Register

19 − هفت =

A password will be e-mailed to you.
فرمول یک ایران – مسیر مسابقه ای یا ریسینگ لاین (racing line ) مسیری است که راننده با توجه به محدودیت چسبندگی برای حرکت در طول پیست با تمام قدرت و سرعت انتخاب می کند.

racing line خط مسابقه ای

انتخاب مسیر صحیح به مهارت و تجربه بالا برای رانندگی در پیست و اتفاقات احتمالی نیاز دارد. همانطور که می دانیم مهمترین اصل در رانندگی حرفه ای درست پیچیدن و انتخاب مسیر مناسب برای عبور از پیچ است. باید به یاد داشته باشیم که یک مسیر ایده آل به ندرت تعیین می شود. انتخاب این مسیر بستگی به خصوصیات خودرو ، استراتژی شما برای پیچیدن و وضعیت پیست دارد. این کار چندین مرحله دارد که به اختصار در مورد آنها توضیحاتی را می دهیم:

۱ ) نقطه ترمز گیری

۲ ) محل پیچیدن به داخل پیچ

۳ ) رسیدن نقطه مرکزی پیچ

۴ ) خروج از پیچ و آماده شدن برای پیچ بعدی
 قسمت های مختلف پیچ
۱ ) نقطه ترمز گیری (breacking point): ترمز های شما در چه وضعی قرار دارند؟ در چه زمان و فاصله ای قادر به کاهش سرعت از ۱۰۰ مایل به ۴۰ مایل هستید؟ رفتار خودرو به هنگام قفل شدن چرخ ها چیست؟ چقدر دل و جرئت دارید؟
همه این ها فاکتور هایی هستند که برای انتخاب نقطه ترمز گیری باید مورد توجه قرار گیرد. یک تصمیم عاقلانه برای رانندگان جهت شناخت خودرو و پیست استفاده بیشتر و زودتر از ترمز است و به مرور زمان با شناخت بهتر می توانید فاصله و زمان ترمز گیری را کاهش دهید. برای پیچیدن باید قبل از پیچیدن ترمز گیری کرده و سپس وارد پیچ شد. البته یک فشار کوچک به ترمز به هنگام ورود به پیچ به کمتر شدن کم فرمانی (understeer) کمک زیادی می کند به این کار به اصطلاح ترمزگیری کشیده (trail breacking) گفته می شود.
understeer یا کم فرمانی
لحظه شروع ترمزگیری یک مهارت است و شما باید یک نقطه مشخص برای هر پیچ انتخاب کنید و ترمزگیری را انجام دهید. در صورت قفل شدن چرخ ها به سرعت پا را از روی پدال برداشته و به سرعت و با فشار کمتر ترمز بگیرید تا این که طریقه صحیح این کار را بیاموزید.
نکته اساسی به هنگام ترمز و ورود به پیچ این است که هرگز سعی نکنید وقتی چسبندگی چرخ های جلو را از دست دادید وارد پیچ شوید.
۲ ) نقطه ورود به پیچ (turn in point): بعد از ترمز گیری نوبت به انتخاب محل مشخصی برای ورود به پیچ است. این مسئله ای حیاتی در پیدا کردن مسیر صحیح است. اگر دیرتر از موعد پیچیده نقطه درونی پیچ یا ایپکس (Apex) را از دست خواهید داد و اگر زودتر وارد پیچ شدید مسیر بسته تری را باید طی کرد که باعث پایین آمدن سرعت شما به هنگام پیچیدن می شود.
نقطه ورود به پیچ (turn in point)
به یاد داشته باشید رسیدن به نقطه درونی پیچ (Apex) یکی از مسائل بسیار مهم در رانندگی حرفه ای است.
۳) نقطه درونی پیچ یا ایپکس (Apex): نزدیکترین نقطه به داخل پیچ است و به (cliping point) نیز معروف می باشد. رسیدن به این نقطه باعث استفاده کمتر از فرمان و بیشتر فشار آوردن به پدال گاز می شود. تعیین نقطه میانی ‌پیچ بسیار دشوار است و ما اینجا می خواهیم چگونگی انتخاب آن را برای شما توضیح دهیم.
ایپکس
در کل نقطه درونی پیچ (Apex) به دو دسته تقسیم می شود:
۱) نقطه میانی هندسی و ثابت (Traditional Apex)
۲) نقطه میانی مسابقه ای ( نقطه ی قابل تغییر زودهنگام و دیر هنگام یا late یا early apex)

انواع ایپکس پیچ
۱) نقطه میانی هندسی و ثابت (Traditional Apex)

نقطه میانی هندسی یک شعاع ثابت و بدون تغییر است که وسط و داخل پیچ قرار دارد و ممکن است که در مواقعی هم با نقطه مسابقه ای برابر باشد این بسته به نوع پیچ و استراتژی شما برای پیچیدن دارد. این مسیر شامل ویژگی هایی می شود:
۱) حفظ مناسب سرعت درون پیچ
۲) کم شدن شدت پیچ
۳) به کار گرفتن زودتر قدرت
نقطه هندسی قوص با زاویه زیاد ( مسیر باز ) چسبندگی لازم برای حفظ سرعت و شتاب گیری مناسب را ایجاد می کند به این مسیر مسیر مسابقه ای کلاسیک گفته می شود.
نقطه میانی هندسی و ثابت (Traditional Apex)مزایای این مسیر :
۱) صاف تر شدن مسیر
۲) حفظ شتاب خودرو {مناسب خودرو های با قدرت کم}
۳) حفظ بسیار خوب سوخت
۴) بالا بردن عمر لاستیک
۵) کم شدن کم فرمانی (undetsteer) و بیش فرمانی (oversteer)
معایب :
پایین بودن احتمال به ثبت رساندن یک دور با زمان خوب

۲) نقطه میانی مسابقه ای ( نقطه ی قابل تغییر late یا early apex)

نقطه مرکزی مسابقه ای این نقطه قابل تغییر بوده و می توان بسته به نیاز زود یا دیر به این نقطه رسید.
نقطه مرکزی دور یا ایپکس دیرهنگام ( یا به اصطلاح late apex): همیشه شتاب گیری زود و حفظ میانگین سرعت در پیچ عامل به ثبت رساندن یک دور خوب نیست. وقتی بعد از پیچ یک مستقیمی است بهتر است از نقطه مرکزی دور (late apex) استفاده کنیم.
نقطه مرکزی دور ( یا به اصطلاح late apex)
زود صاف شدن خودرو در میانه پیچ و استفاده زودتر و بیشتر در هنگام خروج از مزایای این کار است. این یک استراتژی همگانی و پر کاربرد است که با ورودی ضعیف باعث خروج بسیار خوب و رسیدن به سرعت های بالا در انتهای مستقیمی می شود. چسبندگی که در اختیار دارید فاکتور اساسی است که تعیین می کند که چقدر دیرتر می توان ترمز کرد و به نقطه مرکزی رسید.
مزایای نقطه مسابقه ای مدرن:
۱) بالا رفتن شانس برای به ثبت رساندن یک دور سریع{ مناسب خودرو های قوی}
۲) اجازه دادن به راننده برای استفاده زودتر از قدرت
۳) بالاترین استفاده از مسیر مستقیمی بعد از پیچ
 ۴) دیر ترمز کردن
۵) مناسب برای سبقت گیری در پیچ
معایب :
۱) برای خودروهای ضعیف مناسب نیست
۲) استفاده بیشتر از لاستیک
نقطه مرکزی نزدیک یا ایپکس زودهنگام (early apex): هنگامی که از نقطه ترمز گیری رد شده یا هنگام سبقت گیری از داخل مجبورید از مسیر طولانی تر برای عبور از استفاده کنید. بسیار مهم است که هنگام ورود به پیچ از مسیری مستقیم استفاده کنید.
در این حالت شما از نقطه مرکزی نزدیک استفاده می کنید این حالت باعث ترمز گیری دیرتر و استفاده کمتر از فرمان فقط برای ورود به پیچ می شود این حالت بدلیل سرعت زیاد ورود مناسب سبقت گیری است اما به هنگام خروج ضعیف است و باید مراقب حمله مجدد از جانب حریف باشید ( به اصطلاح cutback انجام می دهد)..
نقطه میانی مسابقه ای ( نقطه ی قابل تغییر late یا early apex)
پیچ U شکل پیچ ۱۸۰ درجه را به اصطلاح پیچ گیره سر (hairpins) گفته می شود.
پیچ گیره سر (hairpins)
این نوع پیچ، سرعت پایین است و تکنیک مخصوص خود را برای عبور می طلبد.
سه منطقه اساسی در این نوع پیچ ها: ۱)ورودی پیچ ۲) میانه پیچ ۳) نقطه مرکزی (apex) یک عامل اصلی در عبور صحیح در این نوع پیچ در میانه پیچ است که باید زاویه دار نسبت به پیچ طی کرد( نباید موازی با وسط پیچ حرکت کرد).
ایپکس ها در پیچ U شکل

منتظر تحلیل های بعدی ما باشید…

11 دیدگاه

 1. H.farahani

  8

  1

  عالیه.i love you دارید.??

 2. ....

  4

  20

  فوق العاده بود???
  فرق لوییز با راننده های دیگه دقیقا همین جاست،تعیین خط اسپا ۲۰۱۸ ب خوبی تفاوت لوییز و سب رو تو انتخاب ریسینگ لاین نشون داد!!!

  • THE MINDBLOWER

   5

   1

   تفاوت باتری خالی و پر رو نشون داد

  • REZA.M

   6

   3

   اول که برتری ماشین مرسدس توی بارون کاملا مشخص بود و همه کارشناس ها هم این رو گفتن و دلیلش هم RAKE ANGEL بیشتر ماشین مرسدس هست.(ادمین های عزیز لطفا توی قسمت تحلیل فنی درمورد RAKE ANGELماشین های سه تیم برتر رو بررسی کنید ممنون)
   دوم:تفاوت فتل و همیلتون توی مونزا 2008 و مونزا 2009 -و حتی برزیل 2017 مشخص شد که اقا توی پیست خشک و با بهترین ماشین سال رفت تو دیوار.

   • Mahmood.ghaedi

    1

    2

    بارون هم ماشین و هم راننده و تاثیر راننده ب نظر ک شاید اشتباه باشه بیشتره
    لوییز تو بارون بینظیر رانندگی میکنه
    و مکس هم بارون فوق العادس

 3. Mahmoud

  5

  0

  جدا دمتون گرم. عالی بود.

 4. Akbar (Ghasemi)

  5

  0

  حمله مجدد از جانب حریف (به اصطلاح cutback انجام می دهد)
  گزارش اسکای اکثرا Switchback میشنویم البته شاید کات بک هم درست باشه
  ضمن تشکر از مطلب فنی و خوبی که گذاشتین.