فرمول یک ایران – ایناکی روئدا ، مدیر استراتژی فراری چندی پیش در یکی از کنفرانس های ایتالیایی به دلیل تاثیرش در موفقیت های اخیر فراری، مورد ستایش قرار گرفت.

روئدا در دوره ای که فراری عملکرد خوبی نداشت، به باد انتقاد گرفته می شد و در بعضی موارد او را مقصر اصلی شکست های تیم می دانستند اما ایناکی روئدا توانست “انتقام بگیرد” و حالا این شخص به عنوان عامل اصلی موفقیت های اخیر فراری شناخته می شود.

روئدا در گرندپری سنگاپور، به همراه سباستین فتل و چارلز لکلرک روی سکو قرار گرفت و در جشن پیروزی و اولین یک دو تاریخ پیست شرکت کرد تا همه متوجه تاثیر حضور او در تیم شوند. پیش بینی می شد که فراری در گرندپری سنگاپور 2019 پشت مرسدس و ردبول از خط پایان بگذرد.

چارلز لکلرک و لوئیس همیلتون - سنگاپور 2019

چارلز لکلرک و لوئیس همیلتون – سنگاپور 2019

لوئیجی پرنا (خبرنگار) در رابطه با موفقیت های اخیر این استراتژیست گفت:

ساختن استراتژی مناسب در فرمول یک کار سختی است.

مثلا ایناکی روئدا در گرندپری مونت کارلو با انتقادات بسیاری مواجه شد چراکه تایم گیری چارلز را خراب کرد.

در آن روز متیا بینوتو تمام تلاشش را کرد تا از او پشتیبانی کند اما در چند گرندپری اخیر، روئدا توانست انتقام بگیرد. او تصمیمات تاثیرگذاری گرفت که به پیروزی در اسپا و سنگاپور ختم شد.

استراتژیست های تیم همه چیز را به خوبی انجام دادند. اول سرعت لکلرک که در جایگاه نخست بود را کاهش دادند تا رقبا از ترس گیر کردن در ترافیک از ورود به پیت لین خودداری کنند.

سپس سباستین فتل را قبل از ورود راننده های دیگر به پیت آوردند و با این کار راننده آلمانی توانست به جایگاه نخست برسد و علاوه بر هم تیمی خود، مرسدس را هم پشت سر بگذارد.

استراتژی در اسپا هم بسیار تاثیرگذار بود. در آن مورد این سباستین فتل بود که جایگاه از دست می داد. او پس از پیت استاپ لکلرک از او سبقت گرفت و تا زمان بازگشت او، از پیشروی لوییس همیلتون جلوگیری کرد.

در آلمان، هوشیاری تیم به سباستین کمک کرد که از جایگاه آخر به دومین ماشینی تبدیل شود که از خط پایان می گذرد چراکه او همواره مناسب ترین لاستیک ممکن را در اختیار داشت.

تمام این موارد مدیون تیم چهل نفره ای است که از راه دور و در مارانلو تمام این وارد را بررسی می کنند. آن ها به صورت زنده با روئدا در تماس هستند، تنها کسی که مسئول استراتژی تیم فراری است.

11 دیدگاه

 1. ARASH

  11

  7

  استراتژیست های فراری خدایی گل کاشتن از اسپا تا سنگاپور خصوصا سنگاپور
  فکر نکنم برای تیم اگه سنگاپور در نظر بگیریم فرقی داشت اولی فتل یا لکلرک
  تازه یک بار دیگه هم باید بگیم پیت استاپ فتل برای اندرکات نشدن توسط مکس و اندرکات کردن همیلتون بود ولی دور اوت لپ فوق العاده فتل لکلرک رو هم اندرکات کرد تصاویر و ویدئوهاش هم هست که بعد از رد شدن فتل از لکلرک با وجود پیت استاپ 0.7 دیرتر فتل چطوری تیم متعجب شده بود دستور تیمی که خداروشکر مثل یکی ندادن که توی این محدوده دور بزن اون رادیو لکلرک هم مطمینا چون در حال مسابقه دادن بوده اندرنالین بالا بود یک چیزی گفته حالا یا اصلا چون جوون هست تشنه پیروزی ولی فتل و لکلرک میتونن باهم مرسدس رو از قهرمانی دور کنن امسال که بعیده و سالای بعد با ماشین رقابتی ……… و اونایی هم که میگن اولویت پیت استاپ با ماشین جلوتر هست چرا همیلتون اول نیومد؟
  مهم یک دو بود که شد
  و پیروزی فتل برای بازگشته روحیه ش
  مطمین هستم اگه همینطوری بتونیم مشکلات ماشین رو برطرف کنید 2020 تک تک ریس ها رو درو میکنید البته هنوز زوده ولی سنگاپور خودش نشون دهنده یک تصمیم خیلی بزرگ و درست توی اپدیت ماشین هست
  به امید پیروزی های دیگه و البته یک دو های دیگه
  هم پیروزی فتل
  هم پیروزی لکلرک
  و هم امتیازاته تیمی
  با وجود دو تا راننده تاپ

 2. Mjyz

  5

  0

  یا خدا ۴۰ نفر به اضافه کلی کامپیتور و نرم افزار و هوش مصنوعی ??

 3. نیما

  8

  1

  در آلمان اصلا استراتژی خوبی نداشتن !!!
  زمانی رفتن رو سافت که داشت بارون میبارید و چارلز همینطوری کوبید به دیوار
  رده دومم پیست خشک شد و فتل بقیه رو درو کرد و گرنه استراتژی خوب واسه استرول و کویات بود که جلوتر از همه درش آوردن
  تو سنگاپور هم قبلا گفتم فقط به ردبول واکنش نشون دادن، اگه اون هالک بین سب و مکس قرار نمی گرفت، مکس چارلز رو هم آندر کات می کرد فقط استراتژی اول مسابقه خوب بود که سال قبل همیلتون هم همینکارو می کرد پس کار زیاد شاخی هم نکردن

  • JBjb

   7

   5

   دقیقا همه رو درست گفتی در مورد خوب بودن عملکرد استراتژی اینا اغراق شده.

   توی آلمان هر راننده 5-6 بار رفت پیت لین و همش آزمون و خطا بود

   توی سنگاپور اینکه نفری که جلو بوده یعنی لکلرک بهش بگن سرعت کم کنه کند رانندگی کنه چیز جدید یا ابداعی نبود پارسال هم مرسدس و همیلتون اجرا کردند و باعث شد به شدت مسابقه خواب آور بشه.

   در مورد لحظه ی به پیت بردن فتل هم اگر مکس یک یا دو دور دیرتر لاستیکهاش تموم میشد و بعد مکس فتل رو میبردن به پیت پشت نیکو در می اومدن و مسابقه شون از دست می رفت.

   همونجور که یه سری جوگیر در مورد استراتژی سنگاپور مرسدس در مورد همیلتون با وشتپن اغراق کردند اون تاکتیک بارها توی فرمول یک اجرا شده و لازمه اش اینه که ماشینی که می خواد یک پیت بیشتر بره باید سریعتر باشه یعنی ریس پیس بیشتری تو طول مسابقه داشته باشه و مرسدس این بیشترین ریس پیس رو در مجارستان داشت. همچنین ماشین دیگر ردبول و مرسدس اون جلو نبودن فضا فراهم بود. اگر تو مجارستان همیلتون جای مرسدس ماشینش فراری بود و اون پیت استاپ اضافه رو می رفت جای اینکه اختلاف 20 ثانیه ای با ردبول جبران میشه یا ثابت می موند یا اختلاف بیشتر میشد با یک پیت استاپ کمتر فراری ها یک دقیقه پشت مرسدس ردبول تموم کردن :))

   • JBjb

    3

    6

    استراتژی مجارستان** مرسدس در مورد همیلتون با وشتپن

 4. ali sf90

  8

  1

  رقابت با سرعت پایین هیچ جذابیتی نداره. اگه اینجوری بشه که میشه فرمول ای…. فرمول 1 با سرعت زیر 300 تا غیر قابل تصوره
  ..

  • ali sf90

   9

   1

   ??? کامنت رو زیر اون پست نوشتم چجوری اومد اینجا?

 5. THE MINDBLOWER

  4

  2

  رقیب ژییییییییییییمز هست.
  امیدوارم شکستش بده(حداقل مهره هاش که بهترن)

 6. Amir5

  3

  0

  دمش گرم

 7. ایرن

  3

  0

  یه انتقاد از مدیران سایت:

  امتیازات تیمی و فردی فرمول یک رو توی سسسایت به روزرسانی نمیکنید.
  قبل سنگاپور نگاه کردم الانم دیدم هیچ تغییری نکرده. اصلا این امتیازات الان واسه تا چه مسابقه ای هست؟