فرمول یک ایران – تا به اینجای کار ما تا فصل 2015 را به طور کامل پوشش دادیم، حال با تمام اتفاقاتی که بین این دو راننده تا به الان افتاده بود وارد فصل 2016 می شویم و اتفاقات این فصل که فصل آخر حضور نیکو روزبرگ در رقابت های فرمول یک است را باهم بررسی می کنیم.

گرندپری استرالیا:

لوییس همیلتون که در جایگاه تعیین خط اول شده بود، مسابقه را با یک شروع نه چندان مناسب اغاز کرد و در همان ابتدا سباستین فتل از رده سوم به جایگاه اول آمد و نیکو روزبرگ در جایگاه دوم قرار گرفت، لوییس همیلتون نیز تا رده ششم سقوط کرد. مسابقه بدون تغییر خاصی ادامه پیدا کرد و پس از اینکه سباستین فتل و نیکو روزبرگ به پیت رفتند باز هم روزبرگ نتوانست از او عبور کند و اندرکات را انجام دهد.

لوییس همیلتون بعد از سبقت از فلیپه ماسا و قرارگرفتن در پشت مکس ورشتپن در مکالمه تیمی اعلام می‌کند که:

من نمیتونم از این پسر رد شدم

تیم به او اعلام می کند که وضعیت را تحت کنترل بگیرد و اشفته عمل نکند که می خواهند زمان بیشتری را در پیست بمانند قبل از اینکه به پیت بروند. اما لوییس همیلتون بیان می کند:

بچه ها باید یه استراتژی دیگه وجود داشته باشه که استفاده کنیم، من نمیتونم پشت سر این بشر سالها وایستم.

پرچم قرمز!!  بعد از برخورد شدید فرناندو آلونسو با استبان گوتیرز پرچم قرمز برافراشته شد و مسابقه برای مدتی متوقف گردید. خوشبختانه هر دو راننده سالم از خودرو بیرون امدند.

بعد از شروع مجدد، لوییس همیلتون بازهم تلاش به عبور از مکس ورشتپن می کند ولی ناموفق باقی می ماند اما وقتیکه مکس به پیت می رود همیلتون موفق می شود جایگاه چهارم را بگیرد و به تعقیب ریکاردو بپردازد.

همیلتون و روزبرگ – استرالیا 2016

یک پیت استاپ بد از فراری، جایگاه اول سباستین فتل را به نیکو روزبرگ تقدیم و پس از ان نیز فتل با قفل کردن تایرهایش شانس بد خود را تکمیل می کند، در این گرندپری نیکو روزبرگ توانست پیروزی را کسب کند و لوییس همیلتون و سباستین فتل به ترتیب در جایگاه دوم و سوم مسابقه را به اتمام برسانند.

 

گرندپری بحرین:

باز هم یک شروع بد از لوییس همیلتون را شاهد بودیم اما از طرفی دیگر، نیکو روزبرگ توانست با یک شروع خوب از او پیشی بگیرد اما در پیچ اول شرایط برای همیلتون با برخورد والتری بوتاس با او بدتر شد و او به رده نهم سقوط کرد. لوییس همیلتون پس از برخورد:

بچه ها قسمت پشتی ماشینم مشکل داره

مسابقه با سبقت های پیاپی لوییس همیلتون ادامه پیدا کرد و او توانست خود را تا به رده سوم برساند. شاید تنها نکته جالب این گرندپری جایی باشد که مهندس نیکو روزبرگ به او فاصله اش را با رایکونن اعلام می کند و او در جواب می گوید:

هر دور به من نگو فاصله چقدره، مثلا هر 4 دور در میون بهم بگو..

نیکو روزبرگ توانست پیروزی در این گرندپری را کسب کند و کیمی رایکونن و لوییس همیلتون به ترتیب در رده دوم و سوم جای گرفتند.

نیکو روزبرگ و کیمی رایکونن – بحرین 2016

گرندپری چین:

در مرحله تعیین خط این گرندپری لوییس همیلتون در مرحله اول ان با توجه به مشکلی که برای خودرویش پیش امد مجبور شد کناره گیری کند و مسابقه را از جایگاه بیست و دوم شروع کند. لوییس همیلتون:

این یک مسئله کلی هستش، ما باهم میبریم و باهم میبازیم امیدوارم که مهندسا این مشکلات رو برطرف کنند و مطمئن شوند که این مشکل دیگر برای خودروهای ما پیش نمیاید.

لوییس در جایگاه 22 ام پیش از شروع مسابقه به تیم اعلام می کند:

من ممنون این همه سخت کوشی های شما هستم، از اینکه خودرو رو دوباره روبراه کردین ازتون متشکرم.

در لحظه شروع مسابقه هر سه نفر اول شروع خوبی را داشتند ولی این دنیل ریکاردو بود که توانست خود را در رده اول جای دهد و نیکو روزبرگ و سباستین فتل به دنبال او در جایگاه دوم و سوم، اما این سومی فتل با برخورد کویات به او و همچنین به دنبال ان برخورد او با رایکونن از بین رفت. لوییس همیلتون نیز در همان بحبوحه با برخورد با نصر، باله جلو خود را از دست داد و اتفاق بدتر برای او این بود که این باله جلو زیر خودروی او گیر کرده بود و او مجبور بود تا پیت، کندتر رانندگی کند.

لوییس همیلتون – چین 2016

در ادامه مسابقه نیز دنیل ریکاردو در مستقیمی پیست شانگهای رده خود را به روزبرگ می بازد و بلافاصله بعد از ان، تایر سمت چپ عقب پنچر می شود و که متعاقبا خودروی ایمنی وارد می شود!

نیکو روزبرگ توانست برای سومین بار پیاپی پیروز گرندپری در فصل 2016 باشد و همتیمی او نتوانست جایگاهی بهتر از پنجم را کسب کند. پدی لو در رادیو لوییس همیلتون:

کارت خوب بود، شرمنده ام از اینکه ناامیدت کردیم.

لوییس همیلتون نیز در پاسخ به او می گوید:

عذر میخوام بچه ها، من هر کاری که میتونستم کردم.

Rosberg jumps on the 2016 Chinese Grand Prix podium

دنیل کویات، نیکو روزبرگ و سباستین فتل – گرندپری چین 2016

گرندپری روسیه:

بازهم در محله تعیین خط مشکلی گریبان گیر لوییس همیلتون می شود و او مجبور به کناره گیری در مرحله دوم تعیین خط می شود و به مرحله پایانی تعیین خط نمی تواند راه یابد(او باید مسابقه را از جایگاه دهم آغاز کند). جای تعجب دارد که باز هم او مشکلی به مانند مشکلی که در شانگهای به ان برخورده بود دوباره روبرو شده است.

لوییس همیلتون

لوییس همیلتون – روسیه 2016

لوییس همیلتون در پاسخ به سوالات خبرنگاران در مورد مشکل مجدد او اینگونه بیان کرد:

این همون مشکلیه که من توو شانگهای باهاش روبرو شدم، دومین پیشرانه من که از مسابقه قبل گرفتم الان دوباره مشکل دار شده.

از او پرسیده می شود که آیا تیم در این مورد به تو هشداری یا خبری داده شده بود:

نه نه، من وسطای مرحله دوم تعیین خط دیدم که خودرو قدرتش رو از دست داده مثل همونطوری که توو شانگهای از دست دادم (با نیشخند)

خبرنگاران با سوالات متعدد از جمله جریمه جایگاه بابت جایگذاری پاوریونیت جدید و همینطور اینکه لوییس فصل را به شکل نه چندان خوبی آغاز کرده از او می پرسند که او اینگونه پاسخ می دهد:

بله، مطمئنا این فصل داره سخت جلو میره برام و در این مواردی که مانعم دارن میشن کاری از دستم برنمیاد برای برطرف کردنشون، ولی من هیچوقت تسلیم نمیشم.

مسابقه با برخوردهای زیادی همراه بود که حاشیه های زیادی را ایجاد کرده بود اما تا انجایی که به این مقاله مرتبط می شود می توان گفت تنها بحثی که وجود داشت این بود که در میانه مسابقه، مهندس لوییس همیلتون به او در مورد مشکلی در فشار آب خودرویش هشدار می دهد ولی چند لحظه بعد از برطرف شدن این مشکل خبر می دهد. نیکو روزبرگ توانست پیروز این گرندپری باشد و لوییس همیلتون و کیمی رایکونن به ترتیب در رده دوم و سوم مسابقه را به اتمام رسانند.

Russian GP 2016 Podium

کیمی رایکونن، نیکو روزبرگ و لوییس همیلتون + بدل ولادیمیر پوتین – گرندپری روسیه 2016

تا به اینجای کار:

نیکو روزبرگ: 100 امتیاز  لوییس همیلتون: 57 امتیاز

گرندپری اسپانیا :

شاید بهتر باشد این جمله نیکو روزبرگ را پیش از بررسی این گرندپری بیان کنیم، خبرنگاران پیش از این مسابقه از او می پرسند بابت اختلاف امتیازی که از همیلتون داری راضی هستی و اینکه حس خوبی داری از اینکه او در جایگاه های نه چندان نزدیک بهت رقابت میکند، او اینگونه بیان کرد:

بله اختلاف امتیاز خوبی داریم و دلگرم کننده هست ولی اوج لذت زمانی اتفاق میفتد که شما لوییس را شکست دهید چونکه لوییس مدافع قهرمانیست.

لوییس همیلتون توانست برنده تعیین خط و روزبرگ در رده دوم تعیین خط قرار گیرد.

مسابقه شروع می شود، نیکو روزبرگ یک شروع فوق العاده را دارد و در اولین پیچ از شعاع خارج ان از لوییس همیلتون سبقت می گیرد، در ادامه لوییس همیلتون خود را به پشت روزبرگ می رساند تا از او سبقت بگیرد، به سمت راست می رود و نیکو روزبرگ نیز فضایی به او برای سبقت نمی دهد، او کنترل خود را در چمنزار از دست می دهد و با همتیمی خود برخورد می کند و هر دو خودروی مرسدس بنز از دور مسابقه خارج می شوند!

لوییس همیلتون و نیکو روزبرگ

لوییس همیلتون و نیکو روزبرگ

با کنار رفتن دو راننده مرسدس بنز، این مکس ورشتپن جوان بود که توانست اولین برد خود را کسب کند و کیمی رایکونن و سباستین فتل به ترتیب در جایگاه دوم و سوم قرار گیرند.

در ساده ترین حالت ممکن برای توضیح دادن این تصادف می توان گفت که، بعد از اینکه نیکو روزبرگ شروع فوق العاده ای داشت و خواست تنظیمات خودرویش را پس از سبقت گرفتن از لوییس همیلتون تغییر دهد اشتباه می کند و تغییرات نادرستی را اعمال می کند که باعث کند شدن او می شود و لوییس همیلتون با دیدن کند شدن همتیمی خود(با توجه به کارشناسی انجام شده، نیکو روزبرگ نزدیک به 17Km/h کند تر شده بود) سعی در سبقت از او می گیرد، لوییس که به سمت راست روزبرگ می رود با دفاع روزبرگ و عدم فضای خالی برای سبقت گرفتن روبرو می شود که منجر به از دست دادن کنترل خودرویش و سپس برخورد با همتیمی خود می شود.

ویدیو؛

نیکو روزبرگ پس از پایان مسابقه خود اینگونه به خبرنگاران جواب داد:

مطمئنا تنظیمات من در حالت نادرستی قرار داشتند

بهتر است این مسئله را به داخل تیم مرسدس ببریم و نظرات اعضای تیم و دیگر بزرگان فرمول یک را بشنویم:

نیکی لاودا در اینباره گفته است که مرسدس انها را با پاره کردن قراردادشان تهدید کرده بود بعد از این مسابقه، لاودا اضافه کرد:

ما بعد از بارسلونا یک سری قوانینی را وضع کردیم و گفتیم این شرایطی که شما دوتا ایجاد کرده اید برای مرسدس قابل قبول نیست، ما باید ببریم، یکی از شما دوتا باید برنده مسابقه باشد شما نمی توانید یکدیگر را از مسابقه خارج کنید. ما قوانینی را وضع کردیم که این اجازه را از انها بگیریم که در صورت تکرار مجدد این اقدامات جرایم شدیدتری را نسبت به انها اعمال کنیم و حتی امکان اینکه شما را از تیم خارج کنیم و قراردادتان را لغو کنیم نیز وجود دارد، ما اینجا همه یک تیم هستیم ما نمی توانیم یکدیگر را تخریب کنیم. توتو با یک سری قوانینی جلو امد که توانست صلح را بین این دو نفر برقرار کند.

نیکی لاودا در ادامه افزود:

برای من واضح هست که مقصر این تصادف لوییس همیلتون است، لوییس بیش از اندازه تهاجمی عمل کرد و از فضای قانونی پیست خارج شد و نتوانست خودرویش را کنترل کند و در نهایت نیکو را نیز از مسابقه خارج کرد. همان لحظه اول گفتم که اگر قرار است تقصیر کسی باشد بیشتر از همه تقصیر لوییس است تا نیکو.

لاودا می گوید لوییس همیلتون در جواب انتقادات او اصلا روی خوش نشان نداد و اینگونه پاسخ داد:

چرا از من انتقاد می کنی و منو زیر سوال میبری؟!

من نیز در پاسخ به او گفتم:

خیلی ببخشید، شما دوتا باهم تصادف کردید و ما هیچ دستاوردی از این گرندپری نداریم و این تقصیر هیچکس نیست یعنی؟ برای من همیشه یک نفر وجود دارد که مسئولیت اتفاق به عهده اوست.

لاودا بیان کرد لوییس شدیدا از این صحبت های او عصبانی شده بود و با همان حالت به سمت روزبرگ برگشت و از او پرسید:

تقصیر تو هم بود! تو چرا داخل رو بستی و هیچ فضایی ندادی؟!

نیکو هم بدر پاسخ به او بیان کرد:

چرا من باید اینکارو میکردم؟ چرا باید بهت فضا میدادم!؟ من میخوام که برنده مسابقه باشم.

به گفته اسکای اسپرت لوییس همیلتون مرسدس را بعد از این مسابقه با توجه به اینکه هیچگونه تقصیری را در این حادثه به روزبرگ اختصاص نداد تهدید به ترک کردن این تیم کرد. ولی در یک مکالمه خصوصی با نیکی لاودا در ابیزا، موافق به ماندن و ادامه دادن فعالیت در این تیم شد.

نیکی لائودا و توتو ولف - مدیران تیم فرمول یک مرسدس

نیکی لائودا و توتو ولف

جکی استوارت که 3 بار قهرمانی جهان را در کارنامه خود دارد نیز لوییس همیلتون را مقصر دانست و به گفته او لوییس همیلتون بیش از اندازه احساسی رفتار نموده چه بسا که او می توانست پیروز این گرندپری باشد ولی این پیروزی را می توانست با مدیریت مسابقه به دست اورد نه در دور اول، وقتیکه راننده ای در جایگاه او فرمان 40-50 هزار دلاری خود را از خودرویش به بیرون پرت می کند معلوم است که او از لحاظ احساسی تحت فشار قرار گرفته است. مرسدس باید او را جریمه کند، احساسات چیز بسیار خطرناکیست.

وقتیکه در 29 ماه می از نیکو روزبرگ پیش از شروع گرندپری موناکو در مورد اینکه ایا او با لوییس همیلتون صحبتی را داشته است یا نه، اینگونه به خبرنگاران پاسخ داد:

این چیزیه که من دوست دارم بیشتر راجبش فکر کنم، الان نمیتونم پاسخی بدم چونکه شدیدا ناراحتم. خیلی سخت بود چونکه اون مسابقه من بود که من در حال برد بودم، من فقط برای خودم ناراحت نیستم من برای همه کسانی که برای ما زحمت می کشند ناراحتم، ما یک تیمیم و در همه شرایط باهم شریکیم. من می دانم که چقدر برای اماده شدن این دو خودرو و ما دو نفر این افارد چقدر زحمت کشیده اند و اتفاقی که بین ما رخ داد برای آنها بدترین اتفاق ممکن بود.

پایان قسمت اول – فصل 2016

قسمت های قبلی این مطلب:

همیلتون و روزبرگ؛ پرده هفتم رقابت مقدس دوران هایبرید

همیلتون و روزبرگ؛ پرده ششم رقابت مقدس دوران هایبرید

همیلتون و روزبرگ؛ پرده پنجم رقابت مقدس دوران هایبرید

همیلتون و روزبرگ؛ پرده چهارم رقابت مقدس دوران هایبرید

همیلتون و روزبرگ؛ پرده سوم رقابت مقدس دوران هایبرید

همیلتون و روزبرگ؛ پرده دوم رقابت مقدس دوران هایبرید

همیلتون و روزبرگ؛ پرده اول رقابت مقدس دوران هایبرید

35 دیدگاه

 1. Ahmad VETTEL

  18

  10

  ناراحت کننده ترین اتفاق این فصل این بود که فتل حتی یکبار نتونست پیروز بشه اونم بخاطر اشتباهات تیم و البته برخوردهای کویات و مکس.
  چه استارتی زد تو استرالیا و کانادا.تو کفی کوتاه کانادا بتونی از سریعترین ماشینای فصل که دوتا ماشین مرسدس بودن با فراری سبقت بگیری اونم چند دفعه،خیلی حرف توشه.

   • H.farahani

    12

    0

    محمود گرامی
    شاید برای شما لوس باشه ولی برای هواداران فتل بیشتر تلخه.وقتی خوش مقصر باشه تلختر.
    فصل 2016 تموم شده و اونایی که درس گرفتن مثل لوییز برنده شدن.اونایی هم که دنبال مقصر هستن اشتباهاتشون رو تکرار میکنن مثل فراری و….
    چندتا از اشتباهات تیم فراری.استراتژی اشتباه در استرالیا و کانادا و اتریش و ژاپن(که سب خیلی سریع بود و شانش برد هم داشت.دور اول بین پیچ قاشق و 130r از دنی ریک گذشت.یا بدون drs از پرز رد شد)
    با دیدن عملکرد گذشته سب واقعا نمیدونم اشتباهات امسال چطور رخ داد.

  • Saeed

   11

   2

   مهم نیست ک نبرد

   همون ک از رزبرگ سبقت نگرفت برای من یکی از تمام افتخاراتش حتی جایزه لاروس ارزشمند تره

   اگ فقط دو چیز از کریر فتل یادم بمونه

   یکی تبریک شوماخر

   دیگری بکاپ رزبرگ هست🇩🇪🇩🇪🇩🇪

 2. Ahmad VETTEL

  19

  6

  خیلی جالبه!!
  همیلتون خودش بارها به دستورات تیمی بی توجهی کرده و گفته اگه قراره نیکو از من رد بشه خودش باید سبقت بگیره یا بعد از ژاپن2015 گفت”اینجا باید سرسخت باشید نمیتوانید بگویید هی اینم یکم فضا و بیا ازش استفاده کن.من اینجا برای کار و تجارت هستم نه اینکه رفیقی داشته باشم و باید از فضای خودم استفاده کنم”یا حتی نیکو رو غرغرو خطاب کرد ولی بعد از اسپانیا که مقصر خودش بود که وقتی دید نیکو داره داخلو میبنده باید سرعتشو کم میکرد ولی ادامه داد و رفت تو چمن(جایی که خیلی ازش خاطرات بدی داره اتریش2018)و به نیکو خورد،به نیکو گفت که چرا داخلو بسته و این مغایرت داره با توجیهاتی که تو دو فصل گذشته برای حرکاتش میاورد. اگه اون برخورد نبود نیکو راحت تر قهرمان میشد.

  • Mahmood.gh

   4

   13

   مقصر ک بود بهونه هم اورد ولی نمیتونی صد درصد بگی اگه اون برخورد نبود نیکو برنده اسپانیا میشد هنوز دور اول تمام نشده بود
   شاید لوییز تو مسابقه میگرفتش
   اونوقت لوییز قهرمان فصل میشد

 3. mehdi vettel

  16

  4

  دلیل اصلی که باعث شد همیلتون 2016 قهرمان نشه و از روزبرگ شکست بخوره فقط وفقط استارت های افتضاحش تو اون فصل بود نه خرابی ماشین چون نیکو هم تو چند تا مسابقه ماشینش مشکل پیدا کرد

  تو همین مقاله که پنج تا مسابقه اول فصل بررسی شده همیلتون تو سه گرندپری از جلو استارت میزنه که دقیقا هر سه تا استارت رو به رزبرگ میبازه
  حالا بماند که تو کانادا( یک رده ) ، ایتالیا( پنج رده ) ، ژاپن ( شش رده ) هم رده های زیادی رو تو استارت از دست داد

  • Saeed

   9

   1

   همیلتون فصل 2016 فقط ب دو چیز باخت

   یکی غرورش

   دیگری استارتهاش ک تو استرالیا بحرین چین اسپانیا مونزا و سوزوکا کار دستش دادن

   تازه مکزیک هم بود ک چارلی ی دزدی دیگ انجام داد…

   ولی اگ مالزی هم نبود رزبرگ قهرمان میشد چون چند ریس آخر فشار نیوورد ک کار درستی هم بود…

   • مهدی کوپایی

    1

    10

    چه طور می گی که اگر مالزی هم نبود روزبرگ قهرمان می شد؟؟؟

  • Saeed

   9

   2

   در جواب مالزی هم پیت 16 ثانیه ای ریکاردو تو موناکو ک باعث شد برنده بشه!!!

   خرابی گیربکس رزبرگ تو اتریش و انگلیس!!

   چرا اونا رو نمیگید!؟😉

   • Akbar (Ghasemi)

    7

    1

    اتفاقا توی همون موناکو هم نیکو مشکل داشت
    تیم تو لپ ۱۶ ازش خواست بذاره همیلتون رد شه

 4. حامد

  16

  2

  باید اعتراف کرد رزبرگ تو اون فصل بی نقص رانندگی کرد تقریبا بدون هیچ اشتباهی و یکی از دلایلش هم خود لوییس بود که تو اواخر ۲۰۱۵ مسابقات رو جدی نگرفت و اجازه داد ذهنیت برد تو نیکو شکل بگیره. و برعکس لوییس تو این چند مسابقه اشتباهات زیاد و تصمیمات بدی گرفت که اوجشم تو اسپانیا بود و عملکرد احساسیش به ضرر تیم تموم شد. البته باز هم خرابی های ماشین مثل ۲۰۱۴ برای لوییس شروع شد و ادامه پیدا کرد که تو رقم خوردن این نتایج تاثیرگذار بود. برخورد لاودا و مدیران مرسدس هم با لوییس جالب بود که تقریبا همه پشت لوییسو خالی کردن که معمولا تیمای بزرگ چنین کاری با رانندشون (حداقل راننده قهرمانشون) نمی کنن و شاید یه سری شبهات راجع بهشون برطرف شد و البته برخورد لوییس هم برای ما فناش جذاب بود که یه بار دیگه بعد از ۲۰۱۲ نشون داد اگه باهاش درست رفتار نشه مکلارن که هیچی حتی اگه بهترین ماشین هم زیر پاش باشه خیلی راحت همه چیزو میذاره کنار و حاضر نیست از تیم تعریف الکی کنه و بله قربان گو باشه تا تو تیم بمونه. فتلم که مثل همیشه استارتای خوبی زد اون فصل و حیف شد که تو اسپانیا نتونست قهرمان شه به خاطر استراتژی اشتباه.

  • Saeed

   11

   2

   اکبر جان

   هنوز هم کسایی هستن ک میگن قاشق (آسفالت) جای سبقت نیست ولی چمن اسپانیا هست😂😂😂

   مقصر بدون شک همیل بود چون حتی اگ سبقت هم میگرف چون از بیرون مسیر بود باید رده رو پس میداد

   ولی تغییر مسیر رزبرگ فقط حق دفاعش بود

   در جواب کسایی هم ک میخان ب سبقت های فتل از بوتاس و آلونسو تو چمن خرده بگیرن باید بگم

   فتل فقط دوچرخ رو بیرون انداخته بود نه چهار تا

   نمیخاستم بگم خیلی سرم میشه چون اینا جز قوانین ورزشیه ک هر سایتی نوشته شده

   فقط خاستم بگم چطور همچین دزدی های بزرگی رخ میده…

   • H.farahani

    8

    0

    سعید خان
    تو کفی سبقت از چمنا و ماسه و گِل و لای و…هیچ مشکلی نداره.دو چرخ و ده چرخ فرقی نمیکنه.چون مسیر کوتاهتر نمیشه برعکس پیچ که بریدنش ایراد داره.البت نه برای همه😋

 5. H.farahani

  11

  0

  جناب حسینی ممنون.عالی
  فقط یه نکته.استرالیا که کیمی از چهار استارت زد هم از مرسدس ها رد شد که بعد بخاطر نقص فنی بیرون رفت.

 6. Mahmoud

  11

  2

  ببینین وقتی رو آدم فشار هست چقدر آدمو تحت تاثیر میذاره و میتونه منجر به اشتباهات بدی بشه که اینجاهمیلتون تحت فشار زیادی که بود اشتباه کرد و مسابقه روزبرگم خراب کرد و تازه بد ترش اینه که سعی در توجیه هم داره و سعی میکنه اشتباهش رو گردن دیگری بندازه.
  حیف که اون سال فتل هیچ بردی نداشت واقعا توی چند گرندپری فوق العاده بود و حقش حداقل یک برد بود.

 7. وحید

  10

  1

  به جز همه این موارد که عنوان شد
  با توجه به اینکه همیلتو آدم مغروریه
  به نظرم یکی از علتهایی که میتونه دلیل بیشتر برخورد باشه اجازه ندادن به رزبرگ در شکستن رکورد پیروزی های پیاپی میتونه باشه
  رزبرگ از 3تا مسابقه اخر 2015 تمامی مسابقات رو برنده بیرون اومده بود

  • H.farahani

   2

   9

   وحید عزیز
   اینکه فکر کنیم برخورد عمدی بود بنظر اشتباه میاد.وقتی لوییز ترمز میکنه بخاطر اختلاف سرعت زیاد بازم میزد به نیکو واسه همین در حال ترمز کردن میره رو چمنا(بجای اینکه بره سمت چپ خودش)بعدش هم که لوییز فقط مسافرِ و هیچ کنترلی نداره.همه اینا در لحظه رخ میده و از بیرون حرف زدن راجع بهش سادست.

  • Saeed

   11

   2

   رکورد بیشترین پیروزی پیاپی هم مال کینگ آلمانی سب فتله🇩🇪🇩🇪🇩🇪

   صرفا جهت اطلاع دوستایی ک حین جراحی و خلبانی آمار های من در آوردی درست میکنن😉😂

   • Akbar (Ghasemi)

    9

    0

    جوج به سیخ زدن تو کی اف سی😁 رانندگی رالی😁 چپ و راست سرتیفیکیت های رانندگی رو درو کردن 😁 😁

  • Akbar (Ghasemi)

   9

   0

   اونکه معلوم الحاله
   از المانیا بدش میاد
   از فتل متنفره بعد میگه فراری فنه ولی کلاه مرسدس میذاره سرش 😁
   یه تریبون پیدا کرده همه جوره داره شانتاژ میکنه

  • H.farahani

   9

   0

   Mershari عزیز
   تا اونجا که یادمه صباغ اون مسابقه رو گزارش نکرد.خودش تو پیست بود.کوروش محمدخانی گزارش کرد که خیلی هم بد بود.
   در مورد برخورد هم گفت ماشین پشتی(نیکو)مقصره چون اصلا متوجه سبقت نیکو نشده بود.بعد که فهمید گفت مقصر لوییزِ.با اینکه خیلی سختش بود.

 8. Saeed

  11

  2

  اینجا همیلتون میگ ک از فشتپن(تورو روسو) نمیتونه رد شه!!!

  ولی این فتله ک از فشتپن و ریکی میترسه😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂

  • mehdi vettel

   8

   0

   آره این خیلی خنده داره که با مرسدسی که یک ثانیه حداقل از فراری سریعتر بود و حداقل دوثانیه از توروسو سریعتر بود نمیتونست ازش رد بشه

   تازگی ها دارم یه شباهت هایی بین فتل و مکس میبینم، جفتشون با توروسو چکش رو اذیت کردن
   برزیل 2008
   استرالیا 2016

  • Akbar (Ghasemi)

   9

   0

   کلا همیلتون مثل عزراییل از مکس میترسه
   چند باری تا حالا تو مسابقات مختلف رادیو کرده نمیتونم از این پسر رد شم! البته بهتره راستشو رادیو کنه و بگه میترسم برم تو سبقت 😁

دیدگاه خود را بیان کنید