فرمول یک ایران – پشت هر راننده ی موفق یک ماشین سریع و پشت هر ماشین سریع یک مهندس زبردست است و بدون وجود مهندسان و مکانیک های باهوش راننده ها نیز مورد توجه قرار نمی گیرند. در دوران فرمول یک راننده های بزرگ زیادی را داشتیم که بخشی از دوران حرفه ای خود را پشت ماشین های نامناسب هدر دادند اما رانندگان بزرگی هم داشتیم که موفقیتشان را به پای ماشینشان می گذارند. اما امروز بحث ما بحث رانندگان و ماشین هایشان نیست و می خواهیم به پشت صحنه ی فرمول یک برویم.

آدرین نیوی مدیر تکنیکال تیم ردبول در هر دو رقابت های ایندی کار و فرمول یک به عنوان مهندس آیرودینامیک فعالیت دارد و در هر دو عرصه موفقیت های دست نیافتنی را به دست آورده است.

طراحی های او رقابت های بی شماری را پیروز شده اند و بیشتر از پیروزی 80 گرندپری و 10 قهرمانی به دست آورده اند، بیشتر از هر طراح دیگری. پس از طراحی بی نظیر برای ویلیامز و مک لارن به ردبول رفت تا قدرت آیرودینامیکی این تیم را به حد اعلا برساند و ماشین های ردبول او بین سالهای 2010 تا 2013 موفق به کسب قهرمانی در رقابت های فرمول یک شدند.

آدرین متولد شهر استراتفورد انگلستان است و در کنار جرمی کلارکسون در مدرسه رپتون تحصیل کرد و در سال 1984 وارد رقابت های ایندی کار شد و زیر دست بابی راهال مهندس سرشناس این رقابت ها به کار مشغول شد و دروس زیادی را از این مهندس بزرگ آموخت.

اولین طراحی نیوی در فرمول یک در سال 1988 و خودروی مارچ 881 برای تیم مارچ بود و این تیم را خیلی بیش از پیش قدرتمند کرد و این تیم ضعیف را به سکو رساند و سه سال مهندسی او برای این تیم ، تیم را سریعتر از همیشه کرد و خودش را به ویلیامز رساند و برترین دوران مهندسی اش را با ویلیامز و با رانندگان بزرگ گذراند و به طرز باور نکردنی سال های 1992 ، 93 ، 94 ، 95 ، 96 و 97 را با ویلیامز به قهرمانی دست یافت و یا حتی شاید ویلیامز با او به قهرمانی دست یافت!

در سال 97 و در اوج قدرت با ویلیامز به مک لارن و به وطنش رفت تا مک لارن را دوباره به قدرت برساند. پس از قهرمانی در سال 2005 با مک لارن به ردبول رفت و این تیم نه چندان مطرح را به چنان قدرتی رساند که در سال های 2010 ، 11 ، 12 و 13 به قهرمانی رسید و البته هم اکنون بهترین آیرودینامیک بین ماشین های فرمول یک را برای ردبول به ارمغان آورده و نام خود را به عنوان برترین مهندس و طراح فرمول یک ثبت کرده است.

6 دیدگاه

 1. slr722

  5

  0

  واقعا دمش گرم

 2. پسر خشن96

  7

  0

  فراری هر کی رو که خوب باشه سریع به خدمت میگیره..نمیدونم چرا تا حالا نیوی رو نگرفته!!!

 3. Sina

  4

  0

  حتی رشته تحصیلیشم نگفتین

  • امیر

   4

   0

   مهندس آیرودینامیک معلومه که تو شاخه مکانیک و یا هوافضا بوده

 4. raha

  2

  3

  چه پست خوبی،قابل توجه بعضیا که فکر میکنن فقط آلمانیا از مهندسی سر در میارن:)

 5. hossein

  1

  0

  واقعا یه نابغه ست