فرمول یک ایراننیکو روزبرگ و لوئیس همیلتون یک بار دیگر در گرندپری اتریش با یکدیگر درگیر شدند. نمایشی در دور آخر که توتو ولف (مدیر مرسدس) آن را بی مغزی خواند. سایت فرمول یک ایران نگاهی به درگیری های گذشته ی این دو راننده انداخته است.

بحرین 2014 :

سال 2013 سالی بود که روزبرگ و همیلتون در تیم مرسدس با یکدیگر هم تیمی شدند. اما این ردبول بود که به علت چندین شانس برای کسب پیروزی تسلط کاملی بر مسابقات آن سال داشت.

با این حال در 2014 همه چیز تغییر کرد. مرسدس ها در پوشش قوانین جدید موتور به مسابقات یورش بردند و پیکان های نقره ای با یکدیگر شاخ به شاخ شدند.

فصل به خوبی آغاز شد و هر دو راننده موفقیت هایی بیش از پیش برای تیم به ارمغان آوردند. تا این که نوبت به نبرد خیره کننده در بحرین رسید. همیلتون خود را بالا کشید و این دو راننده با یکدیگر درگیر شدند.

گرندپری بحرین 2014

موناکو 2014 :

تقریبا دو ماه بعد در گرندپری موناکو ، روزبرگ مرحله ی سوم تعیین خط در پیچ مورابو جاده ی فرار را بست. هر دو راننده ی مرسدس در دورهای پایانی بهترین زمان های خود را زدند اما روزبرگ موقتا پول پوزیشن را گرفت.

تلاش همیلتون به علت پرچم زرد تکان داده شده در پیست خراب شد. بلافاصله سوالات مطرح شد که آیا روزبرگ خودروی خود را اشتباها پارک کرده است یا به عمدا چنین کاری انجام داده است. با این حال وی در این مسابقه به پیروزی رسید.

گرندپری موناکو 2014

بلژیک 2014 :

پس از هشدارهای متعدد، پس از سانحه ی بین همیلتون و روزبرگ در بلژیک تنش ها درون تیم به اوج رسید.

روزبرگ در حال تلاش برای سبقت گیری از همیلتون در پیچ «لز کامبز» بود که بال جلوی او با تایر عقب همیلتون برخورد کرد و منجر به پنچر شدن تایر همیلتون شد.

در نهایت همیلتون از مسابقه کنار رفت و روزبرگ نیز پس از راننده ی ردبول دنیل ریکاردو دوم شد. پس از این تا پایان فصل همیلتون در 6 مسابقه ی دیگر نیز پیروز شد و قهرمان سال گشت.

گرندپری بلژیک 2014

مجارستان 2015 :

مرسدس در 2015 دوباره یک مزیت قابل توجه نسبت به سایر تیم ها داشت که باعث پیشتازی همیلتون در کسب امتیازات شد.

همیلتون در 5 مسابقه از 9 مسابقه ی قبل از مجارستان قهرمان شد که تاثیر زیادی در دفاع او از عنوان قهرمانی داشت. در استارت مسابقه ی مجارستان، همیلتون از هر دو راننده ی فراری و روزبرگ عقب افتاد و تلاش بسیاری باری بازگشت به جایگاه خود داشت. زمانی که قصد سبقت گیری از روزبرگ را داشت، برای اجتناب از برخورد با او روی گراویه ها رفت. در نهایت همیلتون مسابقه را در جایگاه ششم به پایان رساند و روزبرگ نیز پس از برخورد با راننده ی ردبول و پنچر شدن لاستیک عقبش مسابقه را هشتم به پایان رساند.

مجلرستان 2015

ژاپن 2015 :

بعد از استارت مبهم و پراتفاق مسابقه، همیلتون تنها به یک چیز فکر می کرد؛ تثبیت کردن سومین قهرمانی جهان خود در گرندپری ژاپن.

روزبرگ که رقابت را در خط یک آغاز می کرد اما همیلتون از او رد شد و در پیچ های اول و دوم به سختی داخل را نگه داشت تا رده ی اول را به دست بیاورد و روزبرگ به رده ی چهارم رفت و بعد از مبارزه ی دوباره رده ی دوم را کسب کرد.

ژاپن 2015

ایالات متحده 2015 :

همیلتون پیروزی دیگری در روسیه به دست آورد و حالا گرندپری ایالات متحده آمریکا در جدول تاثیر زیادی داشت.

همیلتون بار دیگر در استارت از راننده ی خط یک، نیکو روزبرگ عبور کرد و دو هم تیمی با هم برخورد کردند و همیلتون بعد از پیچ اول رهبری رقابت را به دست گرفت.

بعد از خشک شدن پیست روزبرگ بار دیگر از همیلتون عبور کرد اما اشتباه دیر هنگام روزبرگ پیروزی دیگری را به همیلتون تقدیم کرد.

آمریکا 2015

اسپانیا 2016 :

روزبرگ فصل قبل را با سه پیروزی متوالی به پایان رساند و چهار گرندپری آغازین سال 2016 را نیز به نام خود ثبت کرده بود اما گرندپری اسپانیا برای او و تیمش به طور دراماتیکی به پایان رسید.

این بار روزبرگ بود که در استارت رقابت همیلتون را پشت سر گذاشت اما تنظیمات اشتباه موتور او فرصت عبور را به همیلتون داد اما لوئیس به بیرون پیست و چمن ها رفت و اسپین شد و در سر راه خود به بیرون پیست با روزبرگ نیز برخورد کرد و او را هم از دور رقابت کنار برد.

اسپانیا 2016

کانادا 2016 :

یک ماه بعد شاهد تصادف دیگری در دور اول گرندپری کانادا بودیم.

سباستین فتل با استارت خوب از سد مرسدسی ها گذشت و روزبرگ و همیلتون را به حال خود رها کرد تا باهم درگیر شوند.

همیلتون به شدت از جایگاه خود دفاع کرد و روزبرگ از پیست بیرون رفت و در پایان همیلتون پیروز و روزبرگ پنجم شد.

کانادا 2016

اتریش 2016:

بعد از دو درگیری در دور اول این بار نوبت درگیری در دور آخر رقابت بود!

روزبرگ در طی مسابقه همیلتون را رد کرد و رهبر رقابت شد اما در دور پایانی همیلتون از مشکل ترمز روزبرگ استفاده کرد تا پیروز این رقابت شود و بعد از برخورد با روزبرگ در پیج دوم از او رد شد اما بال جلوی روزبرگ دچار مشکل شد و لنگان لنگان رقابت را در رده ی چهارم به پایان رساند.

اتریش 2016

20 دیدگاه

 1. cfz

  0

  2

  سطح رانندگی همیلتون قطعا از روزبرگ بالاتره همه میدونن اینو و قبول میکنن جز چن تا نژاد پرست داخل سایت…

  • سبحان

   1

   0

   اين طور ها هم نيست. من خودم زماني که هميلتون تو مکلارن بود خيلي طرفدارش بودم. زماني که قهرماني رو با يک امتياز کمتر به رايکنن باخت. اتفاقا چون تنها سياه پوست رقابت ها بود ازش خوشم ميومد. ولي درگيري هاش با راننده هاي ديگه مثل آلنزو و الانم روزبرگ اصلا جالب نيست. اخلاق خيلي مهمه. مکلارن هم دوتا راننده بزرگ داره فراري هم همينتور. ولي هيچ درگيري اي ندارن

   • هومن

    0

    0

    علت اینکه فراری و مکلارن رانندهاشون خوبن با هم اینه که تو رقابت قهرمانی نیستن همین فتل تو ۲۰۱۳ مالزی برا دستور تیمی کم مونده بود وبر رو گاز بگیره

   • محمد مهدی خالقی

    0

    0

    قصد جسارت ندارم ولی اگه این که گفتی « همیلتون قهرمانی به رایکونن باخت » منظورت قهرمانی سال 2007 رایکونن هست، باید بگم 2007 سالی بود که موضوع جاسوسی صنعتی مکلارن از فراری لو رفت و در نهایت علاوه بر این که مکلارن 100 میلیون دلار جریمه شد، تمام امتیازات سال هر دو راننده اش هم حذف شد.
    اون سال آلنسو هم توی مکلارن بود

   • سلمان

    0

    0

    دلیلش اینه که ماشینشون رقابتی نیست پس میدونن هیچوقت قهرمان نمیشن
    تو این ورزش قهرمان ها به یاد میمونن
    واسه سومی و چهارمی جنگیدن هیچوقت دعوا نداره
    چ برسه به آلونسو و باتن که واسه آخر نشدن باید بجنگن!

  • siavash

   0

   0

   این نظر تو اکثر مردم و کارشناسا با حرفت موافق نیستن توهم ظاهرا با شمیلتون خاطره داری مزه کرده بهت

  • Roya

   1

   0

   واقعا که همیلتون فقط با ضربه زدن راه خودشو باز میکنه
   ولی روزبرگ واقعا راننده قابلیه

 2. هومن

  1

  0

  یکی از دوستانم چند سال پیش گفت:میدنی واسه چی از همیلتون خوششون نمیاد؟ گفتم:شاید از فرم رانندگی لوییز خوششون نمیاد؟ اگه اینطور بود مشکلی نبود. گفت: خیلیها چون سیاه پوسته ازش بدشون میاد.

   • هومن

    1

    0

    چرا یک ذره دقت کنید وکامنت هارو با تامل بیشتر بخونید به ربطش پی میبرید.

 3. سلمان

  0

  0

  در تمامی سالها زمانی که دو راننده خیلی خوب در یک تیم بودند تیم به مشکل خورده
  که به بزرگترین اونها می توان به تصادف های آیرتون سنا و آلن پراست اشاره کرد
  این مشکل بزرگ یک تیم هستش که دو راننده عالی رو با هم به خدمت می گیره و هیچکدوم زیر بار اینکه دیگری راننده بهتری است نمی رود و قهرمانی را از آن خود می داند و در نتیجه این تنش ها بوجود میاد.
  خیلی واضحه که رونالدو و مسی نمی توانند هر دو در یک تیم بهترین نتایج فردی را کسب کنند
  همینطور هم در فرمول یک دو راننده بزرگی مث همیلتون و رزبرگ نباید کنار هم باشند
  از تمرین ها و دور های تعیین خط خیلی واضحه که سطح رانندگی رزبرگ و همیلتون به هم نزدیک و برتری چشم گیری نسبت به هم ندارند و این تنش ها هم دور از انتظار نیست.
  به نظر بنده نتیجه تیمی مهم تر از نتیجه فردی هستش و تیم مرسدس باید با دستورات تیمی راننده هاشو به سمت پیروزی های تیمی هدایت کنه
  دلمون برای اول و دوم شدن راننده های مرسدس در یک مسابقه تنگ شده واقعا 😐

 4. Soheil

  0

  0

  به نظرم هميلتون علاوه بر اينكه راننده خوبيه فوق العاده خوش شانسه و تو اكثر اين برخوردا ماشين روزبرگ بوده كه با مشكل روبرو شده
  واقعا سطح اختلاف رانندگي اين دو راننده در اين حد نيست كه هميلتون ٣ تا قهرماني داشته باشه و روزبرگ هيچي
  الانم كه تو تمرين سوم بريتانيا اختلاف روزبرگ با اينكه حدود ٣٠ دور كمتر زده چون اصلا تمرين ٢ ماشينش اماده نبود واقعا كمه و كمتر از ٠.٦٣ ثانيه س

  • Soheil

   0

   0

   0.063

 5. احسان

  0

  1

  حتی تو فراری هم دعواس 2/3 تا مسابقه قبل بود که به رایکونن گفتن جاتو بده به فتل و داد ولی عصبانی بود به مهندسشم اینو گفت که بهش بگین گاز بده چون من حوصله ندارم تو دود اگزوزش رانندگی کنم …اما مرسدس همیشه افتخارش این بوده که با راننده ها عادلانه برخورد می کنه و مسابقه جذاب تر میشه همین الانم تو فراری امتیازات رایکونن و فتل مساویه اگه حمایتی که اریوبنه از فتل می کنه رو از رایکونن می کرد 10 تا 20 امتیاز بیشتر داشت…همیلتون زیادی پرخاشگره عمدا داره تو ناخوداگاه رزبرگ کار می کنه که یا من رد میشم یا میزنم بهت…میخواد رزبرگ رو بترسونه البته این روحیه تهاجمی لازمه فرمول 1 هست اما این دیگه زیاده رویه…همیلتون پارسال بهتر بود رزبرگ امسال… اگه رزبرگ بتونه صدرنشینی رو تا 4/5 مسابقه اخر حفظ کنه با توجه به اینکه همیلتون بیشتر موتورهاشو مصرف کرده و کلی پنالتی منتظرشه رزبرگ قهرمان میشه …رفتار همیلتون شبیه کریس رونالدو مغرورانه اس دوس ندارم کاش الونسو و فتل تو مرسدس بودن همیلتون و اشتاپن تو فراری….اینجوری اخلاق راننده ها شبیه اخلاق تیمشون میشد

 6. ج.ا

  0

  0

  با یکی داشتم صجبت میکردم، گفت آره اون عربه همیشه اول میشه.

 7. Roya

  0

  0

  نیکو روزبرگ واقعا اخلاق بهتری نسبت به همیلتون داره!

 8. reza

  0

  0

  اگه به یاد داشته باشید فصل 2013 پیست کانادا رقابت اگه اشتباه نکنم برای سومی بین آلونسو و همیلتون بود که هنگام سبقت گیری آلونسو ..همیلتون نزدیک بود آلونسو رو چپ کنه برخوردی داشتن که به گفته دوستمون که میگه همیلتون میزنه و رد میشه صدق میکنه هر چند که روابط خوبی از قبل هم تو مکلارن با هم نداشتن ولی تو اون سال اکثر جنگها رو به آلونسو باخت

  • هومن

   0

   0

   بله با ریتایرهای فراوان به خصوص 2012 حق باشماست

 9. amirali karimia

  0

  0

  رانندگی تهاجمی یکی از لازمه های قهرمان جهان بودن هستش، حتی توی همین مسابقه آخر هم اعلام شد که مقصر رزبرگ بوده

 10. سبحان

  0

  0

  آقاي خالقي عزيز، درسته اون سال بعد از فاش شدن جاسوسي از هميلتون امتيازي کم نشد. از تيم کم شد و مک لارني که قهرمان بود، قهرماني رو به فراري باخت. وگرنه از راننده ها که امتيازي کم نشد. بعدشم اطلاعات فراري دزديده شد نه مکلارن. پس دزدي اطلاعات ربطي به قهرماني رايکنن نداشت.
  در مورد آلنزو هم بايد بگم تو اون سال با هميلتون مشکلات زيادي داشت که باعث شد از مکلارن بياد بيرون. “باز هم مشکل همتيمي ها با هميلتون”