مجله خودرو ایران – اگر اندکی در مورد محصولات مرسدس بنز تحقیق کرده باشید، متوجه استفاده عمده این شرکت از توربوشارژر شده اید. متاسفانه مرسدس در توضیح ساز و کار پیشرانه های خودروهایش خوب عمل نکرده است. اما مطمئناً این سیستم یکی از برترین تکنولوژی های تقویت توان خروجی موتور است.

احتمالا شما هم لغات توربوی دوقلو (Twin Turbo) و بای توربو (BiTurbo) را شنیده باشید و بدانید در هر دو سیستم دو توربوشارژر به کار رفته است.

اما تفاوت این دو سیستم چیست؟

توربو

ابتدا بگذارید به اختصار توضیحی در مورد توربوشارژر و کارایی آن بدهیم.

فرقی ندارد که مرسدس بنز CLA یا AMG GTS می رانید. توربوشارژر خودروی شما دود داغ خروجی از اگزوز را می گیرد، از توانش برای چرخاندن پره های داخل توربو استفاده می کند و با مکیدن هوا، نسبت هوا به سوخت را بیشتر می کند که سبب افزایش توان تولیدی خروجی از موتور می شود.

در سیستم های چند توربوشارژی نیز همین اتفاق می افتد با این تفاوت که به جای یک توربو شارژر، چند توربوشارژر این کار را انجام می دهند.

اگرچه انواع گوناگونی از توربو های دوقلو موجود است، اما عمده خودرو های توربوی دوقلو به صورت مرحله ای عمل می کنند. بدین صورت که دود داغ خروجی از اگزوز، ابتدا در دور موتور پایین از توربوی بزرگتر عبور می کند و سپس به توربوی کوچتر می رسد. به این دلیل که در دور موتور پایین، انرژی لازم برای چرخاندن توربوی بزرگتر به آن نمی رسد، تنها توربوی کوچکتر وارد سیستم می شود. اما در دور های موتور بالا، هوای خروجی رسیده به توربوی بزرگتر آن را می چرخاند و همچنین پس از آن وارد توربوی کوچکتر شده و آن را می چرخاند و هر دو توربو در مدار قرار می گیرند.

گونه دیگری از پر استفاده ترین انواع توربو های دوقلو هستند که به صورت همزمان کار می کنند. استفاده از این نوع توربو ها در موتور های V شکل متداول تر است و پیشتاز استفاده از این سامانه، مرسدس بنز است.

دو توربوی بزرگ در دو طرف منیفولد وظیفه وارد کردن هوا در فشار بسیار بالا به موتور هستند. هر توربوشارژر به نیمی از سیلندر ها در موتور وصل است.

اما شاید سوال پیش بیاید که این سامانه چگونه در دور موتور پایین انرژی لازم برای تغذیه توربوشارژر را تامین می کند؟ پاسخ خودروسازان اما بسیار هوشمندانه و درکش بسیار سخت است.

شرکت های متفاوت، جواب های متفاوتی برای این سوال دارند. برای مثال بی ام و و آئودی از یک توربین الکتریکی (که با نیروی الکتریکی حاصل از سیستم برق خودرو کار می کند) در دور موتور های پایین استفاده می کنند. یا مثلا پورشه برای استفاده از توربوهای بزرگش در دور موتور های پایین، روشی بسیار آلمانی (!) برای آن در نظر گرفته است.

شما پره های داخل توربو را در نظر بگیرید. می توان با تغییر حالت فیزیکی و انجام تغییرات زاویه ای، این پره را به شکل های گوناگون با انرژی های متفاوت چرخاند. حال بدیهی است که در دور موتور پایین انرژی کمتری به توربو می رسد. پس با اعمال تغییرات، توربو باز هم مکش را انجام می دهد. همین توربین در دور موتور بالاتر وضعیت فیزیکی متفاوت تری دارد تا بتواند به خوبی از پس مکش هوا بر بیاید.

باید گفت که این دو سیستم یعنی سامانه توربوی مرحله ای و همزمان تفاوت عمده ای با هم در توان خروجی ندارند و تنها به موارد دیگر در شرکت ها وابسته است که از کدام نوع ان می خواهند استفاده کنند.

بای توربو مرسدس

V8 4.0 Litre Biturbo

حال به بحث اصلیمان برگردیم. بای توربو و تویین توربو، کدام یک از موارد بالا هستند؟

حتی ما نیز نمی دانیم. شرکت های خودروسازی با نام گذاری هایشان، بعضی وقت ها قواعد را بر هم می زنند. هر شرکتی با توجه به اسم خودروهایش و برای بازاریابی بهتر قاعده نام گذاری را رعایت نکرده است.

اگر به سایت های گوناگون سر بزنید، تناقضات زیادی می یابید. بعضی منابع سامانه مرحله ای را تویین توربو و همزمان را بای توربو و بعضی دیگر از منابع کاملا نظر عکس دارند.

حالا پیشنهاد ما به شما این است که اصلا به اسم ها فکر نکنید. شما طرز کار این دو سیستم را تا حدودی می دانید. بهتر است وقتی از شما سوال شد، به جای بحث در مورد اسمش، اطلاعات فنی خودتان را به رخ دوستانتان بکشید.

8 دیدگاه

 1. واروژ

  5

  5

  خلاصه و مفید!

  • یوسف 1814

   2

   2

   ???

 2. مهرداد

  2

  2

  مطالب فنی تون جای هیچ حرفی باقی نمیزاره
  مثل همیشه عالی

 3. hafez

  5

  1

  تویین توربو یا همان توربوی دوقلو شامل دو توربوی هم اندازه میباشد از اسمش هم مشخصه دو قلو یعنی همسان.

 4. هومن

  4

  7

  یک شیطان سرخ و طرفدار تیفوسی مرسدس بنز و انگار یه دیوید لینچی!

  • هومن

   0

   6

   بخدا چیز بدی ننوشتم

 5. KAMrun

  3

  0

  البته یه مدل سه توربو هم هست که واسه راه اندازی یه توربو الکتریکی عمل میکنه بعد از اینکه موتور دور لازم رو گرفت دوتای اصلی وارد عمل میشن. نمونش توی آئودی sQ7