فرمول یک ایران – با توجه به گزارش های بانکی جدید، آشکارشده که تیم فرمول یک «مرسدس آ ام گ پتروناس» در سال 2018 تقریبا همان اندازه درآمد و خرج داشته که در سال 2017 داشته است.

عایدات تیم از جایزه قهرمانی، حمایت مالی اسپانسرها و کمپانی مادر یعنی «دایملر آ گ»، از 337.2 میلیون یورو در سال 2017 به 338.4 میلیون یورو در سال قبل افزایش یافته است. هزینه های تیم هم از 309.7 میلیون یورو به 311.4 میلیون یورو افزایش یافته که یک سود 13.3 میلیون یورویی (بدون کسر مالیات) را منجر شده است. گرچه بین این اعداد و ارقام در سال های قبل تفاوت بسیاری وجود داشته؛ یک جهش ناگهانی هزینه ها در سال 2017 نسبت به 2016 که نتیجه تغییرات برخی قوانین در فصل 2017 و اجبار تیم ها به سرمایه‌گذاری بیشتر در بخش تحقیقات و توسعه یا همان R&D وجود داشته که مرسدس هم از این قاعده مستثنی نبوده است.

از این واقعیت که اساسا هزینه های مرسدس در سال 2018 تغییری نداشته می‌توان دریافت که تیم ترجیح داده تا سطح سرمایه‌گذاری را با توجه به پایدار ماندن قوانین در آن دوره تغییر ندهد. گرچه هنوز هیچ نشانه ظاهری خاصی در مورد پرداختن به قانون جدید مالی و قرار دادن سقف هزینه برای تیم ها در فصل 2021 از مرسدس دیده نشده که در آینده‌ای نزدیک سه تیم بزرگ را مجبور خواهد کرد تا ناچارا از هزینه های خود بکاهند.

در طول سه فصل اخیر میانگین تعداد کارکنان از 849 نفر در 2016 به 912 نفر در 2017 و سپس به 968 نفر در 2018 افزایش یافته است. در سال قبل بطور دقیق 38 نفر در بخش های طراحی، تولید و مهندسی اضافه شده‌اند و همینطور 19 نفر در بخش اداری جذب شده‌اند. این افزایش نیروی انسانی باعث شد تا مجموع پرداختی دستمزد کارکنان از 87.2 میلیون یورو به 93.7 میلیون یورو در سال 2018 برسد.

والتری بوتاس ، استبان اکون و لوئیس همیلتون - تیم مرسدس در ا استرالیا 2019

والتری بوتاس ، استبان اکون و لوئیس همیلتون – تیم مرسدس

سهم درآمد بازاریابی از سوی شرکت دایملر برای بودجه تیم نیز با چهار میلیون یورو افزایش به 64.3 میلیون یورو رسیده. با این حال 25.3 میلیون یورو از سوی مرسدس بازگردانده شد که بخاطر هزینه های لیزینگ پاوریونیت هایی بوده که از سوی شرکت خواهر تأمین شده‌اند. این شراکت خالص کمپانی دایملر را به کمتر از 40 میلیون یورو کاهش می‌دهد.

مرسدس نیز از سهم 24 درصدی خود از سود حق پخش تلویزیونی مسابقات فرمول یک در فصل 2018 سود کرده، این نشان دهنده همان «معادل ارزش تبلیغات» یا Advertising Value Equivalent به ارزش 3.7 میلیارد دلار برای شرکای تجاری است.

در تأکید بر ارزش برنامه فرمول یک مرسدس، تیم بیان کرده که:

با توجه به موفقیت های اخیر تیم در فصل های اخیر، ارزش برند مرسدس-بنز از 31.9 میلیارد دلار در 2013 به 48.6 میلیارد دلار در 2018 رسیده (توسط شرکت Interbrand که هرساله ارزش برترین برندهای دنیا را اعلام می‌کند، اندازه‌گیری شده)، که بخش فرمول یک نقش مهمی در نشان دادن شأن و مقام هشتمین برند باارزش جهان داشته است.

31 دیدگاه

 1. قلندر

  5

  10

  برای مرسدس واقعا تو این سالها خیلی خوب شده ولی من همیشه BMW را رقیب بنز میدونستم نه فراری برای فراری افته مرسدس رقیبش باشه البته F1 قضیش جداس

  • Ali

   7

   1

   برای فراری افت هستش که مرسدس رقیبش باشه؟؟ واقعا خودتون از این کامنتتون خندتون نمیگیره؟؟ اتفاقا برعکسه اصلا فراری در حد نیست با بنز مقایسه بشه حالا توی اف وانم بنز پرقدرت برگشته و تهدیدی برای تمام تیمای قدیمیه

   • قلندر

    0

    4

    چه خنده ای چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است کلاس فراری، بوگاتی، لامبورگینی، کونیگزگ و… با BMW، بنز(بله بنز یک برند تاپ به حساب میآمد هر کی داشت میگفتن بنز داره به خاطر کیفیت و…)، پورشه و … یکی میدونی ( گفتم F1 جدا) واقعا دیگه صحبتی ندارم

  • Amin

   7

   4

   همون طور ک تو فرمول وان مرسدس دوباره برگشت و فراری رو با خاک یکسان کرد
   اگه بخواد تو سوپر اسپرت هم میتونه این کارو کنه اما هدفش این نیست
   بهتره بگیم مرسدس فراری رو رقیبی برای خودش نمیبینه!

   • Ferrari .Italy

    5

    11

    عع با خاک یکسان کرد ؟؟ 6سال قهرمان شدین با هزار تا اتفقات عجیب و غریب فکر کردین مثلا بهتر از فراری هستین ؟؟ هنوز نصف قهرمانی های فراری نشده افتخارتون حتی بخوایم دهه پنجاه رو حساب کنیم 4 تا قهرمانی فراری و 2تا قهرمانی مرسدس بازم 20_8 هستیم هنوز عقبین

   • josef6565

    3

    13

    آقای Amin: نمیشه کامنت های شما رو خوند و جواب نداد.
    اولا مرسدس در بهترین دوران فرمول برای خودش وارد شد و همه رو شکست داد. یعنی اگه در هر موقعه دیگه ای وارد فرمول می شد و قوانین هایبرید نمی اومدند مرسدس یه قهرمانی رو هم کسب نمی کرد چه برسه به 10 – 12 تا مجموع راننده و تیمی. برای اثباتش هم به وضع مرسدس در دوران 2010 تا 2013 یه نگاه کافیه.
    در ثانی: هونطور که فراری مافیای مالی داره مرسدس هم مافیای قوانین رو داره که فقط برای توضیحش باید این ضرب و المثل رو به کار برد: آن را که عیان است چه حاجت به بیان است.
    قوانین رو به نفع خودشون تغییر دادند و با پیرلی سر و سرهایی داشتند که بعدا گندش در خواهد آمد. اونها دیدند که فراری در 2018 بهشون رسیده بود و موتور بسیار قدرتمندی رو ارائه کرده بود و 2019 که بعضی اظهار میکنند فراری حتی بهتر هم بوده از این نظر. از نظر آیرو وشاسی هم که ردبول و فراری همیشه دست بالاتر رو داشتند در نتیجه:
    نیاز داشتند که علاوه بر تغییرات قوانین و منحرف کردن اون به نفع خودشون با پیرلی هم همکاری کنند تا کاری کنند کارستون!!.
    همه اینها غیر از راننده هاشون که همه جوره مورد حمایت چارلی وایتینگ و نوادگانش قرار گرفتند. دیگه مثال نمی زنم.
    موارد ذکر شده در بالا به وضوح مشخص هستند و نیاز به اثبات و مثال هم ندارند فقط لازمه مرسدس فراری یا هر تیم دیگه رو ارثمون ندونیم و تعصبات رو بگذاریم کنار تا جهان واقعی رو ببینیم.
    همه اینها یک طرف ناتوانی تیم های دیگه هم تا حدود کمی علت شد. مثلا فراری 2018 که با وجود پکیج رقابتی بی نظمی و بی بر نامگی های تیمی ریشه تیم رو کند در 2019 هم که مرسدس عملا همه رو دور زد. وگرنه اگه قوانین و تایر ها تغییر نمی کردند مرسدس الان داشت با ردبول-هوندا رقابت می کرد.
    دکتر شفیعی در میون همه اظهارات جنجالی خودش یه جمله جاودانه گفت: ” ماه همیشه پشت ابر نمی مونه” و واقعیات بزودی خودشون رو به رخ مرسدس و قهرمانی هاش خواهند کشید. همه ما می دونیم که عدالتی در فرمول وجود داره که قابل دیدن و لمس کردن نیست ولی گاهی اوقات به ندرت قابل فهمه مثل اتفاقی که برای سب و فراری افتاد. نوبت کارما برای مرسدس هم می رسه حالا با فراری و سب نشد با تیم دیگه ای.
    این جمله: ” بهتره بگیم مرسدس فراری رو رقیبی برای خودش نمیبینه!” نهایت تعصب و سطحی نگری شما رو می رسونه علی رغم همه مصاحبه ها و گزارشات و طرح ها و زد و بند هایی که مرسدس روزانه و نه ماهانه برای غلبه بر فراری انجام می ده.
    قهرمانی مرسدس به چه قیمتی؟ به بهای نابودی فرمول و از بین رفتن اعتماد صد ها میلیون بیننده و هوادار؟

   • قلندر

    2

    3

    عزیز چیز واضحی هست کلاس فراری کلا با مرسدس و BMW و پرشه و مکلارن و بقیه جدان ،فقطم فراری که نیست لامبورگینی و بوگاتی …اینام هستن که کلا کلاس ها متفاوت هست تعصبی نباش

   • محمد

    3

    8

    amin
    بزار موتورها برگرده به v8 و v10و v12 ببینم مرسدس تا 20 سال دیگه هم میتونه قهرمان شه یا نه. در مورد سوپر اسپورت هم پروجکت وان راستی کجاست؟ مگه قرار نبود بیاد؟ میگن هنوز نتونسته استانداردهای آلایندگی اروپا رو پاس کنه؟ حالا اون که موتورش هر 50 هزار کیلومتر باید تعمیر اساسی شه بکنار میگن تو هوای خیلی گرم یا سرد هم مشکل روشن شدن داره؟ استون مارتین والکری اومد و پروجکت وان قرار بود همزمان با اون بیاد که هنوز………………
    راستی هر سال فراریا دارن جایزه موتورهای سال رو میگیرن در حالیکه مرسدس ها هم هستن ولی …………
    مرسدس اصلا در حدی نیست که بتونه تو کلاس های سوپر اسپورت و هایپرکار با فراری حتی بتونه وارد رقابت شه این گذاشتن موتور فرمول یکو رو ماشین خیابونی رو فراری دو دهه قبل انجام داده. راستی به لیست بهترین ماشین های تاریخ هر مجله ای نگاه بنداز ببین یه مرسدس توش پیدا میکنی یا نه؟ راستی کدوم برنده که ارزش ماشین های کلاسیکش مثل 250 gto روز به روز بالاتر میره؟

   • THE MINDBLOWER

    1

    7

    تو دیگه خیلی سرحالی که مرسدس رو با فراری مقایسه مکنی

   • THE MINDBLOWER

    3

    9

    مجمد gto 250 رو رونمیکردی.
    کل بنز بیاد ارزشش نصف اونم نیست.
    این ماشین از اثر هنری هم برتره

 2. just.jeep

  13

  2

  Amin..
  اولا دلیل برتری مرسدس فقط موتور نیست حداقل در این دوسال.پس دلتونو الکی به موتور v10 و v12 خوش نکنین.حرفاتون بچگانست. فلسفه هر کمپانی نوع محصولاتشو مشخص میکنه.آیا فراری میتونه یه ماشین در مرسدس اس کلاس تولید کنه.یه ماشین 4×4 مثل جی کلاس میتونه تولید کنه؟؟فراری فقط سوپر اسپورت تولید میکنه اونم تخصصی.کدوم فراری در حد بوگاتی شیرون هستش؟؟فراری فعلا زور بزنه بتونه جواب لامبورگینی و بوگاتی و مکلارنو بده.قیمرو نریز تو ماستا

  • Ferrari .Italy

   1

   10

   بوگاتی شیرون هایپر کاره و بعدا بگو فراری نمیتونه هایپرکار بسازه، فراری نمیخواد ماشینی بسازه که فقط کفی رو خورد میکنه مثل بوگاتی شیرون چه ایرو دینامیکی داره درمقابل مثلا پیستا ؟؟؟جز موتور w16که با حجم ۸لیتر و دوتا توربو فقط ۱۵۰۰اسب تولید میکنه هیچی ندارن هایپر کارا جز موتور قوی فقط واسه کفی بقیه رو بنداز دور میخوای ببینی چطپری برتری سوپر اسپورت ها پ هایپر کار به هم مشخص میشه برو gt3ببین بعدش تایم گیری های نوربرگ رینگو بعدش لمانز این سه تا تعبین میکنن کیفیت ماشینارو نه رکورد های خط مستقیم کفی میخوای ببینی کیا خوبن برو فقط جوایز رو نگاه کن هرسال فراری جوایز بهترین موتور و انجین رو میگیره بعدش شما میگی نمیتونه درحد بوگاتی شیرون باشه ؟!!

   • just.jeep

    2

    0

    آفرین.فراری نمیخواد هایپر کار بسازه.مرسدس هم نمیخواد فقط یه سوپر اسپورت بسازه.دو دهه قبل ماشینهای فراری مثل اف ۵۰ حتی سیستم صوتی و کولر هم نداشتن.چون فلسفه کمپانی فقط تولید سوپر اسپورت بود و حاضر بود بخاطر کاهش وزن قید ایرکاندیشنو هم بزنه اما مرسدس داشت هر روز به ماشیناش تجهیزات رفاهی اضافه میکرد.پس لطفا نیاین نگین مرسدس نمیتونه.مثل اینکه من بیام بگم فراری حتی نمیتونه یه اتوبوس بسازه یا کامیون بسازه اما مرسدس بهتریناشو داره میسازه.مرسدس هم تکنولوژی و هم سرمایه مالی و انسانیشو داره که بخواد وارد هر حیطه ای در مورد تولید محصولات جدید باشه.مثل مرسدس کلاس اس با موتور وی ۱۲ و اونهمه امکانات لوکس و شتاب زیر ۵ ثانیه.بیایم تعصب بیجا نداشته باشیم

   • محمد

    0

    1

    just.jeep
    اوج تکنولوژِی تولید یه کمپانی خودرو سازی تو تولید سوپر اسپورت و هایپرکار هستش. تولید یه سوپراسپورت و هایپرکار بشدت سخت تر از تولید یه خودروی فرمول وان هست چون موتور یه خودروی فرمول وان فقط قراره چند تا مسابقه رو دووم بیاره ولی یه سوپر اسپورت یا هایپر کار باید چند ده یا چند صدهزار کیلومتر بدون خرابی و بمدت چند دهه کار کنه. ما تو خودروی فرمول وان به زیبایی خیلی اهمیت نمیدیم و فقط تمرکز تو تولید حداقل درگ همراه با حداکثر دانفورسه در حالیکه شما تو خودروی خیابونی باید علاوه بر طراحی زیبا و چشمگیر بتونی یه پرفورمانس ایرودینامیکی خارق العاده رو هم از ماشین بگیری. بعد کی گفته فراری نمیتونه هایپر کار تولید کنه؟ پس لافراری چیه؟ یا خودروی جدید خیابونی sf90 استادراله که همه مجله های ماشینو انگشت به دهن کرده؟ ماشینی مثل بوگاتی شیرون فقط درگ رو کم کرده برای افزایش ماکسیمم سرعت در حالیکه اصل تولید دانفورس بالاست که عملکرد یه ماشینو تو پیست و پیچ خارق العاده میکنه و میدونی تو ایرودینامیک تولید دانفورس بالا از تولید درگ کمتر شدیدا کار مشکل تریه. بعلاوه میدونی چرا فراری هر سال جایزه بهترین موتورهای سال رو میگیره؟ بخاطر اینکه به ازای هر لیتر حجم موتور بیشترین اسب بخار رو از موتور میگیره (چه تنفس طبیعی چه توربو) و سرویس های دوره ای و دوام موتور خودروهای فراری نسبت به بقیه سوپراسپورت ها خیلی خیلی بهتره.

   • Mohammad44

    0

    0

    محمد جان به نظر من قطعا تولید یه ماشین فرمول 1 حتی از هایپرکار هم سختره. کویینگزگ با افراد محدود هایپرکار تولید میکنه و تقریبا تو هر کشوری یه کارخانه کوچک سوپرکار میسازه ولی فقط چند تا کمپانی تکنولوژی کامل ساخت یه خودروی فرمول 1 رو دارن(مرسدس و فراری و رنو)

 3. Ali

  6

  0

  محمد عزیز چند نکته در مورد کامنت شما
  اولا هیچ شرکتی به صورت عمومی هنوز نتونسته از قوای ماشینهای اف وان توی ماشین های خیابانی استفاده کنه پس الکی ایجاد هیاهو نکنین در مورد دوم سوپر ساختن بله فراری متخصص هست چون فقط همین تخصص رو هرچند مرسدس با ساختن sl افسانه خودشو ثابت کرده مورد سوم بنزی شرکتیه که همزمان sl ساخته و کنارش g واگن رو کدوم شرکت رو میتونی نام ببری که بتونه این دو رو کنار هم در بالاترین سطحش انجام بده و نکته ی اخر در مورد ارزش ماشینهای بنز بهتر بدونی تا چند سال پیش پیکان نقره ایی شرکت بنز با 36میلیون دلار با ارزشترین بود الان رتبه ی دوم پس وقتی دم از ارزش میزنی بنز اگه از فراری بالاتر نباشه پایین ترم نیست نکته ی چهارم ارزش برند بنز هست که جز ۱۰برند با ارزش کل دنیاس چیزی که فراری در صد سال آینده به این جایگاه نمیرسه

  • محمد

   0

   2

   جالبه یه حرفی زدید بدون مدرک و سند که مرسدس جزو 10 برند با ارزش دنیاست در حالیکه فراری تو صد سال دیگه هم به جایگاهش نمیرسه. بعد کلی هم لایک گرفتید. یعنی اونایی که لایک کردن حتی یه زحمت بخودشون ندادن یه سرچ ساده تو گوگل بزنند و ببینند فراری باارزش ترین برند دنیا تو سال 2019 انتخاب شده بالاتر از مک دونالد و کوکلاکولا و .. اینم سندش:
   https://brandfinance.com › news › ferrari–the-worlds-most-powerful-brand

   • Danial

    0

    0

    داداش چی دیدی گفتی این حرفو؟
    سرچ ساده رو اشتباه زدی
    fxssi.com/top-10-most-valuable-brands

   • Danial

    0

    0

    یه سرچ بزن ببین تو 100 تا برند اول هست؟؟؟؟

   • Mohammad44

    0

    0

    منبع این دوستمون خط آخر متن بوده محمدجان و قطعا هم درسته و اینکه با ارزش ترین برند دنیا اگه اشتباه نکنم اپل هستش با حدود 205.5 میلیارد دلار تو سال 2019 و مرسدس هفدهمی و تویوتا نهمی و بی ام و بیست و یکمیه. منبع بنده فوربس هستش

   • Ali

    0

    0

    محمد عزیز فراری با ارزش ترینه؟؟ مردم از خنده خیلی خوبی ببین یه سر به مجلات معتبر بزن جندین ساله تویوتا با ارزشترین برند خودرویی با ارزشی حدود۴۸ میلیارد دلار بود بعدش بنز و بی ام و که ۴۴ و ۴۲ اعدادتقریبیه من موندم این سندها رو از کجا رو میکنی من کاربر پایه ثابت سایت *** برو ببین اصلا خبری از فراری حتی جز ده برند برتر خودرویی نیست از نظر ارزش برندین میگم من موندم این اطلاعات رو از کجا میارین

 4. Mohammad44

  6

  0

  دوستان مقایسه مرسدس و فراری از اساس اشتباهه چون دو کمپانی دو رویکرد متفاوت دارن به قول دوستمون آیا فراری می تونه یه شاسی بلند مثل جی کلاس تولید کنه که نیم قرن سرآمد باشه؟ یا می تونه یه سدانی مثل ای ام جی جی تی 4 با عملکردی شبیه سوپر کار تولید کنه؟ حداقل تا الآن که این کارو نکرده در ضمن با توجه به اینکه منابع انسانی اش و درآندش هم خیلی بیشتر از فراریه قطعا می تونه سوپر کار هایی به کیفیت فراری تولید کنه حالا این کارو انجام نمی ده دلیل بر ناتوانیش نیست. رویکرد مرسدس در تولید ای ام جی جی تی آر هم مبتنی بر لذت رانندگی بوده نه تاپ اسپید و درگ همچنین فراری الآن توی سوپر کارها هم سرآمد نیست بلکه یکی از بهتریناست و خودرویی مثل 720s چیزی از سوپرکارهای فراری کم نداره در جواب محمد عزیز هم اینو بگم که والکری پیشرانه اش برگرفته از فرمول یک هست نه عین پیشرانه. همونطور که می دونید یه 12 سیلندره که توسط کاثورث و با همکاری ردبول تولید شده ولی پروجکت وان دقیقا همون 6 سیلندر و 1.6 لیتری که تطابقش با استاندارد های جاده ای به مراتب دشوار تره. به عنوان یه نکته دیگه اینو بگم که دوستانی که قهرمانی های فراری و برتریش به مرسدس مفتخرن اینم بگن سابقه حضورش چه قدر بیشتره؟

  • Ferrari .Italy

   1

   8

   تعداد قهرمانی به سابقه حضور ربطی نداره ردبولم چهار سال درو کرد فرمول یکو پس فک نکن ۶سال قهرمانی اوردین پس میتونستین اگه به قدمت فراری بودین بیشتر قهرمانی میاوردین
   مرسدسم مثلا ۱۲۵سال بوده تو موتور اسپورت حالا بگیم فرمول به کنار چنتا قهرماین اورده چقدر پرافتخاره ؟؟؟هنوز به اندازه پورشه پرفتخاره ؟؟؟
   این تقصیر فراری نیست مرسدس کشیده کنار

   • Danial

    2

    0

    “تعداد قهرمانی به سابقه حضور ربطی نداره”
    عجب جمله ی عجیبی واقعا!!!
    پس متوجه شدیم که بدون حضور هم میشد قهرمانی به دست آورد و تیم مرسدس عملکرد خوبی نداشته
    خب رفیق قطعا سابقه حضور و تعداد قهرمانی با مقیاس یکسان باید مقایسه بشه
    مثلا بگی در 10 سال اول حضور هر تیم هرکدوم چقدر قهرمانی کسب کردن
    نمیشه یکی 50 سال مثلا سابقه داره 10 تا قهرمانی داره بگی از اونی که 10 سال سابقه داره و 5 قهرمانی بهتره که

  • محمد

   0

   2

   Mohammad44
   در مورد قهرمانی های فراری تو فرمول وان که دوستمون Ferrari .Italy پاسخ شما رو دادند. اما در مورد دیدگاه متفاوت درسته فراری سدان یاشاسی بلند تولید نکرده ولی مرسدس اسپورت و سوپراسپورت تولید کرده (مثل همون ای آن جی جی تی آری که گفتید یا اس ال اس) که کافیه عملکرد همون خودروهای اسپورت و سوپراسپورت مرسدس رو با فراری های هم رده از نظر قیمت و سال ساخت مقایسه کنید تا ببینید هیچ حرفی برای گفتن ندارند. مکلارن 720 هم که توی پیست حرفی در برابر رقیب خودش 488 پیستا نداشته (طبق لپ تایم ها و تست های خود مجله های انگلیسی!) اما در مورد گذاشتن موتور خودروهای فرمول وان رو خودروهای خیابونی باید بگم خودروهای فرمول یک بخاطر وزن کمشون نیازمند موتوری هستند که اسب بخار بیشتری تولید کنه تا گشتاور بالاتری در حالی که خودروهای خیابونی بخاطر وزن بیشترشون نسبت به خودروی فرمول وان اگر بخوان موتور فرمول وان رو روی خودروی خیابونی بزارند مجبورند تغییراتی تو موتور بدند تا گشتاور بیشتری تولید کنه. پس مرسدس هم برای پروجکت وان تغییرات زیادی تو موتورش داده و موتورش رو بر پایه موتور فرمول وان مرسدس توسعه داده نه اینکه دقیقا همون موتور رو توی خودروی خیابونیش بزاره.

   • Mohammad44

    0

    0

    محمد جان پیستا نسخه پیست فراری 488 جی تی بی هست(اگه اشتباه نکنم) ولی 720s برایه پیست نیست. دوم اینکه فرمایش شما در مورد یکسان بودن درسته و به کار بردن کلمه دقیقا از سوی بنده اشتباه ولی به هر حال تطابقش با موتور فرمول 1 بسیار بیشتر از والکریه که تنفس طبیعی هست. در ضمن دوستمون هم اصلا جواب قانع کننده ای نداده مسلمه که قهرمانی به سابقه حضور ربط داره

 5. amiiir

  1

  0

  اون نفری که استنباط کرده مرسدس تبانی کرده چطور تحقیق کرده و تونسته این همه سند جمع کنه چرا رو نمی کنه همه مستفیض بشن یا از رو حدس و گمان چون تیم مورد علاقش تا حالا نتونسته از زیر بار مرسدس که براش پیش اورده این همه مدرک جمع کنه بعد این همه داور و تیم هستن تا حالا چنین حرفی رو وسط نکشیدن بعد یه طرفداری که فکر کنم جمعا چهارتا ریس رو ندیده همچین نظری میده خدایش دیگه نوبر هستن این افراد و با دیدن همچین اظهار فضلی از طرفشون حالت بهم میخوره که چطور این اقایون بدون مدرک میشین اظهار فضل می کنن ، در اخر این اقا که مشخصا داره از غرض و تعصب همچین حرفی میرنه اگه این همه اطالاعات مهم داره باید بعنوان کمیته از طرف فرمول یک بابت این تخلفات رسیدگی کنه.

دیدگاه خود را بیان کنید