فراری می گوید فیا باید نقض سقف بودجه فرمول یک را جدی بگیرد زیرا حتی یک خرج اضافی جزئی می تواند تا 0.5 ثانیه در هر دور برتری بدهد.

تیم‌های فرمول یک خود را برای اعلامیه فیا در روز چهارشنبه آماده می‌کنند که کدام تیم‌ها زیر سقف بودجه سال گذشته هزینه کرده و کدام یک از آن عبور کرده اند.

در طول آخر هفته گرندپری سنگاپور حدس و گمان های زیادی وجود داشت مبنی بر اینکه یک تیم بیش از حد سقف خرج کرده است، در حالی که تیم دیگر به خوبی در این محدوده قرار داشته.

استون مارتین و ردبول با این اتهام مواجه شدند که آنها تیم هایی بودند که می توانستند قوانین را زیر پا بگذارند، اما هر دو تیم برای کم اهمیت جلوه دادن این صحبت ها اظهار کردند که فیا هیچ مشکلی را به آنها اطلاع نداده است.

متیا بینوتو، مدیر  تیم فراری گفت:

قطعاً مایه شرمساری است که الان در مورد آن صحبت می کنیم، زیرا در این مرحله، جدای از پیامدهای قهرمانی سال گذشته، پیامدهایی برای قهرمانی فعلی نیز وجود دارد.

بیایید قبل از قضاوت تا چهارشنبه صبر کنیم، اما هر عددی مهم است، حتی اگر چهار میلیون باشد، که در دسته موارد نقض جزئی تلقی می شود، اما چهار میلیون جزئی نیست.

برای ما، چهار میلیون نشان دهنده بخش های توسعه برای یک فصل کامل است. چهار میلیون یعنی 70 نفر در یک بخش فنی که می‌توانند راه‌حل‌هایی بیابند که می‌تواند تا نیم ثانیه در هر دور برتری بدهد.

ما در مورد نیم ثانیه صحبت می کنیم و این برتری به فصول بعدی منتقل می شود، بنابراین این به وضوح یک موضوع مهم است.

27 دیدگاه

 1. سیاوش Kurd

  14

  6

  این برتری به فصول بعدی منتقل میشود….. کاملا درست میگه، فکرشو بکنید برای تحقیق و توسعه ۲۰۲۲ بیشتر هزینه کرده باشن خب تاثیر این بودجه بیشتر استفاده شده برای کل این نسله،
  به نظرم باید شدیدترین ترین جریمه براش در نظر گرفته بشه

  • Elahe

   4

   2

   4میلیون =۷۰ نفر
   هفتاد نفر،هفتاد مغز و فکر متفاوت،وبینهایت طرح و ایده که ازاین ۷۰ فک میتونه ارائه بشه..
   دراین مورد باید به بینوتو حق داد

 2. yousef

  3

  16

  بعید میدونم ردبول کاری بکنه که بعدا چوبشو بخوره اگر هم سال قبل شده روی فصل جدید بوده پس امیدوارم کاری به قهرمانی فصل قبل نداشته باشن.
  ولی فکرکن امتیازای مکسو اینقدر کم کنن که با چالز برابربشه.فصل جالب میشه.

  • سیاوش Kurd

   12

   5

   ردبول خودش یه جورایی اعتراف کرده.. فقط فیا جوابو به دوشنبه موکول کرده، بالاخره یکم وقت برای ماسمالیش میخوان….

   فیا همون جور که ۲۰۱۹ به خاطر موتوری که هیچ وقت ثابت نشد چیت بوده فراریو به فنا داد، امیدوارم ردبولو ب شدت مجازات کنن، هرچند بعید می‌دونم ،روابط ردبول و فیا از اون رابطه هاست …….😉

  • Former-Amirali

   10

   2

   یک سوال
   اگه قهرمانی وستپن رو بگیرن کلاه طلایی و شماره یک ماشینش چی میشه؟:))))))))
   البته شوخی میکنم. کسی تو فیا حوصله سر و کله زدن با طرفدار های متعصب هلندی رو نداره. وگرنه که سال پیش قهرمانیش رو گرفته بودن. وقتی ثابت شد مسی چیکار کرده.

   • mahyar

    1

    5

    جدا از این بحث مسخره فصل گذشته که تموم شده و رفته پی کارش، اگه معلوم بشه که مثلا” ردبول داشته کار خلاف قانونی میکرده، بزرگترین کاری که انجام بدن فکر کنم فقط امتیازات سازندگان رو به کل از ردبول بگیرن ولی امتیازات راننده هارو ازشون نمیگیرن، مثل همون اتفاقی که برای مکلارن توی سال 2007 یا 8 بود اتفاق افتاد.

   • Former-Amirali

    1

    2

    منم که همین حرف رو زدم. دقیقا کجاش مسخره بود که مال تو نبود؟

   • ...m6...

    1

    1

    زیبا سرودی امیر علی😂
    ولی جدا از همه ی اینا یه جوری. ماسمالیش میکنن که انگار اتفاقی نیوفتاده
    نترسید قهرمانی رو نمیگیرن ازتون
    ینی یه درصد دلتون رو خوش نکنید به اینکه قهرمانی رو بگیرن بدن به لوئیس
    قهرمانی 2021 تموم شد!
    چقدر ارزش یه قهرمانی رو اوردن پایین

 3. ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

  3

  6

  برای تیم مرسدس هم مشکوک هست هر چند من به این تیم و مدیران این تیم ایمان دارم اما مرسدس این فصل تیمی بوده که بیشترین پیشرفت رو توی دو تا ماشین داشته.توتوولف گفته بدلیل افزایش نرخ تورم در انگلیس ما باید بیش از پیش توی هزینه ها صرفه جویی کنیم.یعنی بین ۱۰ تا ایده برتر باید بهترین و کم ریسک ترینش رو انتخاب کنیم این با کاهش سقف بودجه امسال و عقب بودن حدود ۱s(ابتدای فصل)از فراری کار رو مشکل تر میکنه.
  اگر مرسدس از حداکثر بودجه کمتر مصرف کرده باشه و هنوز هم جای داشته باشه یک موفقیت محسوب میشه.الآن ما برای بردن توی ژاپن هم حساب میکنیم.فکر نمیکنم فراری و ردبول اگر شرایط مرسدس اول فصل رو داشتن میتونستن این مقدار پیشرفت داشته باشن.البته اگر سیاست توسعه ردبول عادلانه بود.

 4. McLaren F1

  6

  10

  این دیگه از کجا دراومده؟
  مرسدس انگاری بدجوری لجش گرفته

  • TeamLH44

   7

   0

   ربطی نداره! یک مسئله ای هست ! امروز قرار بود که گزارش مفصلی بده فیا راجع به این موضوع … صبر کنیم و ببینیم چ خبره واقعا !

  • Former-Amirali

   11

   8

   حتی زمانی که اسمی از مرسدس هم نیست بازم باید این سخنان گهربار رو بشنویم!!!
   این گزارش قرار بوده اول سال منتشر بشه که نشده. الان هم هزار جور بحث راجع بهش هست.
   بعد هم مرسدس از چی باید لجش بگیره؟ تیمی رو که گرفت رانندگان رو هم ازش قاپیدن. دیگه چه کاری برای انجام دادن داشته پارسال؟(البته که تیم نقص هم زیاد داشت)
   بهتره بگیم ردبول از هفت سال شکست لجش گرفته و تو یک سال با شکستن انواع و اقسام قوانین بالاخره تونسته یک قهرمانی بگیره.

   • Former-Amirali

    2

    4

    در ضمن منتظر اون یکی رفیق هم تیپتون جناب JBJBهم هستیم که چند وقتیه جای خالی تحلیل های ارزشمندشون رو به شدت در زندگی خودم احساس میکنم.

 5. Behzad

  6

  0

  فعلا گزارش تشکیلات به آینده موکول شد و هنوز حسابرسان و ممیزان مشغول کارند.
  اولین نکته ی حائز اهمیت در این موارد تاخیر بسیار زیاد در این مورد بوده در حالی که قبل از شروع فصل گزارشات باید تکمیل میشد نه اینکه آخر فصل امسال حساب و کتاب سال قبل منتشر بشه و همین موارد باعث عدم کارکرد درست قوانین میشه.
  حتی برخی تیم ها تا اواسط فصل نمیدونستن میتونن تا ۵ درصد بیش از سقف هزینه کنند و این باگ ها باعث ایجاد اختلاف زیاد در فصلی شد که وعده ی نزدیک شدن میداد.

 6. Hossein 123

  7

  1

  بحث اینجاست که وقتی سقف بودجه زیر سوال رفته باشه، الآن این روی ۲۰۲۱ تاثیر می ذاره یا ۲۰۲۲؟

  اگه روی ۲۰۲۱ تاثیر بذاره چقدر کسر امتیاز خواهد داشت؟ از چه کسی کم میشه؟

  اگه ۲۰۲۲، الآن بیس این ماشین تا چند سال آینده استفاده میشه، آیا صرفا کسر امتیازات یک تیم می تونه اون همه پیشرفت هر تیمی که بوده رو جبران کنه؟

  • Former-Amirali

   5

   7

   من فقط در این مورد مطمینم که از مکس کم نخواهد شد. اونجوری که کل فیا علیه مرسدس و همیلتون بسیج شده بود سابقه نداشت در تاریخ این ورزش. الان هم نمیان تمام زحمات خودشون رو نابود بکنن.

 7. محمد امین _👊

  6

  1

  هزینه ی بیشتر حتی یک ملیون دلار ، یعنی یه آپدیت که میتونه بین یک یا دو دهم ثانیه برتری بده ، اونم در طول یک فصل‌ و یا حتی برای فصل بعد ، یک یا دو دهم ثانیه در طول یک مسابقه ای مثل مجارستان ، یعنی حدود ۱۰ ثانیه در انتها ی یک مسابقه که فاصله برنده و نفر سوم هست ….
  این فقط یک ملیون دلاره …اخبار و شایعات میگن که تیم ردبول در فصل قبل بیش از ۵ ملیون و در این فصل هم همین روند رو پیش گرفته که همونطور که میدونید حدود نیم ثانیه برتری ایجاد میکنه حداقل…و این فاصله گاهی فاصله ی تیم اول و چهارم هست
  امیدوارم اگر فیا تخلفی رو مشاهده کنه ، مجازات لازم رو اعمال کنه

  • Hossein 123

   5

   3

   ردبول کلا دیسکوالیفای بشه از پارسال لوییس قهرمان بشه ۲۰۲۱، امسال هم دیسکوالیفای شن کلا و شارل و فراری/مرسدس قهرمان بشن، همه برد های مکس به نام لوییس بخوره، تیم ردبول اسمش به شعبه دو مرسدس تغییر کنه، مکس کلا از فرمول یک بره، آدرین نیوی بیاد مرسدس. ردبول ۱۰۰ میلیون دلار به مرسدس کمک مالی کنه !:))

   مجازات عادلانه:))

 8. Ali🦁1

  6

  8

  چرت محض و تهمتی هست که رسانه های ایتالیای و آلمانی همراه مدیران فراری و مرسدس بر پا کردن بجای این تهمتا بهتره برین ماشینتون رقابتی کنید و جلو اشتباهاتتون بگیرین و به نقل مکس دهنتون ببندید وقتی چشم موفقیت تیمی ندارین.

  • Max . 1

   4

   5

   نیازی ندیدم به حرفهای صد من یه غاز بعضی کاربرها که از حرص و غضب برآمده جوابی بنویسم
   البته بعضی ها
   اینها همونهایی هستن که در حرف ید طولایی دارن و موقع عمل درجا میزنن
   (منظور مدیران فراری و بعضاً مرسدس)
   امیدوارم در حرص خوردن حسرت تیم های دیگه بمونن

  • Former-Amirali

   5

   4

   چنین است رسم سرای درشت؛ گهی پشت به زین و گهی زین به پشت
   تا میتونی فشار بخور. منتظر اتفاقات دیگه ای هم هستیم که برای تو و امثال تو که کاری به جز خراب کردن اعصاب مردم ندارید حسابی حرص در بیار باشن.

   • Ali🦁1

    3

    2

    Amirali
    امسال هم منتظر قهرمانی مکس باش✌️.
    اگه اوضاع فشار خوردن و حرص خوردن باشه الویت اول شما هستین که😀.

  • Mahdiye

   1

   0

   امان از رسانه‌های بریتانیایی….

 9. Amir-80

  8

  1

  فیا : عه بازم که تو اومدی .
  ردبول : یه ۵ میلیون بودجه اضافی بده بزنیم بریم .

 10. A..Charles16

  0

  3

  فراری قبل از سقف بودجه از ۲۰۲۱،چطور وقتی بیشترین هزینه ها رو میکرد از این نفرات به تیمش نمیاورد تا بعد از ۲۰۰۸،ردبول و مرسدس اونو له نکنن زیر خودروهای سریعشون؟اگر به بینوتو که همچین ادعایی داره مثلا اجازه بدن سیصد میلیون دلار هزینه کنه و بقیه تیمها سقف بودجه رعایت کنن،میتونه چندین گروه بقول خودش ۷۰ نفری در بخشهای فنیش بکار بگیره تا خودروی خیلی سریعتر از بقیه بسازن،اما آخر فصل معلوم میشه با این شرایطم چندم گرید میشه.هرگز تایتل نمیگیره و بازم بازندس در رقابت با مرسدس یا ردبول.دلیلشم نفرات پیت وال فراری هستن که در مقابل مرسدس یا ردبول مقایسه کنیم معلوم میشه چرا فراری نمیتونه تایتل بگیره.

 11. A..Charles16

  0

  0

  سال گذشته در مورد قوانین سقف بودجه،قوانینش رو خوندم و اگه درست یادم مونده باشه چند قسمت مهمترش رو میگم.
  تیمها تا ۵ درصد بیشتر از سقف بودجه،هزینه کنن جریمه ای نداره/هزینه بیشتر از ۵ درصد دو نوع جریمه داره.اولیش جریمه مالی هست.این جریمه رو فیا برای پرورش رده های پایه استفاده میکنه/در جریمه نوع دوم،تیمها شامل کسر امتیاز یا از دست دادن رده میشن.
  موضوع مهم که بهش اشاره نشده بود مقدار تخلف و جریمه متناسب با اون بود.البته شاید تعیین شده باشه ولی مثلا ننوشته بود تا چند درصد هزینه اضافه شامل جریمه مالی میشه و تخلف بیشتر از چند درصد باعث کسر امتیاز یا از بین رفتن رده میشه.