فرمول یک ایران  – لمانز قدیمی ترین مسابقه استقامتی ماشین های اسپورت جهان است که از سال 1932 سالانه در نزدیکی شهر لمانز فرانسه برگزار می شود
و در این مقاله به بررسی نحوه برگزاری ، راننده ها ، تیم ها و … آن می پردازیم.
لمانز یکی از با اعتبارترین مسابقات اتومبیل رانی در دنیا محسوب می شود و بارها به نام ((گرندپری استقامت و لیاقت)) خوانده شده است و این رویداد یک از بخش سه گانه موتوراسپورت است (به همراه گرندپری موناکو و ایندیاناپولیس 500).
این مسابقه زیر نظر سازمان ACO و در پیست د لا سارته برگزار می شد پیستی که دارای جاده های شهری بسیاری می باشد و از پیست های مخصوص و زیبای دنیا به حساب می آید و تیم ها برای موفقیت در این پیست موظف به ایجاد تعادل در سرعت می باشند تا صدمه ترمیم ناپذیری به اتومبیل وارد نشود.
از سال 2002 لمانز بخشی از WEC محسوب شد و امسال نیز سومین مسابقه فصل WEC است.

زمانی که گرندپری های فرمول یک تصویر غالبی از موتوراسپورت تمام اروپا بودند لمانز آزمایش جدیدی را در مقابل رانندگان گذاشت.

استقامت! آنها به جای تمرکز بر روی سرعت اتومبیل ها تصمیم به آزمایش و استفاده از اتومبیل هایی گرفتند که هم اسپورت و سریع و هم قابل اطمینان باشند.

این رقابت شروع به تشویق کارخانه ها برای ساخت اتومبیل هایی قابل اطمینان و کم مصرف کرد.در سال های اخیر نیز به علت تغییر قوانین سیستم های هیبریدی (فلای ویل ، سوپرکاپاسیتور و…) موفق تر از دیگر سیستم ها در مسابقه بودند.

مسابقه
مسابقه در ژوئن و بیشتر در زمان هایی که هوا گرم است برگزار می شود. بخصوص در ماشین های دارای کاکپیت بسته که دارای سیستم تهویه ضعیف می باشند بارش باران بسیار نامطلوب است.

مسابقه در نیم روز آغار و در همان وقت روز بعد به اتمام می رسد و پس از 24 ساعت مسابقه دهندگان بالای پنج هزار کیلومتر را طی می کنند ( بیشترین مسافت طی شده مربوط به سال 2010 است با مسافت 5410 کیلومتر ) مسافتی 6 برابر طول ایندیاناپولیس 500 و یا تقریبا حدود 18 بار بلندتر از یک گرندپری در فرمول یک.

پیست د لا سارته محل برگزاری رقابت های لمانز

ماشین ها
مسابقه دارای حدود 50 مسابقه دهنده می باشد که هریک دارای اتومبیلی با حداقل دو صندلی می باشند.اتومبیل ها حق داشتن بیش از دو در را ندارند و اتومبیلهای دارای کاکپیت باز مجبور به ساخت در نیستند.

راننده ها
در واقع در ابتدای مسابقات قانونی برای مشخص کردن تعداد راننده های هر اتومبیل وجود نداشت. اگرچه تقریبا تمام تیم ها در دهه های اولیه این مسابقه از دو راننده استفاده می کردند اما راننده هایی مانند پیر لوگ و یا ادی هال به امید اینکه زمانی برای تعویض راننده از دست ندهند تلاش کردند تا مسابقه را به تنهایی به اتمام برسانند البته بعد ها این حرکت غیرقانونی اعلام شد.

تا دهه 80 میلادی تیم ها تنها از دو راننده استفاده می کردند اما پس از پایان این دهه قوانین تغییر کرده و تیم ها مجبور به استفاده از 3 راننده شدند

قوانین عجیب و خاص
یکی از دلایل جذابیت لمانز داشتن قوانین متفاوت با دیگر مسابقات است. به برخی از آنها در ادامه می پردازیم.
یکی از قوانین عجیب لمانز این است که اتومبیل ها هنگام سوخت گیری باید خاموش باشند. این قانون نه تنها امنیت رقابت را بیشتر می کند بلکه قابلیت و استقامت اتومبیل ها در ری استارت شدن به تعداد زیاد در مسابقه را مورد آزمایش قرار می دهد. مهندس ها هم در حین سوخت گیری نباید بر روی اتومبیل یا تایرهای آن کار و یا آن را تعمیر کنند.

جالب است بدانید اولین باری که راننده ای پس از پیروزی دست به خوشحالی با اسپری کردن شامپاین زد در لمانز بود زمانیکه دن گورنی در سال 1967 قهرمان لمانز شد.

5 دیدگاه

 1. Pooya

  1

  0

  ممنون از زحمات شما، مطالبتون عالی هستن

 2. سپهر

  1

  0

  ایول آقا خیلی مطلب مفیدی بود واقعا لذت بردم ?

 3. peyman

  0

  0

  سلام
  مقاله خوب شروع شد ولی من دنبال بقیه اش بودم
  که چند تا کلاس داره (دسته بندی کلاس ها وخودروها)
  خصوصیات موتورماشین ها چیه
  چه روز وچه ساعتی از سال شروع میشه
  چون من هیچ اطلاعتی درمورد لمانز ندارم
  ممنون میشم من رو راهنمایی کنید

  • -

   1

   0

   سلام به لینک زیر مراجعه کنید

   f1iran.com/12421/

   • peyman

    0

    0

    ممنون