موتوراسپرت ایران – خیلی‌ها می‌گن فرمول یک از کارت شروع می‌شه. اگه نگاهی به تاریخچه قهرمانانی که قبلا عاشقشون بودیم و چه آن‌هایی که الان عاشقشون هستیم داشته باشیم، خواهیم دید بسیاری از آن‌ها با کارتینگ آغاز کرده‌اند و قطعا همه‌ی آن‌ها رویای فورمولا رو در سر داشتند. به همین دلیل سعی داریم طی مقالاتی سریالی و کوتاه به تاریخچه کارتینگ بپردازیم. همراه ما باشید و ما را از نظرات خود بهره‌مند کنید.

سال 1956

اولین کارت در آگست سال 1956 توسط آرت آنجل و لوی بورلی در کالیفرنیای آمریکا که ماشین از شاسی لوله‌ای و یک موتور ماشین چمن زنی بهره می‌برد، ساخته شد. آرت آنجل در 14سپتامبر سال1956 اولین رانندگی را با این ماشین در پیست پومانا جایی که ماشین‌ها در آن توسعه داده می‌شدند، انجام داد.


اولین فرد مشهور که کارت را دید و از آن لذت برد دافی لیوینگستون بود و دو نمونه از آن را برای خود و دوستش ساخت و سپس در نوامبر همان سال اولین آزمایش خود را بر روی آن انجام داد و با مشورت متخصصان سعی در بهبود صدای خروجی آن و همچنین توسعه تولید و کسب و کار کارت می‌کند.

آن‌ها سه کارگاه تولید کارت راه اندازی کرده و به طور منظم در آخر هفته‌ها در پارکینگ سوپرمارکت ملاقاتی با دارندگان ماشین‌ها ترتیب می‌دهند و به همین جهت ناگزیر از سوی پلیس محلی تحت تعقیب قرار می‌گیرند.

سال 1957

در ماه مارس 1957 علاقه مندان به کارت در پارکینگ تئاتر روباز و مشهور پَسِدینا تجمع کردند، آنجا مکانی است که کارت ها توسط پلیس تحمل می‌شدند!
لیوینگستون، دزبرو و بیل رولوز تصمیم به بازاریابی و ایجاد کارخانه‌هایی برای عرضه این ماشین ها به صورت کیت گرفتند. آن‌ها اولین شرکت تولیدی کارت، GoKart را تأسیس کردند.

طبق مقالات منتشر شده در مجلات Rod & Custom و Hot Rod Magazine ،کارت در سراسر آمریکا گسترش پیدا کرد. بسیاری از صنعت گران آمریکا رو به تولید کارت آوردند.

در همان زمان هر ماه شرکت GoKart توانست 500 عدد کارت را تولید کند! آرت آنجل شرکت Racing Car را ترک کرد و با لوو بورلی شرکت Caretta را راه‌اندازی کرد و تمام تمرکز خود را بر روی کارتینگ نهاد.

 

 

برخی علاقه‌مندان در سال1957 به رهبری دون بوبریک و ماروین پاچن تصمیم به ایجاد یک سازمان رسمی با عنوان باشگاه گو کارت آمریکا (GKCA) برای تنظیم فعالیت‌های کارتینگ و اجرای قوانین فنی و ورزشی گرفتند.

برخی از تصمیمات فنی و قوانینی که توسط این انجمن تدوین شد تا به امروز باقی مانده است. طبق قوانین اولیه کلاس ها در سه دسته 84cc و 168cc و 270cc تقسیم‌بندی شد.

 

 

GKCA در سال 1957 توانست مجوز برگزاری مسابقه به صورت دو بار در ماه در پارکینگ مرکز خرید ایسلند از مسئولین این مرکز خرید دریافت کند و در نتیجه اولین مسابقه رسمی تاریخ کارتینگ در اواخر دسامبر برگزار شد.

با ما همراه باشید

6 دیدگاه

 1. OWL

  2

  2

  مقاله عالی بود.ممنون از زحماتتون.ولی
  با این حرف که راننده فرمول یک شدن پیش نیاز میخواد٬مخالفم.
  فقط پول.تمام.
  شما هر فرد عادی و معقولی رو بیار و در کنارش پول هم بیار٬ سر شیش ماه یه راننده حرفه ای تحویل بگیر.
  ایناییکه راننده شدن اکثرا مایه دار تشریف دارن.خیلیا وسعش رو ندارن باک پرایدشون رو پر کنن.

  • SP7779

   3

   1

   والا جناب جغد این عدم درک از شما بعید بود
   6ماه ک سهله
   2فصل لنس استرول رو میبینیم اگه کاری کرد به شما سلام میدم
   همونطوری که3فصله اریکسون رو دیدیم
   ولی مقایسه شه با پاسکال
   انصافا بعضی کارها استعداد میخواد
   درسته پول مهمه

 2. OWL

  0

  0

  مسا با اون یال و کوپال چیکار تونست بکنه که استرول نتونست؟

  • SP7779

   1

   1

   ماسا از2009ب اینور روز خوش ندید
   انتظار دارید آدم38یا39ساله چکار کنه در برابر ی جوون؟!؟
   همینکه شکستش داد یعنی استرول هیچی نداشت جز پول و خواهید دید ک چند فصل دیگه مهمون فرمول یک هست

   • OWL

    0

    0

    فیل زنده و مردش صد تومنه.

   • SP7779

    0

    0

    اره خب راست میگی
    اونی هم ک سال2006سوم جهان شد
    2007چهارم جهان شد
    2008با یک امتیاز و بدشانسی محض قهرمانی رو از دست داد
    با کسی ک توی فصل48 امتیاز میگیره و7ام وامیسته یکیه!!؟
    حرفی نیست پس دیگه