فرمول یک ایران – در دورانی که فرمول یک پر شده از دستورات تیمی و افراد مطیع، رقابتی را از این دو قهرمان شاهد بودیم که در هر مسابقه تنش و هیجان را برای خود، تیم و طرفداران فرمول یک ایجاد کرده بودند. شاید بتوان تعبیر توتو ولف در پایان فصل 2014 را تعبیری مناسب برای رقابت این دو فرد دانست:

موتوراسپورت به مانند یک کرنومتر می باشد که همه چیز در آن واضح و همیشه در عین حقیقت و واقعیت رخ می‌دهد. این دو نفر با هر سبک و روش و شخصیتی به این ورزش وارد شوند به شکل تقریبا برابر و نزدیکی فصل را تمام می کنند ولی واضح است که یکی برنده و دیگری ناکام از برد مانده ولی آنها انقدر (از لحاظ مهارتی)  باهم برابر هستند که شما همیشه مشاهده می کنید که آنها تا پایان فصل یک نبرد پیوسته ای را باهم ایجاد می کنند.

تیم فرمول یک ایران تصمیم گرفته است سری برنامه های خاصی را در مورد بعضی از مسائل حاشیه ای و اصلی که طی سالهای اخیر رخ داده تهیه کند و در اختیار مخاطبین عزیز خود قرار دهد…

با شروع سال 2012 و سومین سال حضور مرسدس بنز در رقابتهای فرمول یک، فصل هیجان انگیزی شروع شد. فصلی که تا هفت مسابقه اول هفت برنده متفاوت داشت که سومین برنده آن نیکو روزبرگ بود آن هم با خودرویی که از دی ار اس دوبل برخوردار بود.

2012-Chinese-GP-nico-rosberg

نیکو روزبرگ – برنده گرندپری چین 2012

لوییس همیلتون نیز که در یکی از سریعترین ماشین های فصل قرار داشت و در اکثر مسابقات به طور متوسط 2 ثانیه خودروی مک لارن سریعتر از باقی خودروها بود ولی با اشتباهات استراتژیک در انتخاب تایرها، تیم کنترل کیفیت ضعیف مکلارن(البته در این مورد جنسن باتن بیشتر آسیب دید) و اشتباهات پی در پی افراد در پیت و همینطور برقراری رقابت آزاد بین او و جنسن باتن در اکثر مسابقات که منجر به تقسیم بیش از پیش امتیازات شد، همه این موارد فشار زیادی را به همیلتون وارد کرد تا آنجا که بعد از گرندپری بلژیک و حادثه ای که رومن گروژان برای او و الونسو رقم زد و آنها در دور اول از مسابقه کنار رفتند.

2012-Belgium-GP-lewis-hamilton

لوییس همیلتون – گرندپری بلژیک 2012

او بعد از تعیین خط پر حاشیه بین خود و همتیمی خودش تصمیم به انتشار فایل های محرمانه مکلارن در صفحه توییتر خودش که در آن زمان بیش از 1 میلیون فالوور داشت گرفت که تقریبا مقامات مکلارن مطمئن شدند که او قصد بر ترک تیم دارد!

Mclaren Telemtry

انتشار جزئیات تله متری تعیین خط لوییس همیلتون و جنسن باتن در توییتر لوییس همیلتون – متن توییتری به زبان اصلی گذاشته شد تا هیچ شک و شبهه ای ایجاد نشود…

نکته: در یک مقاله اختصاصی ما تله متری در فرمول یک را برایتان به طور کامل شرح می دهیم. این تله متری هم به محض اینکه لوییس همیلتون آن را منتشر کرد تیم مکلارن وارد عمل شد و از او درخواست کرد که این پست و پست هایی که دارای کلمات شبهه آمیز بوده اند را پاک کند و او نیز به حرف تیم خود احترام گذاشته و پست را پاک نمود.( لوییس همیلتون با انتشار این تله متری خواست نشان بدهد که باله عقبی که جنسن باتن برای خودرویش در تعیین خط انتخاب کرده منجر به گرفتن پول پوزیشن شده و او که این کار را انجام نداده تنها توانسته رده هفتم تعیین خط را کسب کند. در حالیکه تیم مکلارن و جنسن باتن معتقد بودند که او دچار سوءتفاهم شده و دارد اشتباه می‌کند.)

 

در مسابقه بعدی در مونزا که لوییس همیلتون پیروز آن مسابقه شد و خود را دوباره در رقابت برای کسب قهرمانی جهان قرار داد، ادی جوردن بیانیه را صادر کرد که با این عنوان که لوییس می خواهد از مکلارن برود!

درست بعد از مسابقه سنگاپور بود که او در جایگاه اول قرار داشت ولی باز هم مشکل دوام خودروی مکلارن گریبان گیر او شد و او از مسابقه کنار رفت به قول خودش سخت ترین تماس تلفنی زندگی خود را گرفت، او در تماسی با مارتین ویتمارش (مدیر وقت تیم مک لارن) به شکل مستقیم به او گفت که قصد ترک مکلارن را دارد!

Lewis Hamilton SingaporeGrand Prix

اشک های لوییس همیلتون در گرندپری سنگاپور 2012

روز بعد تمامی خبرگزاری ها اعلام کردند که راننده ی بریتانیایی به شکل رسمی از فصل بعد کار خود را در تیم مرسدس بنز ادامه می دهد و جایگزین مایکل شوماخر می شود.( به جای لوییس همیلتون نیز سرجیو پرز که ستاره جوان سال 2012 بود از تیم سائوبر به تیم مکلارن آمد)

سال 2013

سال 2013 که اولین سال همتیمی شدن این دو راننده بود و آن دو توانستند از لحاظ رقابت بین خودشان تقریبا فصلی بی حاشیه را بگذرانند. اگرچه که خود تیم مرسدس حاشیه سازی های زیادی داشته از جمله گرندپری موناکو که با پیروزی نیکو روزبرگ به پایان رسید و بسیاری این پیروزی را نتیجه تست مخفی مرسدس و پیرلی در بارسلونا می دانستند. مرسدس با پیرلی و به همراه راننده ها + خودروی فصل خود بدون حضور تیم های دیگر به 3 روز تست رفتند (البته باید در نظر گرفت که پیرلی اجازه تست و انتخاب هر کدام از تیم ها را داشته و به دلیل مشکل مرسدس با لاستیک های عقب خود این تیم را انتخاب کرده است) و با توجه به ممنوع بودن استفاده از خودروی فصل در انجام تست لاستیک ها، فراری و ردبول به فدراسیون جهانی اتومبیلرانی شکایت کردند اما مجازاتی هم از طرف فیا برای مرسدس در نظر گرفته نشد.

تنها در یک جا می توان گفت در این فصل این دو راننده با چالش بین هم روبرو شدند و آن هم در گرندپری مالزی بود که البته این مسئله تقریبا به قول معروف زیرچشمی رد شد، به این خاطر که درست در همان گرندپری مسئله عدم رعایت دستور تیمی از سوی سباستین فتل و سبقت گرفتن او از مارک وبر بسیار حاشیه ساز و پر سر و صداتر از مسئله ای بود که پسران مرسدس با آن روبرو شده بودند…

داستان از آنجایی شروع شد که لوییس همیلتون بعد از خروج از پیت از طرف راس براون دستوری را دریافت می کند که نیاز به سبکی در رانندگی دارد که کمترین میزان سوخت مصرف گردد. نیکوروزبرگ که در جایگاه چهارم قرار دارد با همیلتونی روبرو می شود که در جایگاه سوم قرار دارد و سرعت مسابقه ای کمتری نسبت به او دارد، نیکو به تیم می گوید که:

من می تونم خیلی سریعتر برم، بزارید ازش عبور کنم.

راس براون:

نه نیکو نه!

نیکو:

بهش بگین یخورده سریعتر بره خیلی اروم داره میره

راس براون:

نه نیکو نه، لطفا موقعیتتو حفظ کن و بین خودتو و لوییس فاصله بنداز، فاصلت با خودروهای عقبی خیلی زیاده و نباید نگران باشی، بعد لوییس هم خبری نیست(به ردبول ها نمیرسی)، ما هم نیاز به این داریم که هر دو خودرو سالم برسند.

Lewis Hamilton and Nico Rosberg 2013 Malaysian GP

لوییس همیلتون و نیکو روزبرگ – گرندپری مالزی 2013

نیکو بعد از مسابقه که راس براون در رادیو از او بابت اطاعت امر “تشکر کرد” جواب داد:

اینو یادت بمونه.

بعد از مسابقه از نیکو روزبرگ سوالات متعددی پرسیده شد که از قربانی دستور تیمی تا یار کمکی لوییس همیلتون را در بر می گرفت که او اینگونه پاسخ داد:

مسابقه فرسایشی بود برام ولی نمیشه گفت نقش یار کمکی لوییس رو داشتم فقط می تونم بگم که نداشتن حق سبقت برام سخت بود و برای تیم یک قربانی بزرگ بودم و اگر میخواستم که خودخواهانه تصمیم بگیرم ممکن بود اوضاع تغییر کنه!

Lewis Hamilton and Nico Rosberg Malaysian Grand Prix

لوییس همیلتون و نیکو روزبرگ – گرندپری مالزی 2013

پایان قسمت اول…

24 دیدگاه

 1. Akbar (Ghasemi)

  36

  14

  این پست خیلی چیزا رو ثابت میکنه:
  لابی مرسدس – پیرلی که این فصل بارها گفتیم!
  نفوذ همیلتون در مرسدس ولو کندتر باشه اینم که با بدترین قربانی تاریخ اف۱ بوتاس ثابت شده بود!
  مک لارن ۲۰۱۲ سریع ترین ماشین بود اما یه عده مفسر میگن فتل برداشو با ماشین سریع تر آورده! ۲۰۱۲ مثال نقض این ادعاهاست!
  و و و…

 2. Nico

  21

  5

  این پست تمام اگر به صورت عادلانه جلو بره تمام اون چیزی هست که طرفدارای نیکو4ساله میگن و طرفدارای همیلتون منکرش میشن
  اینکه از همون2013نیکو رو تحت فشار گذاشتن و عملا حمایتی ازش نشد
  افراد زیادی اتفاق مالزی2013بین مرسدس ها رو یادشون نیست ولی غرور آلمانی نیکو همین جا جریحه دار شد
  غروری که سال های سال جلوی حرف های الکی که میتونستن به نیکو بگن رو گرفت نه مثل بوتاس

 3. H.farahani

  19

  2

  با اینکه لوییس راننده معرکه‌ای هست ولی نمیتونه شکست رو قبول کنه.با اینکه 2014 و 2015 نیکو هم خرابی ماشین داشت ولی وقتی واسه خودش اتفاق افتاد کلی مصاحبه کرد که نیکو لایق قهرمانی نیست و رفاقتی که از نوجوانی داشتند رو بهم زد انگار نیکو مسئوله.در مورد اون سه فصل کلی مورد هست که امیدوارم به همش بپردازید

 4. Mehrdad

  22

  5

  این حرف ها چیه بابا فراری پدر دستور تیمیه همین امسال کیمی کل فصل داشت دستور تیمی هارو انجام میداد و وینگ من فتل بود
  مافیا هم که از گاراژ فراری هدایت میشه…

  قابل توجه کسانی که چشم هارو بستن ببینین وینگ من بازی ها از کی شروع شده فقط مربوط به امسال و پارسال هم نیست
  کمک پیرلی به مرسدس هم که واسه ما مثل روز روشنه اون واکنش های مسئول پیرلی تو گاراژ مرسدس همین امسال واسه ما مشخص کرد پیرلی با کی دستش تو یه کاسه است
  یا اون سه مسابقه و سه لاستیک مرسدس پسند که راحت مرسدس هارو قهرمان کردن
  فراری و ردبول به کی شکایت میکنن دلشون به کی خوشه به مافیا؟
  نمونه جدیدشم همین داستان رینگ های امسال مرسدس خیلی راحت ازش گذشتن رینگ های که واسه ردبول 2012 فقط اوف بود ولی وقتی مافیا پشتت باشه غم نداری!
  فتل یه بار راه ساینز رو میبنده جریمه میشه یه اقای برزیل 3 بار راه راننده هارو میبنده هیچ برخوردی نمیشه
  کیمی باکو 2016 خط پیت لین رو میبره جریمه میشه
  یه اقای المان خط رو میبره هیچی نمیشه و تو ابوظبی وسط پیست دنده عقب میگیره میاد پیت هیچی نمیشه
  یا بوتاس راه وندورن رو میبنده وندورن میره تو شن های کنار پیست هیچی نمیشه

 5. H.farahani

  16

  0

  سال 2012 مک لارن برای تمدید با لوییز قراردادی به مبلغ 7 میلیون یورو به بهش پیشنهاد داد با تصور اینکه هیچ جای خالی بین تیم های برتر وجود ندارد(مبلغ قرارداد قبلی 9 میلیون بود).دست راننده های مک لارن برای اسپانسر شخصی بسته بود و تیم کنترل زیادی بر رانندهاش داشت.جوایز و کاپ های انفرادی از ان تیم بود و کپی اونا برای رانندها ساخته میشد.
  بعد از اینکه شوماخر اوایل فصل تیم رو از تصمیمش برای خداحافظی اگاه کرد مرسدس به دنبال جانشین مایکل رفت.در واقع مذاکرات مرسدس و همیلتون 4 ماه قبل از سنگاپور شروع شده بود.در پایان مرسدس با قراردادی به مبلغ 15 میلیون یورو در سال و حق اسپانسر شخصی لوییز رو به خدمت گرفت.قرارداد اصلاح شده مک لارن به مبلغ 17 میلیون هم همیلتون رو منصرف نکرد.خود همیلتون بعدها اعلام کرد جدا شدن از مک لارن بعد از 13 سال و خلاصی از کنترل های ران دنیس و پدرش اخرین قدم برای مستقل شدن بوده.خارج شدن از جاده هموار و زدن به بیراهه ای که اونو به بهشت رسوند.

 6. cfz

  4

  26

  نیکو مال این حرفا نبود سه سال پشت سرهم از لوییس شکست خورد خودشم میدونست در حد لوییس نیست وگرنه با یه قهرمانی شانسکی در نمیرفت

  راجب مالزی و دستور تیمی هم تقریبا شرایطی مثل مجارستان 2017 بود با این تفاوت که کیمی اونجا میتونست یه گرندپری رو ببره ولی اینجا همش یه سکو بود

  مکلارن هم نامردی کرد در حق لوییس که باله جدیدو فقط دادن به جنسون

  • Nico

   17

   3

   نکنه الان میخوای پای دستور تیمی آلمان2010و اتریش2001رو هم بیاری وسط!؟
   خب چه ربطی به هم دارن که نیکو و همیلتون مشکل دارن پای سب و کیمی میکشی وسط ماجرا!؟
   کیمی از همون2015در جریان بود راننده دومه تیمه
   ولی2013 و مسابقه دوم نباید راننده ای که تازه اومده رو به راننده ای که3سال توی مرسدس خون دل خورد ترجیه میدادن اونم به قول خودت سر ی سکو

  • H.farahani

   12

   4

   قهرمانی نیکو شانسی بود!!!!
   چطور مالزی 2013 رو با مجارستان یکی میدونی؟مجارستان 2017 عینا مثل المان 2018 بود و دستور تیمی کاملا درست بود(مجارستان با مشکل فتل اگه کیمی رد میشد بقیه هم از سب عبور میکردن و المان با تایر کهنه لوییز و نو دیگران اگه بوتاس رد میشد کیمی هم میتونست رد بشه)
   تیم ها گاهی از اپدیت های متفاوت برای راننده ها استفاده می‌کنند.این دلیل تبعیض نیست.دو قطعه متفاوت میارن تا ببینن کدوم بهتر جواب میده.گاها نظر راننده ها هم متفاوته در مورد قطعات جدید.برای مثال اسپانیا2015 کیمی معتقد بود اپدیت کلی فراری خوب نیست و با ماشین راحت نیست برای همین از قطعات مسابقه بحرین استفاده کرد برعکس فتل.اینجا هم حرف لوییز تبعیض نیست داره دلیل کندتر بودنشو توضیح میده.ولی در کل لوییز با باخت کنار نمیاد و زمین و زمان رو مقصر میدونه.2014 بعد از ایتالیا هر مسابقه که نیکو جلوتر بود بعد از پیت اول ماشین نیکو کندتر میشد(نمیشه گفت حتما چیزی بوده ولی غیرعادی بود)

  • Saeed

   12

   3

   کجا سه سال شکست!؟

   سال 2014 ک رزبرگ تو مسابقاتی مث سنگاپور و ابوظبی ب خاک سیاه نشست ولی اونقد مرد بود ک تا آخرش ادامه بده تو ابوظبی

   2015 هم دو خرابی موتور تو مونزا
   و خرابی پدال گاز تو سوچی😐

   2016 هم اگ همیلتون تو مالزی دچار مشکل شد یادت باشه فتل تو اون مسابقه بخاطر بلاک فرشتپن ب رزبرگ کوبید وگرن انقد راحت تا آخر مسابقه پیشتاز نمیموند

   بعلاوه خرابی ترمز تو موناکو و اتریش
   و خرابی گیربکس تو انگلیس

   و مهمتر از همه بکاپ زشت همیلتون تو ابوظبی

   تازه بخایم بگیم خیلی بنفع همیلتون بوده ک سبقت نگرفتن فتل تو ابوظبی هم اشانتیون بهتون میدیم😉

   • H.farahani

    5

    3

    ابوظبی 2016 سب همه تلاششو کرد از نیکو رد بشه اما چون نیکو دی ار اس لوییز رو داشت نشد.در صورت سوم شدن بازم نیکو قهرمان بود.مثل برزیل 2012 که اگه شومی به سب راه نمیداد بازم سب با یک امتیاز برتری قهرمان میشد.سعید جان مجارستان 2014 رو یادت رفت که سیفتی کار و اشتباه مرسدس اولی رو از نیکو گرفت و فرستادش چهارم.تبعیض در دادن اطلاعات حریف.مثال(کانادا 2015)لوییز:وضع نیکو چطوره؟
    بونو:وضع سوختش بهتر از ماست ولی مجبور به مدیریت ترمز هاست.
    نیکو:وضع سوخت لوییز چطوره؟
    تونی راس:نمیتونم چیزی بگم.

  • H.farahani

   8

   2

   نکته اینه که مرسدس رقیب فراریه.اینم یه کل کل دوستانه است.فقط نمیدونم چرا هوادار زیر مجموعه زیرمجموعه فیات فراری ناراحته.😀
   جدی نگیرید شوخو بود.

 7. Ferrari Italy

  8

  1

  از روی تعصب نمیگم ولی اگر به مصاحبه های بعد مسابقات توجه کنید حتی وقتی گاراژ فراری اشتباه استراتژیکی فاحش داشت فتل از گاراژ حمایت کرد حتی برای انتخاب اولتراسافتی که براش گرون تموم شد بازم از فراری حمایت کرد ولی لوییز وقتی یک مسابقه میبازه میگه فراری خیلی بهتر از ماست ما باید تلاش کنیم به اونا برسیم و حتی معلومه عمدا فاصله زیادی باز میکنه تا اخرش بگه من هرچی تلاش کردم نمیتونستم برسم نمونش بلژیک 2018، این اتفاقات در میزان محبوبیت راننده خیلی تاثیر گذاره به هرحال یک راننده عضوی از تیمه که باید درسود و زیانش شریک باشه نه فقط در بردش

دیدگاه خود را بیان کنید