فرمول یک ایران – بارسلونا همیشه چیزی برای ارائه به هر کسی دارد و به همین دلیل است که در حال حاضر، این شهر به عنوان یکی از مقاصد گردشگری برتر اروپا معرفی می شود.

شاید امسال هم فرمول یک بارسلونا، دلیل خوبی برای گردشگران، برای سفر به این کشور باشد!

فرمول یک بارسلونا

اولین گرندپری در اسپانیا در سال 1913 در پیست گواداراما در نزدیکی شهر مادرید برگزار شد اما این مسابقات جز یک گرندپری فرمول یک محسوب نمی شود.

اولین گرندپری فرمول یک اسپانیا

پیست پدرالبس

اولین بار در سال 1951، اسپانیا به تقویم جهانی فرمول یک اضافه شد. خوان مانوئل فانجو اولین قهرمانی خود را با آلفارومئو در همان سال و در اسپانیا جشن گرفت.

رقابت برای سال 1952 و 1953 برنامه ریزی شده بود اما به دلیل کمبود بودجه برگزار نشد. در فصل 1954 مایک هارثون با فراری خود برنده جی پی اسپانیا شد اما مسابقه، با جشن دومین قهرمانی فصل فانجو به پایان رسید.

در سال 1959 نیز گرندپری اسپانیا به دلیل تصادف وحشتناک در مسابقات 24 ساعته لمانز و کشته شدن بیش از 80 نفر، لغو شد.

در دو سال بعدی نیز باز هم مشکلات مالی برای برگزاری مسابقه وجود داشت و از آن به بعد دیگر هرگز از پیست خیابانی پدرالبس برای مسابقه موتوراسپورت استفاده نشد.

پیست پدرالبس اسپانیا

پیست مانجوئیک و خراما

در سال 1960، تلاش اسپانیایی ها برای بازگشت به جهان موتوراسپورت ادامه داشت تا جایی که  باشگاه اتومبیل رویال در شمال مادرید پیست خراما را افتتاح کرد و دولت اسپانیا نیز پیست خیابانی مانجوئیک بارسلونا را از لحاظ امنیتی بروز کردند.

در 1967 مسابقه بعدی فرمول یک در خراما برگزار شد که جیم کلارک از تیم لوتوس فاتح این مسابقه شد. سال بعد نیز گراهام هیل با لوتوس خود توانست در این پیست، پیروز شود.

اولین میزبانی مانجوئیک در سال 1969 با پیروزی جکی استوارت از تیم ماترا رقم خورد.

از آن سال توافق بر این شد که خراما در سال های زوج و مانجوئیک در سال های فرد میزبان مسابقات فرمول یک باشد.

در سال 1970، مسابقه خراما با یک تصادف بد همراه بود. در این مسابقه جکی ایکس و جکی الیور با یکدیگر برخورد کردند که با آتش سوزی نیز همراه بود اما این دو راننده از سوختن جان سالم بدر بردند! پیروز این مسابقه و مسابقه دو سال بعدی نیز جکی استوارت بوده است.

تصادف جکی ایکس و جکی الیور در گرندپری اسپانیا 1970

اولین پیروزی نیکی لائودا اسطوره اتریشی، در اسپانیای سال 1974 رقم خورد.

سال 1975 اما با تراژدی همراه بود. در طول تمرینات نگرانی هایی بابت امنیت پیست وجود داشت به دلیل اینکه موانع کناری پیست خیابانی مانجوئیک به درستی محکم نشده بود. تعدادی از رانندگان نیز به برگزاری این مسابقه اعتراض کردند و خواهان لغو آن شدند. مسئولان تهدید کردند اگر رانندگان مسابقه ندهند ماشین ها را داخل پیست قفل خواهند کرد!

این تهدید شاید تیم ها و رانندگان را نرم تر کرد، اما امرسون فیتیپالدی به نشانه اعتراض بعد از یک دور مسابقه به گاراژ بازگشت.

حوادث این مسابقه ادامه داشت و در دور 26 مسابقه راف استاملن تصادف کرد و جدا شدن باله عقب، باعث کشته شدن چهار تماشاگر شد. در دور 29 مسابقه متوقف شد و  یوخن ماس به عنوان برنده مسابقه اعلام شد، اگر چه نصف امتیاز به او تعلق گرفت!

گرندپری فرمول یک اسپانیا 1975

خرز

در سال 1985 شهردار خرز برای جذب گردشگر، یک پیست جدید در شهر خود راه اندازی کرد. این پیست در نزدیکی سویل و در جنوب اسپانیا واقع شده است و اولین بار در سال 1986، مسابقات در این پیست برگزار شد که شاهد نبرد جذاب و پایاپای آیرتون سنا و نایجل منسجل بوده ایم که در پایان سنا توانست  با اختلاف 0.014 ثانیه ای پیروز این مسابقه شود.

رقابت آیرتون سنا و نایجل منسل - گرندپری اسپانیا 1985

در سال 1987 نیز رقیب سنا، نایجل منسل با ویلیامز خود توانست پیروز مسابقه خرز شود.

در سال 1990 خرز شاهد آخرین گرندپری اسپانیا بود ( هر چند در سال های  1994 و 1997 گرندپری اروپا در خرز برگزارشد) که در این مسابقه دو راننده فراری، آلین پراست و نایجل منسل اول و دوم شدند.

رکورداران پیروزی در این پیست، آیرتون سنا و آلین پراست، هر کدام با دو پیروزی هستند.

آلین پراست و نایجل منسل

کاتالونیا

به لطف حمایت دولت اسپانیا، کار برو روی پیست بارسلونا ادامه داشت و در سال 1991 اولین گرندپری اسپانیا در پیست بارسلونا برگزار شد.

گرندپری 1992 اسپانیا با المپیک همزمان شد و همین اتفاق سبب شد که زمان برگزاری این گرندپری به اوایل فصل ( اواخر آوریل یا اوایل ماه می) تغییر کند.

تیم ویلیامز تا سال 1994 بر این پیست، سلطه کامل داشت و توانست چهار پیروزی را با نایجل منسل(2)، آلین پراست و دیمون هیل، کسب کند.

رکورددار این پیست و گرندپری اسپانیا، مایکل شوماخر، با شش پیروزی است. میکا هکنین نیز سه پیروزی را در این پیست بدست آورده است و می توانست در سال 2001، چهارمین پیروزی خود را در این پیست جشن بگیرد اما در دور آخر با مشکل کلاچ روبه رو شد.

فرناندو آلونسو، راننده اسپانیایی حال حاضر مک لارن، به اولین راننده فرمول یک تاریخ اسپانیا تبدیل شد که توانست گرندپری خانگی را در سال های 2006 و 2013 فتح کند.

فرناندو آلونسو - گرندپری اسپانیا 2013

از 2013 نیز قرار بود گرندپری اسپانیا، یک سال در میان بین پیست های کاتالونیا و پیست خیابانی والنسیا برگزار شود که به دلیل مشکلات مالی هنوز مسابقه ای در والنسیا برگزار نشده است!

فرناندو آلونسو می گوید:

من از بارسلونا نیستم اما آن را خیلی دوست دارم. من دوست دارم تا به کافه های تاپاس در لاس رامبلاس بروم.

تماشا کردن فوتبال در نوکمپ همیشه خوب است به خصوص زمانی که بارسلونا با تیم محبوب من رئال بازی داشته باشد!

 

ویدیو تاریخچه گرندپری اسپانیا؛

  دانلود فایل ویدیویی

یک دیدگاه

 1. mobin

  0

  0

  گرندپری اسپانیا اگر باز شیرین کاری از بعضی راننده ها نباشه و مشکلی پیش نیاد احتمال زیاد سکو خیلی متفاوت میشه . تمام تیم ها بروز رسانی انجام دادن . ببینیم مکس وشتاپن چیکار میکنه
  —————————————
  خیلی وقت بود منتظر بروزرسانی سایت بودم و یه نکته اینکه تاریخ تمام پستاتون یکیه الان همشون 21 اردیبهشته . سایت خیلی خوبی دارید و خب طبیعیه اول کار مشکلاتی هست ولی امیدوارم بهتر بشید .