مجله خودرو ایران – اگر خاطرتان باشد و مقاله‌های ما را دنبال کرده باشید، در دو مقاله‌ی ۱ و ۲ به بررسی پروژه ۱ مرسدس آ ام گ پرداخیتم. حال وقت آن رسیده است تا گمانه‌زنی‌ها را کنار بگذاریم و واقعیت‌های مطرح شده را اعلام کنیم.

خوب همانطور که می‌دانید بخش آ ام گ مرسدس قصد دارد تا ابرخودرویی هایبرید بر اساس موتور قهرمان فصل ۲۰۱۶ فرمول یک خود برای جشن ۵۰ سالگیش بسازد. این خودرو توان خروجی بیش از ۱۰۰۰ اسب (۷۳۵ کیلووات) را از مجموع سیستم هایبرید به چهارچرخ ارائه می‌دهد. بخش‌های مهم این خودرو در چند ساعت قبل از مسابقات ۲۴ ساعته نوربرگ‌رینگ رونمایی شد.

توبیس موئرس رئیس آ ام گ گفت :

این خودرو همه‌ی محدوده‌های فنی عملیاتی که وجود دارد را گسترش می‌دهد.

وی همچنین خاطر نشان شد:

ما اولین شرکتی هستیم که تکنولوژی‌های پرورش یافته در فرمول یک را به جاده می‌آورد و خیابانی می‌کند.

هدف ما سرعت نیست بلکه معیار بودن هست. اگر ما استراتژی جدید داشته باشیم و به عرصه جدیدی از عملکرد در آ ام گ بریم، شاید این خیلی خوب باشد که چیزی داشته باشیم که با معتبرترین روش در را به روی عرصه جدید باز کند و آن این روش است.

هایبرید‌های پلاگ-این آینده آ ام گ هستند، ما عملکرد و بازده بیشتری دریافت می‌کنیم و این چه ایرادی دارد؟

مرسدس آ ام گ پروژه ۱

از لحاظ فنی، اگرچه فراری از موتور فرمول یکش به عنوان پایه‌ی سوپراسپرت F50 فراری در سال ۱۹۹۵ استفاده کرد، اما موئرس اصرار دارد که project one حداقل کلاس رو به جلوتری از ابرخودروهای دوست داشتنی فراری است.

او گفت:

ما درباره‌ی هایبرید پربازده‌ای صحبت می‌کنیم که از یک موتور درونسوز و ۴ موتور الکتریکی استفاده می‌کند. موتور درونسوز از بریکس‌ورث (انگلیس) می‌آید، از همان افرادی که سه قهرمانی متوالی جهان برای سازنده و راننده‌ فرمول یک را ارائه کردند.

مرسدس آ ام گ پروژه ۱

حالا با توجه به این مسئله که اطلاعاتی از شاسی و سیستم محرکه آن اعلام شده است، به بخش های مختلف پاوریونیت مرسدس آ ام گ Project One :

ICE یا موتور درونسوز

این خودرو به مانند خودروهای فرمول یک بعد از سال ۲۰۱۴ به موتور درونسوز شش سیلندر خورجینی (V6) مجهز است و دقیقاً از همان موتور درونسوز PU106C بهره می‌برد. این موتورها بر اساس قوانین فرمول یک به صورت بلوک سیلندر وی شکل با اختلاف زاویه ۹۰ درجه ساخته شده‌اند. در این خودرو موتور درونسوز نه از موتور فرمول یک الهام گرفته شده است و نه از قطعات آن استفاده شده است بلکه همان موتور با تغییراتی در پیستون و میل لنگ است، آن هم به این علت که باید ضریب احتراق آن را به خاطر کاهش آلاینده‌ها کم می‌کردند. این موتورها دارای ۲۴ ولو (دو ورودی و دو خروجی در هر سیلندر) هستند.

ماکزیمم سرعت ورود سوخت در این موتور در فرمول یک ۱۰۰kg/h هست که احتمالاً همین سرعت برای این خودرو هم استفاده شده است با توجه به این که موتور تغییرات زیادی نکرده است. در این موتور سیستم احتراق تغییر نکرده است و از همان روش جت اینجکشن با پری چمبر (Pre-chamber) که در خودروی فرمول یک هست، استفاده می‌شود. اما انتظار می‌رفت به جای استفاده از شمع های اسپارک پلاگی (جرقه ای معمول) از شمع های جدیدتر مانند پلاسما اسپارک پلاگ یا اکوفلش با سیستم HF ( که از روش کرونا بهره می‌برد) استفاده شود، اما این امر صورت نپذیرفته است. اگرچه محدودیتی برای این کار برخلاف قوانین فرمول یک در این خودرو وجود نداشته است.

شاید مرسدس آ ام گ سیستم تزریق سوختش را برای احتراق مناسب و یکنواخت در سیلندر کافی دیده است و یا دوست ندارد با موتور دیگری ۵۰ سالگیش را جشن بگیرد. این موتور همچنین از یک سیستم تزریق سوخت مستقیم بهره می‌برد و در هر سیلندر به مانند فرمول یک از یک انژکتور استفاده می‌کند که سرعت پخش سوخت آن دارای فشار ماکزیمم ۵۰۰ bar است. ماکزیمم دور و ردلاین این موتور در فرمول یک ۱۳۵۰۰ دور است اما در این خودرو برای بهبود عمر موتور و قابلیت اطمینان این ردلاین به ۱۱۰۰۰ دور در دقیقه تغییر کرده است. در بخش خروجی این موتور درونسوز از یک فلایوییل یا چرخ طیار برای بهبود حرکت دورانی استفاده شده است.

مرسدس آ ام گ پروژه ۱

موئرس در مورد موتور این خودرو گفته است:

دور قرمز این موتور در ۱۱۰۰۰ دور در دقیقه است و توربو های-تک دارد، که به وسیله‌ی یک موتور ۱۰۷ اسبی (۸۰ کیلوواتی) رانده می‌شود.

باطری‌های این خودرو همان تکنولوژی و چیدمان خودروهای فرمول یک را دارند، اما با ظرفیتی ۴ برابر فرمول یک و با رنج رانندگی تمام برقی ۲۵ کیلومتر ساخته شده‌اند.

ما به بازده انرژی ۴۳ درصد رسیدیم. هیچ کسی به این بازده در موتورهای درونسوز خودرو خیابانی دست پیدا نکرده است.

برای مقایسه کافی است بدانیم موتور ۴ لیتر V8 بی‌توربو مرسدس آ ام گ بازده حرارتی ۲۵ درصد دارد.

AMGPETRONAS-W07-Engine-1-7

موتور W07 تیم مرسدس

وی همچنین گفت:

دور آرام موتور این خودرو ۱,۱۰۰ دور در دقیقه است در حالی که دور آرام موتور خودرو فرمول یک ۳,۸۰۰ تا ۴۰۰۰ دور در دقیقه است. دور قرمز این خودرو ۱۱۰۰۰ دور در دقیقه است در حالی که دور قرمز خودرو فرمول یک ۱۳,۵۰۰ دور در دقیقه است.

ما مجبور بودیم ضریب احتراق رو تغییر بدهیم، برای مثال این چیزی است که عوض شده است. در فرمول یک موتور در نسبت ۱۱ (لامبادا حرف یازدهم یونانی) عمل می‌کند که خیلی بیشتر از یک. اما ما نمی‌توانیم به علت آلاینده‌ها برای خودرو خیابانی همچین کاری را بکنیم. ما همون سرسیلندر و همون بلوک سیلندر را استفاده کردیم اما با میل لنگی متفاوت.

با توجه به این تغییرات موئرس اعلام کرد که دیگه برای راه اندازی این خودرو نیازی به آن همه کامپیوتر و تیم و …ندارید.

AMGPETRONAS-W07-Engine-1-4

موتور W07 تیم مرسدس

وی در این‌باره گفت:

مشتری‌های آینده پرسیده‌اند که آیا این خودرو برای راه اندازیش نیاز به خدمه مخصوص یا روغن‌ اختصاصی دارد؟ جواب من همیشه این است “خیر” . این خودرویی خیابانی است. شما این خودرو را در خانه به برق وصل می‌کنید. شما باک این خودرو را با سوخت با اکتان ۹۸ درصد پر می‌کنید.

مرسدس در مورد توان خروجی این موتور V6 با حجم ۱٫۶ لیتر چیزی اعلام نکرده است، اما حدس زده می‌شود که این موتور حول و حوش ۴۷۰ اسب توان تولید می‌کند.

AMGPETRONAS-W07-Engine-1-9

موتور W07 تیم مرسدس

MGU-H

در این خودرو هم به مانند خودرو فرمول یک مرسدس از یک واحد MGU-H استفاده شده است و دقیقاً موتور الکتریکی آن همان توان ۸۰ کیلووات (۱۰۷ اسب) و ماکزیمم دور ۱۲۵ هزار دور در دقیقه را دارد. البته در فرمول یک محدودیت دور موتورهای الکتریکی توربو‌ ۲۵۰ هزار دور در دقیقه است اما مرسدس هم در فرمول یک و هم در این خودرو ماکزیمم دور موتور الکتریکی MGU-H اش ۱۲۵ هزار دور در دقیقه است.

در کنار این موتور الکتریکی از یک سیستم پاورالکترونیکی برای کنترل آن استفاده شده است. این سیستم در مجموع نیاز به وست گیت را به خاطر عملکرد ژنراتوری موتور الکتریکی برای کاهش بوست کم می کند یا بی نیاز می‌کند، اما برای افزایش قابلیت اطمینان هنوز وست گیت را دارد و در موارد لازم از آن استفاده می‌شود.

مرسدس آ ام گ پروژه ۱

در سیستم‌های جدید فرمول یک خروجی وست گیت از یک لوله جدا برای خروج دود استفاده می‌کند و لوله اصلی خروجی اگزوز سر توربو از آن جداست تا صدای مناسبی را تولید کند. در این خودرو به احتمال زیاد این اگزوز فرق دارد.

ورودی هوا برای سیستم MGU-H در این خودرو با خودروی فرمول یک کمی فرق دارد. در این خودرو از دو فیلتر هوا استفاده شده است. همچنین سیستم خنک کننده در مسیر خروجی هوای موتور بهبود یافته تا عملکرد موتور را برای قابلیت اطمینان بیشتر تضمین کند.

AMGPETRONAS-W07-Engine-1-6

بخش کمپرسور MGU-H همان دایره بزرگ وسط بالاست که ورودی هوای فیلتر شده یا نشده هوا از همان دایره است.

موئرس در مورد MGU-H گفته است:

موتور ۸۰ کیلوواتی برای افزایش سرعت توربین مهم نبوده است ( برای افزایش بوست- برای بهبود حالت‌های گذرا مهم است اما نه برای سرعت دادن دائم) بلکه بیشتر برای حالت هاروست یا دریافت انرژی مهم بوده است.

این موتور می‌توانست (از نظر توان و ابعاد) کوچکتر باشه و هنوز سرعت توربو رو زیاد کنه. (اشاره به مسئله بازیافت انرژی دارد که نیاز به توان بیشتری دارد تا راندمان حرارتی موتور درونسوز بهتر شود)

سیستم خنک کننده همان بخش نقره ای رنگ بین ورودی هوای موتور و خروجی هوای توربو است

همه‌ی انرژی‌های بدست آمده از تلفات حرارتی توربو به صورت الکتریکی به باطری پک می تواند برود یا حتی در صورت لزوم مستقیماً به واحد MGU-K یا دو موتور‌ الکتریکی محور جلو برای مصرف برود. این به معنی چند سناریو متفاوت استفاده از انرژی فقط بدست آمده از توربو است که کامپیوتر یا ECU باید درباره‌ی آن تصمیم گیری کند. پس حتماً از تکنولوژی CAN برای ارتباط در این خودرو بین درایوها و ECU استفاده شده است.

MGU-K

این خودرو هم مانند خودرو فرمول یک از یک واحد MGU-K یا واحد موتور ژنراتور انرژی جنبشی بهره می‌برد. این واحد برخلاف فرمول یک که از یک موتور ‌الکتریکی ۱۲۰ کیلوواتی و یک سیستم پاورالکترونیکی برای کنترل و درایوش استفاده می‌کند از یک موتور الکتریکی ۱۰۰ کیلوواتی و یک سیستم پاورالکترونیکی که وظیفه کنترل و درایو آن را به عهده دارد استفاده می‌کند. این موتور الکتریکی دارای ماکزیمم دور ۵۰ هزار دور در دقیقه است و ماکزیمم گشتاور آن تقریباً ۲۰۰ نیوتن متر است.

مرسدس آ ام گ پروژه ۱

موتور الکتریکی۱۰۰ کیلوواتی MGU-K مرسدس Project 1

این بخش توسط یک سیستم گیربکس با نسبت ثابت به محور میل لنگ موتور ICE متصل است. این موتور حتی می‌تواند به تنهایی در حالت تمام برقی خاص میل لنگ موتور را بچرخاند تا بدون روشن کردن موتور ما خودروی برقی چهار چرخ متحرک داشته باشیم.

گشتاور برداری و موتورهای الکتریکی محور جلو خودرو

این خودرو به مانند ب ام و i8 و پورشه ۹۱۸ در اکسل جلو از موتور الکتریکی بهره می‌برد اما آن‌ها یک موتور در محور جلو دارند. شاید خاطرتان باشد مرسدس آ ام گ چند سال پیش SLS تمام برقی را روانه بازار کرد که از چهار موتور برقی استفاده می‌کند که برای هر چرخ از یک موتور الکتریکی استفاده می‌کند. SLS تمام برقی دیفرانسیل ندارد و به جای آن از سیستم الکترونیکی استفاده می‌کند که به آن تورک وکتورینگ یا گشتاوربرداری می‌گویند.

مرسدس آ ام گ پروژه ۱

موتور ۱۲۰ کیلوواتی + گیربکس نسبت ثابت + یونیت پاورالکترونیک در محور جلو

این سیستم با تشخیص زاویه فرمان و سرعت و دور چرخ‌ها و همچنین با کمک ژایروسکوپ گشتاور مورد نیاز هر موتور اکسل را تعیین می‌کند تا با این روش کار دیفرانسیل را اجرا کرده باشد. ریمک و کونیخ زگ رگرا هم از این سیستم در خودرو خود استفاده می‌کند. در این خودرو هم به همین صورت در اکسل جلو از دو موتور الکتریکی ۱۲۰ کیلوواتی که ابعاد موتور الکتریکی استفاده شده در MGU-K را دارند اما از هوسینگ متفاوت بهره می برند، استفاده شده است و این موتورهای الکتریکی از طریق سیستم گشتاور برداری کنترل می‌شوند. هر موتور الکتریکی این به همین علت سیستم درایو پاور الکترونیکی خود را دارد.

مرسدس آ ام گ پروژه ۱

دید محور جلو آ ام گ Project 1

گشتاور ماکزیمم خروجی شفت هر موتور ۲۰۰ نیوتن متر است. هر کدام از این درایو‌ها ولتاژ ۸۰۰ ولت باطری را دریافت و ولتاژ و جریان AC مناسب را برای کنترل موتور ارائه می‌دهند. این موتورهای الکتریکی در محور جلو هر کدام به یک سیستم گیربکس با نسبت ثابت متصل شده‌اند تا گشتاور ماکزیمم بیش از ۲۰۰ نیوتن متر را بر روی هر چرخ بتوانند ارائه دهند. در محور جلو توان ماکزیمم معادل ۲۴۰ کیلووات می‌تواند ارائه می‌شود، که به گفته مرسدس برای رانندگی در شهر یا بیرون آمدن از پارکینگ بدون بیدار کردن همسایه‌ها با حالت تمام برقی کافی است.

گیربکس

در این خودرو از گیربکسی متفاوت با گیربکس فرمول یک برای انتقال قدرت پاوریونیت عقب خودرو به محور عقب بهره گرفته شده است. در خودروهای فرمول یک از گیربکس سکوئنشیال با کلاچ نیمه اتوماتیک استفاده می‌شود اما از آنجایی که این ابرخودرو را افراد حرفه ای قرار نیست برانند پس طبیعی است که از گیربکسی متفاوت در آن استفاده شده است.

شاید برایتان جالب باشد بدانید چه گیربکسی استفاده شده است. در این خودرو از گیربکس ۸ سرعته تک کلاچه کنترل شونده با کامپیوتر و موتور الکتریکی که به کمک تعویض دنده‌ها می آید، استفاده شده است. بله تک کلاچه اشتباه نمی‌کنید. مرسدس می‌گوید گیربکس دو کلاچه به خاطر دور بالای این خودرو دوام نمی آورد. اما سوالی که مطرح می‌شود این است، آیا این یک محدودیت مهندسی برای مرسدس آ ام گ هست؟

مرسدس آ ام گ پروژه ۱

سیستم اگزوز و گیربکس و دف عقب و ساختار شاسی و تعلیق عقب آ ام گ Project 1

خوب گفته شده که این خودرو چون توان خروجی بیش از ۱۰۰۰ اسب با دور موتور ۲۰۰۰ دور در دقیقه بیشتر از دور موتور پورشه ۹۱۱ GT3 را دارد پس آن ها به این نتیجه رسیده اند که گیربکس ۸ سرعته تک کلاچه را به گیربکس شکننده و سنگین تر دو کلاچه ترجیح دهند. همچنین این گیربکس به عنوان بخشی از شاسی عمل می‌کند و به کمک اصطحکام خودرو می‌آید و همچنین سیستم تعلیق عقب هم به آن متصل است.

این سیستم به طور مستقیم به موتور متصل است. موتور هم بر روی خود tube یا مونوکاک خودرو که بخش حافظ راننده و محل قرارگیری او است، به مانند فرمول یک مستقیماً وصل است.

شاید در نظر اول بگویید: “این گیربکس خیلی خوب است”. خوب شما وقتی دارید ۲٫۲۷۵ تا ۳ میلیون دلار پول می‌دهید خودرویی خاص با عملکردی بی نقص هم می‌خواهید.

بیاید به عنوان یک فرد پولدار به قضیه نگاه کنیم. شما یک خودرو رگرا را می‌بینید بدون گیربکس و با شتاب خارق العاده. این خودرو موتور درونسوز V8 با صدای خاصش را به همراه موتورهای الکتریکی یاسا که خاص‌ترین موتور الکتریکی دنیاست، دارد.

از طرف دیگر یک خودروی مرسدس آ ام گ موتور فرمول یک خارق العاده‌ای دارد که تعویض دنده‌هایش محدود به عملکرد گیربکس تک کلاچه هست. همچنین این خودرو موتور الکتریکی عالیی دارد اما نه چندان قوی با چگالی انرژی بالا در حد یاسا.

اگرچه این خودرو در گیربکسش از یک موتور الکتریکی استفاده می‌کند تا گپ‌های بین تعویض دنده را برای شتاب‌گیری کم کند. اما فراموش نکنیم با این که رگرا فقط محور عقب است اما عملکرد فوق العاده ای هم دارد و به علت عدم وجود گیربکس، یک نفس می‌تواند برود.

Regera-hybrid-schematic

شماتیک طرز عملکرد هایبرید رگرا

سوال اینجاست چرا مرسدس از روش آنها برای محور عقب استفاده نکرده است؟ چرا آن ها از تورک کانورترهای هیدرولیکی به جای گیربکس استفاده نکرده‌اند در حالی که موتور درونسوزشان دور بالاتری هم دارد.

koenigsegg-Regera-hybrid

موتور ها و سیستم هایبرید کونیخ زگ رگرا

باطری‌پک یا ES

این خودرو بر خلاف فرمول یک که محدودیت انرژی و باطری‌پک دارد از باطری‌پک بزرگتر و با ظرفیت ۴ برابر فرمول یک استفاده می‌کند. وزن این باطری‌پک ۱۰۰ کیلوگرم است. در این خودرو از همان سلول‌های باطری شرکت ABC موجود در خودرو فرمول یک که ظرفیت انرژی بالایی دارند استفاده شده است. در فرمول یک محدودیت وزن باطری‌پک ۲۰ کیلوگرم است اما در این خودرو این محدودیت وجود ندارد.

مرسدس آ ام گ پروژه ۱

باطری پک و DC-DC کانورتر مرسدس آ ام گ پروژه ۱

این باطری‌پک می‌تواند نیاز این خودرو را برای راندن در حالت تمام برقی تا شعاع ۲۵ کیلومتر پاسخ گو باشد. بر روی این باطری پک یک مبدل DC-DC قرار داده شده است تا ولتاژ ۸۰۰ ولت DC را به ۱۲ ولت DC برای مصارف تجهیزات داخلی خودرو تبدیل کند.

اگزوز

سیستم اگزوز این خودرو بر خلاف سیستم فرمول یک بسیار متفاوت است. چون باید در عین اینکه صدای هنجار تولید کند، از آلاینده ها هم بکاهد. پس دیگر خبری از لوله های مستقیم و جداگانه وست گیت و اگزوز نیست تا صدای وحشتناک تولید شود. هنوز صدای مناسب تولید می‌شود اما نه به اندازه فرمول یک. همچنین شما در این لوله‌ها در زیر خروجی تکی اگزوز دو خروجی می بینید که به نظر می‌آید از دو وست گیت آمده باشد.

مرسدس آ ام گ پروژه ۱

ورودی‌های هوا به توربو و موتور و مانیفولدهای اگزوز

این احتمال وجود دارد که لوله وست گیت از درون لوله اگزوز رد شده باشد. وقتی کنار قسمت توربین توربو را نگاه می‌کنید دو لوله کوچک از کنار آن می‌گذرد که احتمالاً برای وست‌گیت‌ها است. این لوله ها به درون کاتالیزورها می روند. وقتی لوله اگزوز را بعد از کاتالیزور‌ها ادامه می‌دهیم به قسمت سایلنسر یا خفه کننده صدا یا انبار اگزوز می‌رسیم. بعد از آن ما خروجی اگزوز را داریم که تکی است اما دو خروجی جدا که انگار برای وست گیت است در زیر آن در نظر گرفته شده است تا خروجی دود اضافه سریع تخلیه شود. این یک حدس است.

مرسدس آ ام گ پروژه ۱

انبار اگزوز سیستم اگزوز آ ام گ Project 1

سیستم تعلیق

ابرخودرو مرسدس آ ام گ Project 1 در هر دو محور خود از گشتاور برداری بهرمند است و فضای حاصل از آنتی رول بار را با استفاده از سیستم تعلیق ۵ ارتباط در دو محور حذف می‌کند.

آ ام گ وظایف ضربه عمودی و چرخش در سیستم تعلیق را با استفاده از دو فنر در یک کمک جدا کرده است در حالی که بلندترین سیستم تعلیق پوش رود (pushrod) محور عقب در خودروهای جهان به صورت عمودی در آن نصب شده است و در مقایس بزرگ این بخش پکیج آئرودینامیکی خودرو را تعریف می‌کند.

مرسدس آ ام گ پروژه ۱

سیستم تعلیق آ ام گ Project 1

این خودرو از سیستم تعلیق متغییر و آئرودینامیک متغییر استفاده می‌کند. این خودرو از تایرهای میشلین مخصوص با نام پیلوت اسپرت کاپ با ابعاد ۲۸۵/۳۵ ۱۹ اینچی در جلو و ۳۳۵/۳۰ ۲۰ اینچی در عقب در رینگ‌هایی با پیچ‌ مرکزی که شبیه پیچ های فرمول یک است استفاده می‌کند.

مرسدس آ ام گ پروژه ۱

سیستم تعلیق عقب Project 1

اگرچه آ ام گ اعلام نکرد که وزن خودرو چقدر است اما وزن کل این سیستم درایو خودرو ۴۲۰ کیلوگرم است. همچنین این موتور درونسوز که تحت استرس زیادی است تا بازده و عملکرد خارق العاده‌ای ارائه دهد تنها ۳۱ هزار مایل یا ۵۰ هزار کیلومتر عمر دارد و بعد از آن آ ام گ آن را به همان صورتی که موتورهای مسابقه را سرویس می‌کند، سرویس خواهد کرد و قطعاتی را تعویض می‌کند یا به کل تعویض باید بشود.

موئرس در این خصوص تاکید کرد :

ما توافق و فهم ۵۰۰۰۰ کیلومتر را داریم. این برای ما اوکی هست. من فکر می‌کنم که این به خوبی کافی است.

این عمر موتور درونسوز است. بعد از آن ما دوباره بر رویش کار می‌کنیم، مثل خودرو مسابقه.

بعد از ۵۰ هزار کیلومتر، موتور دوباره بازسازی می‌شود، یا بر اساس شرایطش تعویض می‌شود. آ ام گ رد نکرده است که مشتریان نمی‌توانند موتور اضافی همراه با خودرو بخرند. آن‌ها پس باید قیمتی هم برای موتور اضافی یا بازسازی آن تعیین کنند.

امسال در قوانین فرمول یک تعیین کردند که هر راننده فقط باید از ۴ موتور درونسوز برای کل ۲۰ مسابقه فصل استفاده کند. همچنین در فصل آتی این عدد به سه موتور کاهش پیدا می‌کند.

حال بیاید تا واکنش فراری به این خودرو را بررسی کنیم.

مکائیل لایتر مدیر مهندس ارشد خودروهای جاده‌ای فراری در نمایشگاه ژنو وقتی از او درباره‌ی این خودرو پرسیده شد گفت:

قرار دادن موتور فرمول یک در خودرو جاده‌ای؟ ما این کار را با F50 انجام دادیم و من با عملکردش اغوا نشدم. موتور فرمول یک در ۱۶۰۰۰ دور در دقیقه عمل می‌کند. (البته امروزه ماکزیمم مجاز ۱۵۰۰۰ است) چطور می‌خواهید خودرویی که تا ۱۶۰۰۰ دور موتور دارد را در خیابان استفاده کنید؟ ( فراری خودش موتورهایش معمولاً در دور ۹۰۰۰ دور در دقیقه معمولاً کات آف دارد!) شما نمی توانید و اگر تا ۱۶۰۰۰ دور در دقیقه نرود پس دیگر چه چیزی از فرمول یک باقی می‌ماند؟

او اصرار داشت:

به جای استفاده از موتور فرمول یک من فکر می‌کنم استفاده از ایده‌ها و نوآوری‌های خودروهای فرمول یک بهتر است. برای ساخت یک سوپراسپرت، ترجیح می‌دهم که از پایه آن را بسازم.

 

جمع بندی

با توجه به این که این خودرو یک ابرخودرو هایبرید پلاگ-این است پس محتملاً چند مد رانندگی دارد. موئرس در این خصوص گفته است که این خودرو از مد رانندگی تمام برقی تا مد رانندگی در حالت تعیین خط فرمول یک را دارد که خشن‌ترین وضعیت آن است.

تا اینجا این خودرو را با خودروی هایبرید رقیب مقایسه کردیم حالا اگر بخواهیم آن را با نکست ای وی نیو Ep9 که قیمتی مشابه دارد مقایسه کنیم چطور.

خوب نیو با موتورهای الکتریکی‌اش عملکردی به مراتب عالی دارد و اخیراً رکورد نوربرگ رینگ را هم جا به جا کرده است (اگرچه مکلارن P1 LM رکوردش را زده است، اما با برنامه دوباره و راننده بهتر بعید نیست دوباره آن رکورد را هم بشکند چون اختلاف رکورد قبلیش با رکورد جدید ۱۹ ثانیه بود) و این یعنی تهدید برای مرسدس و هر خودرویی در نوربرگ رینگ، مخصوصاً با توجه به این مسئله که این خودرو مرسدس برای نوربرگ رینگ آماده می‌شود.

NEXTEV NIO EP9 نکست ای وی نیو

NEXTEV NIO EP9
نکست ای وی نیو

پس حذف فاصله‌های بین تعویض دنده بسیار امری حیاتی است که انگار در trade off های مرسدس لحاظ نشده است یا نخواستند محدودیت‌ها را بردارند. اگرچه با استفاده از موتور الکتریکی در گیربکس برای پوشش نقطه ضعف‌ها تلاش کرده‌اند اما بعید به نظر می‌آید به کیفیت گیربکس دو کلاچه باشد. حتی این حرف به نظر جالب نمی‌آید که گیربکس دو کلاچه برای دورهای بالا شکننده است چون ریمکِ در موتورهای الکتریکی با دور بالای خود از گیربکس دو سرعته دو کلاچه استفاده کرده است.

مسئله دیگر که ایراد بزرگی بر روی این خودرو است و انسان را دل چرکین می‌کند این است که این خودرو فقط ۵۰ هزار کیلومتر موتور بنزینیش دوام دارد و این خیلی بد است. شما با همان قیمت بلکه کمتر نیو EP9 را دارید که نه تنها تمام برقی است و رانندگی اتوماتیک دارد بلکه چون موتور برقی دارد دورهای بالای موتور را همراه با عمر زیاد دارد و به ندرت خراب خواهد شد و مصرفش هم بسیار کمتر است. همچنین راندمان خودروهای برقی هم که معمولاً بالای ۹۰ درصد است.

در آخر دوباره باز این سوال مطرح می‌شود چرا هنوز اصرار برای خودروهای بنزینی وجود دارد وقتی بهترینشان با این همه ضعف در برابر یک خودروی برقی وجود دارند. چرا هنوز ما در فرمول یک فکر می‌کنیم های-تک‌ترین سیستم ها را داریم در حالی که همگی حاصل محدودیت‌هاست. از شمع آن گرفته تا عدم وجود سیستم FreeValve به جای میل سوپاپ تا عدم وجود تورک کانورتر هیدرولیکی ترکیب شده با گیربکس برای ارائه دورهای بالاتر در این خودروها.

آیا واقعاً داریم سطوح تکنولوژی رو پیشرفت می‌دهیم با محدودیت‌ها یا خودمان را محدود کرده‌ایم نسبت به آینده؟

تصمیم با شماست.

در آخر شما را به تماشای ویدیویی از ارائه سیستم درایو و تعلیق خودروی مرسدس آ ام گ Project 1 دعوت می‌کنیم.

 

 

  دانلود فایل ویدیویی

17 دیدگاه

 1. اشکان آریا فر

  9

  1

  ۵۰۰۰۰کیلومتر عدد خیلی کمی نیست.
  اغلب سوپرکارها و هایپرکارها ۱۰سال طول میکشه تا ۵۰۰۰۰ کیلومتر رو پر کنند!!
  .
  و اما مرسیدس قراره صدای این موتور فرمول رو کمتر هم بکنه؟؟؟
  این که خودش اصلا صدا نداره!!
  .
  فرراری معمولا خودروهای فرمول یک قبلیش رو واگذار میکنه،البته تغییراتی روشون اجرا میکنه،ولی ماشین توی مارانللو میمونه و تحویل داده نمیشه!!!
  هر پیستی که صاحبش اراده کرد ماشین رو با اکیپ کامل مهندس ها براش فرستاده میشه!!!
  مرسیدس انگار راه دیگری برای استفاده و درامدزایی بیشتر از فرمول یک پیش گرفته!!!!
  .
  مرسیدس میتونست از موتور v12 6/5 تویین توربویی که برای پاگانی هوآیرا میسازه استفاده کنه و با تکنولوژی هیبریدیش یه هایپرکار قدر تر بسازه!!!(البته موتور v12سنگین تره)
  .
  توی تیزرهای گنگی که منتشر شده مشخصه که تیپ این ماشین به پاگانی ها خیلی شبیهه….این رو توی هودی که روی پیشرانه اش مشخصه، میشه دید!!!
  .
  مرسیدس آ ام گ=مرسدس+آ ام گ+ایلمور
  استون والکری=استون +ردبول+ریمک+کازوورث
  ………
  نبردی جذاب رو شاهد خواهیم بود!!

 2. roham

  6

  2

  من نمیدونم چرا نویسنده اصرار داده که هایپر کار برقی بهتره!!!!هایپر کار برقی هیچ وقت جای هایپر کار بنزینی با اون صدای فوق العاده رو نمیتونه بگیره..از اونجایی که این ماشین موتور فرمول ۱ رو داره به احتمال خیلی زیاد تویه شتاب ثانویه بی رقیبه..

  • مهراد عصری

   5

   2

   سلام، شما حتماً پست های گذاشته شده را پیگیری نکردید…ما نشان دادیم در شتاب لافراری و پورشه ۹۱۸ از ریمک هر دو کم آوردن. شما در درگ به هیچ عنوان شانسی در برابر هایپرکار برقی ندارید می گید شتاب ثانویه مستقیمی نیو در نوربرگ رینگ رو یکبار دیگه ببینید این خودرو یک نفس میره متوجه حرفم می شید…دومین نکته همیشه یک موتور برقی در حد فاصل راندمان بین ۸۰ تا ۹۵ درصد عمل می کند..سومین نکته گشتاور خودروی برقی لحظه ای هست (یعنی از RPM صفر تا RPMنامی ثابت) و همینطور دارای نمودار گشتاور دور موتور صاف تا دور نامی و در هایپرکارها این دور نامی روی ۸۵۰۰ تا ۹۰۰۰ است (کافی برید سایت بورگ وارنر موتور فقط ۳۰ کیلو ۴۰۰ نیوتن گشتاور داره از صفر تا ۸۰۰۰ RPM بعدشم یکم افت می کنه) و این یعنی با شتاب زیاد تا سرعت های بالا، لطفاً ذهنیت موتور محدود شده در برنامه نوشته شده تسلا را دور بریزید..بروید یوتیوب همین موتور را با برنامه جدید تا ۱۴۰۰۰ دور در دقیقه بردند و روی اتاق لوتوس اورا قرار دادند…چهارمین نکته شما وقتی خودرو برقی هایپرکار هم داشته باشید خیلی راحت مصرفش در حد یه i3 هم میشه کافی طرز گاز دادنتون رو عوض کنید اینا ذات موتور برقی چون نمودارش چند مشخصه ای..یعنی همه چیز در یک خودرو هست نیاز نیست دکمه فشار بدین عملکرد متفاوت بگیرین طرز دریچه فلان جای موتور عوض شه با کلی محدودیت دیگه که فلان چیز رو از دست بدین…پنجماً من به این علت گفتم بهتر چون طول عمر بهتری داره (شما هر روز مترو سوار میشید هنوز روی واگن های قدیمی موتورهای DC 100 سال پیشش داره کار می کنه هر یه مدت طولانی با این همه مدت زمان کار زغالشو عوض می کنن تو واگن های جدید هم که کم پیش میاد این مشکلا عوضش برید قطار های دیزلی رو ببینید ، این موتورها که دیگه AC ان و عمراً خراب بشن به راحتی چون فقط یک بخش چرخان دارند)… در کنارش عملکرد موتورم که همه رکوردش رو هم تو نوربرگ رینگ با نیو دیدیم…پس این یه دو دوتا چهارتای منطقی اگه خوب فکر می کنید داد زدن موتور راه بهتری این دیگه ایده شماست..یا اگه دوست دارید فردا رفتید بیرون بشه اهواز دیگه این نظر شماست….اگه خودروسازها به خاطر فروش موتور بنزینیشون به شما اینطور براتون تلقین کردن مقصر من نیستم واقعیت چیز دیگه ای وگرنه همه به این سمت نمی اومدن…فیزیک …جهان در سه عامل بزرگ گرانش، الکترومغناطیس، نور…خودروی برقی الکترومغناطیس

   • اشکان آریا فر

    5

    0

    از نظر من:
    عدم امکان دنده معکوس، صدای کم پیشرانه، برد کم،بعد از چندبار شتاب گیری و بدون ترمز گرفتن(مثل مسابقه درگ) به سرعت شارژ مصرف میشه، عدم امکان استفاده ۱۰۰درصدی از قدرت موتور توی زمانی که مسافتی طی بشه(مثلا پنج دور توی نوربرگ رینگ)زمان شارژ طولانی، مواد شیمیایی مضر باتری ها(در صورت تصادف و ضربه خوردن، مشکل زیادی ایجاد میکنه)… از نقطه ضعف های ماشین های برقی هستند!!
    عدم مصرف انرژی توی ترافیک،گشتاور فوری و پایا، عدم آلودگی هوا(البته الان مقداری از برق مستقیم یا غیرمستقیم با سوختن سوخت های فسیلی تولید میشه)…
    .
    در ضمن ۹۱۸ و لافرراری سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ رونمایی شدند…نیو در سال ۲۰۱۶٫٫٫٫٫٫
    زمانی که یه ماشین فرمولE با ظاهر مشابه با فرمول یک تولید بشه و ۶۰دور بدون دوباره شارژ شدن ماشین فرمول یک v12 با ۲۲۰۰۰rpm رو شکست بده،اون زمان میشه گفت که تکنولوژی الکتریسیته تونست بنزینی ها رو شکست بده.
    ..
    از نظر من پیشرانه برقی برای کمک به پیشرانه بنزینی باید توی هایپرکارها استفاده بشه،نه به تنهایی!!
    ولی برای استفاده های درون شهری پیشرانه الکتریکی فوق العاده ست!!

   • اشکان آریا فر

    3

    0

    از نظر من:
    عدم امکان دنده معکوس، صدای کم پیشرانه، برد کم،بعد از چندبار شتاب گیری و بدون ترمز گرفتن(مثل مسابقه درگ) به سرعت شارژ مصرف میشه، عدم امکان استفاده ۱۰۰درصدی از قدرت موتور توی زمانی که مسافتی طی بشه(مثلا پنج دور توی نوربرگ رینگ)زمان شارژ طولانی، مواد شیمیایی مضر باتری ها(در صورت تصادف و ضربه خوردن، مشکل زیادی ایجاد میکنه)… از نقطه ضعف های ماشین های برقی هستند!!
    عدم مصرف انرژی توی ترافیک،گشتاور فوری و پایا، عدم آلودگی هوا(البته الان مقداری از برق مستقیم یا غیرمستقیم با سوختن سوخت های فسیلی تولید میشه)…
    .
    در ضمن ۹۱۸ و لافرراری سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ رونمایی شدند…نیو در سال ۲۰۱۶٫٫٫٫٫٫
    “”زمانی که یه ماشین فرمولE با ظاهر مشابه با فرمول یک تولید بشه و ۶۰دور بدون دوباره شارژ شدن ماشین فرمول یک v12 با ۲۲۰۰۰rpm رو شکست بده،اون زمان میشه گفت که تکنولوژی الکتریسیته تونست بنزینی ها رو شکست بده.””
    ..
    از نظر من پیشرانه برقی برای کمک به پیشرانه بنزینی باید توی هایپرکارها استفاده بشه،نه به تنهایی!!
    ولی برای استفاده های درون شهری پیشرانه الکتریکی فوق العاده ست!

   • مهراد عصری

    4

    3

    سلام، جناب آریافر این نشون می ده درباره ی خودروهای برقی مطالعات کافی ندارید.
    ۱) اولاً همون موتورهای الکتریکی داخل توربوهای MGU-H تا ۲۵۰ هزار دور می رن موتور MGU-K تا ۵۰ هزار دور پس دور اصلاً مشکل نیست و یادتون نره توربوژنراتورهای نیروگاهی موتورهای الکتریکی دارند که به موتور جت گازی وصل می شن
    ۲) کی گفته برد خودروهای برقی کمه برد ۶۰۰ کیلومتری کمه…شما یه خودرو بنزینی مثال بزنید تمام بنزینی انقدر بره…کی گفته دیر همه شارژ میشن …آقا شما یه باک ماشین رو بخوای کامل پر کنی ۱۰ دقیقه تا ۱۵ دقیقه زمان می بره درسته…شما خودروی برقی رو به شارژر DC با توان ۲۰۰ کیلووات وصل کنی ۱۵ دقیقه از صفر تا ۱۰۰ شارژ میشه و اگه برای ۵۰ درصد شارژ کنی که خیلی سریعتر..شما موبایلتون رو چطوری شارژ می کنید …شارژتون آمپرش کمتر باشه چطوری شارژ میشه بیشتر باشه چطوری؟…بله مشکل خودرو برقی باطری الان نیست انقدر تکنولوژی های متفاوت باطری هست که این مشکلات قابل رفع و همینطور هم در حال پیشرفت، مشکل زیرساخت که دولت ها نخواستن مخصوصاً تو ایران تلاششون رو برای تحقق این امر بگذارند نه اون حرفها…
    ۳) باک بنزین خودروی فرمول یک چند کیلو و باطریش چند کیلو، کاری نداره حساب کنید چند ژول یا کیلووات انرژی لازمه ..باطری فرمول یک فقط ۲۰ کیلو و اگه کاملا برقی بشه موتور و باک جاش باطری بیاد چند کیلو جا برای باطری باز میشه ۱۰۰ کیلو باک هم بیاد کافی..اگه با ابرخازن ترکیب بشه دیگه هیچ مشکلی نداره…نگاه نکنید به فرمول E فرمول E مشخصه همه چیز محدود شده…فرض کنید فرمول E بهتر از فرمول یک بشه..سرمایه گذارش چیکار باید بکنن…مشخصه سرمایه گذاری هدف دار
    چه بخواهید و چه نخواهید خودروهای برقی رانندگی بهتر و عمر بهتر و مصرف بهتر و راندمان بهتر دارند…کدام خودرو به شما رانندگی تک پداله می دهد…کدام خودرو به راحتی خودرو برقی میشه روش رانندگی اتوماتیک قرار داد..کدام خودرو چنین راندمانی دارد….متاسفانه فروش نفت و مشتقات نفتی سودش انقدر مهمه که هنوز خیلی ها نمی خوان باور کنند چه بر سر دنیا و زمین دارن میارن…براشون امروزشون مهمه و این انقدر خطرناکه که باید شدت خطرش رو چند برابر مصرف بنزین سرب دار دونست…۸ سال کلر پترسون همون دانشمندی که عمر زمین رو فهمید در آمریکا برای اثبات خطر بنزین سرب دار جنگید و امروزه ترامپ ها به دنبال خروج از پیمان پاریس اند…درحالی که خطر گرمایش زمین به مراتب خطرناک تر از هر چیز دیگه ای ..می خواید ببینید زمین گرم بشه چطوری میشه کافی برید زهره (ونوس) رو ببینید …چرا نقشه ناسا رو نگاه نمی کنید نمی بینید تا سال ۲۰۵۰ اگه همینطور سوخت بسوزونیم ایران چقدر گرم میشه …یه نگاه بندازید…
    بگذارید در مورد صدای خودروی برقی بحث کنیم فک می کنید خیلی سخته برای خودروی برقی صدا گذاشتن…کافی خروجی هوای فن موتور رو به لوله های رزونانسی مثل لوله های اگزوز رگرا وصل کنیم به راحتی میشه صدا رو برگردوند.

 3. king soltan

  3

  1

  با سلام
  اولا جا داره تشکر کنم از تحلیل بسیار جامع و خوبتون.ولی در چند جاش موافق نیستم باهاتون اولا در مورد استفاده از موتور الکتریکی که شما در پست قبل هم بهش اشاره کردید درسته نقاط مثبتی داره ولی در نظر داشته باشید بنز می خاد ماشین فرمول یک رو جاده ای کنه پس با یه ماشین برقی خیلی خیلی فرق می کنه چون رسالتش اون موقع دیگه این نبود که ماشین فرمول یک رو به جاده بیاره بعد از اون مطمئن باشید که خود شرکتش با همه امکاناتی که رسیده بهترین ترکیب را تونسته از نظر قوای محرکه بسازه پس ایراد به گیربکس و اینکه فلان شرکت دچار محدودیت شده را نمی شه قبول کرد . بعد از اون من نمی فهمم چرا اکثرا به کارکرد ۵۰۰۰۰ کیلومتر گیر می دن مگه بعد از اون ماشین قراره از کار بیفته؟؟؟یا ماشین دیگه کار نکنه؟؟؟؟نه یه قسمتهایی رو عوض می کنند و خلاص این که بحث نداره در ثانی کدام هایپر کار کارکردش بالاتر از این در عمرش می رسه این با توانایی هایی که داره مطمعن باشید سه چهارم اینهایی هم که خریدن عمرا نمی تونند باهاش رانندگی کنند.
  نکته آخر اینکه تا ورود این ماشین و تستهای اون هنوز خیلی مونده بهتره صبر کرد و دید نه اینکه از روی طرح قسمتهای موتوری با یه ماشین ساخته شده مقایسه اش کنیم و ازش ایراد بگیریم حدقال این بازده انرژی که این ماشین داره هنوز کسی نزدیکش نشده همین یه مورد به نظرم ته پیشرفته

  • مهراد عصری

   3

   1

   با سلام، همه ی مقایسه های صورت گرفته در راستای راندمان موتورها و فناوری‌های استفاده شده در این رنج قیمت بوده…به همین دلیل صحبتی از مکلارن P1 یا پورشه ۹۱۸ یا فراری لافراری و… نشده است. هدف این بود از لحاظ مالی و هزینه ای که داره میشه مقایسه بشه….خوب به هر حال ۵۰ هزارتا برای خودش یک محدودیت مخصوصاً در برابر نیو EP9 یا رگرا..شما باید کلی دوباره خرج کنید…من قرار نیست از همه چیز مرسدس دفاع کنم…آ ام گ اعلام کرده که ما می خواهیم محدوده ها را فراتر ببریم…همه ی صحبت سر اینه…به نظر شما آیا با فناوری FreeValve و شمع های اکوفلش و تورک کانورترهیدرولیکی (چه همراه گیربکس چه بدون گیربکس) با همچین موتوری محدوده جلوتر نمی رفت؟… منظور من اینه، من نگفتم موتور درونسوزشون موتور بدی…منظورم اینه حد می تونست فراتر باشه حتی اگه به خود موتور فرمول یک هم دست زده نمی شد باز به بقیه بخش ها می تونست بیشتر برسه، چون رقبای سرسختی داره…یک نمونه می گم…می تونست کاری کنه موتور دورش تا ۱۱ هزار دور بره ولی بعدش همچنان اختلاف دور موتور الکتریکی و بنزینی رو با تورک کانورتر بپوشونه و دور موتور رو تا ۲۰ هزارتا ببره…یعنی یه پله به دلیل عدم محدودیت قوانین فرمول یک در اینجا رو به جلو حرکت کنه نه رو به عقب با کاهش ۲۰ کیلوواتی توان موتور الکتریکی سیستم MGU-K…بگذارید یک چیزی بگم..هدف هایبرید بودن در خودروها چیه فقط سرعت خالی نیست هدف کاهش مصرف سوخت و توانایی استفاده مداوم از اون تو شهر هم هست دیگه پس لزوماً حرف ۵۰ هزارتایی که از ذهنیت ابرخودروهای دیگه دارین اینجا یکم کم رنگ میشه …نمی دونم منظورمو رسوندم یا نه

   • king soltan

    3

    0

    با سلام
    ممنون از اینکه به کامنتها جواب می دین من منظور شما رو می فهمم ولی ما داریم قصاص پیش از موعد می کنیم منظور من اینه که هنوز کاملا چیزهای زیادی در مورد این ماشین ناشناخته است مطمعن باشید همون طور که به ذهن شما استفاده از این تکنلوژیها رسیده به ذهن اونها چنذ برابرش رسیده ولی مطمعننا محدودیتهایی اونها برا خودشون دارن حالا از مسائل زیست محیطی گرفته تا القا و رسوندن حس سواری با ماشین فرمول یک دقت کنید فرمول یک نه یه لافراری و یا ۹۱۸ و یا یه ماشین برقی….. این همون حسی بوده که این شرکت با محدودیتهاش قرار بوده انجام بده کاری که هیچ شرکتی تو دنیا جرات نزدیک شدنش بهش رو نداره البته فراری در مورد f50 این ادعا را داره البته نتیجه اش خوب نبود ولی باید در مورد این هیولا صبر کرد و دید. خواهشا این بحث ۵۰۰۰۰ کیلومتر که خیلی مضحک است را دیگه نکنیم چون اولا هیچ هایپرکاری عمرا به این اندازه کار کردش نمی رسه بعد از اون یه سرویس کلی می خاد مشکلش چیه؟؟؟؟چند وقت پیش در مجله ماشین تست گودزیلا را نوشته بود و اینکه برا داشتن اون شتاب وحشتناکش باید این موارد را خرج کرد از نوع روغن و اکتان گرفته تا بقیه موارد….منظورم اینه هر کاری هر لذتی هزینه خودش داره همون طور که بوگاتی شیرون بعد از چند کلومتر و یا طی حداکثر سرعتش باید لاستیکهاشو را عوض کنه با اون هزینه وحشتناکش پس هر کاری هزینه خودش را داره.یادمون نره رسالت این شرکت ساخت یه ماشین فرمول یک برا استفاده در شهر بود نه یه هیبرید کار برقی

 4. J.J

  2

  3

  اول اینکه دستتون درد نکنه که مقالات مفید رو ترجمه می کنید و در کانال خوبتون می گذارید
  زحمت می کشید و ممنونیم
  دوم اینکه حالت و نوع نگارش مقاله جانب دارانه است
  و اگر همین ماشین رو فراری ساخته بود تیتر مقالتون این بود
  اسکودریا فراری این اسب سرکش این باران سرخ ماشینی فوق محرمانه در دست ساخت دارد که از موتور فرمول یک فصل قبلی در آن استفاده میشود
  و روح فرمول یک را در این خودرو دمیده به نحوی که از میراث ۲۰۰۰۰۰۰۰ ساله فراری محافظت میکند و الی آخر
  ولی به بنز که رسید این احمقانه ترین پروژه دنیاست

  • مهراد عصری

   5

   1

   سلام،عزیز دچار سو برداشت شدی، فراری هم اینکارو می کرد همینطوری می‌نوشتم. خوب چرا نگفتین اصن شما طرفدار کونیخ زگ هستید پس؟

 5. J.J

  4

  2

  نکته دیگر در مورد پاسخ به موتور و درون سوز و برقی و……..
  پاسخش ساده است آقا ملت با موتور بنزینی حال میکنند .تمام

  • مهراد عصری

   5

   2

   دم ملت گرم …من مشکل ندارم قوانین فیزیک قبولش نداره
   ملت ممکن با خیلی چیزا حال کنن به قول شما، ممکنه حتی با سیگارم حال کنن

   • J.J

    0

    1

    مهرداد جان همین الان سایت یا کانال خودتون یک فیلم در مورد محصول جدید ایتال دیزاین گذاشته
    خودت قضاوت کن
    اون صدایی که روی فیلم هست از خود ماشین جذاب تره
    محدودیت مکانیکی !!!!!!!! قبول
    اما بجز راننده های فوق حرفه ای هر کسی پشت این ماشین بنز بشینه جرات داره بالای ۲۴۰km برونه اونهم فقط ده دقیقه
    من که ندارم
    پس بیا قبول کنیم این ماشین ها که به این شکل طراحی میشند
    یک بخش عمده ماجرای تولید این نوع نمایش و تبلیغاته ….
    و وقتی پای منافع اقتصادی مطرحه
    به این شکل که تو همه مجله های معتبر و معروف تازرد بپیچه مثلا بنز یا فراری یک همچین ماشینی میخواد بسازه و این اخبار روی ذهن مخاطب تاثیر میگذاره
    این هدف اصلی بنزه
    والی به گفته فردیناند پژ
    ما در فلکس واگن میتوانیم موتور ۴ سیلندری بسازیم که ۱۰۰۰ اسب بخار قدرت داره
    اما توجیه نداره….
    پس نمیسازیم
    حالا اینجا واسه بنز و فراری توجیح داره
    همین
    اینقدر درگیر قوانین فیزیک نباش.

 6. mohseneftekhar

  3

  0

  واقعا عالی بود

 7. roham

  3

  0

  تا این هیولا نیاد و تست نشه تمام این بحث ها بیفایده هست..فقط اون موقع عیار این ماشین معلوم میشه..

 8. mahyar

  0

  0

  سلام . عجب مطلبی . دوستان ی سری نکته .
  لامبادا . منظور نسبت تراکم موتور هستش . اینجا نمیدونم درست نوشته شده یا نه . اما باکسر gt86 نسبت تراکمی در حدود 11 به یک داره . البته اتمسفریک هست .
  حالا دقیق متوجه نشدم موتور های فرمولا یک هم نسبتشون همینه ؟
  البته توجه کنید که موتور های فرمولا یک با وجود کم حجم بودن قدرت زیادی تولید میکنن که اینو مدیون توربو هستن . توربو به صورت مجازی حجم موتور رو افزایش میده . یعنی اگه قراره سیلندر مثلابا هر بار مکش کامل 300 سی سی هوا رو توی خودش جا بده با توربو این عدد بیشتر میشه که چون نمیدونیم چند psi فشار توربو اینا تولید میکنه حدس من بیشتر از 20 psi هست . یعنی توی سیلندر بیشتر از 600 سیسی میتونه پر بشه . یعنی حجم موتور به صورت مجازی زیادتر شده .
  اما یک نکته : با افزایش حجم هوای ورودی فشار محفظه احتراق هم بیشتر میشه . یعنی چی ؟
  یعنی این که اگه نسبت تراکم 11 به یک باشه باید حجم هوایی که مثلا” 300 سی سی هست توسط پیستون یازده مرتبه فشرده تر بشه تا به نقطه مرگ بالا برسه .
  خوب وقتی هوا فشرده میشه هم گرمتر میشه . توجه کنید که ما با بنزین اینجا به مشکل میخوریم . بنزین باید مقاوم در برابر حرارت تولید شده هوای داخل محفظه احتراق باشه . وگرنه قبل از این که شمع جرقه بزنه دمای هوا باعث احتراق بنزین میشه و نتیجش میشه ناک و صدای چلخ چلخی که از ماشین ها توی حالت دنده مرده میاد هم به همین خاطره . که بنزین زودتر از تایم مورد نظر محترق میشه و این احتراق چون نظم خاصی نداره باعث میشه پیستون به جداره سیلندر کوبیده بشه . توجه کنید کوبیده میشه . و اون صدایی که شما میشونید همون صدای برخورد پیستون با جداره سیلندره .
  خوب راهکار چیه ؟
  با اوانس کردن تایم جرقه (یعنی جرقه زودتر زده بشه ) قبل از این که ناک رخ بده یا همون خود سوزی ، ناک سنسور یا سنوسر خود سوزی ناک رو تشخیص میده و اونو به ecu میفرسته. شمع از ecu دستور میگیره (یعنی ecu به کویل و از کوییل به شمع ) که زودتر جرقه بزنه .
  راه حل دوم ecu دستور پاشش بیشتر بنزین میکنه . بنزین به دلیل دمای پایینی که داره وقتی توی منیفول پاشش میشه یا این که به صورت مستقیم داخل سیلندر (دایرکت اینجکشن) پاشیده میشه . دمای هوای توی منیفولد و در سیستم های دایرکت اینجکشن دمای هوای داخل سیلندر رو کاهش میده . پس ecu با افزایش پاشش (مصرف سوخت بالاتر میره و آلایندگی هم میره بالا ) دمای هوا داخل منیفولد رو کنترل میکنه تا به محدوده مخرب نزدیک نشه .

  حالا راه حل های دیگه چیه ؟ میشه از پیستون های گودتر استفاده کرد . میشه از متانول اینجکشن استفاده کرد . میشه به همراه بنزین از مکمل هایی مخصوص استافده کرد . (سوخت e85 که ی جور الکل هست وقتی به بنزین اضافه میشه تحمل بنزین رو در برابر تراکم بالا بیشتر میکنه )

  حالا که موتور توربو هست . عملا” نسبت تراکم 11 به 1 نسبت خیلی زیادی برای بنزینی که میتونه تا 97 عدد اکتان داشته باشه . شما تصور کنید که حجم هوا از قبل بیشتر و یازده برابر فشرده تر . عملا” چیزی از اون موتور باقی نمیمونه . (نه به خاطر این که فشار هوا خیلی بالا میره . بلکه بنزین معلوم نیست کجای حرکت پیستون محترق میشه و ممکنه موتور قفل کنه و انفجار زودهنگام موتور رو مجبور کنه که برعکس گردش کنه و یا ضربه پیستون به سیلندر اونقدر شدید باشه که … )

  خوب راه حل هایی که تیم مرسدس داشتن برای این پروژه این بوده که ضریب تراکم رو از چیزی که بوده بیارن پایینتر که با تعویض پیستون و تغییر در حجم محفظه احتراق (که عمدتا با گود کردن پیستون و خود محفظه احتراق که توی سر سیلندره شدنیه ) میزان تراکم رو بیارن پایین چون بنزین معمولی یا حتی با عدد اکتان 97 98 توانایی تحمل تراکم های بالاتر از 11 به صورت اتمسفریک و بالا 8 الی 9 (بسته به میزان بوست تولیدی یا فشار تولیدی توربو حتی کمتر ) رو بیشتر نداره .
  بنزین مسابقه ای شرایط خاصی داره بنزینی که تیم ها استفاده میکن از مواد منحصر به خودشون تولید میشن که توانایی این اعداد عجیب غریب تراکم رو دارن . توجه کنید این موتور ها در حالت توربو بودن همه چیز براشون بدتر میشه .
  بنزین c16 هم که در ایران یافت میشه یک سوخت مسابقه ای هست که عدد اکتانش اگه اشتباه نکنم از 110 بیشتر هست .
  ولی بنزین معمولی بین 87 تا 98 متغییره .