فرمول یک ایران – هرروز و هرروز رانندگانی بزرگ در بریتانیا چشم به جهان می گشایند. بریتانیا از بزرگترین( وشاید بزرگترین ) مهدهای فرمول یک در دنیاست و 19 برنده گرندپری های فرمول یک را در بالین خود پرورش داده است. از جکی استوارت و جیم کلارک فقید تا جنسن باتن و لوییز همیلتون! اما در این مقاله به بررسی 10 راننده برتر بریتانیایی تاریخ فرمول یک می پردازیم و ملاک های ما برای انتخاب این رده بندی به شرح زیر است:

•درصد پیروزی ها

•قهرمانی ها

•پودیوم ها

 

10-جیمز هانت

ستاره فیلم راش در سال 1976 توانست با شکست دادن لاودای سوخته قهرمانی سال را از آن خود کند و 6 مسابقه از 10 مسابقه فصل را پیروز شد البته کمتر از سه سال بعد به طور ناامید کننده ای با تیم عملکرد ضعیف به همراه تیم وولف از رقابت ها خداحافظی کرد.هانت نه تنها در پیست راننده ماهری بود بلکه در بیرون پیست نیز عملکرد مجذوب کننده داشت و از مشهورترین گزارشگرهای تاریخ فرمول یک به شمار می رود.

جیمز هانت

جیمز هانت

9-مایک هاوثورن

آغاز کار مایک در ایجاد تاریخ فرمول یک به نهمین گرندپری او در 1953 فرانسه باز می گردد مایک آن سال را در رده دوم جدول رانندگان به پایان رساند.نام او به عنوان قهرمان لمانز 1955 و قهرمان سال 1958 در رقابت های جهانی فرمول یک ثبت شده است.البته افتخارات او تنها همراه با 3 پیروزی در گرندپری ها و 15 پودیوم بوده است.به طرز “خنده دار و بسیار تلخی” وی سه ماه پس از خداحافظی از فرمول یک به دلیل خطرات بالای آن در تصادف جاده ای کشته شد.

8-جنسن باتن

در هفتمین فصل جنسن در فرمول یک( 2009 ) موفق به کسب قهرمانی همراه با تیم بران جی پی شد و در سال 2011 پس از فتل دوم شد.باتن 15 گرندپری را با برد پشت سر گذاشته است فقط یکی بیشتر از استرلینگ ماس.

امسال باتن هفدهمین گرندپری خانگی خود را تجربه می کند اما سیلوراستون پیست مورد علاقه باتن نبوده و تا به حال موفق به کسب پودیوم در آن نشده است.

جنسن باتن

جنسن باتن

7-نایجل منسل

مثل باتن منسل نیز مدت ها برای کسب اولین و آخرین قهرمانیش مدت ها صبر کرد بعد از سه بار ، دوم شدن وی در سال 1992 قهرمان جهان فرمول یک شد و در هر گرندپری آن سال موفق به کسب رده اول یا دوم گرندپری شد.منسل که با 31 پیروزی پس از همیلتون رده دوم پیروزی های رانندگان انگلیسی را در اختیار دارد 4 بار سیلوراستون را فتح کرده است و تنها کلارک و پراست با 5 پیروزی ، پیروزی های بریتانیایی بیشتری دارند.

نایجل منسل

نایجل منسل

6-استرلینگ ماس

ماس تنها نماینده بدون قهرمانی در لیست 10 نفره ماست به هرحال این راننده بریتانیایی موفق به کسب یک چهارم گرندپری های بین سالهای 1951 تا ’61 شده و 4 بار نایب قهرمان و سه بار سوم شده است و در سال 1958 قهرمانی را تنها با یک امتیاز به هاوثورن باخت آن هم در حالی که 4 پیروزی در فصل برای خود ثبت کرده بود.ماس موفق به کسب دو پیروزی در گرندپری بریتانیا در سال های 1955 و ’57 شده است.

5-دیمون هیل

شاید خیلی ها از دیدن دیمون در رده پنجم لیست ما تعجب کرده باشند اما وی 22 پیروزی از 115 مسابقه در کارنامه کوتاه مدت خود دارد.به جز قهرمانی جهان وی در سال 1996 هیل سال 1994 و ’95 را با رتبه دوم و سال 1993 را با رتبه سوم به پایان رساند البته بعد از قهرمانی سال 96 ویلیامز قراردادش را تمدید نکرد.تنها پیروزی دیمون در سیلوراستون به سال 94 باز می گردد زمانی که هیل با اختلاف بیشتر از یک دقیقه از نفر دوم ، ژین السی پیروزی تاریخی را در کارنامه خود ثبت کرد.

4-گراهام هیل

گراهام پدر دیمون هیل ، دوبار قهرمانی فرمول یک را به دست آورده است.هیل پدر در بین سال های رقابت خود ( 1958 تا ’75 ) 14 گرندپری را به دست آورده و هرگز در رده اول رانندگان سیلوراستون قرار نگرفته اما دوبار دوم شده است.هیل در سال 1975 بر اثر صانحه هوایی فوت کرد.

گراهام هیل

گراهام هیل

3-لوییز همیلتون

همیلتون اما از هم تیمی سابق خود ( باتن ) در گرندپری های خانگی موفق تر بوده و در سالهای 2014 و ’15 موفق به پیروزی در سیلوراستون شده است البته در سال 2008 نیز به این مقام دست پیدا کرده است.لوییز اولین انگلیسی دارای دو قهرمانی متوالی و دومین انگلیسی دارای سه قهرمانی جهان ( پس از استوارت )و اولین راننده تاریخ که توانسته در هر سال از رقابت خود حداقل یک گرندپری را با پیروزی پشت سر بگذراند است البته لوییز بیشترین پیروزی در بین رانندگان بریتیش فرمول یک را نیز به دست آورده است.

لوییز همیلتون

لوییز همیلتون

2-جیم کلارک

پسری از لیکمانی اسکاتلند که بیش از یک سوم گرندپری ها خود را پیروز شده است و دو قهرمانی قبل از مرگ دلخراش خود در سال 1968 به دست آورد همراه با پراست ، کلارک با 5 پیروزی در سیلوراستون رکورد پیروزی های این پیست در دست جیم است و 4 بار پشت سر هم بین 1962 تا 1965 و بار دیگر در سال 1967 موفق به کسب پیروزی در این پیست شده است.

1-جکی استوارت

دیگر مرد اسکات و دوست صمیمی جیم در صدر جدول ما قرار می گیرد.اولین بریتانیایی موفق به کسب 3 قهرمانی جهان توانسته است 27 مسابقه را با پیروزی به پایان برساند ( 2پیروزی در سیلوراستون ) در 9 سال شرکت او در فرمول یک استوارت 6 بار جزو سه راننده برتر سال شده است.

جکی استوارت

جکی استوارت

 

البته در لیست ما جای بزرگانی مانند جان سورتیس ، تونی بروکز ، دیوید کولتهارد و یا بروس مک لارن خالی است این اسطوره ها نیز از بزرگان بریتانیایی فرمول یک هستند و به لیست ما بسیار نزدیک بودند اما در آن جایی ندارند.

5 دیدگاه

دیدگاه خود را بیان کنید