله انگلیسی اینو کپی کردین…

 2. Shahab

  4

  2

  جولیا یه شاهکار مهندسی تمام عیاره. برای افرادی مثل من هم که از گیربکس اتومات تنفر دارن جولیای دستی لذت بخش ترین سواری رو میتونه داشته باشه… و با عرض معذرت ام۴ از نظر من پیش جولیا لگن محسوب میشه. مستحضر هم هستید که سریعترین تایم نربرگرینگ بین ماشینهای سدان هم دست جولیاست.

 3. Reza_jolie

  2

  1

  ظاهر جولیا به شدت مسحور کننده ست