موتور اسپورت ایران – بعد از سه پیروزی پیاپی و اولی در دو تمرین مسابقه مکزیک که E پری چهارم این فصل فرمول E است انتظار می‌رفت که بوئمی حداقل جزو نفرات برتر این E پری باشد اما نتیجه در دور تعیین خط به صورتی رقم خورد که زدن سریع‌ترین دور توسط سباستین بوئمی در طی مسابقه هم به او برای پیروزی کمک نکرد و او به نتیجه‌ای بهتر از ۱۴ دست پیدا نکرد.

این مسابقه که در مجموعه اتودروم هرمانوس رودریگز شهر مکزیکوسیتی برگزار شد، گرندپری خولیوس بائر نام گذاری شده است. سوال اینجاست: این مسابقه چرا جالب بود؟!!

کنفرانس بعد از مسابقه فرمول E مکزیک

کنفرانس بعد از مسابقه فرمول E مکزیک

خوب اول باید بدونیم اصولا یک مسابقه فرمول E را هیچ وقت ندیده بودیم به این صورت برنده بشن، چرا؟..چون لوکاس در دور ۱۷ مسابقه به پیت استاپ برای تعویض خودروی خودش رفت و بعد باقی مانده لپ‌ها تا دور ۴۵ را با همان خودرو پیش رفت. این یعنی باید تعادل زیادی بین مصرف و بازگشت انرژی از طریق ترمز ریجن در خودرو به واسطه رانندگی ایجاد کنید تا عمر کارکرد خودرو در پیست را افزایش دهید. همینطور به خاطر برخورد در حین مسابقه بال عقب خودروی لوکاس چنان آسیب دید که مجبور به تعویض آن شدند اما باز هم این در نتیجه آن‌ها تاثیر نداشت. قسمت جالب ماجرا اینجاست که لوکاس که از رده ۱۸ استارت زد و خیلی غیرقابل باور بود که جز نفرات اول شود اما او اول شد.

با توجه به همه‌ی این اتفاقات لوکاس پیروز این مسابقه شد و با این کارش نه تنها به نوار پیروزی‌های سباستین بوئمی پایان داد بلکه اختلاف امتیاز تیم خود یعنی ابت شفلر آئودی اسپرت با رنو ای دامز را به عدد ۵ رساند. از طرفی گرندپری‌های اروپا هم پیش روی رانندگان این دو تیم است و این یعنی بازی وارد مرحله‌ی تازه‌ای شده است.

دی گرسی بعد از مسابقه گفت:

چه تغییر سرنوشتی خارق‌العاده‌ای، واقعاً این همان چیزی است که فرمول E نمایش می‌دهد، بالا پایین‌هایی وجود دارد.

وی ادامه داد:

شما می‌تونید آخر هفته خوب یا بد داشته باشید – سطح راننده‌ها خیلی بالاست. یکی زد به پشت خودروی من که بال عقبم شکست و سیفتی کار وارد پیست شد. من کم کردن فاصله را مدیریت کردم، با مد بازگشت انرژی الکتریکی (ریجن) ادامه دادم و تا جای ممکن سعی کردم با مصرف انرژی بهینه برونم، فقط بر روی مسابقه به حد ممکن تمرکز کردم تا به پیچ آخر رسیدم و مثل دیوانه‌ها جشن گرفتم. برای من یکی از بهترین مسابقات زندگیم بود. به عبارت دیگر جوری روندم که باید از لحاظ انرژی بهینه می‌روندم پس من خیلی خوشحالم.

۳۶ هزار طرفدار در پیست خولیوس بائر مکزیکوسیتی شاهد بهترین بالا اومدن در رده بندی در تاریخ فرمول E بودند. هیچ وقت در تاریخ فرمول E کسی از چنین جایگاه استارتی به رده اول نرسیده بود و مسابقه را نبرده بود. هیچ وقت قبلاً راننده‌ای مسابقه رو در شرایطی که مجبور به تعویض بال عقب خودرو در حین مسابقه شده باشد در تاریخ فرمول E نبرده است. اما این فقط نصف داستان است.

تیم ابت شفلر آئودی اسپرت

تیم ابت شفلر آئودی اسپرت

پیت استاپ‌های خارج از برنامه و استفاده کامل از دو تا از ۳ دوره خودرو سیفتی کار باعث شد لوکاس خودش را ۳۰ ثانیه‌ پیش‌تر از دیگران در مسابقه ببیند. راننده‌های پشت سر او انرژی ذخیره شده بیشتری داشتند و مطمئناً می‌تونستند سریعتر باشند. اما آیا لوکاس می‌توانست به اندازه کافی سریع برود تا دیگران را عقب نگه دارد؟

این غیر ممکن شد وقتی خودروی لویک دوول راننده تیم فارادی فیوچر دراگون ریسینگ انرژی باطریش تمام شد و در پیست متوقف شد. با این وضع سیفتی کار (خودروی ایمنی) که برای آخرین بار بود خودروها را به صورت صف در ‌می‌آورد وارد پیست شد که این موضوع باعث شد رهبری دی گرسی به خطر بیافتد و فاصله‌اش با بقیه کم شود.

در پشت سر او جرومه دی آمبروسیو استراژی یکسانی را به علت میزان ذخیره انرژی‌اش اجرا می‌کرد و برنده سال قبل یعنی جرومه در وضعی نبود که دومی خودش را به راحتی از دست دهد. به همین علت دور بعد از دور جرومه دی آمبروسیو، ژان اریک ورن راننده‌ی تیم تشیتا(تچیتا) را عقب نگه داشت، اما این راننده فرانسوی بالاخره راهش را پیدا کرد و سبقت گرفت اما دیگر دیر شده بود و دور آخر مسابقه بود و تلاشش بی فایده بود. در واقع ژان برای سبقت گرفتن زمان کم آورد.

ژان اریک ورن بعد از مسابقه گفت:

من احساسات غر و قاطی دارم، من فکر می کردم این مسابقه مال ما بود – ۱۰۰ درصد.

وی ادامه داد:

کاری که دی آمبروسیو انجام داد واقعا غیرقابل‌ پذیرش، او نمی‌دونه چطوری دفاع کنه. او چندین بار به من برخورد کرد و مجبورم کرد که از پیست خارج بشم. او خیلی مسیرش رو تغییر داد. من خیلی خسته‌ام اما از طرف دیگه خوشحالم که برای قهرمانی اینجام. ما خیلی عقب استارت زدیم اما من می‌دونم که در تیم درست با خودرو درست برای بردن رقابت قهرمانی هستم. من فکر می‌کنم که ما با کمی بهبود بر‌می‌گردیم و به عنوان یک تیم هر مسابقه قوی‌تر می‌شویم.

دریفت فوق‌العاده از سمت بیرونی به دست راست پیچ ۳ سم برد را از دی آمبروسیو پیش انداخت و او را در دور آخر سوم کرد. راننده تیم DS ویرجین ریسنگ در کل مسابقه در حال تلاش بود و او از اینکه برای دومین بار در این فصل امتیاز پودیوم را به دست آورده بود خوشحال بود.

سم برد گفت :

این مسابقه خوبی برای تلویزیون و فرمول E بود – یک مسابقه مثل این فوق‌العاده است؛ همش رویاست، خیلی چیزا اتفاق می‌افته، بالا و پایین داره، نمی‌دونید چه چیزی برایتان اتفاق خواهد افتاد.

وی ادامه داد:

من فکر می‌کنم این برای رقابت خوب است. من به خاطر سبقتی که از جرومه گرفتم خیلی خوشحالم. من رقابت بین جرومه و ژان رو دیدم و من خودم رو به خوبی قاطی کردم. تیم کار عالیی انجام داد، ما در تمرین دوم خیلی تلاش کردیم تا اینکه به این سومی رسیدم.

نیک هایفلد بین راننده‌های جلویی استارت مسابقه بود و دنبال پایان مطمئن می‌گشت. اگرچه در دور یکی مانده به آخر به خاطر ضربه نیکولاس پراست اسپین شد. وقتی او در کنار پیست به خاطر اسپین شدن قرار گرفته بود هم تیمش در تیم ماهیندرا فلیکس روزنکویست جایی برای رفتن نداشت و دو خودرو قرمز و سفید هم تیمی به هم برخورد کردند که باعث بیرون رفتن هر دو از مسابقه شد و از کورس عقب افتادند.

میچ ایوانز

میچ ایوانز

این مسابقه برای میچ ایوانز به خاطر چهارمی و بدست آوردن اولین امتیاز تیم پاناسونیک جگوار ریسینگ جهش بزرگی بود و با هشتمی ادم کارول این مسابقه روز عالیی برای سازندگان جدید فرمول E یعنی پاناسونیک جگوار ریسینگ بود.

تیم پاناسونیک جگوار

تیم پاناسونیک جگوار

پراست برای رنو ای دامز پنجمی را به ارمغان آورد که جایگاه سومش در جدول امتیازات رانندگان را تقویت کرد. ششمی به خوزه ماریا لوپز رسید که بهترین نتیجه او در زمان رانندگی‌اش در تیم DS ویرجین ریسینگ تاکنون بوده است. این آرژانتینی در اولین دور تعیین خط دوم شد.

تیم دی اس ویرجین

تیم دی اس ویرجین

همینطور راننده تیم نکست ای وی نیو، اولیور توروی در اولین دور تعیین خط رکورد خوبی ثبت کرد و بعد سوپر پول را هم از آن خودش کرد البته با پنالتی گرفتن دنیل ابت. در ۳۰امین تولد این بریتانیایی بدون هشدار خودروی او ناگهان در حالی که در جلو بود ایستاد. این اتفاق دلیل توقف مهم و تغییردهنده بازی لوکاس دی گرسی بود و همینطور باعث شد برای اولین بار لوپز را به صدر در فرمول E ببرد. اما وقتی لوپز خواست بعد از تغییر اجباری خودرو که به خاطر اتمام انرژی باطری انجام می‌شود از دی آمبروسیو سبقت بگیرد قفل کرد و در پیچ یک اسپین شد.

تیم نکست ای وی نیو

تیم نکست ای وی نیو

دنیل ابت در تعیین خط سریعترین بود، اما با چک‌های روتین خودروها بعد مسابقه مشخص شد که فشار تایرها خیلی کم بوده است پس او پنالتی گرفت و به انتهای خط استارت منتقل شد. او در طی مسابقه جنگید تا به مقام ۷ام دست پیدا کرد و جلوتر از کارول قرار گرفت.

بعد از یک تعیین خط ضعیف توسط نلسون پیکه جونیور، او توانست با ۹ام شدن جبران کند. این در حالی بود که سر و صدا و هیاهوی طرفداران خانگی استبان گوتیرز که این مسابقه آغاز کارش با تشیتا (تچیتا) در فرمول E بود برایش ارمغانی به جز ۱۰امی نداشت.

اوایل بوئمی جز شش نفر برتر مسابقه بود تا اینکه پیت استاپ کندش، او را از امتیازات دور کرد. او که داشت از فن بوست طرفدارنش بهره می‌برد تا به مسابقه برگردد همان اشتباه لوپز را مرتکب شد و اسپین شد. تنها تسلای خاطر او شاید امتیاز سریعترین دور مسابقه باشد که او آن را دریافت کرد.

تیم اندرتی

تیم اندرتی

حالا بعد از این مسابقه، فرمول E به سری مسابقات اروپایی خود دوباره برمی‌گردد و اولین مسابقه‌ی اروپایی آن در بهشت موتور ریسینگ موناکوست. بوئمی توانست برای اولین بار در مسابقه فرمول E موناکو نام خودش رو به عنوان برنده جاودانه کند. مطمئناً بوئمی اشتباهات این مسابقه را تلاش می‌کند تا تکرار نکند و آئودی هم دنبال تکرار پیروزی است. حالا منتظر باید بود و دید در مسابقه موناکو چه اتفاقی رقم خواهد خورد.

نتایج فرمول E مکزیک

نتایج فرمول E مکزیک

نتایج فرمول E مکزیک

نتایج فرمول E مکزیک

در انتها شما را به دیدن خلاصه‌ای از این مسابقه دعوت می‌کنیم:

[videojs_video url=”http://as6.cdn.asset.aparat.com/aparat-video/c809afbe37fff8188eb478de362165096851270-360p__47166.mp4?direct=1″ width=”752″]

 

 

  دانلود فایل ویدیویی

4 دیدگاه

 1. افشین

  3

  0

  با سلام
  در صورت امکان لینک پخش رقابت های فرمول E رو معرفی کنید که بتونیم دنبال کنیم.
  سپاس

  • مهراد عصری

   0

   0

   با سلام
   تلاش می‌کنیم این امر صورت بگیرد
   اما قول نمی‌دهیم
   سپاس

 2. الكس

  0

  1

  مسابقات جاروبرقی های خونگی

  • مهراد عصری

   0

   0

   قصه ای است که دیوانه ای آن را سروده : پر از خشم و هیاهو که هیچ معنی ندارد.
   A Tale by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing

   جواب شکسپیر و جگوار به شما

   این نشون می‌ده آگاهی کمی از خودروهای برقی دارید و حتی نمی‌دونید سریعترین رکورد شتاب برای خودروهای برقی است و همینطور فراری لافراری در برابر شتاب ریمک کانسپت وان کم آورد و همینطور قدرت مانور خودروهای برقی به خاطر تورک وکتورینگ خیلی در پیچ ها بالاست و همچنین به دلیل شتاب لحظه ای نیاز نیست شما دور خودرو رو همیشه بالا نگه دارید در پیچ ها با هیل اند تو برای ترمز گیری و… انقدر مزایا دارن که اگه بخوان بیان و بگذارن شرکت ها فروش خودروهای بنزینی بسیار کم میشه…مثال اگه اس ال اس برقی با باطری جدید امروزی درست بشه نه تنها قیمت کمتری از آ ام گ اس ال اس بلک سریز داره بلکه شتاب بسیار سریعتر و رنج بیشتری هم داره…شتابش رو که جرمی حداقل نشون داد…کونیخ زگ رگرا شتاب ۰-۴۰۰ ی داره که هیچ وقت شیرون بهش نمی رسه این رو مدیون موتورهای شارمحوری الکتریکی یاساشِ و باطری پکی که ریمکِ ساخته براش…بازم بگم یا هنوز دوست دارید همینجوری بگید جارو برقی….نگران نباشید سال ۲۰۲۰ همه شرکت ها مجبورن خودروی برقی در اروپا بسازند..مجبورند.
   در آخر این مقاله رو بخونید:
   http://f1iran.com/23230