فرمول یک ایراندنیل ریکاردو راننده فعلی تیم رنو و پیشین تیم ردبول بیان کرده است که دقیقا همان اتفاقی که بین سباستین فتل و لوییس همیلتون در گرندپری کانادا 2019 اتفاق افتاد، بین او و همیلتون در گرندپری موناکو 2016 رخ داده بود.

دنیل ریکاردو نیز در این حاشیه ایجاد شده ورود کرده و بیان کرده است که راننده مرسدس پس از اینکه از مسیر اصلی پیست در شیکین منحرف شد، مسیر او را بست و این اتفاق در آن گرندپری به عنوان یک “اتفاق مسابقه ای” سنجیده شد و او همچنین باور دارد که اتفاقی که در گرندپری کانادا 2019 نیز رخ داد هیچ تفاوتی با گرندپری موناکو 2016 نداشت.

فتل با این حادثه، دو امتیاز پنالتی در سوپر لایسنسش و همچنین 5 ثانیه پنالتی برای مسابقه کانادا دریافت کرد و باعث شد تا پیروزی را از دست دهد.

ریکاردو بیان کرد که:

اگر فتل کمی بیشتر به سمت چپ می چرخید، کنترل خودرویش را از دست می داد (اسپین می شد) و اگر روی چمن ها ترمز می کرد باز هم اسپین می شد. فضای زیادی برای لوییس وجود نداشت ولی فضایی که موجود بود، کافی بود.

من اتفاق کاملا مشابه ای را با لوییس در گرندپری موناکو 2016 داشتم. او مجبور شد روی مسیر خروج اضطراری برود و وقتیکه به پیست بازگشت مرا به سمت دیوار منحرف کرد. فضا برای من تنگ تر هم بود در مقایسه با اتفاقی که برای لوییس در کانادا افتاد. او جریمه ای نشد و این یک اتفاق خوب بود. این یک رقابت و مسابقه سخت بود.

50 دیدگاه

  • محمدرضا

   46

   5

   اینجا اگه دنی هم باشی و بیای توضیحاته فنی بدی . باز یه عده میان و دنیل رو زیرسوال میبرن که توفلان میگی و بهمان .کلا سب میتونست کنترل کنه و مخصوصا راه لوییسو بست . تمااااااااااام دیگه از رانندها و کارشنسایه محترم فرمول یک خاهشمندیم که نظری ندن . اینجا قد کافی استاد داره.

   • MERC

    18

    61

    ولی لوییز عرض پیست رو طی نکرد که راه دنی رو ببنده
    وقتی شیکین رو برید , برای کسی خطری ایجاد نکرد
    دفاع بعدش بحث جداگانه ای داره
    دنی هم میخواد از آب گل آلود ماهی بگیره

  • ToHidden

   6

   31

   آقا، روزبرگ هم اومد گفت صددرصد پنالتی داشت. اونم راننده بوده دنیل هم هست، خوب که چی؟ یه سریا میان میگین “راننده فرمول یک میگه فلانه، بعد یه عده هنوز قبول نمیکنن” خوب اینم راننده است دیگه. خیلی ها دوست نداشتن پنالتی بدن بهش واقعا، منتهی قانون اینو نمیگه. حالا چرا به همیلتون اونجا ندادن رو واقعا من نمیدونم چون خیلی شبیه این صحنه است. آیا اون موقع هم اینقد جو متشنج شده بود؟ نمی دونم.
   حالا من یه چیز جدیدتر بهتون بگم. شما که دوست دارید برگردید از اتفاقات مشابه مثال بزنید، برگردید به تصادف ورشتپن با رایکونن، منتهــــــــــی مصاحبه بعد از مسابقه فتل در مورد اون صحنه رو پیدا کنید و ببینید فتل با اینکه هممون میدونیم کلا با پنالتی دادن موافق نیست در مورد اون صحنه چی میگه. لینک یوتیوب نمیشه داد از ویدیو، ولی متنشو می نویسم الان.

   • ToHidden

    7

    14

    متن مصاحبه فتل بعد از برخورد مکس و کیمی تو سوزوکا:

    “اون [مکس] از مسیر خارج شد، تو دست انداز بود.
    جوری که اون برگشت به نظر من، فکر نمی کنم جنتلمنانه بود
    چون اگه کیمی ازش دور نمی شد اونا تصادف می کردن
    البته سو تفاهم نشه، این واسه من بهتر بود. چون از هر دوتاشون رد میشدم :).
    اما این شیوه ای نیست که ما باید رانندگی کنیم.
    من طرفدار پنالتی دادن نیستم….. اون به خاطر خارج شدن از مسیر و برگشت نا ایمن جریمه شد.
    شما نظر منو میدونید، اما یه چیزی که واضحه، اون با این جور رانندگی هیچ کمکی به خودش نمیکنه”

   • Amir-60

    5

    16

    حرفت کاملا درسته.من میدونم اقای حسینی با video همه چیز رو مشخص میکنه.

 1. mehdi vettel

  57

  14

  ولی دوستان همیلتون فن معتقدن لوئیس جا گذاشته تو اون صحنه??

  اصلا حرف های خود ریکاردو مهم نیست که تو ماشین بوده فقط حرف های اونی که هر شب لایو میذاره مهمه

  البته بحث تو این مورد دیگه بی فایده اس چون برد سب دیگه برنمیگرده

 2. josef6565

  35

  10

  با احترامی که به آقای ریکاردو قائلم ولی باید گفت :
  اول اینکه سب خودش اشتباه نکرد و ماشین قشنگ فراری چسبندگی عقب رو از دست داد ولی اینجا لوییس خودش اشتباه کرده. دوم : سرعت لوییس خیلی کم بود کلا موناکو و کانادا تو فاز مخالف هم هستند. سوم : لوییس این فرصت رو داشت ماشین رو جمع کنه و ریکاردو ببنده ولی سب اصلا داشت فقط ماشین رو جمع می کرد.
  ریکاردو این رو گفته تا به همه اعلام کنه حتی اگه پنالتی درست بوده نظر ها سلیقه ای اعلام میشه.
  به عنوان یه سب فن که خیلی مرام و گردن کلفتی و مردونگیش رو دوست دارم انتظار داشتم لحظه ای که به سب اعلام 5 ثانیه پنالتی شد غر نمی زد و در اون لحظه فقط و فقط باید با استفاده از ترافیک خودش رو از محدوده پنج ثانیه جدا می کرد. زمانی که بهش اعلام شد 2.5 ثانیه و 8 دور مهلت بود که فتل با از کوره در رفتن یک ثانیه همون جا از دست داد.

  • Mjyz

   28

   9

   خود آقای صباغ توی گزارش خودش اوایل مسابقه درباره اون دوتا پیچ یه توضیحاتی رو داد و گفت که کرب های این پیچ یه لحظه میتونه چسبندگی بده یه لحظه هیچ چسبندگی نداره و . . . و به شانس بستگی داره .
   حالا خود آقای صباغ وقتی این اتفاق افتاد خودش اول گفت که کار فتل درست بوده و به اندازه نصف ماشین جلوتر بوده پس کارش درست بود ولی وقتی پنالتی دادند یه دفعه نظر برگشت و گفت نه پنالتی درست بود

   • شاهین

    40

    10

    من بارها گفتم صباغ چون هیچ گزارشگر دیگه کنارش نیست برای مسابقات،مطرح شده. اگه مثل‌فوتبال ۱۰ تا گزارشگر اف وان بود شما میتونستید فرق رو ببینید. مثل اینکه میگن فردوسی پور از فلانی بهتره. حالا شما فرض کنید فوتبال فقط یک گزارشگر داشت و همون هرچی دلش میخواست میگفت و از یکی ایراد میگرفت و یکی دیگه رو میبرد بالا و سلیقه ای گزارش میکرد. قصد توهین ندارم ولی این آقا فقط به دلیل نبود گزارشگر دیگه (رقیب کاری) اومده رو بورس وگرنه خیلی ها از ایشون خیلی خیلی بیشتر اطلاعات دارن و خیلی بهتر میتونن گزارش کنن.

  • Behnam380

   16

   3

   داداش گلم مثل اینکه شما باور ندارید که سرعت مسابقه‌ای مرسدس از فراری بیشتر بود مخصوصا تو لاستیک هارد ،لوییس اگه رد میشد که نمی تونست حتما فاصله باز میکرد چون ماشین فراری نمیتونه لاستیک هارد رو به دمای عملیاتی‌شدن برسونه(حتی با دمای پیست ۵۰ درجه و بعد از ۱۵ دور) و فتل با ماشین درگیر بود و اگه دقت کنید امسال فراری بیشتر لاستیک مدیوم انتخاب می‌کنه چون با سافت و هارد مشکل داره.

 3. josef6565

  24

  6

  اگه آنبرد های راننده های فراری رو دقت کرده باشید برای یه پیچ معمولی ده بار تصحیحی فرمون انجام می دهند تا ماشین سرکش رو رام کنند و پیچ رو رد کنند ولی مرسدس ورود به پیچ همانا و خروج از پیچ همان. مشکل فراری متاسفانه نگرش در طراحی ماشین و کل پکیجه و با بال جلو و این جور چیز ها فقط مسکن وار عمل می کنند. همیلتون فکر می کنم 2010 سه یا چهار تا مسابقه پشت هم از دست داد و از قهرمانی دور شد.
  اگه از ظرفیت همین ماشین درست استفاده به نه این کاری که کانادا کردند فراری می تونه یه قهرمانی از زیر دست مرسدس بیرون بکشه.

  • تیرداد

   10

   47

   چیزی که معلومه ریکاردو از جای دیگه ای داره میسوزه ……تصمیم داورا درست بوده و حق فتل پنالتی بوده راننده ای که نتونه ماشینو تو فشار رقیبش کنترل کنه و با بی احتیاطی میخواد اول بمونه و دنبال ضررزدن و تو دیوار کوبیدن رقیبه بایدپنالتی بگیره حتی استرول هم میدونه از پشت ب فتل فشار بیاره فتل اشتباه میکنه ….سه فصله فتل داره با اشتباهاتش قهرمانی رو ب همیلتون میده…..با اخلاق ترین راننده فرمول یکو همه دیدن چقد با اخلاق بود …..لکلرک بدبخت هم دوباره فدای مرد اخلاق دنیای فرمول یک شد

   • mehdi vettel

    29

    4

    الان به نظرت اشتباهات فتل باعث شده فاصله همیلتون و فتل 60 امتیاز باشه بعد از هفت مسابقه

    یعنی اگه فتل اشتباه نداشته باشه میتونه با این ماشین قهرمان جهان بشه ؟؟؟

    یا خدا این دیگه آخرش بود

   • Behnam380

    16

    2

    معلومه که شما هم خیلی به رانندگی فتل اشراف داری هم با استرول رفیقی ،فشار چیه عزیز لاستیک های مسخره هارد به دما نرسیده بودند .

  • تیرداد

   12

   31

   الان ریکاردو شده قهرمان فتل فنا ولی اونجا که از مکس تعریفو تمجید کرد و فتلو نقد شده بود بازنده تاریخ و کلی حرفو توهین ب ریکاردو مثل سال قبل مکس فتلو نوازش میکرد و شده بود دوشمن فتل و فناش بعد از همیلتونو مرسدس نقد کرد شد رفیق جون جونی……

   • Muhammad-sv#5

    6

    0

    اونم بعضی وقتا اشتباه میکنن و بعضی وقتا حقیقتو میگن

 4. Saeed

  9

  7

  پایان مسابقه که به لکلرک رادیویی خبر پنالتی فتل دادن پرسید بردیم دیگه ؟
  سوالم اینه که این فقط ی مکالمه با سیاست از لکلرک بود یا واقعا انتظارش میرفت فاصله جبران بشه و نتیجه ثابت بمونه ؟ منظورم ماشینه ؟ اینکه فتل با تمرکز میشد گازشو بگیره دوری ۱ دهم تقریبا ؟
  اینکه بوتاس با لاستیک هارد ۲۰ دور تو تمرین دور زد و مرسدس و پیرلی از ی جیب میخورن و درکل اطلاعات لاستیک هارد هیچکس به اندازه مرسدس نبود ولی چرا بوتاس تو شرایط برار با لکلرک نمیتونه فست بزنه مثل تایمگیری بین مرسدس و فراری و مجبور میشه بره برای سافت؟ مگه هرکس تو ماشین مرسدس قهرمان نبود طبق کامنتا ؟
  یک نفر صرفا فاصله ماشین فراری و مرسدس بگه اگه اطلاعاتی داره غیر از مقاله های قبلی
  ممنون

  • mehdi vettel

   17

   2

   بوتاس دیروز مصاحبه کرده بود و گفته بود به خاطر ترافیک هم موتورم اٌورهیت داشت و هم دمای ترمز ها هم بالا رفته بود بنابراین نمیشه سرعت بوتاس رو ملاک قرار داد چون تو مسابقه مشکل داشته

   لکلرک هم به خاطر اینکه تایرهاش نسبت به فتل نوتر بود ( حدود هفت هشت دور) اواخر مسابقه سریعتر از سب بود
   البته سب هم اواخر مسابقه تمرکز نداشت و شاید میتونست سریعتر بشه

   ولی چیزی که مشخص بود مرسدس با هارد حداقل نیم ثانیه از فراری سریعتر بود و همیلتون هرچی اشتباه میکرد دوباره فاصله رو کم میکرد

   • جابر

    5

    15

    ماشین فراری اگه به خاطره داشتن پل اگه نگیم بهتر از بنز بود کمتر نبود واینکه ما انکار کنیم که لکلرک توپیست کانادا از همه سریع تر بود دیگه خیلی کم لطفی در حق لک لرک فراری داره نابودش می کنه …..

   • ....kh:n....

    11

    0

    بنده های خدا وتل کل مسابقه درحال دفاع از همیلتون بود آخه چجوری دورای سریع بزنه.

   • REZA.M

    7

    0

    “جابر”
    میشه بفرمایید اگه لکلرک از همه سریعتر بود چرا توی تعیین خط 0.7 از فتل کند تر بود؟
    البته واقعا تمام توان ماشین فراری همین بود.این فتل بود که مرسدس رو شکست داد.توی سکتور 1 و 2 که نقطه قوت ماشین مرسدس بود با همیل موند و توی سکتور سه پل رو گرفت و جالبه بدونید که بیشتر از 0.1 اختلاف فتل و همیلتون بدلیل تایمی هست که فتل توی پیچ 10 کسب کرد و نه فقط قدرت موتور فراری.
    در ضمن توی ریس هم سرعت فتل از لکلرک بیشتر بود.اینفوگرافی سرعت مسابقه ای راننده ها توی کانال سایت موجوده میتونید برید و ببینید.

  • soroush_sh_11

   8

   13

   به جز بوتاس هیچ راننده دیگه ای توی مرسدس و فراری و ردبول دو دست لاستیک هارد نداشت
   پس قاعدتا اطلاعات بیشتری مرسدس داشت چون یه لاستیک هارد بیشتر انتخاب کرده بود
   اینکه بیایم موفقیت های مرسدس رو به مافیا و داوران و پیرلی و مدیرا ربط بدیم یه توهینه
   مکلارن با اون همه عظمتش دو ساله لو رفتش که از فراری جاسوسی میکنه حالا اینهمه زد و بند لو نمیره توی این پنج سال!
   حرف خنده داریه خیلی خنده داره
   مخصوصا پیرلی اگه پیرلی زد و بند داشتن که لاستیک سافت براشون اینقدر تراژدی وار نمیشد
   با توجه به آیرودینامیک ماشین مرسدس لاستیک های سخت تر عملکرد بهتر دارن و لاستیکای نرم تر برعکس

   • REZA.M

    9

    0

    مایکل اشمیت میگه با یکی از مدیرای مرسدس حرف زدم گفته قبل از فصل پیرلی رو مجبور کردیم لاستیک ها رو برای ما بسازه.فصل قبل تنها تیمی که با لاستیک ها مشکل داشت و اورهیت داشت مرسدس بود.و سایر تیمها با لاستیک ها مشکلی نداشتن.
    امسال با بالا رفتن دمای عملیاتی لاستیک ها مشکل مرسدس حل شده و سایر تیم ها که با لاستیک های فصل قبل مشکلی نداشتن الان نمیتونن لاستیک ها رو گرم کنن.
    اول فصل توی روز معرفی ماشین مرسدس ولف گفت w10 بر خلاف w09با لاستیک ها مهربان خواهد بود در حالی که هیچ تیمی لاستیک های پیرلی 2019 رو با ماشین های جدید تست نکرده بود.واقعا کنجکاو شده بودم توتو چطور فهمیده ماشین با لاستیکا مهربانه.الان معلوم شده این لاستیک ها و پیرلی هستن که با w10 مهربانن و با بقیه تیم ها نا مهربان.همونطور که فیا با همیلتون مرسدس مهربانه.

  • تیرداد

   2

   15

   وقتی دو دست لاستیک هارد برا بوتاس انتخاب میکنن و تو تمرین بوتاس بیست دور میزنه برای ب دست اوردن ستاپ این کجاش مافیاس در اون طرف فراری چیکار کرد هیچی مثل همیشه غووور زد و مرد اخلاق چهره واقعی شو نشون داد

   مرد اخلاق فرمول یک ?????

   • REZA.M

    7

    0

    مرد اخلاق همونیه که گفت لوییس رو هو نکنید.قوانین مسخره رو هو کنید.یادت رفته؟یکم انصاف داشته باشی بد نیست.
    فتل به قوانین مسخره اعتراض کرد.اون کارایی که فتل انجام اعتراض به پایمال شدن حقش بود.
    اعتراض به پایمال شدن حق بی اخلاقیه؟
    یا شاید هم مرد اخلاق اونیه که به راننده های دیگه توهین میکنه و میگه کله……….

 5. Mehrdad

  27

  4

  خدا هم بیاد بگه پنالتی نداشت یا اگه داشت واسه همیلتون هم 2016 داشت بازهم طرفداران همیلتون میگن نه
  آخه اونا حتی از دنی ریک هم بیشتر میدونن چی شد تو اون صحنه در موناکو
  راننده الان فرمول یک داره میگه رو چمن نمیشه ترمز کرد باز اینجا میگن باید ترمز میکرد!

  متاسفانه بعضی دوستان از خودشون هیچ فکری نمیکنن فقط منتظرن ببینن استاد چی میگه و حرف استاد میشه واسشون حرف آخر

 6. soroush_sh_11

  2

  10

  اگه به این نگاه کنیم زرنگی همیلتون میفهمیم
  اول میره سمت گوشه پیست و مسیر ریسینگ لاین رو باز میزاره و شتاب گیری نمیکنه بعد دوثانیه شتاب گیری میکنه و میره توی ریسینگ لاین این سیاست و هوش همیلتون میرسونه
  و بنظرم بحث خارج شدن فتل یه بحث جداست سرعت پیچ زیاد بود و ماشین اصلا گیریپ نداشت از ورود پیچ . اما همیلتون با قلدری میتونست از وتل رد شه و وتل مجبور بود جا بذاره چون کامل توی آینه داشت کنترل میکرد و دوست نداشت dnf شه . باز تعصب و بی منطقی حقیقت آشکار نمیکنه
  اگه فرمول یک یه خطای ۱ ثانیه ای بزاره که فرد جریمه شده باید ماشین پشتی رو خارج از ناحیه زمانی drs کنه جریمه مناسبیه واس اینجور چیزا

 7. A.GT86

  2

  14

  اینجا مسئله ی بستن نیست. اینجا لوییس داره دفاع میکنه. بله چون رفته بود بیرون پیست سرعتش کم شده بود و دنیل بهش رسیده بود ولی لوییس داشت دفاع میکرد و چون به نصف ماشین لوییس نرسیده بود دفاعش هم درست بود!
  اما سباستین عرض مسیر رو طی کرد و اومد تو ریسینگ لاین.
  در ضمن خودش توی رادیو گفت اگه نمیرفتم اونطرف رد میشد! یعنی میتونست نره!به نظر منم یه فرمول اضافه به راست داد…ولی بعدش اومد و عصبی شد! که حق میدم ولی حرکات غیر حرفه ای هم انجام داد که از سباستین که همیشه شخصیتش رو دوست داشتم و به عنوان یه راننده ی حرفه ای میشناختمش بعید بود.
  در ضمن من خودم فن دنیل هستم. قبلا یه طور دیگه از حرفاش اینجا منتشر شده بود! نمیدونم چی شد تغییر کرد ولی اگه دقیقا همینو گفته هم احتمال میدم بر اساس جو یا همچین چیزی باشه چون دنیل سباستین رو دوست داره.

  • ....kh:n....

   9

   1

   آبرا وتل یه چیز دیگه گفت.جناب گزارشگر اشتباه ترجمه کرده بود عذرخواهی هم کرد.
   نگفت اگر نمیرفتم اونطرف رد میشد.
   بابا تموم کنید دیگه آب ریخته دیگه جمع نمیشه.
   خداییش خیلی خیلی سختگیرانه بود.عرض پیست کانادا مگر چند متره ماشینو اگه بچرخونن عرض پیستو میگیره کامل.
   پیست مالزی یا سیلوراستون که نیست.
   وتل باید اسپین میشد تا دل همه فیا ومافیا خنک میشد.

  • Mehrdad

   5

   1

   در ضمن خودش توی رادیو گفت اگه نمیرفتم اونطرف رد میشد!

   همین تیکه از حرفتون مشخص میکنین دارین از روی حرف های اشتباه گزارشگر تلویزیون نظر میدین
   یه سر به پیجش بزنین خودش گفت من اشتباه کردم فتل همچین حرفی نزده

   • A.GT86

    0

    0

    درسته من اصل مسابقه رو یه بار دیگه دیدم .
    وتل این حرفو نزده.
    اما باقی حرفام رو درست میدونم!

 8. cfz

  1

  15

  مقایسه موناکو 2016 با کانادا 2019 چرت و پرتی بیش نیست

  اونجا لوییس به هیچ وجه کنترل ماشینو از دست نداده بود

  صرفا یه دفاع سخت کرد

  موناکو 2016 بیشتر شبیه روسیه 2018 بود که سب اونجا دقیقا همینکارو با لوییس کرد

  • Behnam380

   9

   1

   اگه کنترل از دست نداده و شیکین رو بریده که حتما جریمه میشه و نیازی به سد کردن هم نداره ،تحلیل‌هاتون تحیر برانگیزه

  • Sebvettel5

   8

   1

   Cfz عجب چیزایی آدم یاد میگیره از شما،
   لوییز کنترولشو از دست نداده بود؟؟؟
   یعنی میخوای بگی دلش خواست پیچ رو ببره و زمان کسب کنه؟؟؟
   یا به قول خودت دفاع سخت بود یعنی هر کی تو حالت دفاع قرار میگیره باید پیچ رو ببره بگازه بره؟؟??

 9. بهزاد زمانی

  6

  18

  خداییش این صحنه کجاش به صحنه مسابقه کانادا شباهت داشت؟ ریکیاردو رسما داره از آب گل آلود ماهی میگیره. ورود به پیست فتل کجا و داخل پیست بودن لوییس کجا.

 10. Ali n

  4

  10

  از دوستان میخوام کامنت منو بخونین و دیگه این بحث الکی که پنالتی داشت یا نداشت رو تموم کنیم .
  کلن تو همه ورزش ها درارتباط خطا گرفتن ( در اینجا پنالتی دادن) ، اختلاف نظر هست و تا وقتی که آدمی ( انسان ) در این موارد تصمیم گیرنده باشه همین جور باقی میمونه. به طور مثال تو فوتبال بعد از اومدن VAR گفتن دیگه عدالت رعایت میشه و اشتباهات داوری تاثیرگذار نخواهیم داشت و ..‌. ولی تو همین یه سالی گه FIFA و UEFA اونو اجرا کردن کلی بحث و نظر برای اختلاف نظر سر صحنه ها بوجود اومده ، مثل خطای پنالتی روی گریزمان تو بازی با استرالیا تو ج ج قبلی که خیلی از کارشناسا گفتن پنالتی سخت گیرانه بوده ، همون جام بازی ایران – پرتغال خطای هندی که منجر به پنالتی ایران شد کارشناسا گفتن هند نیست یا همون بازی بعضی اعتقاد دارن کریس رونالدو بابت ضربه دست به صورت بازیکن ایران میتونست اخراج بشه.مورد دیگش پنالتی چند شب پیش برای سویس بود که بازیکنه پای خودش به پای خودش خورد بعد افتاد داور پنالتی گرفت.
  اینا رو گفتم تا اینو بگم که قوانین صریح و واضح هستن اما متاسفانه برداشت هایی که از یک قانون میشه یکسان نیست و اینه که موجب اختلاف نظر میشه.
  الان ریکاردو گفته این صحنه پنالتی داره تو فیلم ببینین دستشو به نشون اعتراض به حرکت لویس بالا میاره و خودشم میگه شبیه حرکت فتل تو کاناداس پس صحنه فتل هم پنالتی داره.
  در ضمن صدا رو گوش کنین مارتین براندل میگه حق با دنیل هست و اونجا لویس پنالتی باید میگرفته و از اونجا که به گفته دوستان این دو صحنه شبیه هستن پس بازم صحنه فتل پنالتی داره.
  در ضمن نیکو روزبرگ هم مصاحبشو خوندم و گفته صددرصد پنالتی درسته ( عجیبه مسئولان سایت اون خبرو کار نکردن) .
  خود فتل حرکت مشابه وشتپن پارسال یا دو سال پیش تو ژاپن رو مستحق پنالتی دونسته.

  از همه این ها میخوام به این نتیجه برسم که حرکت فتل پنالتی داشته و تو این مورد اصلن شکی نیست ، این که یه عده میگن چسبندگی نداشته و احتمال داشته اسپین بشه و … بهونه اس ، خیلی ببخشید شما تحت فشار اشتباه میکنی میری تو چمن بعد انتظار داری با حداکثر چسبندگی و بدون اسپین شدن بیای تو ریسینگ لاین و بقیه هم پشت سرت وایسن . خوب این انتظار غلطیه.
  نکته این ماجرا این نیست که چرا به فتل پنالتی دادن که کار درستی کردن ، نکته اینه که چرا ۳ سال پیش به لویس ندادن ، اون جای سواله.

 11. Hassan Mohebbi

  8

  1

  سوال داشتم سید جان
  آیا بریدن پیج جریمه نداره؟
  آیا خروج نا ایمن جرمه نداره؟
  آیا زمان کسب کردن بعد از بریدن پیچ جریمه نداره؟
  سوای از بستن راه ریکاردو که خیلی از دوستان میگن ابتدا بیرون رفته بعد اومده تو ریسینگ لاین و دفاع کرده و از باهوشی همیلتون بوده.
  میخوام بدونم تو موناکو 2016 کار همیلتون هیچ کدوم از موارد بالا رو شامل نمیشده که هیچ جریمه ای براش در نظر نگرفتن؟ آیا او چسبندگیش رو تو ورود به پیست از دست داده بوده (چون وتل داده بوده همه این رو میدونن ولی بعضیا خود را به ندونستن میزنن)؟
  آیا آلمان 2018 جریمه نداشه؟
  کوبیتسا همین باکو امسال دو تا چرخش رو خط پیت لین رد شد پنج ثانیه جریمش کردن، اونوقت آقای باهوش رو خطو چمنو همچی رد میشه ولی هیچی به هیجا.

  • سید علی حسینی

   9

   0

   سلام دلیل اصلی این همه جنجال، این قانونه، این قانون اصلا به جزییات اشاره نداره و صرفا یه کلیتی رو گفته واسه همین همه دارن نظر میدن و این موجب کار خرابی شده، این مسئله به همراه مسائل گذشته متاسفانه خالی از جزییات بودند، داخل ویدئو تحلیلی سعی میشه این جزییات و نقص های این قانون مورد بررسی قرار بگیره

   • Hassan Mohebbi

    9

    1

    خیلی ممنون سید جان
    من یکی که اصلا با این که پنالتی بوده یا نبوده مشکلی ندارم.
    من فقط مشکلم اینه چرا پای همیلتون که وسط باشه جریمه ای در کار نیست مشخص ترینش المان پارسال (فکر کنم مشکل همه اینه حتی اون تماشاگرای کاندایی).
    بی صبرانه منتظر ویدئو تحلیلیتون هستیم.
    با تشکر

   • Hassan Mohebbi

    8

    0

    ببخشید آقا سید
    از بس این پنالتی وتل داغ بود یادمون رفت در مورد گسلی و این که چطور شد پشت رنوها تموم کرد بپرسم. اشکال از تیم ردبول بود (به خاط پیت استاپ زود هنگام) یا این که خودش سرعت لازم رو نداره و یا این که هنوز با ماشین نتونسته خوب کنار بیاد یا … .
    آیا ممنکنه با دستور تیمی تیم رنو و ناراحتی نیکو و هم چنین جایگاه گسلی ردبول به سمت نیکو بره و گسلی رو کنار بگذاره.

  • بهزاد زمانی

   0

   8

   تشخیص خطا بودن یا نبودن با ناظرانی است احتمالا همه تیمها بر درستی اونها اتفاق نظر دارند. دوم قانون معمولا در مواقعی وضع میشه که تشخیص بدند عملی ممکنه خطا باشه. کار به درستی یا غلط بودن نص قانون نداریم. بعدها اگر عملی انجام شد که مشکوک به خطا بود میگردند ببینند با کدام قانون مطابقت داره یا به کدام قانون نزدیک تره. طبق همان قانون جریمه معین میکنند. دوست گرامی من و شما احاطه کامل به قوانین فیا احتمالا نداریم اما اون ناظرها به تشخیص انتخاب کنندگانشون این شرط رو دارا هستند. مطمئن باشید اگر عملی خطا باشه حتما بهش جریمه تعلق خواهد گرفت. این تصور که چون فلانی ککنده کار بوده پس بهش جریمه دادند و اگر کس دیگر بود جریمه نمیکردند صرفا یک توهم هست اونم از نوع شدیدالحنش

 12. Hb53865

  0

  10

  باسلام این همه شور وهیجان در این سایت واقعا لذت بخش هست من طرفدار تیم مرسدس هستم نه راننده ها به نظر من فرق بین رانندها بسیار کمه من همشه دوست داشتم دنیل بیاد به مرسدس اونوقت حسابی همیلتون رو به چالش میکشید فتل یک راننده عالیست ولی تا وقتی که بچالش کشیده نشود ول همیل همیشه خوب است وبهترین عملکردش وقتی است که تحت فشار باشد درضمن حرکت فتل خطرناک ومستحق جریمه بود

دیدگاه خود را بیان کنید