Register

دو × یک =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایران –به تازگی فرناندو آلونسو برای این مثلث مقدس نشانه گیری کرده و آن طور که از مصاحبه ها برمی آید قصد منصرف شدن نیز ندارد-این نوشتار همه چیز را درمورد آن توضیح میدهد.

فرناندو آلونسو - ایندی 500

دقیقا چه زمانی ایده تاج سه گانه ای گونه مهم شد؟

مشخصا از لحظه ای که فرناندو تصمیم گرفت بر روی عنوان جهانی فرمول یک معامله کند و در مسابقه ایندی ۵۰۰ شرکت کند.

با توجه به این که گراهام هیل تنها فرد تاریخ موتوراسپرت است که گراندپری موناکو (در سال های ۱۹۶۳و۶۴و۶۵و۶۸و۶۹) مسابقه استقامتی ۲۴ ساعته لمانز (در سال۱۹۷۲) و ایندیاناپولیس۵۰۰ (در سال ۱۹۶۶) _بدون ذکر شدن دوبار قهرمانی فرمول یک جهان_ را برده است.

یکی از دو راننده دارای این افتخار بودن بسیار وسوسه برانگیز است.

فرناندو آلونسو

فرناندو آلونسو

اولا وضعیت فعلی ماتادور در فرمول یک و رنج کشیدن با مک لارنی که نمی تواند از راهی که در آن قرار گرفته خارج شود، چنان دردناک است که او به چیز دیگری نیاز دارد تا بر روی آن تمرکز کند.

هدف قرار دادن ۲۳۰ مایل بر ساعت (۳۷۰ کیلومتربرساعت) در اطراف بریکیارد و رفتن به رده پنجم سریع ترین دور مطمئنا آن را به او خواهد داد.

چه چیز باطراوتی می توانست آن فرناندو ترشرو را به آلونسویی تبدیل کند که لبخند به لب دارد؟

قمار مک لارن در اجازه دادن به او برای مسابقه دادن در ایندی۵۰۰ به طور گسترده مورد انتقاد قرار گرفته اما به عنوان بخشی از مداوای انگیزشی ماتادور پرداخت شده است.

ثانیا، این که او می داند که در فرمول یک بهترین است و نیاز دارد تا جایزه بدون هیچ چالشی را برنده شود تا به یاد جهان بیاورد که او، فرناندو آلونسو دیاز اودیو، بی شک محمد علی کلی موتور اسپورت و یا شاید یک سامورایی(اشاره به خالکوبی پشت آلونسو) است.

فرناندو آلونسو - Kimoa

فرناندو آلونسو

دلایل دیگری نیز وجود دارند که نشان می دهند که تاج سه گانه بیشتر از چیزی که باید اهمیت داشته باشند، برای او اهمیت دارد.

به دلیل قهرمانی فرمول یک جهان در سال های ۲۰۰۵ و ۰۶  باید حسی شبیه به قهرمان های جهان باستان داشته باشد.

بدون موزیک اسپورفیتی، بدون اینستاگرام، بدون برگزیت، بدون ترامپ در کاخ سفید، الآن ۱۱ سال از آن دوران گذشته، آن موقع دنیای دیگری بود، ولی فرناندو نیز یک رقابت کننده متولد شده و اگرچه همیشه رضایت مندی بسیاری به عنوان راننده ای که همیشه بیشتر از توان خودرویش از آن کار می کشد_که آن را مرتبا انجام داده_ از او وجود دارد اما او به طور واضح خستگی اش از این که استعدادش برای نجات دادن مک لارن مریض در حال هدر رفتن است، بیشتر شده!

بر این اساس فدا کردن موناکو برای شرکت کردن در ایندیاناپولیس _تداخل تقویم یکی از دلایلی است که رانندگان معاصر فرمول یک نمی توانند هر دو را انجام دهند_ چندان خوشایند نیست مخصوصا اینکه او گرندپری موناکو را دوبار پشت سر هم درسال های ۲۰۰۶ و ۰۷ برده است.

همانطور که خودش گفته بود، هیچ کس توجهی نمی کند اگر او مسابقه ای به پایان برساند و این هفتمین آخر هفته ای است که داشته حتی اگر آن به زندگی اش بدل شود. هنوز ۲ میلیون نفر در جریان اولین تست او در آندرتی ایندی کار (قدرت گرفته از هوندا) در ماه می قرار دارند. و دقیق همین جاست که تاج سه گانه مهم جلوه می کند.

در روز خوشبختی گراهام هیل، بهترین رانندگان دنیا باید در خودروهای خودشان برای سر کشیدن جام افتخار او رقابت کنند.

جکی استوارت یک بار گفته بود که گراهام هیل در سال ۱۹۷۲، ۸۶ پرواز اطراف اقیانوس اطلس انجام داد و در حین انجام این پروازها زخم  اثنی عشر گرفته بود، ولی دلیل اینکه رانندگان مسابقه آن را انجام می دهند: مسابقه در همه جا، بر روی همه چیز.

فرناندو آلونسو - مک لارن آندرتی هوندا دالارا DW12

فرناندو آلونسو – مک لارن آندرتی هوندا دالارا DW12

در روز اوج خوشبختی گراهام هیل بهترین رانندگان باید در خودرو خود برای یادآوری گذشته و سرکشیدن جام افتخارش با هم رقابت کنند

تصمیم آلونسو برای درگیر شدن جسورانه با مکتب کلاسیک ایندی۵۰۰ همانطور که نیکو هالکنبرگ در لمانز ۲۰۱۵ رقابت کرد، اساسا اتفاق بسیار جالبی برای رخ دادن بود.

با این حال اگر او این مسابه را میبرد نیز افرادی بودند که در راه کسب تاج سه گانه از او بالاتر باشند.

 • ژاکوز ویلنوو(پسر ژیل ویلنوو) کسی است که در رقابت ایندی۵۰۰ سال ۱۹۹۵ پیروز شد، افتخاری که باعث هدایت او به فرمول یک شد جایی که در آن قهرمانی فرمول یک سال ۱۹۹۷ را به دست آورد(او در لمانز سال ۲۰۰۶ با تیم پژو روی سکو رفت)
 • خوان پابلو مونتویا موناکو و ایندی را برده(با فاصله زمانی ۱۵ سال، یکی ۲۰۰۰ و دیگری ۲۰۱۵).
ژاک ویلنوو

ژاک ویلنوو

مسلما زمانی که کلیشه ای قدیمی شکسته می شود طرفداران موتوراسپرت هیجان زده می شوند.

زمانی که سباستین لوب ردبول RB4 را در سال ۲۰۰۶ تست میکرد گفت:

سرعتی که خودرو خودش را وفق میدهد، خیره کننده است.

و همچنین کریستین هورنر نیز در این مورد گفت:

واضح است که رویای ما به صورت باورنکردنی تحقق یافته.

فراری نیز بارها و بارها با سوار کردن موتورسوار ایتالیایی، ولنتینو روسی، بر خودرو فرمول یک عشق بازی کرده، او فیورانو را سریع دور میزد، ولی او به میزان کافی سریع نبود(برای ملحق شدن به فراری در فرمول یک)

حداقل اکنون ما می توانیم ببینیم که یکی از بهترین راننده های نسل حاظر جرات خود را در ایندی تست میکند.

فرناندو آلونسو - ایندی 500

فرناندو آلونسو – ایندی ۵۰۰

آیا این مهم است که رتبه او در معبد ایندی۵۰۰ چند شد؟

مطمئنا قهرمانی فرمول یک جهان اهمیت بیشتر دارد.

دیمون هیل به تازگی در مورد بازتاپ دستاوردها پدرش(گراهام هیل)اذعان داشته:

افتخار، اولین چیزی بود که پدرم به دنبال به دست آوردنش بود.

مسابقات استقامتی احتمالا مناسب راننده های با تجربه بیشتر باشد و انجام دادنش بعد از دوران فعالیت حرفه ای نیز ممکن است.

بردن تاج سه گانه هیچوقت در جاه طلبی های پدرم تعریف نشده بود و من کاملا غافلگیر شدم که فرناندو آلونسو آن را به عنوان یک هدف برای خودش تعریف کرده، من حتی مطمئن نیستم که این سه گانه عنوان رسمی باشد.

ولی به این دلیل که این به نام پدر من است و پدرم تنها فردی است که توانسته آن را انجام دهد، پس این فوق العاده خواهد بود اگر آلونسو بتواند این انحصار را بشکند.

گراهام هیل

گراهام هیل

گراهام هیل نیز در مصاحبه ای تلویزیونی در سال ۱۹۷۵ درباره آن به سردی و با کنایه درمورد چیزی که بدست آورده بود اشاره می کرد:

ایندی۵۰۰ خشونت بیشتری دارد، بعد از سال ها تلاش بی وقفه لمانز مسابقه جالبی برای بردن است.

ولی فکر میکنم که قهرمانی فرمول یک مهمترین و بزرگترین است زیرا یک سری مسابقه در طول سال است.

ایندی نیز بسیار خطرناک تر از آن دوست زیرا بعد از ۵ یارد که رفته اید تغییر مسیر وحشتناکی باید انجام بپذیرد.

6 دیدگاه

  • اشکان آریا فر

   19

   9

   من خودم طرفدار فتل ام شدید!!
   ولی.
   آلونسو بهترین راننده در شرایط بحرانی و ترافیک هست و عکس العمل های فوق العاده ای داره!
   به آلونسو یه ماشین بدی که نقطه قوتش آیرودینامیک باشه، بهتر از بقیه راننده ها ازش استفاده میکنه،البته آلونسو مدیریت مسابقه اش ضعیفه،لاستیکاشو خوب مدیریت نمیکنه!! با اعضا، رانندگان،مدیریت،مهندسا خوب ارتباط برقرار نمیکنه!! و دوره ای طولانی هست که توی رقابت نبوده!!
   همیلتون راننده خیلی جسور و احساسی هست و توی روز خوبش خیلی عالیه و البته توی استارت ضعیفه و رانندگیش خیلی بالا/پایین داره!!!
   و سباستین فتل راننده ای هست که اشتباه نمیکنه و توی جنگ روانی خیلی محکمه!
   اگر پیشتاز باشه و اتفاق خاصی نیفته امکان نداره کسی بش برسه! خیلی اعتماد به نفس زیادی توی سبقت گرفتن داره!!
   و همین ویژگیش باعث میشه بقیه ازش بترسند!!(نمونه اش مکس!!)
   .
   درکل آلونزو و همیلتون نقطه قوت های برجسته ای دارند… ولی فتل هیچ نقطه ضعفی نداره!!
   با این حال سطح شون خیلی به هم نزدیکه!!
   و در ضمن همیلتون از آلونزو بهتر نیست

   • mohamad isac

    3

    1

    شما بین فتل وهمیلتون کدومو بهتر میدونید؟

   • mohamad isac

    8

    8

    فتل توی تک دور ها بهتره وآلونسو توی مسابقه ولی در کل نظر من اینه که فتل تو تک دورها از مایکل شوماخرهم بهتره به هر حال یه نیم تنه از همیلتون بالاتره

   • Mostafa

    11

    1

    داداش من خودمم طرفدار وتلم ولی نمیشه گفت که هیچ نقصی نداره فقط خدا بی نقصه. حالا نمیخوام نقص های وتلو توضیح بدم ولی جوری ام که این مقاله گفته نیست که گفته بدون شک بهترین راننده آلونسوعه بنظرم هر کدوم از این راننده ها (وتل -آلونسو و همیلتون) نقاط ضعف و قوتی دارن که هواداراشون بعضیاشو خیلی قابل توجه میکنن و بعضی ها رو بی اهمیت جلوه میدن ولی فک میکنم امسال بشه فهمید بین وتل و همیلتون کی بهتره آلونسو هم ممکنه سال های قبل برای بعضیا مشخص شده باشه

 1. Ali

  4

  2

  آلونسو بلاشک جزء ۵ راننده برتر تاریخ فرمول یک هست.ولی متاسفانه شرایط براش به خوبی رقم نخورد.گرچه من فکر میکنم هوندا در نهایت اون موتور افسانه ای رو دوباره میسازه.چون مشکل تک سیلندر ها حل شده،فقط مونده راهی پیدا کنن که سیلندرها رو کنار هم قرار بدند.گرچه حاضر نیستم روش شرط ببندم.