فرمول یک ایرانمکس ورشتپن معتقد است که ناظران فدراسیون جهانی اتومبیلرانی با پنالتی 5 ثانیه ای سباستین فتل در گرندپری کانادا، جذابیت رقابت بین او و لوئیس همیلتون را از بین بردند.

در مسابقه گذشته، فتل توسط همیلتون تحت تعقیب و فشار قرار گرفت و در پیچ ۳ و ۴ دچار اشتباه شد و از پیست خارج شد. راننده آلمانی وقتی از چمن ها خارج شد، خود را در جلوی راننده مرسدس یافت و راننده بریتانیایی برای اجتناب از برخورد مجبور شد ترمز کند. ناظران این رفتار سباستین را ناامن تلقی و وی را ۵ ثانیه جریمه کردند که این امر پیروزی را از او ربود.

با توجه به درخواست رسمی فراری برای بازبینی این پنالتی، فیا در روز جمعه و در پیست پل ریکارد فرانسه، جلسه ای را با تیم ایتالیایی برای بررسی مجدد این پنالتی خواهند داشت.

راننده ردبول درباره این موضوع گفت:

در کل اینگونه پنالتی دادن در مسابقه نباید رخ دهد. این موضوع تمام جذابیت مسابقه برای رقابت فتل و همیلتون و کسب پیروزی را از بین برد.

وقتی شما به این صحنه نگاه می کنید، اولین اشتباه زمانی رخ می دهد که فتل از پیست خارج می شود اما بعد از آن بازمی گردد و او اشتباهی مرتکب نشد و او عمدا لوئیس را بلاک نکرد. دادن پنالتی به او اشتباه بوده است.

فتل همه کار کرد که بازگشتش ایمن باشد.

لوئیس همیلتون و مکس ورشتپن - تعیین خط گرندپری ایتالیا 2017

لوئیس همیلتون و مکس ورشتپن

اگرچه ورشتپن می تواند این حادثه را از دید همیلتون نیز ببیند و اگر چنین اتفاقی برایش رخ می داد، او نیز در رادیو شکایت می کرد:

لوییس دید که او از پیست خارج شده و قرار است در شعاع خارجی بیرون بیاید و او باید عقب بکشد. اگر من نیز بجای لوئیس بودم، در رادیو می گفتم که او جلوی من را گرفته است. چنین قوانینی وجود دارد و شما می دانید که احتمال پنالتی نیز وجود دارد.

21 دیدگاه

 1. REZA.M

  66

  14

  چرا مصاحبه رو کامل نمیذارید؟توی یه قسمت از مصاحبه مکس گفته همیلتون با حیله گری باعث شده فتل پنالتی بگیره.

   • سید علی حسینی

    34

    3

    “Lewis saw him go off. When he goes through the left he knows Seb is going to come back on and of course he’s going to drift wide, and he had to back off.

    لوییس دید که او از پیست خارج شده و قرار است در شعاع خارجی بیرون بیاید و او باید عقب بکشد.

    این در ترجمه اورده شده و معنیش هم همون چیزی که داخل ویدئو تحلیلی باهم مرور کردیم که لوییس دونسته چنین کاری کرده و احتمالش زیاده که تئوری ژک ویلنوو درست باشه

   • REZA.M

    16

    6

    اقای حسینی من دقیقا نمیدونم منبع خبر شما کدوم سایت بوده ولی چیزی که روزنامه ایتالیایی laragazzadelmotorsportگفته اینه:

    Max Verstappen would not have punished Sebastian Vettel for the incident in Canada: “Seb could not get back on track differently than he
    did. Hamilton played cunning and made sure that he looked trapped”
    ممکنه منبع شما مصاحبه رو کامل نذاشته باشه.

   • سید علی حسینی

    22

    2

    تایید کردم چون می دونم این چیزی هم که گفتی هست، ببین انواع و اقسام خبرگزاری ها خبر میزارن، ما مثلا بخوایم اگر از همه خبر بزاریم مثلا مصاحبه هر کدوم از راننده ها یه بخش اعظمی از سایت رو میگیره برای همین مختصر میریم و چکیده میگیم و دو 3 تا منبع بیشتر مشخص نمی کنیم.

 2. ايزديار

  58

  17

  همه رانندگان شاخ فرمول يك از گذشته تا حال
  ميگن پنالتي نبوده

  واين طرف
  رزبرگ مرسدسي
  پالمر
  و جناب استاد 😊
  ميگن پنالتي درست بوده

 3. Hesam

  15

  28

  در کل باید این اشتباه فتل رخ نمیداد. اگه براش پنالتی نمیدادن ما مرسدسیا تا اخر این فصل میگفتیم که برد حق لوییس بود،اگه فتل نمیترسید و جلوش رو نمیگرفت رد شده بود،داورا کوتاهی کردن،حق لوییس خورده شد و…
  الان هم که پنالتی دادن فراری فن های عزیز ناراضی ان که برد همیلتون بی ارزش بود، حیله همیلتون و…
  همیلتون باید بعد از دور ۴۸ هر طور هم که شده بود سبقت میگرفت و مسابقه رو اول تموم میکرد.(که البته از نظر فراری فنا همیلتون نتونست و از دیدگاه ما مرسدسیا همیلتون خودش نخواست{منظور برتری فتل یا همیلتون نیست، با توجه به قدرت ماشیناشون میگم} که ریسک بکنه)
  کاری ندارم که این پنالتی درست بود یا نه. ولی میخوام اینو بگم وقتی میگیم فتل با اون سرعتش توی چمنا که چسبندگی هم نداشت، دیگه نمیتونست بفکر ریسینگ لاین باشه. همیلتون هم با اون سرعتش توی اون ۱ ثانیه (شایدهم کمتر) چطور میتونست فکر کنه که فتل از کجا میاد بیرون که از جهت مخالفش بره تو پیچ؟ تنها راهش این بود بزنه کنار بشینه با کاغذ و خودکار شبیه سازی بکنه و احتمالاتش رو بررسی بکنه :))
  بنظر من هر راننده ای بود(حداقل راننده های جنگجو مثل همین مدمکس) این فرصت رو از دست نمیداد و با پذیرفتن ریسک و با سرعت بیشتر میرفت توی پیچ تا رد بشه

 4. مهدی

  22

  1

  بله هر راننده دیگه ای هم بود همینکارو میکرد همونطور که خود پالمر هم گفت اگه منم جای وتل بودم همونکارو میکردم که اون کرد,باید موقعیتش پیش بیاد اون موقع مشخص میشه کی چیکارست,توی مسابقه کسی دلش به حال کسی نمیسوزه و خودشو نسبت به همه ارجع تر میدونه

  آقای حسینی همونطور که گفتید 3-4 تا منبع خبر برگزیدید میشه چندتاشو نام ببرید؟

 5. نیما

  28

  2

  اینکه نظر اکثر رانندگان با نظر داوران متفاوته این رو نشون میده که قوانین نیاز به تغییر داره
  پالمر در ویدیو خودش کامل توضیح میده که اگه از روی کاغذ جلو بریم پنالتی درسته و البته میگه که راه ورود دیگه ای برای سب وجود نداشته پس اشتباهی در ورود نداشته
  اینجا یک تناقض خیلی بزرگ پیش میاد که چرا تا الان به نظر راننده ها اهمیت داده نشده؟ آیا داوران سابقه مسابقه در بالاترین سطح دارند که بتونن در موردش تصمیم بگیرن؟ اینجا یک فاکتور انسانی وجود داره که داورا بهش اعتنایی ندارن و صدای همه رو دراورده

  • Ferrari7

   14

   1

   با سلام حضور آقا نیما
   دیدگاه شما به نظر من جالبه وبه نوعی از زاویه دیگه ای به این موضوع نگاه کردید با شما موافقم

 6. بهزاد زمانی

  8

  37

  سرعت سب روی چمن 70 کیلومتر بود در حالیکه موقع ورود به پیست 100 گیلومتر و این یعنی براحتی توانایی کنترل ماشینش رو داشته منتها نمی خواسته اجازه بده لوییس رد بشه بنابراین ریس لاین رو برید. پنالتی کاملا درست بود فقط زمانش کم بود. از مراجع محترم درخواست افزایش مدتش رو داریم

 7. Mehrdad

  37

  15

  امروز
  مصاحبه مکس بود کیمی بود نوریس بود حتی بوتاس هم گفته فتل کار اشتباهی نکرد

  دیگه کی باید بگه تا بعضیا قبول کنن؟
  البته از قدیم گفتن کسی که خودشو زده به خواب نمیشه بیدار کرد …

  • Amin

   5

   33

   اشتباه رو فتل همونجا ک رفت رو چمن کرد
   قانون خیلی صریح و مشخصه
   اگه از پیست خارج شدی نباید موقع برگشت تو ریسینگ لاین خطر ایجاد کنی …تمام

   • mehdi vettel

    38

    6

    همچنین تو قانون نوشته اگه خط پیت لین رو ببری باید جریمه بشی

    برای بار هزارم قانون مشکل نداره
    اعمال کننده ها سلیقه ای عمل میکنن

   • Mehrdad

    23

    7

    نمیشه بیدار کرد متأسفانه

    تمام

   • H.farahani

    30

    6

    مثل موناکو 2016
    موقع تایم گیری باید راه رو به موقع باز کنی تا باعث خطر افرینی برای راننده سریعتر نشی.این قانون شامل همه میشه غیر از همیلتون.(برزیل 2018)
    مکس از موقع ورودش به فرمول یک تو دفاع افراط میکرد و با جابجایی چندباره شرایط رو خطرناک میکرد برای مهاجم و خودش.نمونه بارزش کانادا 2016 با روزبرگ و مجارستان 2016 با کیمی.اعتراض راننده ها هم راه به جایی نمیبرد.تا اینکه تو ژاپن 2016 این کار رو با همیلتون انجام داد و لوییز رو عصبانی کرد.یه هفته بعد یه قانونی بر ضد اینکار تصویب شد.
    به نظر میرسه کلا تشکیلات هوای یه تیم و راننده اش رو بیشتر دارن.

   • مهدی

    25

    4

    قانون میگه نباید رو خط ورود و خروج پیت لاین چرخ بزاری حتی برای 0.001 ثانیه !
    قانون میگه باید تو تعیین خط حواست به ماشین پشت سرت باشه و کسی رو بلاک نکنی .حتی اگه تیم تو رادیو گوشزد نکنه راننده پنالتی میگیره !

 8. Ferrari7

  19

  6

  تا الان از مکس بخاطر برخورداش با سباستین وکیمی اصلا خوشم نمی اومد ولی با این مصاحبه نظرم کمی عوض شده به نظر میاد تو ذهنش یک صداقت پنهانی نهفته هستش واین قابل احترامه
  با احترام به طرفداران مکس

  • مهدی

   13

   0

   نه اتفاقا چون مکس دیوانه وار رانندگی میکنه با این چیزا مشکلی نداره
   جدیدا هم گفته حتی یه ذره برخورد هم داشته باشی نباید پنالتی بگیری :))))))

 9. امید نورمحمدی

  8

  0

  امروز همییلتون توی تمرین واقعا نزدیک بود کار دست مکس بده و مصداق ورود خطرناک بود با این فرق که هم سرعتش کم بود و هم ماشین در کنترلش بود. این پنالتی داره یا نداره؟! حتما نداره چون :
  1- قانون میگه همیلتون هیچوقت کار بد نمیکنه !!!
  2- مکس چون یکم بی پرواست پس حق با همیلتونه!!!
  3- همیلتون کاری نکرد. این مکس بود که باید حواسش به همیلتون باشه. همیلتون آزاده هر وقت و هرجا که دلش خواست بره!!!
  4- فیا حتما بعداز اتمام تمرین با کارشناس خودش بنام لوییس همیلتون این موضوع را بررسی خواهد کرد. چون هرچی همیل بگه برای فیا فصل الخطابه!!!
  5-
  6-
  7-
  .
  .
  .

دیدگاه خود را بیان کنید