فرمول یک ایران – در سومین قسمت از رقابت این دو قهرمان به تکمیل قسمت قبل که در مورد اتفاقات سال 2014 بود می‌پردازیم؛ تا به اینجای کار نیکو روزبرگ پس از گرندپری موناکو 2014 با امتیازی بیشتر نسبت به لوییس همیلتون در رده اول قرار دارد.

گرندپری مونترال کانادا:

هر دو خودروی مرسدس با اینکه پیشتاز مسابقه بودند با مشکلات متعددی روبرو شدند. نیکو در جایگاه اول و لوییس در جایگاه دوم، همیلتون با یک پیت استاپ موفقیت امیز از هم تیمی خود پیشی می گیرد ولی این پیشتازی او با از کار افتادن ترمزهایش از بین می رود و مجبور می شود که از مسابقه کنار برود، همزمان تیم مرسدس به روزبرگ نیز در پیامی اعلام می کند که:

هم تیمی تو با مشکل مواجه شده بنابراین فقط مسابقه رو تموم کن و امتیاز رو بگیر.

روزبرگ که به شدت کند شده بود و افراد زیادی در پشت او قرار گرفته بودند مخصوصا دنیل ریکاردو تازه وارد به ردبول که موفق به سبقت از او می شود و اولین برد خود را در فرمول یک کسب می کند. تیم مرسدس بعدها از این سبک رانندگی نیکو روزبرگ به عنوان رانندگی هوشمندانه یاد کرد.

فتل، ریکاردو و روزبرگ - گرندپری کانادا 2014

سباستین فتل، دنیل ریکاردو و نیکو روزبرگ – گرندپری کانادا 2014

گرندپری اتریش:

در این گرندپری که همیلتون با اشتباهی در تعیین خط و قفل کردن تایرهایش نتوانست زمان خوبی را ثبت کند و تنها به جایگاه نهم بسنده کند ولی هم تیمی او نیز نتوانست برنده مرحله تعیین خط باشد و رده بهتری از سوم را نتوانست کسب کند.

یک شروع فوق العاده از همیلتون او را تنها پس از پایان یک دور پشت سر نیکو روزبرگ قرار داد و به گفته نیکو روزبرگ:

من وقتیکه لوییس رو تو آینه دیدم خیلی تعجب کردم و فکر نمی کردم تا اخر مسابقه ببینمش چون فکر می کردم خیلی طول می کشه از اون جایگاه به من برسه!

Austria-2014

لوییس همیلتون در تعقیب نیکو روزبرگ – گرندپری اتریش 2014

نیکو روزبرگ توانست برنده این مسابقه باشد در حالیکه همتیمی او نیز جایگاه دوم را کسب کرد.

گرندپری بریتانیا:

در مرحله تعیین خط گرندپری که با بارش موقت باران همراه بود؛ در مرحله آخر تعیین خط لوییس همیلتون در یک همفکری مشترک با مهندسین خود تصمیم می گیرد که به زمانی که ثبت کرده کفایت کند و به پیت بازگردد در حالیکه نیکو روزبرگ با پافشاری (نقل از خود روزبرگ) در مرحله تعیین خط باقی می ماند و این پافشاری او برایش خوش یمن بود چونکه بخش اخر پیست(سکتور اخر) در لحظات پایانی تعیین خط مشخص شد که کاملا خشک است و راننده ها یکی پس از دیگری زمان سریعتری را ثبت می کنند؛ روزبرگ نیز توانست با جبران 3 ثانیه در بخش اخر، برنده تعیین خط سیلورستون باشد. ( همیلتون نیز در این لحظه به رده ششم رسیده بود).

در روز مسابقه لوییس همیلتون با یک شروع فوق العاده توانست خود را به رده دوم برساند و با مشکل گیربکسی که برای روزبرگ پیش امده بود در نهایت منجر به کنار رفتن روزبرگ از مسابقه شد و راننده ی بریتانیایی توانست از او عبور کند و به برد در این گرندپری دست پیدا کند.

گرندپری آلمان : 

لوییس همیلتون که در تعیین خط گرندپری آلمان با مشکل ترمز مواجه شده بود و برخورد سختی را با کناره پیست داشت؛ باید مسابقه را از جایگاه بیستم در برابر هم تیمی خود که در جایگاه اول قرار داشت شروع می کرد.

همیلتون و روزبرگ - تعیین خط گرندپری آلمان 2014

همیلتون و روزبرگ – تعیین خط گرندپری آلمان 2014

مسابقه شروع شده و لوییس همیلتون با سبقت های زیادش توانست به جایگاه سوم برسد و او همچنین درباره ی سبقت جالبش از جنسن باتن می گوید:

(با خنده و لبخند) من قصدش رو نداشتم که بکوبم به جنسن، فکر کردم بهم اجازه عبور میده تو دلم گفتم که چه ادم خوبی دمش گرم.

در واقع حتی در حین مسابقه لوییس در پیامی رادیویی به تیم توضیح می دهد که فکر می کرد که باتن به او فضا برای عبور می‌دهد!

تا به اینجای کار امتیازها: روزبرگ 190 ، همیلتون 176

گرندپری مجارستان:

همیلتون باز هم در مرحله تعیین خط با مشکل مواجه شده بود و با توجه به اشتعال و اتش سوزی در خودروی او، او مجبور به کناره گیری مجدد از مرحله تعیین خط شد. او در اینباره می گوید:

من میدونستم که این هفته سریعترم میدونم که خیلی سریعم و دارم بهترین زمان رو ثبت می کنم ولی وقتیکه دیدم ماشین اتش گرفته واقعا چیزی نداشتم بگم و وقتیکه پیاده شدم دیدم نیکو داره دور میزنه، پیش خودم گفتم ماشین این پسر هیچوقت خراب نمیشه!

nico-rosberg-ger-passes-team-mate-lewis-hamilton

لوییس همیلتون و نیکو روزبرگ – تعیین خط گرندپری مجارستان 2014

همیلتون در مصاحبه بعد از تعیین خط گفت:

این دیگه چیزی نیست که بهش بتونیم بگیم بدشانسی، موضوع داره بیش از اندازه ادامه پیدا می کنه و ما باید بهتر کار کنیم.

در روز مسابقه همیلتون که مجبور شده بود مسابقه را از پیت شروع کند و ابتدای مسابقه نیز از پیست منحرف شده بود و برخورد کوچکی را هم نیز با دیواره پیست داشت در عین ناباوری توانست مقام سوم را کسب کند آن هم در برابر نیکو روزبرگی که در تعیین خط برنده شده بود ولی نتوانست جایگاهی را در روز مسابقه کسب کند! چرایی این اتفاق که خود یکی از حاشیه های بزرگ در روابط این دوفرد می باشد به این گونه است:

بعد از اینکه خودروی ایمنی پس از تصادف مارکوس اریکسن با دیواره پیست وارد شد و با توجه به اینکه روزبرگ، بوتاس، آلونسو و فتل پیشتازان مسابقه بودند و تازه از مستقیمی کنار پیت عبور کرده بودند باید یک دور دیگر می زدند تا وارد پیت شوند ولی همیلتونی که در انتها بود زودتر به پیت آمد و وقتیکه خودروی ایمنی از پیست خارج شد همیلتون در عین ناباوری پشت فتل و روزبرگ قرار گرفت! فتل که در مستقیمی به طور خود به خود اسپین شد و کنترل خودرویش را از دست داده بود همیلتون را به طور مستقیم در تعقیب هم تیمی خود قرار داد! حال که روزبرگ مجبور می شود برای بار دوم به پیت برود و با تایرهای سافت مسابقه را ادامه دهد خود را پشت سر همیلتون می بیند. در رادیو تیمی به همیلتون گفته می شود که روزبرگ در یک ثانیه ای توست و باید یکبار دیگر هم در طول مسابقه به پیت برود الان به او اجازه عبور بده و کندش نکن.

روزبرگ:

چرا به من اجازه نمیده که عبور کنم ازش!

تیم به همیلتون:

لطفا اجازه بده روزبرگ عبور کنه توو مستقیمی بعدی.

روزبرگ:

چرا به من اجازه نمیده که عبور کنم ازش!

تیم به روزبرگ:

بهش گفتیم که به تو راه بده.

همیلتون:

من برای اینکه نیکو از من عبور کنه سرعتم رو کم نمی کنم، بیاد بهم نزدیک بشه و ازم رد بشه و منم اجازه میدم که رد بشه!

همیلتون که از تایرهای مدیوم استفاده می کرد در برابر روزبرگی که از تایرهای سافت استفاده می کرد امید به پایان رساندن مسابقه با این تایر ها را داشت ولی غافل از اینکه دنیل ریکاردو بیش از اندازه به او نزدیک بود و با اقدام ریکاردو برای سبقت گرفتن از او و عدم دفاع آنچنانی لوییس همیلتون ریکاردو موفق به عبور از او و سپس آلونسو می شود ولی وقتیکه روزبرگ در دور 57 برای سومین بار در این مسابقه به پیت رفت و با تایر سافت و پشت رایکونن در جایگاه هفتم به پیست بازگشت و پس از سبقت از چندین راننده، در دور آخر نیز قصد سبقت گرفتن از همیلتون را نمود ولی همیلتون فضا را بر همتیمی خود بست و امکان سبقت گرفتن به او را درست در همانجایی(پیچ شماره 2) که ریکاردو از او سبقت گرفت را نداد!

اما مصاحبه های بعد از مسابقه و اتمام فصل از این دو فرد در برابر حاشیه ای که پیش امد:

همیلتون:

اینکه کند شوی تا همتیمی شما از شما عبور کند چیزی نیست که هیچ راننده ای بخواهد آنرا از تیمش بشنود! مردم نظرات متفاوتی را نسبت به این قضیه دارند ولی این قضیه برای من غیر منتظره بود و شنیدن این دستور برای منی که این همه در ان مسابقه که با مشکلات زیادی مواجه شده بودم و مسابقه را از اخر شروع کرده بودم بسیار سخت بود آنهم در برابر نیکویی که از پول پوزیشن مسابقه را شروع کرده بود.

من تنها چیزی که می توانستم بگویم را گفتم و به تیم اعلام کردم باشه موردی نیست، نیکو نزدیک شود و از من عبور کند و من دفاعی نمی کنم ولی پایم را از روی گاز برنمی دارم. به این راحتی ها امتیاز قهرمانی را از دست نمی دهم. چونکه احساس می کنم من لایق این جایگاه هستم مخصوصا وقتیکه از اخر تا به اینجا را کامل جنگیدم. تا انجایی که من می دانم من داشتم با او مسابقه می دادم.(جمله اخر برای مصاحبه اخر مسابقه می باشد)

توتو ولف:

مجارستان ما کاری را کردیم که در مورد آن قبل ها صحبت کرده بودیم و این واضح و روشن است برایمان که اگر یک راننده ای با یک استراتژی متفاوتی در مسابقه قرار دارد و باید یک پیت استاپ اضافه تر نسبت به همتیمی خود داشته باشد؛ همتیمی او باید به او اجازه عبور دهد و بی جهت شرایط را برایش سخت نکند. اما ما ناگهان خودمان را در شرایطی دیدیم که متغیرهای زیادی در معادلاتمان بیشتر از یک کاغذی که در ان قوانین نوشته بود حضور پیدا کردند.

روزبرگ:

من دوست ندارم زخمی را باز کنم تا اسباب نگرانی هایی را در آینده ایجاد کنم. ما باید راجبه این مسئله در داخل تیم صحبت کنیم و هیچ دلیل منطقی ندارد که الان و در اینجا راجبه این مسئله نظری دهم.( جمله اخر برای مصاحبه اخر مسابقه می باشد)

مسابقه دوازدهم فصل، گرندپری پر حاشیه بلژیک:

توتو ولف در پایان فصل در مورد این گرندپری که از او راجبه دستور تیمی و شرایط روحی رانندگان پرسیده شد پاسخ داد:

به نظرم این شرایط بد و ناراحت کننده ای که در راستای عدم رعایت دستور تیمی از جانب همیلتون به وجود امد باعث افزایش نارضایتی در هر دوطرف شد ولی طرف نیکو بیشتر! چونکه نیکو احساس می کرد که لوییس به قوانین احترام نگذاشته است و احساس می کرد که لوییس بیش از اندازه در پیچ شماره دو انهم در دور اخر به او سخت گرفت و وقتیکه به اسپا بلژیک رفتیم این تنش ها بیشتر شده بود…

در روز مسابقه همیلتون توانست با یک شروع فوق العاده رده اول را از آن خود کند، روزبرگ نیز به دنبال او در دور اول ادامه داد ولی در دور دوم در حین عبور از پیچ بعد از مستقیمی در حالتی که همیلتون در داخل پیچ و روزبرگ در خارج از پیچ قرار دارد و سعی بر سبقت از لوییس می کند ولی سبقت او ناتمام مانده و باله جلو روزبرگ با چرخ عقب سمت چپ همیلتون برخورد می کند و چرخ او پنچر می شود. همیلتون بلافاصله در رادیو می گوید:

نیکو بهم کوبید.

Belgium puncturing Hamilton

لحظه برخورد نیکو روزبرگ با لوییس همیلتون – گرندپری بلژیک 2014

همیلتون به هر حالتی که بود خود را به پیت رسانید تا تایرهایش را عوض کند ولی به محض اینکه پیست بازگشت شرایط برای او مثل اول نشده بود و در رادیو بیان کرد:

بچه ها ماشین کلا کار نمیکنه، نمیتونم کاری کنم، هیچ برگی برای بازی کردن ندارم، محور عقب خیلی آسیب دیده و در اوروژ خیلی شرایط بدتر شده بود، بچه ها شما باید منو متوقف کنید تا پاور یونیت من بیشتر از این الکی و بی جهت کار نکنه.

نیکو روزبرگ این مسابقه را در رده دوم به پایان رسانید و شدیدا روی سکو توسط تماشاگران هووو شد! حال مصاحبه های جنجالی افراد بسیار شنیدنیست ولی قبل از آن به تحلیلی که خود لوییس همیلتون و نیکو روزبرگ در مورد این تصادف کرده می پردازیم.

وقتیکه شما دارید با سرعت 200 مایل بر ساعت (320 کیلومتر بر ساعت) از پیچی عبور می کنید و در داخل پیچ قرار دارید، پیچ برای شما خیلی تنگ تر و کوتاه تر به نظر می رسد ولی اگر در خارج از پیچ قرار دارید شرایط متفاوت است و به گونه ای شعاع طولانی تر برای طی کردن دارید. خود نیکو روزبرگ نیز در این مورد اعتراف کرده که تصمیم گیری بدی برای سبقت در آن ناحیه کرده و باید ترمز می کرد و مسیر را به همیلتون می داد. این یکی از سخت ترین روزهای زندگی من بود. من نمیدونم که چرا نیکو به من زد ولی مطمئنم که امروز نیکو از اینجا خوشحال بیرون میره. شاید شما فکر کنید که امسال سال من نیست ولی هنوز هفت تا مسابقه دیگه باقی مونده و من تمام قد فشار میارم.

توتو ولف:

کاملا این امر غیرقابل قبوله، کاملا واضح است که چه اتفاقی رخ داده! شما هیچوقت وقتی که چاقو بین دندانهایتان است سبقت نمی گیرید! آنهم در دور دوم و باعث آسیب به هر دو خودرو شوید.

نیکی لائودا:

خیلی سادست! غیرقابل قبوله برای من که در دور دوم نیکو به لوییس بزنه!

به نقل از دیوید کولتارد در مورد لوییس همیلتون و جلسه فوق العاده مرسدس برای این شرایط:

همیلتون وقتیکه از جلسه اومد بیرون ازش پرسیدن چی شده گفت هیچی، نیکو اومد داخل و گفت من از قصد زدم!

ricciardo-2

بوتاس، ریکاردو و روزبرگ – سکوی گرندپری بلژیک 2014

روزبرگ:

هووو و تمسخر های زیادی از سمت تماشاگران بهم شد و این خیلی برام سخت بود که ببینم این همه مردم از من ناراحت و عصبانی هستند. زمان زیادی طول کشید تا این قضیه را فراموش کنم.

نیکی لائودا در پایان فصل از جلسه فوق العاده انروز صحبت می کند و می گوید:

ما با نیکو صحبت کردیم که نیکو باید شرایط رو ببینی، لوییس یکی از بهترین سبقت گیرنده هاست و در جاهایی از راننده ها سبقت می گیره که اصلا فکرش رو هم نمیشه کرد ولی بعضی از راننده ها هستند که شانسشون رو امتحان می کنند و موفق می شوند ولی بعضی ها نه! لوییس در این زمینه یک متخصصه و سبقت تو از قسمت خارجی پیچ منطقی نیست!

روزبرگ:

بعد از اون حادثه و شنیدن حرفهای همه، من از تیم عذرخواهی کردم.

در قسمت بعدی بالاخره به پایان فصل 2014 می رسیم!

 

قسمت های قبلی این مطلب:

همیلتون و روزبرگ؛ پرده دوم رقابت مقدس دوران هایبرید

همیلتون و روزبرگ؛ پرده اول رقابت مقدس دوران هایبرید

72 دیدگاه

 1. mehdi vettel

  25

  10

  نکته ای که در رابطه با همیلتون هستش اینه که معمولا تو این چند سال اگه بعد از کلی وقت بد شانسی هم بیاره اون بدشانسی ها معمولا تو تعیین خطه و معمولا هم اگه مسابقه رو از آخر شروع بکنه هم وسط مسابقه سیفتی کار میاد در عوض بیشتر بدشانسی های رقیب هاش تو مسابقه هستش مثل همین خرابی ماشین نیکو تو انگلیس یا سنگاپور و امارات تو سال 2014

  راجب برخورد تو مسابقه بلژیک هم کاملا مشخص بود نیکو از عمد کوبید به همیلتون چون هر کسی که چند بار سبقت های روزبرگ رو دیده باشه میدونه روزبرگ تمام تلاشش رو انجام میده تا همیشه از داخل پیچ سبقت بگیره

  • Akbar (Ghasemi)

   22

   12

   “این دیگه چیزی نیست که بهش بتونیم بگیم بدشانسی، موضوع داره بیش از اندازه ادامه پیدا می کنه”
   همیلتون بعد دوتا خرابی این حالی میشه!!
   همیشه به تیم تهمت میزنه و ازشون طلبکاره!!
   دلیلشم اینه که رسانه های اصلی اف۱ بریتانیایین و پشتشن و براش تمام ابزار رو واسه به حاشیه بردن رقیبش فراهم میکنن!!
   واقعا اخلاق ورزشی و فیرپلی این بشر صفره صفر
   صفر و دیگر هیچ

   • الف ی برگشت خورده

    8

    13

    این بشر دو تا قهرمانیش رو بخاطر خرابی از دست داده
    به تیمم تهمت نزده
    گفته یه چیزی اشتباهه که این اتفاقا میفته و باید موضوع درست بشه
    مرض های منطق و برداشت رو به تنهایی فرسنگ ها جابه جا کردین

   • Akbar (Ghasemi)

    14

    9

    در جواب دوستمون که میگه “همیلتون دو تا قهرمانیش رو بخاطر خرابی از دست داده” باید بگم ۴ تا هم به خاطر خرابی های رقبا بدست آورده…

   • Ahmad VETTEL

    11

    10

    یعقوبی:
    فتلم قهرمانی 2009 رو به خاطر ناپایداری ماشین ردبول،قهرمانی 2017 رو به خاطر ورستپن و قهرمانی 2018 رو به خاطر اشتباهات بیشتر تیم و کمتر خودش از دست داد.

   • الف ی برگشت خورده

    6

    11

    akbar
    دقیقا به چه علت همچین چیزی میگین؟
    2008 اینجور بود؟
    2014 و 2015 و 2017 کی میتونست جلوی لوییس قد علم کنه؟ 14 و 15 که نیکو رو شکست داد
    17 هم قوی ترین ماشین رو داشت ولی اینقدر کار فوق العاده انجام داده بود که خودشو اثبات کنه و بتونه بهترین راننده بشه
    18 هم که ماشین برابر خودشو کاملا نشون داد
    تو پاور رنک هم اول شد
    بهترین راننده هم شد
    کدومش دقیقا با خرابی رقبا بوده؟ جناب فتل سنگاپور 2017 خودش همه چی رو به باد داد وگرنه ماشین مرسدس بین سه تیم برتر ماشین سوم بود.
    به جز سوزوکا در سال 2017 چه خرابی بزرگ دیگه ای فتل داشته؟
    بگین تا بررسی کنیم جدا یادم نمیاد
    طرف تو دور کول داون نمیتونه فاصله اش رو حفظ کنه با بقیه تصادف میکنه میگن بدشانسی
    تو باکو از پشت میکوبونه به ماشین حریف بهش پنالتی میدن فن بوی هاش میگن مافیای همیلتون
    کمی تا قسمتی شورش در اومده دیگه

   • Nico

    9

    4

    حیف گفتی (اکبر) وگرنه جواب تمام سوالات رو خودم میگفتم که دیگه سوالای الکی نکی مستر یعقوبی

   • Ahmad VETTEL

    9

    4

    یعقوبی:
    همین که قبول داری سال 2017 مرسدس بهتر بود خودش جای شکر داره.
    ولی شرمنده همیلتون 2017 چه کاری کرد که تونست خودشو اثبات کنه؟اون فتل بود که با ماشین ضعیف فراری،تا مونزا راننده اول بود.
    گفتی 2018 فراری و مرسدس برابر بودن!
    تا قبل مونزا همینطور بود و فراری و مرسدس برابر بودن اما از اون به بعد با آپدیت رینگ مرسدس،فراری حرفی برای گفتن نداشت.تازه تو آمریکا و مکزیک و برزیلم اگه مرسدس از آپدیت جدیدش استفاده میکرد تو اون مسابقاتم قویتر میشد.
    پس نمیتونی بگی فراری و مرسدس برابر بودن چون نیم فصل دوم مرسدس بی رقیب بود

   • Ahmad VETTEL

    6

    4

    یعقوبی:
    گفتی فتل فقط تو سوزوکا خرابی داشت!
    جدا دیدی فصل 2017 رو؟ مشکل ماشین فتل تو تعیین خط مالزی 2017 رو یادت نیست که به خاطرش تعیین خط رو از دست داد و از آخر استارت زد؟ (اگه وینگمن بازی بوتاس نبود حتی رو سکو هم میرفت)
    با سرعتی که فراری داشت،اگه فتل بود راحت تو مالزی پول میزد

   • Ahmad VETTEL

    6

    4

    یعقوبی:
    دیگه واقعا موندم چی بگم.
    اگه آنبورد فتل و استرول رو تو برخورد مالزی 2017 ببینی،خیلی راحت میتونی متوجه بشی(البته اگه بخوای متوجه بشی)که اونجا فتل تو مسیر خودش در حال حرکت بود و این استرول بود که مسیر فتلو برید و بهش زد

   • Akbar (Ghasemi)

    5

    4

    Nico
    نوشتن ۲۰ صفحه طومار واسه توجیه کردن یه نفر منطقی نیست و از حوصله خارج.
    خودش میدونه چی میگم اما نمیخواد بپذیره فقط چون تعصبیه.
    تعصب یعنی همین که بگی ۴۴ دوتا رو با بدشانسی برده اما خرابی های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ رقیب و موضوع سنگاپور ماسا ۲۰۰۸ و و و رو نبینه
    ۲۰۱۷ هم سه مسابقه شرق آسیا رو همه با جزییاتش میدونیم

   • حامد

    5

    5

    یه مقدار مرسدس بی رقیب نیم فصل دوم رو بیشتر بررسی کنیم:
    بلژیک:تعیین خط بارونی- برتری فراری در مسابقه
    ایتالیا: ۱-۲ فراری در تعیین خط- برخورد فتل با لوییس و بعدشم قهرمانی لوییس با کمک بوتاس که بدون اون برخورد خیلی بعید بود- شروع عقب گرد فراری و آپدیت رینگ مرسدس- در‌ کل برابر
    سنگاپور: برتری مرسدس- ادامه عقب گرد فراری
    روسیه: برتری مرسدس- ادامه عقب گرد فراری
    ژاپن: برتری مرسدس- پایان عقب گرد فراری و حرکت به سمت ماشینی که در بلژیک او پیست بود
    امریکا: تعیین خط مرسدس با اختلاف ۰.۰۷- برتری فراری در مسابقه و قهرمانی کیمی- برخورد فتل با ریکاردو – فراری تقریبا با قطعات بلژیک و مرسدس بدون رینگ
    مکزیک: برتری ردبول- فاصله تعیین خط مرسدس فراری ۰.۰۸- برتری فراری در مقابل مرسدس در مسابقه
    برزیل: اختلاف تعیین خط ۰.۰۹- برتری ردبول در مسابقه- مشکل فنی فتل در‌مسابقه ولی در مقایسه رقابت بوتاس و کیمی به نظر فراری سریع تر بود- در کل برتری مرسدس (ماشین لوییس در مقابل ماشین فتل)
    ابوظبی: برتری مرسدس
    در کل نیم فصل دوم مرسدس در ۵ مسابقه نسبت به فراری برتری داشته و فراری تو ۳ مسابقه و ۱ مسابقه هم برابر بودن- ردبول هم در ۲ مسابقه از همه برتر بوده. ما داریم ماشینی که تو پیست بوده رو‌مقایسه می کنیم نه ماشینی که می‌تونسته باشه. بله حرف شما درسته مرسدس با اون رینگ ها تو اون پیستا سریعتر می شد ولی تو ماشینی که تو پیست بوده اون رینگ ها وجود نداشته. اساس گفتن این حرفا بدون هیچ اطلاعاتی از ماشین غلط و اشتباهه و فقط مهندس های تیم اونم نه به طور قطع می‌تونن یه مقایسه نسبی بین دو ماشین داشته باشند ولی چون از برتری مطلق مرسدس در نیم فصل دوم شنیدم دوس داشتم یه مقدار توضیح داده باشم که این برتری مطلق نبوده و اگر کل فصل رو هم در نظر بگیریم دو ماشین تقریبا برابر بودند و گاها بسته به شرایط برتری های نسبی به هم داشتند.

   • الف ی برگشت خورده

    2

    7

    لوییس 2017 چه کرد؟
    اسپا رو دیدی یا نه؟
    ماشین ضعیف فراری بود؟
    تا آخر نیم فصل اول لوییس چهار تا برد داشت
    فتل هم چهار تا
    بلژیک که شاهکار لوییس بود
    مونزا واقعا فراری گند زد
    سنگاپور خود فتل خان همه چی رو خراب کرد
    مالزی و ژاپن بدشانسی داشت ( گفتم بگین بررسی کنیم چون مالزی رو یادم نبود )
    آمریکا که مسابقه بسیار نزدیکی بود
    مکزیک رو که خودش گند زد
    برزیل رو هم که خودش برد
    ابوظبی هم که از پیست تخصصیه مرسدس
    مجموعا مرسدس تو طول فصل سر تر بوده ولی نباید همچین اختلافی به وجود میومد
    همون مالزی که میگی
    آن بورد فتل رو ببینی
    فتل همینطوری داره بیشتر و بیشتر فرمون رو میچرخونه به سمت داخل پیچ
    با اینکه می بینه استرول رو همینجوری به چرخوندن فرمون ادامه میده

   • الف ی برگشت خورده

    3

    7

    کارشناس اسکای میگه :
    I don’t see a reason why you need to overtake
    I don’t think Stroll is to blame for the incident at all
    ترجمه اش:
    دلیلی نمی بینم که چرا شما نیاز دارید که سبقت بگیرید؟
    به هیچ وجه فکر نمی کنم که استرول باید بخاطر تصادف سرزنش شود
    حالا مشخص شد کی متعصبه و کی نیست

   • Ahmad VETTEL

    6

    2

    اکبر جان کاملا حق داری.
    متاسفانه کسی رو خودشو به اون طرف زده نمیشه کاریش کرد.توضیح بیشتر هم فقط وقت تلفی هست.

   • Ahmad VETTEL

    6

    2

    حامد جان با کلیت حرفتون موافقم ولی در مورد اون 3مسابقه:
    اگه خیال تیم مرسدس از قهرمانی تامین نمیشد مسلما تو اون 3مسابقه ریسک نمیکردن و از اون رینگ ها استفاده میکردن و قویتر میشدن.
    فکر میکنم در این مورد که تو نیم فصل اول بعضی مسابقه ها فراری و بعضی ها مرسدس بهتر بود موافق باشی ولی همونطور که خودت بررسی کردی تو نیم فصل دوم مرسدس برتری داشت و با لحاظ کردن اون 3 مسابقه،برتری مرسدس قاطعانه تر هم میشد

   • الف ی برگشت خورده

    2

    6

    akbar
    واقعا فکر میکنی 2017 سالی بود که فتل باید قهرمان میشد؟
    پس چی شد که این راننده تون سوم شد تو انتخاب راننده فصل؟
    لابد میخوای بگی انگلیسی ها و مافیا و چارلی و …
    سنگاپور 2008 لوله سوخت گیری درست از ماشین مسا جدا نشد و مسا حرکت کرد و لوله هنوز رو ماشینش بود و بقیه اتفاقات. ایراد هم از مسا نبود. چراغ سبز شد و مسا حرکت کرد. ایراد از زود سبز شدن چراغ بود. اما برید قبل از گیر دادن به موضوع سنگاپور، یه نگا به جدول بندازید و رتبه ها رو نگا کنین و دو تا فیلم تو یوتیوب یا هر جای دیگه از اتفاقاتی که برای لوییس و مسا افتاد ببینین و بعد قضاوت کنین. کار دوستان فتل فن در تحریف واقعیت به جایی رسیده که کم کم خود قهرمانی رو هم انکار کنن.
    به علاوه اینکه اون سال مجموعا فراری ماشین قوی تری نسبت به مکلارن داشت و در آخر فصل هم فراری قهرمان تیمی شد.
    شما فن بوی ها واقعا مصداق بارز حرف ولف هستین.

   • Akbar (Ghasemi)

    4

    0

    یعقوبی
    “طرف تو دور کول داون نمیتونه فاصله اش رو حفظ کنه با بقیه تصادف میکنه”

    اینارو از کجا میاری؟!؟!؟!
    زمانی که سب داشت ماربل جمع می کرد تو کول داون خوردن بهم و هیچکدومم مقصر نشدن شما اومدی اینو میگی یعنی سب مقصر بوده!!!
    چرا فتل رو جریمه نکردن؟!
    اینقدر از رو عصبانیت کامنت سطح پایین نذار…
    از نظر تو مرسدس ۲۰۱۶ هم احتمالا با فراری برابر بوده.
    کل کارشناسا دنیا میگن مرسدس امسال برتر بوده موتورش هم منتخب ۲۰۱۸ شد خودت تنها علم شدی میگی نه فتل ماشینش بهتر بوده! آیا باید باهات بحث کنم؟!؟!

    ۲۰۰۸ آشکارا خوش شانسی آورد نه فقط سوخت گیری بلکه حرکت سوتیل و . . . البته از خود همیلتون بپرسن احتمالا بگه شانس آورده ولی خب تو بازم قبول نخواهی کرد…
    کلا داری خودتو به مرزهای دکتر نزدیک میکنی

  • H.farahani

   14

   6

   نیکو از عمد کوبید!!!!
   ریسک زیادی کرد ولی اخه کسی که تو رقابت هستش واسه چی خودش رو به فنا بده اونم عمدا.
   لوییز وقتی میدونه تو مجارستان نزدیک ماشین جلویی موندن سخته اینو میگه.اونم هم تیمی.اگه راحت بود 2017 به تیم نمی گفتی جامو با بوتاس عوض کنید.ازش رد میشدی دیگه.بعد میرفتی پی کیمی.
   بعد از بلژیک همه چی ضد روزبرگ شد.

   • mehdi vettel

    4

    7

    آقای فراهانی وقتی شما می دونی که ماشینت دوری یک و نیم ثانیه از نزدیک ترین ماشین سریعتره و فاصله تا پیت لین خیلی زیاده و اگه کسی پنچر بشه تقریبا مسابقه براش تمومه و تو میتونی جوری ضربه بزنی که رقیبت پنچر بشه و فقط بال ماشینت آسیب ببینه چرا اینکار رو انجام ندی
    اگه روزبرگ این کار رو امسال انجام می‌داد نهایتا پشت فراری ها و ردبول ها پنجم میشد ولی تو اون مسابقه خیلی راحت دوم شد و اگه چند دور دیگه مسابقه ادامه داشت ریکاردو رو هم میگرفت

  • Nico

   15

   7

   اسپا2016تو بیای رو سکو با اون همه خرشانسی
   هیچ عمدی در کار نبود.میخواست سبقت بگیره برخورد کردن
   داخل پیچ چون ریسک کمتری داره ولی وقتی پیچ رو بسته از کجای داخل بره!؟
   سبقت های خارج پیچ هم داشته نیکو
   مالزی2016از کیمی

   • mehdi vettel

    8

    4

    تو اون لحظه از مسابقه همیلتون جوری پیچ رو رفت که هیچ جایی برا رفتن از بیرون پیچ هم نبود و چون نیکو عقب تر بود باید ترمز میزد که نزد و کوبید به همیلتون

   • mehdi vettel

    5

    4

    در ضمن سبقت نیکو از کیمی داخل پیچ دو انجام شد که اونجا هم به ماشین کیمی آسیب زد و تو مسابقه جریمه شد

   • علی شفیعی | کاربر متخلف

    6

    9

    خوبی؟
    چه خبر؟
    یک نفس عمیق بکش بعدا دوباره بخوان.
    خودش میگوید از عمد زده است.تیم دارد سرزنشش میکند شما امدی میگی تلاش کرد سبقت بگیره؟
    هلاک شما و هواداران فتل هستم.
    خدا شما را برای ثبت منطق جدید حفظ کند.

    آمین.

   • Ahmad VETTEL

    9

    5

    خدا تو رو هم برای خلق اکانت های جدید و متنوع و مفرح حفظ کنه دکتر

   • Fastboy 44

    5

    9

    اره سبقتش از رایکونن تو مالزی خیلی تمیز بود😂

   • Nico

    7

    4

    mahdivettel
    طرف داره سبقت میگیره.باید ترمز کنه!؟!خب پس چیکاره ایه از این به بعد سبقت نگیرن دیگه
    داخل پیچ دو مالزی خارج پیچ یک هست
    دکتر تو چطوری!؟
    خودش گفته از عمد!؟!کجا گفته!؟
    اون نقل قول از کولتارد که نقل قول از جلسه ای بوده که همیلتون نقل قول کرده
    اینو فهمیدی بعد بگو حرفاش صحت داره
    fastboy
    من نگفتم تمیز مستر.نکنه چشم بصیرت دارید میبینید.
    حالا خوبه نیکو سبقت میگرفت همیل که فقط پیچ یک تا آخر
    عقب هم میمونه که از همه دنیا طلب کمک میکنه و سر تیم غر میزنه پسر به اصطلاح سریع

 2. REZA.M

  17

  9

  “ما با نیکو صحبت کردیم که نیکو باید شرایط رو ببینی، لوییس یکی از بهترین سبقت گیرنده هاست و در جاهایی از راننده ها سبقت می گیره که اصلا فکرش رو هم نمیشه کرد ولی بعضی از راننده ها هستند که شانسشون رو امتحان می کنند و موفق می شوند ولی بعضی ها نه! لوییس در این زمینه یک متخصصه و سبقت تو از قسمت خارجی پیچ منطقی نیست!”
  این یعنی تو فقط باید یه وینگ من باشی و اینطوری به رزبرگ فشار آوردن که قهرمانی 2014 و 15 رو از دست داد.ولی دمش گرم که 2016 انتقام گرفت.

   • Nico

    13

    6

    تیو همین مجارستان2017به بوتاس گفتن جات رو بره همیل بدون اینکه استراتژی هاشون فرق داشته باشه
    بعد توی2014با اینکه استراتژی ها متفاوت بود دستور دادن که ی امر رایجه
    ولی همیل چیکار کرد!؟؟؟؟
    اینکه بعد از همه دستور به نیکو راه ندادن و بعدشم برعلیه اش مصاحبه کردن میشه فشار البته روی نیکو نه همیل

   • الف ی برگشت خورده

    3

    8

    مجارستان 2017 فرق میکرد
    آخرش جا رو برگردوندن به بوتاس دیگه
    رقابت بوتاس و لوییس اونجا برابر بود
    تو این مسابقه تو مطلب طرف خودشو با هزار زحمت از رتبه آخر رسونده به اون جایگاه
    چرا باید با دستور تیمی جا رو به همتیمیش بده؟

   • Nico

    7

    3

    تاحالا ندیدی دوتا همتیمی با استراتژی متفاوت به هم راه میدن!؟
    چرا خودتون رو زدین به اون راه
    استراتژی متفاوت نیکو توی مجارستان دوریثانیه داشت به بقیه نزدیک میشد
    پیروزی مسابقه در دستش بود ولی همیلتون نذاشت تیم هم ازش حمایت نکرد.
    مجارستان2017بدون استرانژی متفاوت دستور تیمی میدن اونوقت…

 3. Behzad

  3

  8

  این درگیری درون تیمی سالها در فرمول یک منسوخ شده بود و از آخرین جنگ بین دو راننده معروف که سنا فقید و پروست معمولا راننده ی یک و دو تیم ها از قبل تعیین میشد و بنظرم تیم مرسدس انتظار همچین اتفاقاتی را نمیکشید.
  اگر ماشین مرسدس رقیب جدی داشت که نداشت شاید با فواصلی که بین دو راننده در تعیین خط و مسابقه می افتاد به خوبی مدیریت میکرد و از درگیری ها جلوگیری میکردن.
  به هر حال هر مدیری در مرسدس بود به احتمال زیاد لوییس را به عنوان راننده شماره یک انتخاب میکرد ولی در نتایج کلی اگر همیلتون هم در تیم نبود یقینا با اون ماشین قهرمانی به راحتی در دستشان بود.

 4. حامد

  9

  8

  واقعا در طول اون نیم فصل خیلی اذیت شدیم و بعد این همه سال هنوز هم مرور اون اتفاقات ناراحت کنندس. از مسابقه اول تو استرالیا تا بلژیک نذاشتن لوییس یه مسابقه درست بده یه مسابقه موتورش خاموش می شد یه مسابقه آتیش می گرفت یه مسابقه دستور تیمی می دادن یه مسابقه رزبرگ می زد بهش تو تعیین خطم که وضع بدتر. ولی قهرمان (برای ما لوییس فنا) از همین مسابقه مونزا دوباره متولد شد و تا آخر فصل تو ۶ تا مسابقه از ۷ تا برنده شد. یه جورایی مونزا واسه لوییز خوش یمن بوده مثل همین ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸.
  در کل به نظر من بیشتر از این که سال ۲۰۱۵ تفاوت توانایی های ۲ راننده رو نشون بده سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ این تفاوت رو نشون دادند جایی که در شرایط نابرابر لوییس پابه پای رقیب اومد و حتی ۲۰۱۴ پیروز شد و ۲۰۱۶ فقط یه قدم از قوی ترین فرم نیکو کم آورد و مطمعنا بعد از پایان هر ۳ سال این داستان، بعضی از دوستان متوجه خواهند شد که اگرم کسی می‌خواست از تیم و ماشین ناراضی باشه و متضرر شده باشه این لوییس بوده نه نیکو.

  • Nico

   9

   6

   اره واقعا
   ماها اصلا ناراحت نشدیم.
   همیلتون از مونزا متولد نشد
   نیکو از اسپا روحیه اش رو از دست داد
   اره واقعا2014و2016وقتی همه چی برابر باشه مشخص میشه همیل هیچ برتری نسبت به نیکو نداره
   نیکو2014با بدشانسی های مطلق و نادیده گرفته شدن از طرف تیم قهرمانی رو از دست داد

 5. Ahmad VETTEL

  11

  4

  نمیخوام بگم اگه نیکو تو اسپا از عمد زده باشه کار خوبی کرده ولی شروع مشکلات از جانب همیلتون بود و نیکو هم نمیتونست ساکت بمونه و حرکات همیلتون رو بی جواب بذاره

 6. mojtaba

  12

  2

  همیلتون تا وقتی با اخلاق به نظر میاد که همه چیز بر وفق مراد باشه به محض اینکه موفقیتش به خطر بیفته اون روی خودخواه، بی علاقه به سرنوشت تیم و علاقه مند به جنگ روانی رو نشون میده

 7. Nico

  13

  5

  اولین مورد رو ننوشتین.توی کانادا سیستم ERS خودروی نیکو مشکل داشت و به نسبت ردبول دوری 1 الی 2 ثانیه تایم از میداد
  محضر خرشانسی جناب همبلتون در بریتانیا2014.نیکو خودش رو کشتpoleگرفت اونوقت این آقا بخاطر خرابی گیربکس نیکو اول شد!!!!
  آدم چقدر میتونه نچسب باشه!؟ماشین نیکو هیچوقت خراب نمیشه!؟!خوبه یک برد مسلم رو توی بریتانیا و کانادا از دست داده.
  عع جالبه ی نفر میره توی دیوار.اون همیلتونه.پس دیگه اینقدر دیوار آلمان رو به رخ فتل فن ها نکشید
  مجارستان!!!!!!!حرف های زیادی برای گفتن داره ولی دقت کنید به مصحاحبه نیکو که خواهان تنش نیست
  اسپا و باز هم حمایت تیم از همیلتون.(یکی از بهترین سبقت گیرنده ها)(عذرخواهی نیکو)(نیکو از عمد زده)و…

  • ...m6...

   5

   7

   شما نمیخواد نگران فتل و فناش باشی من نمیدونم این حرفارو داری برای کی میزنی؟؟ روی لوئیس فنا که اندازه یه تار مو هم تاثیری نداره همون قدر که لوئیس از نظر تو نچسبه همون قدر شایدم خیلی بیشتر روزبرگ منفور و نفرت انگیزه😊 شخصیت خودتونو با این کارا پایین نیارید

   • Nico

    6

    5

    به شما مربوط میشه که من نگران کی باشم آیا!؟!
    میدونم تاثیر نداره وگرنه از2008تا الان اینقدر
    فته شده باید تغییر رویه میدادین
    نیکو منفوره!؟بغیر از همیل فنا فکر نکنم کسی از نیکو بدش بیاد.
    ولی مطمین باش اگه کسی از نیکو بدش بیاد به خون همیلتون تشنه است
    تو شخصیتت رو با اون کارا بالا ببر m6

  • Amin

   3

   6

   باو چرا اینقد ی طرفه قضاوت میکنین ،اولا لوییز ترمز هاش مشکل داشت که رفت خارج پیست(ماشین فتل مشکلی نداشت)!دوما بیچاره تو مجارستان با اون همه داستان که پیش اومده بود تونسته بود ب لونجا برسه (هرچند لوییز نگفت راه نمیدم، گفت کند نمیکنم این دوتا تفاوت داره)تو اسپا خود نیکو گفتم من کوبیدم،ثانیا کی تو اسپا ضرر کرد؟؟؟
   در آخر در مورد خوش شانسی لوییز!اون بدبخت دیگه باید چ اتفاقی واسش میفتاد تا شما میگفتین دیگه خوش شانس نیست؟!ماشینش تو هر مسابقه ی داستان داشت برعکس روزبرگ ولی بازم پا پس نمیکشید ،۲۰۱۴ قهرمانی حق لوییز بود

   • Ahmad VETTEL

    9

    4

    آقا امین در مورد برخورد هاکنهایم فتل:اگه دقت کرده باشی و یادت باشه،یه قسمت از بال جلوی فتل،موقع عبور از کرب ها کنده شد و چند دور بعد اون برخورد پیش اومد.نمیخوام بگم خیلی تاثیر داشته ولی خب تو شرایط بارونی حتی کمی آندراستیر هم میتونه فاجعه به بار بیاره.
    اما در مورد مجارستان 2014:درسته همیلتون گفت:(( راه میدم ولی کند نمیکنم))
    خب حالا سوال اینه که اگه قرار بود نیکو خودش نزدیک بشه و رد بشه پس دیگه این موضوع ربطی به راه دادن همیلتون نداشت و در ضمن اگر کسی برات کند نکنه میتونی راحت سبقت بگیری؟؟

   • H.farahani

    6

    3

    امین خان
    2014 لوییز و نیکو سه بارdnfشدن.توی تایم گیری هم اگه لوییز مشکل داشت اینقدر ماشین خوب بود تو ریس حداقل دوم میشد.
    تو مجارستان هم لوییز کاری نکرده بود.سیفتی کار باعثش بود 13 یا 14 بود بعد سیفتی شد سوم.
    از همه مهمتر اینکه مشکلات لوییز عمدی نبود(اگه میخواستن تو ریس ایجاد میکردن نه تعیین خط) ولی بعد از بلژیک ماشین نیکو تو مسابقه کندتر بود.شاید خودش مقصر بود و شاید ….

   • Nico

    4

    5

    مجارستان2014ترمز های همیلتون مشکل داشت!؟!؟از کی تاحالا!؟
    داستان!؟!؟!خودتون میدونید لوییس از آخر استارت بزنه بقیه به هردلیل از جلوش کنار میرن چرا اینقدر میخوان قهرمان نشونش بدین!؟
    آره خب اگه پشت نیکو هم یکی مثل وولف بود همیلتون اینقدر مغرورانه حرف نمیزد فورا عمل میکرد.
    کجا نیکو گفته من زدم!؟!؟!علم غیب هم دارید.اون نقل قول از کولتارده که اصلا بهش مربوط نمیشه
    توی هر مسابقه مشکل داشت!؟!؟!؟!
    ماشین نیکو مشکل نداشت!؟!؟!
    آره خب وقتی تاریخ رو تحریف کنن همین میشه دیگه.

   • بهزاد زمانی

    4

    3

    جناب فراهانی,
    سال 2014 لوییس سه بار DNF شد (استرالیا, کانادا و بلژیک) 11 بار اول شد 3 بار دوم و دوبار سوم
    اما روزبرگ 5 بار اول شد 10 بار مقام دوم یه چهارمی و یک چهاردهم دو بار هم DNF شد ( بریتانیا و سنگاپور)

   • akrh78

    1

    0

    ینی قشنگ مشخصه هیچی از 2014 رو ندیدی فقط این پستو خوندی اومدی کامنت میزاری
    یه نیم ساعتی هم برا مظلومیت و بدشانسی 44 اشک ریختی

  • الف ی برگشت خورده

   3

   9

   شما کامل زدی جاده خاکی نیکو خان
   آلمان 2018 فتل بهترین ماشین رو داشت
   رقیبش از چهارده استارت زده بود
   تو وطن خودش بود
   تو این وضع رفت تو دیوار
   چی رو با چی مقایسه میکنی نیکو خان؟
   ادب هم که کلا به فنا دادین
   اون فتل فن مینویسه مونزا 2008 برا بستن دهن شما کافیه
   شما هم مینویسی محضر خرشانسی
   یه زمان ادمینا به استفاده از کلمه لپی هم حساس بودن
   متشکرم از سطح ادب بالا
   دیگه برام کاملا روشن شده
   تو تلگرام و سایت و رفیق و … دیدم که فتل فنا و نیکو فنا یه دسته هستند
   اقتدار یعنی اینکه طرفدارای فرمول یک کنونی اغلب دو دسته ان
   یا ضد لوییس یا طرفدار لوییس
   انتظار داری لوییس وایسه نگا کنه که ماشین نفر جلویی خراب شده و بذاره بقیه اول بشن؟

   • Ahmad VETTEL

    10

    2

    آقای یعقوبی بر چه اصول و مبنایی فتل تو هاکنهایم 2018 بهترین ماشین رو داشت؟
    تو تعیین خط راننده دوم فراری(کیمی)از راننده دوم مرسدس(بوتاس)کندتر بود و فقط راننده اول فراری(فتل)تونست راننده دوم مرسدس رو شکست بده و چه بسا اگر همیلتون اشتباه نمیکرد و به کف ماشین آسیب نمیزد،پول میگرفت.
    تو مسابقه هم که فتل بیشتر از 3ثانیه با بوتاس فاصله باز نکرد و سرعت فوق العاده مرسدس رو با همیلتون دیدیم که چه قدرتی داشته اون ماشین.اشتباه فتل قبول ولی ماشین فراری و مرسدس تو بدترین حالت برابر بودن.
    منطق رو اگر جایگزین تعصب کنیم خیلی اختلاف نظرها برطرف میشه

   • Nico

    6

    4

    آلمان2018سب بهترین ماشین
    مجارستان2014همیلتون سوار لگن!!!
    نکه هرسال همیلتون توی بریتانیابی نقصه؟!
    پیست آلمان برای سب خوش یمن نیست فقط یکبار برنده شده ولی ربطی نداره
    خودت چی رو به چی ربط میدی!؟
    ادب!؟!؟!؟!؟
    هرجا همیلتون فناا کم میارن ادب رو میکشن وسط؟!
    کجای حرفهام بی ادبی داشت؟!
    محضر خرشانسی انصافا ناسزا نیست.میشه ازش به عنوان لقب یا ی صفت خوب استفاده کرد
    من حاضر بودم نیکو اینقدر خوش شانس میبود یا سب
    دلیل اینکه نیکو فن ها و س فن ها ی گروه شدن رو اینی گه نوشتی نیست.بهت اطمینان میدم
    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   • الف ی برگشت خورده

    2

    6

    نگا کن ترو خدا کی به کی میگه تعصب رو بذار کنار
    چجوریاست که همون تعیین خط ها رو شما ملاک و مبنا قرار میدین و قضاوت میکنین؟
    اقلا قبل از کامنت گذاشتن برو خلاصه مسابقه رو یه بار ببین
    موندم بعضیا چجوری بهت لایک دادن
    تعصب تا کجا؟
    شما بفرما برو مقایسه دور تعیین خط فتل و بوتاس رو بیبن
    تو تمام قسمت های کفی ماشین فراری اختلاف زیاد مینداخت و فقط تو سکتور 3 که پر پیچ و خم بود مرسدس یکم فاصله رو جبران کرد
    چجوری میگی فاصله بیشتر از سه ثانیه نیفتاد؟ اقلا برو یه بار ریس هایلایت رو ببین
    محض اطلاعت اون موقعی که فتل از مسابقه خارج شد 10 ثانیه با لوییس فاصله داشت
    فتل صرفا داشت مسابقه رو مدیریت میکرد
    هر موقع میخواست فاصله مینداخت
    درست مثل کانادا که بوتاس خود کشی میکرد و به زور به فراری فتل نزدیک میشد ولی فتل یکم فشار میاورد و سریع دو سه ثانیه فاصله میگرفت و البته که بوتاس تمام تلاشش رو میکرد چون آخر مسابقه بنزین هم تموم کرد
    اگر اون سیفتی کار هم آخر مسابقه نمیومد امکان نداشت اون فاصله شش ثانیه ای بین لوییس و کیمی و 2 ثانیه بین بوتاس و کیمی به وجود بیاد چون مرسدسا رو لاسیتک های بهتری نسبت به کیمی بودن
    جواب یه عده ای رو نباید داد واقعا
    متاسفم

   • الف ی برگشت خورده

    2

    7

    ضمنا در مورد آسیب ماشین همیلتون هم الکی از خودتون داستان نسازید
    خود مرسدس اعلام کرد قبل از پیچ فرمان پذیری از دست رفت و باعث کم فرمانی و رفتن روی کرب ها شد
    مگر اینکه بخواید بگین از مرسدس هم بیشتر به قضیه واقفین

   • Ahmad VETTEL

    6

    1

    یعقوبی:
    مگه من سر اینکه فراری تو کدوم قسمتا سریعتر بود و مرسدس تو کدوم قسمتا سریعتر بود؟
    تا قبل از پیت استاپ ها بوتاس 3ثانیه پشت فتل بود.فاصله بوتاس با فتل بعد از انجام پیت استاپ ها زیاد شد که اونم دلیلش این بود که فتل چندین دور زودتر از بوتاس پیت استاپ کرد.(نشون دادی که حتی یه بارم مسابقه هاکنهایم 2018 رو ندیدی پس بهتره خودت حتما بری و حداقل هایلایتش رو ببینی)
    همیلتون از 15 شروع کرده بود همینکه فقط 10 ثانیه از فتل عقب بود،نشون میده مرسدس چه سرعتی داشته.
    عمده دلیل برتری فراری تو کانادا هم مربوط به این بود که فراری برای کانادا آپدیت داد ولی مرسدس فرانسه آپدیت داد.چون تو مسابقه حتی ردبول کمی از مرسدس بهتر بود و بوتاس شانس آورد که مکس نتونست ازش رد بشه.
    گفتی تعصب نداری واقعا هم همینطوره چون این وضعی که تو داری دیگه تعصبم رد کرده. بابت تلف شدن وقتم متاسفم

   • الف ی برگشت خورده

    2

    7

    ahmad
    تو میگی فتل تو مسابقه سه ثانیه هم فاصله باز نکرد
    بهت با مدرک گفتم فتل صرفا مدیریت میکرد
    تو تمام قسمت های پیست به جز یه سکتورش ماشین فراری سریعتر بوده
    آخر سکتور دو نزدیک نیم ثانیه ماشین فراری جلو افتاده بود
    چجوری میگی فراری برتر نبوده تو تعیین خط؟
    تو ریس هم که فتل جان داشت برا خودش مسابقه میداد
    بله در مورد کانادا حرفی نیست
    از چهارده برسی به فاصله 10 ثانیه ای رقیب با وجود ماشین تقریبا برابر و استراتژی خوب کاملا میسره
    لوییس هم همین کار رو کرد
    قمار مرسدس سر اون لاستیک الترا موقع خیس بودن پیست هم بماند که جواب داد و کمک کرد
    ضمنا فتل هم مجبور نبود فشاری بیاره ولی لوییس مجبور بود فشار بیاره به ماشینش
    و قبلا هم گفتم اون فاصله بعد سیفتی کار با کیمی هم فقط بخاطر وضعیت لاستیک خوب مرسدسا بود که خوب گرمشون کرده بودن و لوییس هم تایراش رو سالم نگه داشته بود تقریبا و کیمی هم کمی پشت بوتاس گیر کرده بود
    من دقیق دقیق یادم نیست چرا ولی بعد از پیت اول هم فتل 10 ثانیه از بوتاس جلو زده بود

   • yas

    4

    3

    امیر خان؟؟
    شما با ادب باش و در مورد ادب دیگران بحث نکن. هنوز به سن قانونی نرسیدی اون وقت میای در مورد ادب دیگران بحث میکنی؟؟ هر روز داری به افراد بزرگتر از خودت بی احترامی میکنی بعد میای صحبت از ادب میکنی؟؟ جالبه والا.
    چی از شما انتظار داشتیم چی شد…

 8. Amin

  6

  2

  در جواب آقا احمد:بله ب دلیلی ک شما بیان کردی هم ارتباط داشته ولی نهایتا ۴۰ درصد تو اون اتفاق تاثیر داشت!منظور لوییز از راه دادن به خاطر ماهیت پیست مجارستان بوده!چون نزدیک شدن امکانش هست اماسبقت گرفتن درش کار آسونی نیست (مثل همین ۲۰۱۸ که فتل اون همه پشت بوتاس تایم از دست داد،ب نظرتون اگه بوتاس همون دفه اول دفاع نمیکرد و راه میداد ،فتل ب لوییز نمیرسید)

 9. Mahmoud

  13

  4

  آخه من نمیفهمم چرا این همیلتون باید اینجوری باشه توی همه ی مصاحبه هاش آدمو حرص میده دنبال جنجاله! من موندم چیو میخاد ثابت کنه.
  الان توی مصاحبه های روزبرگ بگردین ببینین یه جنجال پیدا میکنین.
  اما درمورد دستور تیمی چطور وقتی به همتیمی های همیلتون میگن بزار رد بشه اونا مجبورن از سرعتشون کم کنن تا همیلتون رد شه ولی همیلتون نمیتونه از سرعتش کم کنه همین بوتاس توی روسیه تقریبا وایستاده بود طوری که همیبتون حتی بدون از دست دادن یک دهم ثانیه ازش رد شد.
  همیلتون شاید راننده خوبی باشه ولی اصلا از اخلاقش خوشم نمیاد چرا چون به هر طریقی که شده میخواد حریفو زمین بزنه. اینجا از این دستور تیمی که مرسدس بهش داد و گوش نکرد و گفت من نمیخوام یه قهرمانی رو از دست بدم و اونم از ابوظبی 2016 که با اون بازی کثیفش میخواست به روزبرگ آسیب بزنه هرچی هم مرسدس بهش میگفت سریع تر برو ولی اون تند نمیرفت و در جواب گفت دارم یه قهرمانی رو از دست میدم. فکر کنم منافع خودشو به تیمش ترجیح میده ولی وقتی یه کس دیگه اینجوری باشه سریع جنجال راه میندازه.
  حیف این رکوردایی که دست همیلتونه یه قهرمان باید روحیه و اخلاق قهرمانی داشته باشه.

 10. A_V

  3

  8

  یعنی لوییس جوری دماغ فتل فن ها رو سوزونده که همه جا تلاش می کنن تخریبش کنن
  مگه میشه تو اون سطح پنج سال پشت سرهم با شانس و ماشین اول شد

   • الف ی برگشت خورده

    3

    8

    جالبه من بالا بهش میگم متاسفم
    اونم به من میگه متاسفم
    اینجا یکی میگه دماغتون سوخته
    میگه عقده ای شدی
    بهش میگم متعصب
    جواب منو میده همون حرف رو به من میزنه
    خیلی خوبی تو احمد خان
    عالی هستی

   • A_V

    1

    4

    کدوم چهار سال، مگه هنوز یادته

 11. Ahmad VETTEL

  4

  2

  یعقوبی :
  اینکه به کی چه جوابی میدم مطلقا هیچ ارتباطی به جنابعالی نداره.
  اما در مورد اینکه بهت گفتم برای خودم متاسفم:
  بله متاسفم که وقت خودم رو برای توضیح دادن و قانع کردنت تلف کردم.حالا میخوای بگی حرف خودتو به خودت برگردوندم،هر طور که میخوای فکر کن چون همونطور که گفتم،وضعی که جنابعالی داری تعصب رو هم رد کرده

دیدگاه خود را بیان کنید