فرمول یک ایران – دو راننده برتر سال قبل در اسپانیا امسال خیلی زود با برخورد به یکدیگر در پیچ یک به کار خود پایان دادند. برخوردی که هر دو، راننده سومی را عامل آن می دانستند؛ راننده ای که خود نیز در ادامه دچار مشکل شد تا سه تیم برتر با یک راننده مسابقه را به پایان ببرند.

لوئیس همیلتون به کمک استراتژی بهتر مرسدس موفق به کسب عنوان نخست شد. مروری بر عملکرد رانندگان و تیم ها خواهیم داشت.

برندگان

لوئیس همیلتون و مرسدس

رانندگان همواره قدردان تلاش تیم هایشان هستند و هیچ مثالی واضح تر از مرسدس در اسپانیا این تلاش تیمی را نشان نمی دهد.

مرسدس با تغییرات جدیدی به بارسلونا آمد تا با تغییر بدنه پیکان های نقره ای بسیاری از مشکلات خودرو رفع شود و به لوئیس همیلتون کمک کند تا مسابقه را از رده نخست آغاز کند.

لوئیس همیلتون

لوئیس همیلتون

پس از آن در استارت و هنگامی که همیلتون با هرزگردی بیش از حد لاستیک هایش رده نخست را واگذار کرد، مرسدس عملکرد خوب خود تحت فشار را به نمایش گذاشت. آن ها هوشمندانه در استینت دوم لاستیک های مدیوم را برای لوئیس انتخاب کردند تا در استینت آخر با لاستیک های سافت تهاجمی تر عمل کنند، دقیقاً برخلاف استراتژی فراری و فتل.

قطعاً خودروی ایمنی مجازی نیز به آن ها کمک کرد اما فراموش نکنید شانس نصیب افرادی می شود که در جست و جوی آن هستند.

فورس ایندیا

مسابقه ای دیگر و بازهم امتیازآوری هر دو راننده فورس ایندیا؛ گویا آن ها به عملکرد فراتر از توانشان عادت کرده اند. هرگز نمی توان نمایش آن ها را نادیده گرفت. اکنون آن ها تنها تیمی هستند که هر دو راننده اش در هر پنج مسابقه ابتدایی فصل موفق به کسب امتیاز شده اند.

این در حالی است که آن ها در این آخر هفته با کفه اصلاح شده خودرویشان دست و پنجه نرم می کردند. اصلاحی که از نظر مهندسان کلید موفقیت آن ها در آینده خواهد بود.

دنیل ریکاردو ، سرجیو پرز و استبان اکون

دنیل ریکاردو ، سرجیو پرز و استبان اکون

اگر شما به مشکلات تیم های بزرگتر نگاه کنید و نگاهی نیز به بودجه فورس ایندیا بیاندازید، سخت است که تحت تاثیر عملکرد آن ها قرار نگیرید.

سرجیو پرز

اسپانیا پانزدهمین مسابقه پیاپی بود که سرجیو پرز در آن موفق به کسب امتیاز شد تا از این حیث بالاتر از رانندگانی مانند مارک وبر، روبنز باریکلو و فیلیپه ماسا قرار گیرد. اگر او در دو مسابقه بعد نیز به همین روند ادامه دهد با رکورد نیکو روزبرگ برابری خواهد کرد.

سرجیو پرز در گرندپری روسیه 2017

سرجیو پرز

تورو روسو

با توجه به عملکرد ضعیف آن ها در زمانگیری و کسب رده های سیزدهم و بیستم، کمتر کسی انتظار داشت تورو روسو مسابقه خوبی را پشت سر گذارد.

با این وجود کارلوس ساینز در مسابقه خانگی موفق به کسب رده هفتم شد اگرچه اکثر مسابقه را به دنبال راهی برای عبور از پاسکال ورلاین بود و نهایتاً با جریمه شدن ورلاین، پس از عبور از پرچم پایان موفق به پیشی گرفتن از او شد!

دنیل کویات نیز با کسب رده نهم و امتیازآوری، روز درخشان تورو روسو را تکمیل کرد.

کارلوس ساینز

کارلوس ساینز

سائوبر

پاسکال ورلاین در استینت اول با لاستیک های سافت سی و سه دور زد و پس از آن با لاستیک های مدیوم موفق شد در مقابل رانندگان سریع تر مانند کارلوس ساینز ایستادگی کند. تنها اشتباه او ورود اشتباه به پیت لین بود که پنج ثانیه جریمه برایش به همراه داشت و منجر به تغییر رتبه او از هفتم به هشتم در آخر مسابقه گشت. با این همه این رده بهترین رتبه او در فرمول یک به حساب می آید.

کسب امتیاز توسط سائوبر، مک لارن را تبدیل به تنها تیمی کرد که همچنان موفق به کسب امتیاز نشده است.

پاسکال ورلاین - گرندپری اسپانیا 2017

پاسکال ورلاین – گرندپری اسپانیا ۲۰۱۷

فرناندو آلونسو

این خودروی مکلارن هیچ حقی برای شروع مسابقه از جایگاه هفتم نداشت اما فرناندو آلونسو بار دیگر و این بار در حضور طرفدارانش نهایت توانایی های خودرویش را استخراج کرد تا دوباره ارزش هایش را به رخ کشد.

فرناندو آلونسو

فرناندو آلونسو

بازندگان

ردبول

تغییرات خودروی ردبول سروصدای زیادی به پا کرده بود؛ بسیاری این تغییرات را شانس آن ها برای برگشت به رقابت سنتی با مرسدس و فراری می دانستند اما در عمل چنین اتفاقی نیفتاد.

درست است که دنیل ریکاردو موفق به کسب سکو شد اما فراموش نکنید که کیمی رایکونن و والتری بوتاس موفق به اتمام مسابقه نشدند. گذشته از این، او در انتهای مسابقه فاصله ای هفتاد و شش ثانیه ای با لوئیس همیلتون داشت. فاصله ای که نشان می دهد ردبول نیاز به تلاش بیشتری برای بازگشت به رقابت مدعیان دارد.

کیمی رایکونن و مکس ورشتپن - گرندپری اسپانیا ۲۰۱۷

کیمی رایکونن و مکس ورشتپن – گرندپری اسپانیا ۲۰۱۷

والتری بوتاس

راننده فنلاندی مرسدس استارت بهتری نسبت به هم تیمی خود داشت و دقیقاً به دنبال فتل به دنبال کسب رده دوم بود. اما با رسیدن به پیچ یک او مجبور شد کمی زودتر ترمز بگیرد و با قرار گرفتن پشت فتل و همیلتون، کیمی رایکونن را در سمت چپ خود دید و می بایست خود را را به داخل کرب هدایت می کرد تا فضایی را در اختیار رایکونن قرار دهد. اما با خروج از کرب به خودروی کیمی برخورد کرد تا او هم به مکس برخورد کند و در نتیجه هر دو راننده مجبور به ترک مسابقه شوند.

کیمی رایکونن و مکس ورشتپن - گرندپری اسپانیا ۲۰۱۷

کیمی رایکونن و مکس ورشتپن و والتری بوتاس – گرندپری اسپانیا ۲۰۱۷

سپس او به نوعی قربانی استراتژی مرسدس شد. برای معطل کردن فتل و دادن مزیت به همیلتون، او مجبور شد دورهای بیشتری را قبل از توقف در پیت بزند.

با این حال او می توانست به راحتی سکو کسب کند اما مشکل پاوریونیتش در دور سی و نهم به مسابقه او پایان داد.

فراری

در همان ابتدای مسابقه فراری یک خودرویش را از دست داد. خودروی دوم به رانندگی فتل شرایطی متعادل نسبت به مرسدس همیلتون داشت اما اتخاذ دو تصمیم توسط مرسدس کفه ترازو را به نفع همیلتون سنگین کرد؛ معطل کردن فتل توسط والتری بوتاس و تعویض لاستیک های همیلتون در زمان خودروی ایمنی مجازی.

سباستین فتل

سباستین فتل

شاید با کمی شانس فراری می توانست برنده اسپانیا باشد اما در این یک شنبه بخت با آن ها یار نبود.

منبع: سایت فرمول یک

30 دیدگاه

 1. Ali

  16

  2

  جه کرد مرسدس با استراتژی،قشنگ مسابقه رو برای همیلتون درآورد.
  اگه همینجوری پیش بره مسابقه های جذاب زیادی خواهیم دید.

  • bahram

   9

   1

   فکر کنید اخر فصل سر یک یا دو امتیاز قهرمانی از دست فراری و یا فتل بره.
   اونموقع حسرت این استراتژی های مزخرفشونو میخورن.
   خاک بر سر فراری
   دو ساله (بجز جرقه های مثل چین) دارم استراتژی های بیخود و آب دوغی شان را تحمل میکنم??

 2. ali911

  23

  4

  با وجود تمام بدشانسی ها، فتل نه تنها، تنها کسیه که در هر مسابقه روی سکو بوده، بلکه تنها راننده ایه که تا حالا پایینتر از رده دوم هم نبوده و همیشه به نفر اول نزدیک بوده(حداکثر اختلافش با برنده تو چین بود که شش ثانیه بود.). حالا هی بگید سبقت سال.

  • مهرداد

   27

   4

   فتل بی نظیر بوده اگر فراری تصمیم های بهتری میگرفتن در پیت استاپ ها نتایج خیلی متفاوت تر میشد

  • Ali

   25

   3

   البته این که به سبقت همیلتون از فتل تو اسپانیا بگیم سبقت سال تا به اینجا بیشتر شبیه جوک میمونه.تا به الآن بهترین سبقت های سال،سبقت فتل از ریکیاردو تو چین،سبقت فتل از بوتاس تو اسپانیا و از همه بهتر سبقت گروژان (اگر اشتباه نکنم) از مسا بود که به حق تا به الآن بهترین سبقت بوده.(همونی که دور مسا یک مسیر نیم دایره رو طی کرد.)

   • 1

    2

    0

    گزارش آقای صباغ هم عالی بود که گفت : یه پرگار گذاشت و دور ماسا یه دایره کشید.

  • محمد بوشهر

   5

   11

   ناراحت نباش به زودی فتل هم سبقت میگیره

   • ali911

    14

    5

    داداچ سبقت گرفته شما خواب بودی ببخشید. اون سبقتی که از ریکیاردو خوشگل تو چین گرفت یا همینی که تو اسپانیا گرفت اگه همیلتون جرئتشو داشت تو استرالیا از مکس می گرفت که آندرکات نشه.

   • bahram

    2

    6

    جک میگی مومن؟

   • bahram

    4

    8

    جوک میگی
    سبقتش از بوتاس رو دیدی؟

   • Mostafa

    14

    3

    از چیزی که بدم میاد تعصب کور کورانست.
    وتل تو چین تو کم تر از چند دور از کیمی و دنیل و مکس سبقت گرفت که سبقتش از دنیل عالی بود.
    من که یادم نمیاد آخرین باری که یه نفر تونسته تو مستقیمی از ماشین مرسدس سبقت بگیره کی بوده ولی وتل تو بارسلونا انجامش داد.
    تازه سبقتای تو استارت از همیلتونم ک حساب نمی کنیم.

 3. مهرداد

  17

  1

  عالی بود
  دیگه گذشت باید فراموش کرد هرچی شد
  امیدوارم فراری از اشتباهات این مسابقه درس بگیره

  • سجاد

   4

   3

   مرسدس واقعا تیمه.همیشه غافلگیر کردن فراریو یکم خلاق نیستن این فراری. کاملا قابل پیش بینیه کاراشون.ولی ماشینا بهم واقعا نزدیک شدن.مرسدس بدنه و آیرودینامیکش مشخصا بهتر شده و فراری فکر کنم آپدیت موتوری هم داشته.فقط این قضیه قوانین پاوریونیت خیلی مبهمه هم از اینجا خوندم هم سایت اصلی درست متوجه نشدم.موتور ۶ بخش مجزا داره که بیش از ۴ تا نمیشه در طول فصل استفاده کرد یعنی پنجمی ۱۰ رده پنالتی داره هر قطعه ای باشه.یه قانونم هست که میگه از یه قطعه بیش از ۴ بار نمیشه استفاده کرد؟بعد دوباره میگه به قطعه قبلی نمیتونن برگردن؟قشنگ یکی توضیح بده اگه میدونه.

   • peyman

    3

    2

    بیشترشو خودت گفتی دیگه
    هر تیم برای هر ماشین مجاز به استفاده ۴ تا قطعه تو طول فصله یعنی هر موتور کامل برای ۵ مسابقه
    ممکنه یه تیم ترکیب های مختلفی رو در نظر بگیره..یکی هر ۵ مسابقه کامل موتور رو عوض کنه یکی همشو همون ۴ مسابقه اول بکار بگیره و با توجه به پیشت ها و فشار های مسابقه تو جاهای مختلف دوباره ازشون استفاده کنه و این یعنی میتونن به قطعه قبلی برگردن حتی ممکنه یه تیم از ۳ تا موتور استفاده کنه تو یه فصل ولی خب بعیده با توجه به فشار مسابقات
    این تعویض ها شامل هر قطعه میشه دیگه..لزومی نداره کامل موتور عوض بشه..میتونه هر قطعه جدا جدا
    مثل همین اسپانیا که تو تعین خط ماشین فتل مشول اب داشت برا تعین خط عوض کردن ولی برا مسابقه فرصت تعمیر بود از همون موتور قبلی استفاده کردن و موتور جدیدش فقط یه تعین خط استفاده شده

   • Helix.H44

    3

    2

    طبق قوانین وقتی یک قطعه عوض میشه دیگه نمیشه ازش استفاده کرد

 4. mehdidante

  19

  10

  بوتاس باید جریمه می شد قطعا. مسابقه ی دو تا راننده و دو تا تیم رو خراب کرد و مسابقه رو هم کم هیجان…
  اصلا از این بوتاس خوشم نیومد. اصلا روحیه ی ورزشکاری و پیروزی نداره. راحت به هم تیمیش راه می ده. حاضره مسابقه ی خودش رو خراب کنه … رقابت جذاب بین مارک وبر و فتل کجا ، بین همیلتون و رزبرگ کجا و حالا بوتاس کجا …

  • Meysam..Laferrari

   7

   6

   عزیز مرسدس یک تیمه و هر دو راننده باید اولویت اصلیشون قهرمانی تیم باشه
   تو هر ورزشی هم این داستان صدق میکنه
   درسته بوتاس مثل همیلتون جاه طلب نیست ولی ما از پشت پرده خبر نداریم. دوستی ها یا رفاقت ها و تصمیمات تیمی ای وجود داره که باعث میشه بوتاس برای مثال بخاطر کمک به هم تیمیش با لاستیک های کندتر بخواد راننده ی حریف رو پشت سر خودش نگه داره.
   مطمئن باش خود والتری بوتاس هم ته دلش دوست داره بالاتر از همیلتون قرار بگیره…
   اما همیلتون چندین ساله تو این تیمه و طرفدارها ، قهرمانی هاش و … همه دست به دست هم میدن تا بوتاس تحت تاثیر قرار بگیره!
   بنظرم انقدر دست پائین گرفتن بوتاس کار درستی نیست در صورتی که تا الآن بهتر از کیمی رایکونن بوده با ماشین های نزدیک به هم!

   • Naeim

    6

    0

    بوتاس سیاست داره.وقتی راننده اول تیم لویسه و قهرمان جهان و بوتاس سال اولشه و فقط قرارداد یک ساله داره بایدم تابع تیم باشه.قطعا مرسدس همچین شرایطیو میخواد هر مسابقرو بدون تنش بین راننده هاش و سکو کسب کردن تموم کردن.بوتاس داره شرایطشو برای سال بعد فراهم میکن

  • Mojtaba

   8

   3

   بوتاس با پاوریونیت قدیمی و برخورد اول کار شانسی برای پیروزی نداشت برای همین مرسدس با یه تصمیم کاملا درست بوتاس رو جلوی فتل نگه داشت این چه ربطی به شخص بوتاس داره ?

 5. ویلیامز

  9

  0

  ب بازنده ها باید ویلیامز رو اضافه میکردین.ب شخصه انتطار بیشتری از آپدیت پدی لو و رانندگی ماسا داشتم! استرول هم طبق معمول اومد موزشو برداشت رفت!
  البته ب پدی لو شک ندارم.امیدوارم زودتر توانایی خودشو نشون بده.قبلش هم ماسا گفته بود ک برنامه منظمی برا ارتقای ماشین ریخته شده.

 6. خدابخش

  2

  2

  سلام به همه دوستان.
  آقا من یه سوال دارم هرکس جواب قانع کننده داره بنویسه.خواهشا جدی.
  لحظه پیت استاپ دوم لوییس.۷/۹ ثانیه با فتل فاصله داشت.
  فتل دقیقا دور بعد آمد برای پیت استاپ درسته.
  پس چطور وقتی فتل بیرون آمد دقیقا خوردن بهم.اون ۷/۹ثانیه اختلاف چی شد.؟
  اختلاف چطوری صفرشد نه لوییس اونقدر سریع بود نه وتل کندشد که اون زمانو از دست بده.

  • یاسر

   12

   2

   سلام دوست عزیز همیلتون آخرای زمان سیفتی کار اومد لاستیک عوض کرد که میدونی زمان سیفتی کار سرعت ماشین ها چقد پایینه اما فراری احمق یک دور بعد زمانی که سیفتی کار نبود فتل آورد واسه پیت استاپ و قاعدتا همیلتون با نهایت سرعتش داشت دور میزد و خیلی راحت فتل گرفت.

   • ferrari

    4

    1

    دوست عزیز درمورد فراری درست صحبت کن من به شدت رو فراری تعصب دارم ضمنا احمق کسیه که تو خونه نشسته دست راست و چپشو ازهم تشخیص نمیده اما فکر میکنه خیلی از فرمول یک و استراتژی ها سردرمیاره

   • HAMED

    5

    0

    دوست عزیز احترام تیم پرطرفداری مثل فراری رو نگه دارید همین فراری امسال تنها تیمی بوده که مرسدس رو چلنج کرده و تونسته هیجان رو برگردونه به صف اول فرمول خیلیا هستن براشون فرقی نمیکنه چه اسمی برای فراری میرونه ولی فراری براشون مهمه

  • Amin mashhad

   1

   0

   دوست من اینجاس که فرق یه مدیر خوب بایه مدیر معمولی مشخص میشه توتو ولف بعنوان مدیرارشد و پیتر بونینگتون بعنوان مدیرلوئیس همیلتون خوب تایمی رو واسه پیت استاپ انتخاب کردن ولی به نظرم مائوریتزیو آریوابنه یه مدیر معمولیه فعلا که چیزی ازش ندیدیم توی اینجور موردا کیریستین هورنر مدیر ردبول عالی کارمیکنه

   • -

    1

    0

    با سلام

    تعیین وقت پیت استاپ با هیچ کدوم از این ها نیست و تعیین استراژی مسابقه هم بر عهده چند مهندس است که در مرسدس مدیر استراتژیست ها جیمز ولز هست

 7. walid

  7

  11

  جوووووونم لوییس برنده شدن تو ذاتشه. با شایستگی برنده شدی پسر اونم با سبقت سال از فتل. دیگه همه کار کرد اگ برنده نمیشد عجیب بود. به نظرم اگه توی مسابقه و نه در استارت کسی از لیدر سبقت بگیره حقشه برنده بشه مث کاری که لوییس با فتل کرد. اما و اگر هارو بذارید کنار مهم این بود که مسابقه رو با سبقت از فتل برد والسلام

  • Naeim

   9

   4

   ایییییول
   در مورد سبقت لوییس جالبه ک میگن لاستیکاشون با هم فرق داشت و لویس با لاستیکاش تونست سبقت بگیره
   ولی درباره سبقت فتل از بوتاس نمیگن فتل لاستیک نو انداخته بود لاستیکای بوتاس کلی استفاده شده بود(اینه منطقشون) و سبقت فتل میشه بهترین سبقت ?و سبقت لوییس…?

 8. داریوش فتل مرسدسی

  4

  7

  به نظر من راننده فقط و فقط فتل و تیم فقط و فقط مرسدس.در پایان فصل امیدوارم که تیمی مرسدس قهرمان بشه و راننده فتل قهرمان بشه.

 9. سب فتل

  1

  3

  تبریک میگم به استراتژی مرسدس و بس