فرمول یک ایران – برنامه ی فرمول یک برای دادن امتیاز به راننده ای که سریع ترین زمان را در مسابقه به ثبت می رساند توسط شورای جهانی ورزش های موتوری (WMSC) به تصویب رسید و ممکن است این برنامه از اولین مسابقه فرمول یک 2019 در ملبورن اجرایی شود.

این ابتکار عمل که در ابلاغیه رسمی شورای جهانی ورزش های موتوری در روز پنج شنبه ذکر نشده بود، برای معرفی و اجراء شدن از مسابقه استرالیا باید رای الکترونیکی از کمیسیون فرمول یک (شامل تعدادی از مدیران فرمول یک، فدراسیون جهانی اتومبیلرانی، تعدادی از تیم ها و برگزارکنندگان مسابقات) را دریافت کند و به نوعی در متن قانون ورزشی فرمول یک قرار گیرد.

البته در تصویب قوانین همه ی طرح ها ابتدا باید به کمیسیون برود و بعد مورد تصویب شورای جهانی قرار گیرد اما به دلیل کم بودن فرصت و کامل نشدن رای گیری الکترونیکی، این روند کمی دچار تغییر شد.

استارت - مسابقه گرندپری استرالیا 2018

سیستم فعلی امتیاز دهی فرمول یک بدین صورت است که فقط نفرات اول تا دهم امتیاز دریافت می کنند و پیش از این صحبت هایی نیز برای افزایش رده های امتیازدهی تا پانزده نیز مطرح شد تا رقابت بیشتری حتی در میانه جدول شکل گیرد اما این طرح تصویب نشد. در حال حاضر نیز طرح امتیاز دهی به راننده ای که سریع ترین دور هر مسابقه را به ثبت می رساند در دستور کار قرار دارد و این طرح هم اکنون در فرمولE نیز اجرا می شود.

اما طرح فرمول یک تفاوتی با فرمول ای دارد و بر خلاف همه ی مسابقات الکتریکی، امتیاز سریع ترین دور هر مسابقه فرمول یک فقط به یکی از ده نفر برتر داده می شود. البته این طرح برای اولین بار نیست که در فرمول یک اجراء می شود و در ده سال ابتدایی فرمول یک نیز این قانون وجود داشته است.

11 دیدگاه

  • میلاد

   31

   0

   چون ده نفر بعدی به لحاظ عادی امتیازی نمی گیرن به خاطر همین مرتبا به پیت مراجعه می کنن و با لاستیک نو برمی
   گردن و می خوان دور سریع بزنن اونم در حالی که ۱۰ نفر اول دارن مسابقه میدن و قراره اینایی که برای دور سریع زور میزنن رو لپ کنن و یه خر تو خری میشه که نگو.

  • H.farahani

   20

   0

   جناب یعقوبی
   احتمالا برای رعایت کردن عدالت.چون راننده هایی که تو محدوده امتیاز نیستن اخر مسابقه که ماشین سبکترِ نرن پیت و با تایر نو تایم سریع بزنن.در حالی که مثلا راننده نهم یا دهم اگه بره پیت رده از دست میده.

 1. hossein46

  9

  3

  برای جذابیت بیشتر مسابقات باید قانون خودروی لپی رو برداشت. در این صورت حادثه هایی مثل برخورد مکس و اوکن هم اینقدر جنگجالی نمیشه. یا حداقل استفاده از دی ار اس خودرو لپی رو باید لغو کنن. بازم این نظر شخصیه من هست شاید دوستان نظر دیگه ای داشته باشن.

دیدگاه خود را بیان کنید