فرمول یک ایران – به طور رسمی تایید شد که از گرندپری استرالیا به راننده ای که سریع ترین دور مسابقه را به ثبت برساند و در بین ده رده برتر آن مسابقه قرار داشته باشد، به او و تیمش امتیاز تعلق خواهد گرفت.

در هفته ی گذشته اعلام شد که این برنامه توسط شورای جهانی ورزش های موتوری (WMSC) به تصویب رسید اما برای معرفی و اجراء شدن از مسابقه استرالیا باید رای الکترونیکی از کمیسیون فرمول یک (شامل تعدادی از مدیران فرمول یک، فدراسیون جهانی اتومبیلرانی، تعدادی از تیم ها و برگزارکنندگان مسابقات) را دریافت می کرد و به نوعی در متن قانون ورزشی فرمول یک قرار می گرفت. البته در تصویب قوانین همه ی طرح ها ابتدا باید به کمیسیون برود و بعد مورد تصویب شورای جهانی قرار گیرد اما به دلیل کم بودن فرصت و کامل نشدن رای گیری الکترونیکی، این روند کمی دچار تغییر شد.

راس براون

راس براون

بالاخره این رای گیری انجام شد و مدیر ورزشی فرمول یک، راس براون گفت:

با همکاری فدراسیون جهانی اتومبیلرانی ما متعهد به ارزیابی ایده ها و راه حل هایی شده ایم که می تواند هر چه بیشتر به نمایش بهتر این ورزش کمک کند و در عین حال اصالت ورزشی ما حفظ شود.

ما احساس کردیم پس از شصت سال دوباره یک امتیاز را برای راننده ای که سریع ترین دور را به ثبت می رساند در نظر بگیریم.

ما با کمک طرفداران این ورزش در سراسر دنیا در حال بررسی این موضوع بوده ایم و بارها شاهد این بوده ایم که رانندگان در رادیو خود از تیم سوال می کنند که چه کسی سریع ترین دور مسابقه را به ثبت رسانده و در حال حاضر بحث اصلی فقط ثبت رکورد نخواهد بود و این انگیزه ی به وجود آمده یک پایان مسابقه ی جذاب را به دنبال خواهد داشت.

گاهی اوقات مفید خواهد بود اگر برای حرکت رو به جلو، میراث این ورزش را به خودمان یادآور شویم.

علاوه بر راننده ها، 21 امتیاز نیز برای تیم ها وجود خواهد داشت که می توانند به کسب آن امید داشته باشند. البته این طرح برای اولین بار نیست که در فرمول یک اجراء می شود و در ده سال ابتدایی فرمول یک نیز این قانون وجود داشته است.

10 دیدگاه

  • soroush_sh_11

   12

   1

   چه خبره پنج امتیاز یعنی ارزش فست لپ با ششم شدن یکیه! یک الی دو امتیاز . مثل اینکه واس سریع ترین پیت استاپ دو امتیاز در نظر بگیریم!

   • HamidFTN

    6

    1

    اینجوری باعث میشد حتی لیدر هم به فکر سریعتر بودن باشه نه اینکه توی بعضی از پیستها نفر اوله قدرت مطلق توی تعیین سرعت بقیه رو داره

 1. lord mahyar

  4

  10

  ب نظرم خوب نیست
  توی رقابت نزدیک سره قهرمانی این 1 امتیاز میتونه تاثیر گذار باشه ک با ی خرابی توی مرحله Q3 یا نهایی میتونه تاثیر زیادی بزاره

دیدگاه خود را بیان کنید