فرمول یک ایران – در پرده قبلی، قسمت اول فصل 2015 و اتفاقات ان را باهم مرور کردیم. در قسمت اول دیدیم که هنوز این دو راننده نتوانسته اند تا به یک رابطه پایدار باهم برسند که بر اساس ان باهم رقابت کنند و دوباره بین انها اختلاف و رفتارهایی صورت گرفته که نشان از شکاف عمیق بین انها دارد.

گرندپری اتریش:

در مرحله تعیین خط، لوییس همیلتون که بهترین دور را زده بود در دور اخر خود، کنترل خودرویش را از دست می دهد و نتوانست دوباره زمانی را ثبت کند.

نیکو روزبرگ نیز که به مراتب در حال ثبت زمانی بهتر است و شانس برد در مرحله تعیین خط را دارد با اشتباهی این برد را از خود می گیرد و با دیرتر ترمز زدن و عدم کنترل مناسب خودرو راهی سنگلاخ شده و در انجا متوقف می‌شود و تنها به جایگاه دوم در این مرحله بسنده می‌کند.

Nico out of Qualifing

نیکو روزبرگ – تعیین خط گرندپری اتریش 2015

در روز مسابقه نیکو روزبرگ با یک شروع فوق العاده و پیشی گرفتن از لوییس همیلتون توانست پیروز این گرندپری باشد.

Nico Rosberg, centre, stands atop the Austrian Grand Prix podium, with teammate Lewis

فلیپه ماسا، نیکو روزبرگ و لوییس همیلتون – سکوی گرندپری اتریش 2015

گرندپری بریتانیا:

در مرحله تعیین خط این گرندپری، لوییس همیلتون توانست جایگاه اول را کسب و روزبرگ نیز پشت سر او قرار گیرد اما نکته جالب تر اینجا بود که اصلا این دو فرد در دید و توجه نبودند و تنها تیمی که می توان گفت در این گرندپری بیشتر از همه جلب توجه نمود تیم ویلیامز بود که هر دو راننده آن یعنی فلیپه ماسا و والتری بوتاس پشت سر دو رانند مرسدس قرار داشتند و ردیف دوم خط شروع را برای تیم ویلیامز تصاحب کرده بودند.

در لحظه شروع مسابقه یک شروع نه چندان جالب از همیلتون و روزبرگ را شاهد بودیم که در کسری از ثانیه توسط رانندگان تیم ویلیامز شکست خوردند .

فلیپه ماسا توانست جایگاه اول و به دنبال او والتری بوتاس در رقابت با همیلتون که کمی شگفت زده رانندگی می نمود توانست بعد از قفل کردن تایرهایش از او عبور کند و در جایگاه دوم و پشت هم تیمی خود قرار بگیرد.

Lewis Hamilton won the 2015 Formula 1 British Grand Prix

والتری بوتاس و لوییس همیلتون – گرندپری بریتانیا 2015

حال که والتری بوتاس سرعت مسابقه ای بیشتری نسبت به ماسا دارد و در حال سبقت گرفتن از اوست، مهندس او در رادیو به او می‌گوید نباید سبقت بگیرد و باید موقعیت خود را حفظ کند.

Felipe Massa and Valtteri Bottas, Williams, British GP 2015, Silverstone

والتری بوتاس و فلیپه ماسا – گرندپری بریتانیا 2015

بوتاس با تاکید اینکه سرعت بیشتری نسبت به همتیمی خود دارد قبول می کند که سبقت نگیرد و وقتیکه دوباره از تیم درخواست می کند که ایا امکان این وجود دارد که در مستقیمی از ماسا سبقت بگیرد، تیم به او پاسخ می دهد که می تواند این کار را انجام دهد. ولی او اینبار تنها می گوید که دیگر دیر شده است.

حال لوییس همیلتون که در جایگاه سوم قرار دارد بعد از دورهای فوق العاده ای که می‌زند به پیت می رود و با تایرهای هارد به پیست در جایگاه چهارم باز می‌گردد. حال فلیپه ماسا و نیکو روزبرگ نیز به پیت میایند و والتری بوتاس در جایگاه اول و همیلتون در جایگاه دوم به دنبال آن قرار می گیرند اما تراژدی زمانی اتفاق افتاد که فلیپه ماسا پشت همیلتون و در جایگاه سوم به پیست بازگشت. حال تنها بوتاس مانده بود که به پیت برود و وقتیکه هم به پیت می رود تنها موفق می شود در جایگاه سوم و پشت هم تیمی خود بیرون آید.

لحظه هیجان انگیز این مسابقه آنجا بود که وقتیکه به رانندگان خبر دادند که باران در حال بارش است نیکو روزبرگ توانست با یک عملکرد فوق العاده از هر دو راننده ویلیامز سبقت بگیرد و خود را در فاصله نزدیک با لوییس همیلتون قرار دهد اما با شدیدتر شدن باران لوییس همیلتون به تیم پیشنهاد می دهد تا او را مجهز به تایرهای اینترمدیت کند. با تایید تیم، او مستقیما به پیت می رود ولی نیکو روزبرگ که از ورودی پیت عبور کرده بود باید یک دور دیگر می زد تا به پیت برود و به همین دلیل در سکتور اخر که به قول خود نیکو ابگرفتگی و بارش شدید باران بود نزدیک به 4 ثانیه را از دست داد و وقتیکه هم به تایرهای اینترمدیت مجهز شد دیگر فاصله او با همیلتون زیاده شده بود و نتوانست به دنبال او برود. این گرندپری با پیروزی لوییس همیلتون به پایان رسید و نیکو روزبرگ و سباستین فتل نیز موفق به کسب رده دوم و سوم شدند.(بدترین نتیجه ممکن در این گرندپری برای ویلیامز اتفاق افتاد، به نظر شخصی خودم اگر اجازه سبقت به بوتاس در همان لحظه اول داده می شد شاید نتایج اخر تغییر می کرد چونکه بوتاس به محض به پیت رفتن فلیپه ماسا توانست فاصله خودش را با ماشین پشت سری پیوسته افزایش دهد و عملکرد زیبایی از خودش نشان دهد.)

بعد از این گرندپری نیز خبر ناراحت کننده از دنیا رفتن ژول بیانکی آمد و دنیای فرمول یک این راننده را برای همیشه از دست داد.

گرندپری مجارستان:

در روز مسابقه که رانندگان فراری پشت سر رانندگان مرسدس در جایگاه سوم و چهارم قرار داشتند با یک شروع فوق العاده توانستند از آنها پیشی بگیرند، سباستین فتل، کیمی رایکونن و نیکوروزبرگ در جایگاه اول تا سوم و لوییس همیلتون در جایگاه چهارم قرار گرفتند.

اما همیلتون که سعی در عبور از روزبرگ داشت و خواست دیرتر ترمز کند نتوانست به خوبی این کار را انجام دهد و با قفل کردن تایرهایش از پیست خارج شد که به سبب ان رده های زیادی را از دست داد.

Lewis Hamilton endured a disastrous first lap in the Hungarian GP

لحظه قفل کردن تایرهای همیلتون حین سبقت از روزبرگ – گرندپری مجارستان 2015

اما با برخورد نیکو هالکنبرگ با دیواره پیست و ورود خودروی ایمنی، مهندس همیلتون به او می گوید:

ما برای بردن مسابقه میدیم.

با شروع مجدد مسابقه، نیکو روزبرگ از کیمی رایکونن عبور می کند و در جایگاه دوم قرار می گیرد اما همیلتون در عبور از دنیل ریکاردو ناموفق عمل می کند و با او برخورد می کند که هم باله جلوی خودش آسیب میبیند و هم اینکه جریمه عبور از پیت لین را دریافت می کند. همیلتون در حین عبور از پیت لین:

خیلی عذرمیخوام بچه ها.

مهندس او اینگونه پاسخ می دهد:

فعلا راجبه اون صحبت نکنیم هنوز میشه چند امتیازی رو گرفت پس بریم امتیاز رو بگیریم.

در این حین کیمی رایکونن نیز به دلایل مشکلات فنی از مسابقه کنار رفت. همیلتون خود را تا رده هشتم می رساند و نسبتا با توجه به شرایطی که داشت در جایگاه مطلوب قرار می گیرد. چیزی که اینجا بسیار جالب توجه بود اینبود که شرایط برای نیکو روزبرگ آرمانی بوده و او می توانست امتیازات خوبی را نسبت به همتیمی خود کسب کند اما! دنیل ریکاردو این تصور روزبرگ را برهم می زند و با یک شیرجه ناموفق و قفل کردن تایرهایش نمی تواند سبقت موفقی از روزبرگ بگیرد ولی اتفاق بدتر آن بود که نه تنها سبقت نمی‌گیرد بلکه با برخورد با چرخ عقب سمت چپ روزبرگ، او را پنچر می کند و خودش نیز باله جلوی خودش را از دست می دهد و هر دو راننده مجبور به رفتن به پیت می شوند.(مسابقه بدون در نظر گرفتن جریمه ای برای دنیل ریکاردو دنبال شد).

Nico Rosberg and Toto Wolff blame Daniel Ricciardo for late-race clash in Hungarian F1 Grand Prix

برخورد دنیل ریکاردو و نیکو روزبرگ – گرندپری مجارستان 2015

نیکو روزبرگ نه تنها نتوانست امتیازی را بیشتر از همتیمی خودش در این گرندپری کسب کند بلکه مسابقه را در رده هشتم نسبت به همتیمی خود که در رده ششم بوده، به اتمام برساند.

نیکو روزبرگ درمورد این برخورد توضیح داد:

چیزی که من داشتم میدیدم این بود که این هنوز مسیر من بود و من داشتم ازش استفاده می کردم چونکه اصلا ریکاردو از یک فاصله دور اومد و بیش از اندازه خوشبین بود و موفق نبود توو سبقتش. اومد و بعدش باله جلوش رو کوبوند به چرخ عقبم! کلی امتیاز از دست دادم بابت این قضیه.

دنیل ریکاردو بعد از توضیحات روزبرگ اینگونه پاسخ داد:

نه موافق حرفاش نیستم. بزار اسمش رو بزاریم برخورد مسابقه ای! تقصیر من نبود.

در این گرندپری سباستین فتل پیروز و دنیل کویات با جریمه 10 ثانیه ای در رده دوم(اولین سکوی دنیل کویات) و دنیل ریکاردو در رده سوم قرار گرفتند.

F1-Grand-Prix-of-Hungary

سباستین فتل – گرندپری مجارستان 2015

سباستین فتل بعد از برد در این گرندپری:

متشکرم بچه ها(کمی هم فرانسوی حرف زد که دیگه قدرت ترجمه اون رو نداشتم)ممنونتم ژول، تو همیشه در قلب ما جا داری. ما می دونستیم یه روزی زودتر یا دیرتر به ما می پیوندی. متشکرم بچه ها.

از لوییس همیلتون در پایان فصل از عملکرد بد او در این گرندپری سوال پرسیده شد، او اینگونه پاسخ داد:

ببینید اون روز یکشنبه کلا روز خوبی بود تا قبل از اینکه مسابقه شروع شه. شب قبلش ریدلی اسکات(یکی از کارگردانان مشهور بریتانیا) منو دعوت کرده بود و بعد بهم گفت فردا صبح بیا سر صحنه فیلمبرداری! منم سریع قبول کردم چونکه مت دیمون هم سر صحنه بود و آخرین سکانس The Martian رو داشتند فیلمبرداری می کردند. شب تقریبا 8 دقیقه مونده بود ساعت 1 بامداد خوابیدم ولی ساعت 4 بیدار شدم و خوابم نبرد و زمان رسید تا لحظه ای که قرار شد از هتل برم بیرون (ساعت 8) و وقتیکه هم رفتم پیش ریدلی، بهم گفت که هنوز مت نیومده چرا تو نمیری جاش نقش بازی کنی توو سکانس اخر. منم شدیدا جا خوردم گفتم خدایا این ریدلی اسکاته میگه بیا فیلم بازی کن واسم! نمیدونستم چیکار کنم ولی مت رسید سر لحظه و منم تمام سکانس رو دیدم از نزدیک. بعدش هم مستقیم رفتم پیست و شروع به صحبت کردن با مهندس های خودم و مسائل دیگه ولی من نمیتونستم پا به پاشون برم بعد از یه طرف هم فرصت چرت زدن نداشتم، وقتیکه سوار ماشین شدم دور های اول افتضاح بودم پیش خودم گفتم این اصلا خوب نیست. باید یبار کتاب بنویسم راجبه خودم :))))

دیوید کولتارد هم در این زمینه حرف جالب توجهی را زد:

در این نقطه از فصل ما پیش بینی می کردیم که لوییس همچنان پیشتاز پیش میره و نیکو رو تحت کنترل نگه میداره ولی نیکو بهش نزدیک شد و نظرم هم بیشتر به این سمت میره که این مسئله به خاطر سبک زندگی لوییس اتفاق افتاد، هی لوییس از پیست میره آمریکا و برمیگرده و خیلی فعال شده و کارای متفرقه زیادی می کنه و داره مسائل جانبی زندگی رو دنبال میکنه اما از اون سمت نیکو پیش خانوادشه که خانمش هم بارداره توو موناکو و زندگی ساکت تر و با ارامش تری رو داره.

امتیازات تا به اینجای کار:

همیلتون : 202 روزبرگ: 181 فتل:160

گرندپری بلژیک:

این گرندپری با برد لوییس همیلتون و دومی نیکو روزبرگ به پایان رسید اماا رده سوم این گرندپری بسیار احساساتی تر از دفعات پیش بود! رومن گروژان!

لوتوس زیر بار شدید مشکلات مالی بود و در واقع هیچکسی انتظار این را نداشت که انها بتوانند به این گرندپری برسند. طلبکاران آنها همه جا حضور داشتند، کارمندان و کارکنان از عدم دریافت حقوق خودشان صحبت می کردند، دستمزد سازندگان قطعات هم پرداخت نشده بود و… ! رومن گروژان در اینباره اینگونه صحبت کرد:

اوایل فصل بود که ما فهمیدیم دیگر هرچی هست و نیست از تیم همین تعدادیم و کمکی به ما نخواهد رسید. ما یک باله جدید در مسابقه اول میخواستیم که با تاخیر در دریافتش مواجه شدیم و حتی اون باله رو در مسابقات بعدی هم بهمون تحویل داده نشد و ما فهمیدیم که به واقع باید با همین تجهیزاتی که داریم ادامه بدیم و تا پایان سال چیزی برایمان نمیاید. این یکی از مسابقاتی بود که همه چیز خوب بود. لحظات اخر مسابقه واقعا سخت بود مخصوصا وقتیکه اشک توو چشام جمع شده بود که بعد از این همه سختی داریم سکو می گیریم. من اشک می ریختم نه برای خودم بلکه برای تیم و زحماتی که کشیدند. این تجربه فوق العاده ای بود برام.

پ.ن: به شخصه همیشه اعتقاد داشتم اگر لوتوس مشکل مالی نداشت از سال های 2012 2013 میتونست برای قهرمانی بقیه رو به چالش بکشه. مخصوصا وقتیکه کیمی رایکونن تازه از مسابقات رالی برگشته بود و پشت به پشت سکو می گرفت.

در قسمت بعدی اتفاقات پرده آخر فصل 2015 را دنبال می کنیم.

 

قسمت های قبلی این مطلب:

همیلتون و روزبرگ؛ پرده پنجم رقابت مقدس دوران هایبرید

همیلتون و روزبرگ؛ پرده چهارم رقابت مقدس دوران هایبرید

همیلتون و روزبرگ؛ پرده سوم رقابت مقدس دوران هایبرید

همیلتون و روزبرگ؛ پرده دوم رقابت مقدس دوران هایبرید

همیلتون و روزبرگ؛ پرده اول رقابت مقدس دوران هایبرید

28 دیدگاه

 1. Saeed

  22

  7

  یادش بخیر مسابقه انگلیس ک فتل وقتی پیست خشک بود حتی تا نهم هم سقوط کرد ولی بعد از باریدن بارون سوم شد

  تو مسابقه ای ک ب وضوح معلوم بود فراری درحد ویلیامز و فورس ایندیا هم نیست ولی فتب جبرانش کرد

  ولی چقد مجارستان جذاب بود با استارت فوق العاده هماهنگ فتل و کیمی ک از سوم و پنجم اومدن اول و دوم شدن…

  مث استرالیا 2016 ک بازم تو استارت ترکوندن

  دلمون همیشه برای کیمی تنگ میشه…حتی اگ جلوی قهرمانی فتل رو بگیره….

 2. Saeed

  16

  5

  آقای حسینی ممنون بابت پست هات ک کلی خاطره رو برام زنده میکنن…??

  بخصوص مسابقه مجارستان ک توی روز تولدم بود…??????

  امیدوارم پست های فصل های 2010 تا 2013 رو هم هرچه زودتر قرار بدید

 3. Saeed

  17

  5

  قرار بود اگ ژول بیانکی از این حادثه جون سالم ب در برد راننده 2016 یا 17 فراری و همتیمی فتل باشه

  هرچند متاسفانه این اتفاق نیفتاد ولی الان برادر خواندش ینی شارل لکلرک راننده جدید فراریه

  امیدوارم آخرین میراث های باقیمونده از دوران مارکیونه ینی فتل لکلرک و بینوتو بتونن فراری رو ب دوران طلاییش برگردونن…??????

 4. Saeed

  16

  8

  ی سوال از دکی دارم

  چرا باید بوتاس میگذاشت ک رد بشود!؟???

  دکی جون میدونی اگ ب فتل راه میداد میتونس کیمی رو بگیره و بجای پنجم تو بوداپست سوم میشد

  و با همین 5 امتیاز فصل رو بجای پنجم سوم میشد
  هم اسپانسرش رو داشت و هم تهدید اکون نبود…

  • علی شفیعی | کاربر متخلف

   1

   10

   پس منطق شما این هستش که یک راننده باید بگوید فتل جان بیا برو تا من زتوانم جلوی کیمی را بگیرم؟
   الان خودت خنده ات نمیگیره؟

   این فتل نابغه شما از دور 40 پشت والتری بود بیش از 15 دور نتوانست سبقت بگیرد. کاری که دانیل بارها وبارها انجامش داد. تازه فتل drs داشت، لاستیک کاملا نو داشت و نرم ترین لاستیک را داشت. والتری drs نداشت، والتری لاستیکهایش نزدیک به 17 دور باهاشون زده بود انهم با سفت ترین لاستیک.
   اخه پیش خودتان چی فکر میکنید.
   چرا خودتان را گول میزنید. تنها چیزی که فتل نداشت این بود که دکمه ای بزند بپرد جلوی والتری.

   اگر پاسخ نمیدادید خیای وجه بهتری داشتید.
   والتری از حایگاهش دفاع کرد. و نشان داد به خیلی ها که اگر راننده ای اللن سبقت بگیر.

   • H.farahani

    11

    2

    جناب شفیعی
    خودت رو گول میزنی یا چی؟دنیل از مرسدس سبقت گرفت یا تیمای درجه دو که حتی دفاع هم نمیکردن.سبقت تو مجارستان راحترِ یا برزیل.دنیل تو برزیل چند دور پشت بوتاس گیر کرد.وقتی هم بوتاس بنزین کم اورد رد شد.
    اگه مجارستان سبقت ساده بود سال قبل محبوبتون سبقت میگرفت از بوتاس بعد میرفت سراغ کیمی.اگه از بوتاس رد میشد حداقل سوم میشد و رده پس نمیداد.اون همه دور هم پشت کیمی کند شده نمیموند.نتونست رد بشه چون اونجا واقعا سخته باید وضع تایرا خیلی بهتر باشه و ….در ضمن دیدید که بوتاس ماموریت داشت فتل رو نگه داره حتی به قیمت نابودی مسابقه خودش که همینجور شد.
    وقتی میخواید جواب یه نظر غیر منطقی رو بدید جوابتون کمی منطق داشته باشه لطفا.

   • H.farahani

    14

    2

    اقای شفیعی
    حداقل در مورد بوتاس میشه روسیه رو اسم برد.درمورد کیمی امسال کدوم برد رو از دست داد که این همه غوغا کردید.

 5. Akbar (Ghasemi)

  22

  7

  “فلیپه ماسا توانست جایگاه اول و به دنبال او والتری بوتاس در رقابت با همیلتون که کمی شگفت زده رانندگی می نمود توانست بعد از قفل کردن تایرهایش از او عبور کند”
  والتری بلکه تو ویلیامز باشه تا بتونه از پسر “صریع” سبقت بگیره ? تو مرسدس که نمیشه سر ۱۹ ام و ۲۰ ام هم بجنگن باید راه بده ?

  • cfz

   2

   15

   پسر سریع 2018 دهن خیلیارو بسته از جمله خود شما

   کسی که توی فستیوال میره توی دیوار رو خواهشا با اسطوره این ورزش مقایسه نکنید مرسی اه

   • Ahmad VETTEL

    15

    3

    هر وقت به ذهنت چیزی در مورد تو دیوار رفتن رسید،به دور آخر مونزا 2009 و شاهکار همیلتون نگاه کن!! البته بعید میدونم اون موقع با واژه فرمول یک آشنا بوده باشی.

   • Akbar (Ghasemi)

    14

    3

    دیوار؟! رجوع کن به دیوار پیت لین! تو ۲۰۰۷

  • Lewis Hamilton

   3

   13

   حال که والتری بوتاس سرعت مسابقه ای بیشتری نسبت به ماسا دارد و در حال سبقت گرفتن از اوست، مهندس او در رادیو به او می‌گوید نباید سبقت بگیرد و باید موقعیت خود را حفظ کند.

   بوتاس با تاکید اینکه سرعت بیشتری نسبت به همتیمی خود دارد قبول می کند که سبقت نگیرد و وقتیکه دوباره از تیم درخواست می کند که ایا امکان این وجود دارد که در مستقیمی از ماسا سبقت بگیرد، تیم به او پاسخ می دهد که می تواند این کار را انجام دهد. ولی او اینبار تنها می گوید که دیگر دیر شده است.

  • علی شفیعی | کاربر متخلف

   1

   8

   وای که چقدر خوبین شماها نیازی نیست کاری کنیم از حرفهای خودتان جوابتان را میدهم. اماواقعا بخت باهات یار بود که جوابی را اول تایپ کردم، موبایلم خاموش شد پاک شد دیگه حوصله نداشتم تایپ کنم.
   اما شما سال 2014 را همیشه مرور کن مه والتری فتل را حتی در اخر فصل اون پایین نگه داست. همتیمی او سوم شد. فتل پنجم شد که واقعا بهش میاد والتری 4 شد.
   یادت نرود

   • Ahmad VETTEL

    12

    1

    هرچند میدونم توضیح دادن به شما فایده نداره ولی میدم.
    سال 2014 قبل از شروع فصل مونتزمولو بی انگیزه بودن آلونزو در فراری رو احساس کرده بود و میدونست قرارداد جدید با فراری ثبت نخواهد کرد برای همین بفکر جایگزین افتاد و با فتل صحبتایی انجام داد و به توافقات اولیه رسیدن اونم قبل از شروع فصل(از سایت میخوام یه مطلب در مورد نحوه پیوستن فتل به فراری کار کنه تا همه متوجه جزییات کامل این موضوع بشن)
    خب حالا تمرینات پیش فصل شروع شد و ردبول حتی 30 دور هم نتونست به ثبت برسونه در حالی که مرسدس کلی دور ثبت کرد و اگر به مطالب پرده دوم رقابت هایبرید هم رجوع کنید اونجا آقای حسینی اشاره کرده که قهرمانی مرسدس از تمرینات پیش فصل برای همه قطعی بود.
    پس شما بعنوان یه راننده که 4سال متوالی قهرمان شدی و سال بعد میخوای به تیم جدید بری اما میدونی امسال ماشین خوبی نخواهی داشت آیا ناامید و بی انگیزه نمیشی؟(همین اتفاق تو نیمه دوم فصل 2018 برای ریکیاردو افتاد)
    کسی نمیتونه انکار کنه که کیمی راننده خبی هستش پس اگر فتل بد بود،از کیمی شکست میخورد و فتل راننده دوم فراری میشد ولی تو فصل 2015 تنها راننده غیر مرسدسی که پیروز شد فتل بود اونم برای 3بار.
    مشابه وضع فتل حتی برای همیلتون هم اتفاق افتاده تو فصل 2012 که از نیمه فصل با مرسدس توافق کرده بود و دیگه انگیزه ای برای ادامه فصل نداشت.
    ممکنه طرفدار یه راننده نباشیم اما تو جایگاهی نیستیم که صلاحیت یه راننده رو زیر سوال ببریم اونم راننده ای که 4قهرمانی متوالی بدست آورده و تا قبل 2014 همیلتون تو تمام آمار ها با اختلاف ازش ضعیف تر بود.
    مگر اینکه جنابعالی تغییر کاربری داده باشی و راننده بوده باشی

  • علی شفیعی | کاربر متخلف

   1

   7

   اکبر جان در سال 2007 از لوییس که اولین حضورش در فرمول 1 بود کسی توقع ندارد. درسته کاری کرد، که فتل باید تبلیغات میکرد که منم هستم. چون میدانی که فتل بخاطر قهرمانی در مسابقات قبل از فرمول 1 به این مرحله نرسید. اما طبیعتا لوییس با قهرمانی هایش وارد فرمول 1 شد. اما از یک تازه وارد انتظازی نیست. اما از یکی که مثلا 4 بار قهرمان شده، توقع ندارند به محبوبش برسه.
   بعدشم یک سوال الان فتل چند تا قهرمانی داره؟
   5 تا؟ لوییس 4؟ درسته؟
   تعداد بردهای فتل را میگن بیشتر است، درسته؟
   پول پوزیشن چی؟
   جمع امتیازات چی؟
   همه اینها را میگن فتل بیشتر است، پس لوییس چی؟

   • H.farahani

    11

    2

    جناب شفیعی
    اینکه قهرمان فرمول3 و جی پی 2 بیاد فرمول 1 عادیه مثل لکلرک و راسل و …
    ولی اینکه کلا دو سال تو فرمول 3 باشی و قهرمان هم نشی ولی بیارنت فرمول یک یعنی یه استعدادی دیدن دیگه.یه جا گفته بودید برای قدردانی فتل رو اوردن.مگه نمیگید ضعیف بوده.از چی میخواستن قدردانی کنن.اخه کجا نفر ضعیف رو میارن بالا.اگه به قدردانی باشه الان باید پاپ و برندگان نوبل راننده فرمول میشدن.
    امار لوییز عالیه و در اون که الان امارش بهتر از فتله حرفی نیست.ولی نکته اینجاست که شما میگید لوییز از اول از سب بهتر بود.حالا سئوالم اینه که اخر 2013 امار کی بهتر بود.معلومه دیگه سب.پس اگه معیارتون امارِ که تا زمان رسیدن لوییز به سب راننده بهتر سب بوده.یعنی برتری لوییز سینوسی بوده.
    در مورد دیوار رفتن.تا حالا لوییز تودیوار نرفته؟تایر قفل نکرده؟شما برو دعا کن فاصله پیچ یک مکزیک تا دیوار بیشتر از صد متره وگرنه الان اسمش دیوار لوییز بود.

   • Akbar (Ghasemi)

    13

    2

    هر کودکی هم میدونه این امار لااقل نصفش مال مرسدسه دگدر جون لااقل نصفش رو با ارفاق گفتم.
    یعنی اگه 44 نمیومد مرسدس و این امارش الان یک چهارم بود میومدی بگی فتل بهتره؟
    البته خداروشکر که اومد مرسدس تا امار پرست هایی مثل جنابعالی طرفدارش شین و یه وقت طرفدار فتل نشین…

   • مهدی کوپایی

    3

    5

    دکتر شفیعی ایرانی ها عاشق آلمان آلمانی‌ها هستن اونم با یک دروغ تاریخی
    اگر وتل و روزبرگ مثل مالدونادو و گوتیرز بعد از ۲ فصل محو می شدن باز هم عاشق شون بودن

 6. mehdi vettel

  21

  5

  اما خودمونیم اینقدر ماشین با بقیه ماشین ها اونسال فاصله داشته چکش قبل از مسابقه رفته سر صحنه فیلمبرداری
  حالا بازم خوبه فراری نزدیک شده وگرنه واقعا مسابقات غیر قابل تحمل میشد

 7. mehdi vettel

  16

  1

  آقای حسینی کاملا درست میگن اگر همون ماشین لوتوس 2012 در اختیار راننده های برتر قرار میگرفت قطعا میتونستن برا قهرمانی رقابت کنن
  هممون گروژان رو میشناسیم اگه پنج تا مسابقه خوب باشه ده تا مسابقه بده و کیمی هم اوایل فصل به خاطر اینکه تازه از رالی برگشته بود تو تعیین خط خیلی کند بود برا همین لوتوس نتوست امتیازات اول فصل رو جمع کنه و تو امتیازات تیمی خیلی عقب افتاد

   • Ahmad VETTEL

    13

    2

    تازه با مکلارنی چهارم شد که به طور میانگین دوری 1/5ثانیه از بقیه سریعتر بود!!

دیدگاه خود را بیان کنید