فرمول یک ایران – پس از گرندپری روسیه 2019 که با اتفاقات و حواشی زیادی در تیم فراری روبرو بود حال هلموت مارکو مشاور تیم ردبول نیز دوباره در مصاحبه ای به این موضوع پرداخته و بیان کرده است که تیم فراری دارد رانندگانش را به جان هم می اندازد و نمی داند که چرا فراری دارد چنین کاری را می کند.

هلموت مارکو مشاور تیم فرمول یک ردبول ریسینگ بیان کرده است که:

سباستین فتل راننده پیشتاز تیم بود و چارلز لکلرک شروع به بهانه گیری کرد و سپس مهندسش بیان کرد که نگران نباش ما این موضوع را در پیت استاپ حل خواهیم کرد. این جمله به این منظور می باشد که ما پیت استاپ را(به نفع لکلرک) مهندسی می کنیم. این برخلاف عدالت و این ورزش می باشد.

شرایطی که در فراری بود به طور کلی سخت بود دیگر چرا با این کار اوضاع را بدتر می کند و رانندگانش را به جان هم میندازد. فراری این بازی ها را دوست دارد که البته اکثر اوقات برایش این موضوع بد تمام می شود. اما این فراری و آن فرهنگ رفتاری متفاوتش می باشد. اگر فتل به دستور تیم در سوچی عمل نکرد باید گفت که لکلرک هم به دستور تیم در مرحله سوم تعیین خط مونزا عمل نکرد. او قرار بود که به سباستین خلا بدهد در تعیین خط ولی این کار را نکرد، او مطمئنا خودش هم یک بخشی از این تنش به وجود آمده است.

سباستین فتل و چارلز لکلرک - چین 2019

سباستین فتل و چارلز لکلرک

هلموت مارکو علاوه بر این اظهارات بیان کرده است که سباستین فتل هیچ آینده ای را در فراری ندارد:

فراری نتوانست با داشتن سریعترین ماشین برنده مسابقه روسیه شود همینطور هم سباستین، راننده سریعتر آنها بود و آنها او را قربانی کردند. به نظر من فتل هیچ آینده ای را در فراری ندارد.

27 دیدگاه

 1. |ZXE-LECLERC16|

  20

  4

  ایندفعه بر خلاف دفعات قبل،حرفش تا حدودی درسته
  ایراد کار اینجاست که فراری یک راننده حیف شده که همین الان پتانسپل قهرمانی جهان باشه داره و یک راننده ی دیگه که اونم همین پتانسیلو داره و تیم نمیتونه عدالت رو بینشون برقرار کنه(یا نمیخواد برقرار کنه(که بعیده)) چونکه لکلرک آینده فراری هست
  ولی این کارشون درست نیست
  باید لکلرک به معنای واقعی کلمه،راننده دوم باشه تا از تجربیات سب استفاده کنه
  این جور سرمایه گذاری روی یک استعداد خالص اما کم تجربه، داره شانس قهرمانی استعداد خالص با تجره رو می گیره
  این کار فراری خیلی برای آینده خود تیم بد تموم می شه
  خدا کنه رویه فراری هرچه زودتر درست بشه

  • حميد

   19

   2

   مديريت فراري رفتند لكلرك رو اوردند و الان هم توش موندن چيكار كنند.
   ما فتل فن ها هم راضي به ضرر فراري نيستيم اگه فراري راننده ي اولشو لكلرك انتخاب كرده اميدوارم زودتر فتل رو ازاد كنند تكليفشو روشن كنند تا واسه اينده اش تصميم بگيره.
   نه خود فتل و نه ما طرفداران فتل به چيزي غير از قهرمانيش راضي نيستيم.
   راننده براي فراري زياده كه نقش وينگ من رو حاضر باشه براي لكلرك بازي كنه. يه نمونه اش همين هالكنبرگ كه بدون تيم مونده يا اصن ميتونن برن از اكادمي راننده بيارن. فتل با همون 4 قهرماني كه اورده خودش يه برند هست در فرمول يك. شركت بزرگي مث رنو كلا دوتا قهرماني جهان داره.
   فراري خوب از محبوبيت فتل براي نگه داشتن ارزش برند خودش در دوران ضعف و پسرفت، استفاده كرد.

 2. حميد

  22

  1

  اين ازون پست هاست كه خيلي بازديد و كامنت ميگيره.
  ردبول و فتل در كنار هم و براي هم تاريخ سازي كردند و با 4 بار قهرماني متوالي رفتند جزو بهترين هاي تاريخ فرمول يك.
  هر دو به هم مديون اند.
  حمايت هلموت ماركو از فتل باعث خوشحاليه.
  حالا كه فراري داره فتل رو اذيت ميكنه باز خوبه ردبول و هلموت ماركو هواي راننده ي قديمي خودشون رو كه براشون كلي تاريخ سازي كرده، دارند.
  واقعا ادم لذت ميبره كه امثال روزبرگ و الن پراست و هلموت ماركو و ريكياردو و… فتل رو محق و قرباني ميدونند تو فراري.

  • FerrariF2004

   3

   11

   روزبرگ همین دو روز پیش تو کانال یوتیوبش یه ویدیو گذاشت و درباره اتفاقات روسیه صحبت کرد. والا ما تو حرفاش ندیدیم فتل رو قربانی و محق بدونه اتفاقا حق رو به لکرک داده بود و میگفت اگر تیم یه برنامه ای بچینه راننده های با تجربه تر میتونن هر کاری خواستن بکنن و بعد بگن ما تفسیرمون از برنامه از قبل چیده شده چیز دیگه ای بوده مثلا گفت فتل بعد از اینکه از لکرک رد شده گفته من خودم بدون توو هم از لکرک رد میشدم بخاطر استارتم واسه همین ردمو پس نمیدم. امیدوارم سایت ویدیوش رو با زیرنویس بزاره تا ببینم باز طرفدارای فتل چی دارن بگن. احتمالا اونها از رزبرگ قهرمان جهان و هموطن وتل بیشتر میفهمن.

   • Reza.MC

    8

    0

    قطعا در میان طرفداران کسی نیست که دانش و معلوماتش از فرمول یک بیشتر از نیکو روزبرگ قهرمان جهان باشه. ولی این دلیل نمیشه که قضاوت، منطق، قدرت تحلیل و انصاف نیکو روزبرگ هم بیشتر از همه طرفداران باشه. بهتره بیشتر تحلیل کنیم تا تقلید.

  • Shahrokh_LH_44_SV_5

   4

   0

   اقا فرزین البته با این پیش فرض که نیت مارکو از این صحبت اون مواردی که شما اشاره کردی باشه مشکلی نیست و خیلی هم خوبه.اما بعید میدونم با این همه سیاستی که توی این قسمت از فرمول یک هست این صحبتها اون تعابیر خوب رو داشته باشند.
   البته که دوست نداریم به همه چیز به دید شک نگاه کنیم اما گاهی وقتا بعضی از حرفا از بعضی از آدما دلایلی بغیر از اون چیزی که حس میشه داره.
   پیروز و موفق باشید

  • THE MINDBLOWER

   9

   0

   خیلی سادس دارن بین اردو فراری جنگ میندازن
   جدا از اینکه فراری سب رو قربانی.
   با این وضعیت اگه بینوتو جمع نکنه تیمو با ماشین برتر هم نمیشه قهرمانی اورد(چه تیمی و چه انفرادی).

 3. حميد

  14

  2

  خدا سرنوشت و تقدير ادما رو مينويسه كي ميدونه؟ شايد فتل برگرده ردبول و بازم اونجا قهرماني بياره و دوباره خودشو به همه ثابت كنه.
  حيف همه ي اين سالهايي كه تو فراري از دست رفت.
  مطمئنم داستان سباستين فتل و فرمول يك با ناكامي در فراري تموم نميشه.
  با قهرماني مجدد فتل تموم ميشه حالا اين قهرماني مجدد با فراري رقم بخوره يا با ردبول.
  البته به نظرم اينجا هلموت ماركو چراغ سبز نشون داده به فتل. درهاي ردبول هميشه به روي فتل بازه. ردبول تا ابد به فتل مديونه. اونا نمك نشناس نيستند.

 4. Mahmood.gh

  5

  7

  واقعا حرفش کاملا درسته
  دوستان فراری فن و سب فن دو فصل هی گفتین وینگ من هی ب والتری حرف زدین
  حالا این …….. گاراژ فراری دارن کم کم همین نقش میدن ب سب
  حداقل دوس دارن این نقش به سب بدن

 5. Just _seb

  13

  3

  هلموت مارکو جان فراری از ابتدای فصل تمام برنامه هاش رو به نفع شارل چیده بود سب هم با وجود اینکه قهرمان چهار دوره جهان است اعتراضی نمیکرد که بزرگترین ایرادش همینه ، به والله اگر مکس یا همیلتون بجای فتل بودن گاراژ رو آتیش میزدن ، مسابقه مونزا اما نهایت بی عدالتی ورزشی بود که باعث شد فتل بعد از مونزا در پیست مثل یک سامورایی مبارزه کنه هر چند که گاراژ فراری با دو یا سه دور دیر آوردن فتل برای تعویض تایر زهر خودشو به فتل میزنه ولی تماشاگرها فرمول یک فهیم تر از این حرفها هستن و همه دیدن فتل در روسیه با توجه به تمام نکردن مسابقه بیشترین رأی بهترین راننده رو گرفت

 6. Farid

  6

  3

  سباستین واسه همه ( تیم ها و طرفداران و دست اندرکاران تیم ها ) ثابت شده اس . با حرف هلموت مارکو موافقم …سب دیگه نباید وقتشو تو فراری تلف کنه … ردبول از خداشه وتل برگرده… خیلی دوسش دارن و بهش ایمان دارن … ما طرفدارای سب هم از خدامونه سب برگرده ردبول…جایی که همه چیز واسه قهرمانی در اختیارشه. ترکیب اوریان نیووی، کریستین هورنر و سباستین وتل بهترین ترکیب ممکنه اس… گرنده سب

 7. FerrariF2004

  1

  10

  باز این شروع کرد درباره فراری حرف زد. نمیدونم مدیرا و مشاورهای تیمای دیگه چرا همش درباره فراری مصاحبه میکنند در حالیکه شما تا حالا دیدید کسی از فراری درباره تیم های دیگه مصاحبه کنه؟ آقای مارکو امور داخلی فراری مربوط به خودشه سرت تو کار تیم خودت باشه و تو چیزهایی که به تو مربوط نیست دخالت نکن. همین مونده نوشابه سازها هم برای دی ان ای فرمول یک تعیین تکلیف کنند.

  • Muhammad-sv#5

   0

   0

   مشکل تو با سب چیه ؟ لکلرک اگه میتونست برای فراری قهرمانی میاورد … راننده ی مورد علاقتم الان زمین گیر شده متاسفم ولی تو هنوز تو کف سال های 2000 تا 2004 موندی … فازت چیه ؟

 8. نیما

  6

  0

  احتمالا 2020 آخرین سال فراری و وتل هست و شاهد برگشت فتل به ردبول و بازنشستگی در خانه یا حتی چند فصل حضور در مرسدس باشیم
  فراری 12 ساله که رنگ قهرمانی ندیده و احتمالا راننده ها از جمله فتل و آلونسو کمترین نقش در این موضوع داشتند و اینکه آیا چارلز یا سب سال آینده می تونن طلسم بشکنند ؟
  این دکتر با تجربه هم راست میگه خیلی با سریعترین ماشین و سریعترین راننده پیست، خودتو به فنا بدی چارلز دیگه مایکل شوماخر یا آلونسو نیست که تو کورس قهرمانی باشه براش دستور تیمی میدین!!!

 9. Reza.MC

  3

  3

  این مصاحبه اول از همه نشون میده که درهای ردبول به روی فتل بازه. ولی بعید می دونم تا زمانی که مکس توی ردبول باشه فتل دست به چنین قماری بزنه. اما مک لارن میتونه انتخاب خوبی بعد از فراری برای فتل باشه. یه تیم بزرگ با سابقه طولانی، پیشرفتهای خوب و موتور مرسدس در سال 2021.
  اون طرف قضیه ظاهرا فراری از فتل دست شسته. بعیده بعد از 2020 باهاش تمدید کنند. قمار بزرگی دارند انجام میدند. فراری همیشه متکی به یک راننده بزرگ بوده. بعد از فتل کسی نمیمونه که بخواد چنین جایگاهی رو پر کنه (غیر از همیلتون که اونم غیر ممکنه بیاد فراری).

 10. علیرضا

  5

  4

  تمام این مصاحبه یک معنی میتونه داشته باشه،یک معنی کاملا هدفدار و زیرکانه:سب برگرد ردبول..اینجا خونه تو هست نه فراری
  امیدوارم سب جوگیر نشه و هیچوقت فراری رو ترک نکنه چون براحتی میتونه سال دیگه برای قهرمانی بجنگه از ملبورن تا ابوظبی

 11. Amin

  3

  6

  با این حرف فقط خواسته آتیش بیار معرکه بشه
  و داستان رو تو این مسابقات باقی مونده حساس تر و جنجالی تر کنه
  تا بلکه سال بعد فتل از فراری بره
  ولی ب نظرم برا فتل بهتره بمونه و با این ماشین فوق العاده که تونستن ب مرسدس برسوننش
  با لوئیز رقابت کنه تا ان شاالله قهرمانی و شکستن رکورد شوماخر بزرگ تو هردو بخش توسط لوئیز ب یادموندنی تر از همه سال ها بشه
  We never give up???

  • قلندر

   2

   0

   در حال حاضر شاید حرفش درست باشه ولی این شرایط مقطعیه فتل باید الان زمان یک بزنه، فراری امسال تحت فشار بود تو سه مسابقه ای که شارل زمان یک را زد حداقل دو موردش را فتل میتونست بگیره اگر دورهای آخر تمرکز لازم را داشت و این باعث شد فراری که امسال بردی نداشت به سمت شارل بره و چون خط یک شرایط استراتژی بهتری داره، واین نکته مهمیه دنی و مکس هم تقریبا اینجوری بودن مکس تو زمان گیری بهتر از دنی و دنی تو مسابقه کمی بهتر ولی شرایط تیم بیشتر به مکس بود تا دنی اگر فتل دوباره زمان بهتر را بزنه ورق براش برمیگرده فراری تا همین مسابقه قبل میتونست به جایگاه اول سازندگان حمله کنه و امیدوار شده بود ومیخواستن بیشترین امتیاز را جمع کنند که با خرابکاری خودشون ( شاید فتل اول مسابقه فشار زیادی به ماشین آوردبرای نگه داشتن جایگاهش که ماشین به فنا رفت و این هم به مدیریت فراریه البته فقط یک حدسه) خراب شد

 12. Alireza

  1

  1

  فقط لاگین شدم که بگم منتشر کردن مقالات به این شکل، بدون ویراستاری، اصلا زیبنده سایت شما نیست. گاهی وقتا اینقدر مطالب بد منتقل میشه که اصلا مخاطب نمیفهمه داره چی رو میخونه.
  امیدوارم این کامنت رو به چشم یه انتقاد سازنده بخونید و ترتیب اثر بدید.

   • Alireza

    0

    0

    مشخصه که مقاله ها اصلا ویرایش نمیشن و گاهی مطالب به شکل بدی نوشته میشه. جوری که مخاطب باید دو سه بار یه جمله رو بخونه. یا اینکه توش پر از ایراد املایی است. شاید این موضوع از نظر شما عیب محسوب نشه، اما از نظر من که مرتبا در حال مقاله نوشتن برای بارگذاری تو وب سایت ها هستم و به کوچکترین نکات نگارشی توجه دارم، ایراد بزرگیه. قطعا امثال من زیاد هستند که این موضوع رو می بینند.
    تمامی این مطالب، چه ۱۰۰ کلمه ای و چه ۱۵۰۰ کلمه ای، مقاله محسوب میشن. اگر هم قرار باشه که جنبه اخباری داشته باشند به قول شما، دیگه حتما باید مرتب نوشته بشن. کار این وب سایت خبررسانیه و باید به نظرم به بهترین شکل ممکن کارش رو انجام بده. من خودم هر روز به این وب سایت سر میزنم و واقعا اخبار رو از اینجا دنبال میکنم اکثر مواقع. این نظری هم که دادم، مطلقا کوبیدن فرمول یک ایران نیست و بلکه یه انتقاد سازنده به چندتا جوونه که دارند خیلی بی منت کارشون رو جلو میبرند.
    حرف من اینه. حیفه سایتی به این خوبی، مقالاتش رو اینطوری شلخته منتشر کنه. آدم یا کاری رو انجام نمیده، یا وقتی هم که انجام میده سعی میکنه بهترین باشه.

دیدگاه خود را بیان کنید