Register

نوزده − هشت =

A password will be e-mailed to you.

مایکل مسی، مدیر مسابقه ای فرمول یک اذعان کرد که مکالمه او حین پرچم قرمز با ردبول در مورد تغییر رده مکس ورشتپن در گرندپری عربستان سعودی کاملاً عادی بوده است.

مسی در روز یکشنبه در پیست جده باعث شگفتی شد؛ زمانی که در طول پرچم قرمز دوم، به ردبول پیشنهاد داد تا رده مکس را برای استارت انتخاب کنند.

در حالی که تصور می شد راننده هلندی با سبقت گرفتن از همیلتون در اولین پیچ به یک برتری ناعادلانه دست یافته است، مسی به ردبول این فرصت را داد تا از سوم شروع کرده یا پول پوزیشن را حفظ کند.

اگر خط یک را انتخاب میکردند، مسی سبقت ورشتپن را به ناظران منتقل میکرد تا برای او پنالتی در نظر بگیرند.

کریستین هورنر، مدیر تیم ردبول درباره این پیشنهاد می گوید:

بحث بسیار سورئالی بین مایکل و جاناتان وجود داشت، که مانند حضور در بازار محلی با کمی “رده” برای معامله در مقابل “پنالتی” بود.

مسی اما میگوید که همه چیز طبق روال عادی انجام شده است:

این یک بحث بسیار عادی است که به طور منظم در موارد متعددی اتفاق می افتد و در تمام سال و قبل از آن وجود داشته است.

من آن را معامله نمی نامم، از دیدگاه مدیران مسابقه ای، من هیچ اختیاری ندارم که واقعاً به تیم ها دستور بدهم که کاری انجام دهند.

در آن شرایط، من می توانم به آنها پیشنهاد بدهم، اینکه توانایی انجام این کار را داشته باشند، اما انتخاب با آنهاست.

بدیهی است که ناظران قدرت اعمال جریمه‌ها را دارند، اما من می‌توانم دیدگاه خود را به آن‌ها ارائه دهم، به همین دلیل است که به آنها پیشنهاد دادم که موقعیت را انتخاب کنند.

وقتی دیدم حادثه ورشتپن/همیلتون در پیچ 2 اتفاق افتاد، بلافاصله به ناظران پیشنهاد دادم که به تیم توانایی بازگرداندن رده را بدهم. اما پس از آن پرچم قرمز خیلی سریع ظاهر شد، و [حل کردن] این موضوع قبل از شروع مجدد مسابقه، کاملاً در اولویت قرار داشت.

131 دیدگاه

 1. mohammad

  16

  2

  واااااااااااااااا

  • وحید

   5

   11

   درود
   در عین اینکه مثل خیلیا معتقدم انتقادات زیادی به مایکل مسی وارده « از جمله اعمال کمترین جریمه برای بریتانیا لوییس ، و عدم جریمه مکس برای برزیل» ، اما به نظرم این تصمیم مایکل یکی از مدیریت های خوبش بود «نظر شخصیم بود»

   و دست آخر اینکه چرا لوییس (تو صحنه برخورد) کند شدن مکس و دید ، سرعتشو کم کرد ، دنده کم کرد سبقت نگرفت ، رفت چسبید به مکس! «اونم نامردی نکرد زد رو ترمز »

   • mrz_ir

    3

    1

    اونکه کاملا مشخص بود به خاطر نقطه دیتکشن دی ار اس بود. که لوییس هم گفت اون جا نمیخواستم سبقت بگیرم.
    اما یه نکته ای در مورد پنالتی لوییس میخوام بگم
    اونم اینکه این ورزش یجورایی انگلیسی محسوب میشه
    یک راننده انگلیسی اونم تو انگلیس تو اون جوی که همون هفته فوتبالو هم باخته بودن اون تصادف رو کرد (تصادفی که صد درصد هم نبود در حد 60/40)
    و همچنین مکس داشت مثل لوییس سال قبل یکه تازی میکرد (چیزی که فیا نمیخواست)
    و در اخر جریمه ای داده شد که لوییس با کلی تلاش دور اخر سبقت گرفت و برد (ده ثانیه خیلی دقیق داده شده بود که شانس برد خیلی میلیمتری و نزدیک باشه).
    یچیزی مثل برزیل که جریمه داده نشد ویا مونزا و…
    فیا قبل از انصاف دنبال نزدیکی رقابت هست که توی این موضوع خیلی هم خوب کار کردن با استفاده از ابزار بررسی خطا ها

 2. Amirali

  30

  6

  ایشون دیگه خودش رو با هلموت اشتباه گرفته داره در نقش مشاور ردبول ظاهر میشه
  شما اونجایی که عدالت رو برقرار کنی نه اینکه پیشنهاد بدی
  پنج ثانیه پنالتی خیلی سنگین تر از دو رده گرید پنالتیه
  که تازه همون پنج هم کم بود براش، همونطور که دیدیم بعدا بیشتر هم دادن. ولی حدس میزنم اگر لوییس از مکس رد نمیشد و پنج ثانیه هم فاصله میبود این ده ثانیه بیشتر رو نمیدادن.دیگه فیاست و…

  • h.e.s.a.m 4️⃣4️⃣

   23

   4

   اینکه به تیم راننده مقصر پیشنهاد بدن و اون حق انتخاب داشته باشه واسم عجیب هست ، نمیدونم قانونی هست یا نه؟؟؟
   جالبه خودش میگه از نگاه مدیران من توانایی اینکه دستور بدم رو ندارم ولی میتونم پیشنهاد بدم ۳ تا راننده به تصمیم تیم راننده مقصر جاهاشون رو تغییر بدن .
   ردبول‌تصمیم بگیره بهترین تصمیم براش چیه و انتخاب کنه .

   نکته جالب دیگش اینکه واسم جالب بود که ریستارت سوم رو با اینکه دیده بودن دقایقی قبلش توی ریستارت دوم چه اتفاقی افتاد و ۳ تا ماشین تصادف کردن و از ریس خارج شدن بازم از خط استارت شروع کردن؟؟؟
   اینکه لاستیک مکس مدیوم بود و خب واضحه که لاستیک مدیوم در برابر هارد خیلی سریعتره و راحت میتونه رده بگیره تاثیری در این انتخاب نوع ریستارت داشت یا نه؟؟؟؟
   این سوالات و صحبتها خیلی چیپ و خنده داره در حالت عادی که فرمول یک بخواد در این حد تابلو از تیم و یه راننده حمایت کنه ولی با کارها و رفتار مایکل مسی دقیقا اولین گزینه ای که به ذهن میرسه حمایت همه جانبه مایکل مسی از مکس و ردبوله .

   ضمن اینکه در طول فصل هیچ جریمه ای که مطابق خطای مکس بهش ضرر رسونده باشه رو به مکس ندادن حتی توی همین ریس بعد از ریس جریمه ای که شد کوچکترین تاثیری روی مکس نداشت . چه فرقی داره اختلافش با بوتا ۵ باشه یا ۱۵ ثانیه ؟؟؟

   • mrz_ir

    14

    4

    البته بیشتر این رفتار های فیا میشه گفت به خاطر اینه که مرسدس از 2014 تا 2020 رو لوله کرده!! ، اینکه سطح مرسدس اینقدر از بقیه بالاتر بوده باعث افت این ورزش از نظر تجاری شده و مدیران فرمول یک همه زورشون رو میزنن که مرسدس و لوییس باز قهرمان نشن. اما خوب باز هم شیر شیر است گرچه پیر بود.

   • babakghara

    11

    1

    حسام جان من اطلاعی از اینکه چنین قانونی هست یا نه ندارم. ولی سالهاست که فرمول پیگیری می کنم تا حالا چنین چیزی نشنیده بودم. که به راننده خطا کار پیشنهاد بدن. اگر دیگر دوستان اطلاعی در این زمینه دارن لطف کنن با ما به اشتراک بذارن

  • mrz_ir

   11

   1

   البته اینکه پیشنهاد داد چیز عجیبی نیست به نظرم ، همون رفتاریه که تیم و راننده در طول مسابقه میتونه انتخاب کنه (یا رده رو پس بده یا پنج ثانیه پنالتی رو بگیره) مثلا پرز در مونزا پنج ثانیه رو انتخاب کرد و نتیجشو هم دیدیم.
   اما مشکل از جایی شروع میشه که استند استارت بود و مثل همون تعویض لاستیک در رد فلگ انصاف رعایت نمیشه .
   (البته همون تعویض لاستیک در رد فلگ توی مسابقه اذربایجان خیلی کمک کرد که چند راننده دیگه دی ان اف نشن)

  • Mahdi.drs

   6

   2

   اقا امیر علی
   ۵ ثانیه پنالتی از جریمه سه گرید سنگین تر هست درست
   شما مطمنم فصل رو دنبال کردید از ابتدا .. درسته؟
   ایا تا به حال درون فصل متوجه نشید وقتی یه راننده از حریف خارج از پیست رد میشه و برتری زمانی نسبت بهش کسب میکنه ریس کنترل(مسی منظور هست نه استوارت ها) میاد روی رادیو و به تیم پیشنهاد پس دادن رده یا جریمه( استوارت ها جریمه میکنن کار مسی نیست) رو میده ؟
   خب در مورد کیس عربستان مکس دیر ترمز میکنه و پیچ رو قیچی میکنه و از جایگاه اول دفاع میکنه!!
   ریس کنترل (مسی) معتقد بود که لوییس موقع ورود به پیچ فرونت وینگش جلو تر بوده پس پیچ از اون بوده دز نتیجه میخاد به ردبول بگه رده رو پس بده که زارت تصادف میشه … خب در این مورد تیم ردبول و ریس کنترل توانایی پس دادن رده به لوییس رو نداشتن و این که رده پس داده نشده علتش خارج از کنترل لوییس ومکس و ریس کنترل بوده و ثه به خاطر رد فلگ بعدی بوده… در نتیجه اینجا اگه به مکس پنالتی بدن یعنی فرصتی که از اول فصل به تیم ها برای بازپس دهی رده میدادن رو ازش گرفتن !!(اون موقع کلی سوال در مورد اینکه چرا از اول فصل فرصت جریمت نشدن رو به تیم ها میدادن ولی در این خصوص اینجوری عمل نکردن)
   در نتیجه ریس کنترل تصمیم میگیره رد رده رو در اولین فرصت یعنی استارت پس بده

   امیدوارم علت ذکر شده کافی و قابل هضم باشه
   تا درودی دیگر بد رود

   • Amirali

    6

    1

    موافقم حرفم کاملا اشتباه بود
    ممنون از توضیحت

   • Amirali

    7

    1

    علتش هم اینه که من خودم از رانندگی اگرسیو این آدم لجم میگیره بعد میخوام جای دیگه تخلیه کنم که درست نیست
    ولی شما هم اینجارو موافقی که مکس حق نداره تو استارت ها اینجوری کنه؟
    اگه همیلتون مدارا نمیکرد جفتشون سر استارت نمیدونم چندم که مکس از سوم اومد اول دی ان اف میشدن.مثل خیلی جاهای دیگه.قانونم اینو به رسمیت میشناسه متاسفانه

   • مجید

    3

    1

    به نظرم مهمه اینجا که مکس با اینکارش باعث شد اکون بیاد از همیلتون سبقت بگیره و لوییس نتونه جایگاه اول رو داشته باشه. این کار مکس باعث ضرر رسیدن به همیلتون شده و در واقع برگرداندن رده نمی تونه موقعیت اول رو کامل درست کنه مثل تصادف که باعث دی ان اف میشه. این جور مواقع بهتره پنالتی سنگین تری بدن مثل 5 ثانیه.

   • Mahdi.drs

    2

    2

    اره مقصر مکس بود چون لوییس ازش جلوتر بود و رد شدن از بیرون پیست و کسب رده باید رده رو پس بده وگرنه اف وان میشه مثه گیم ها انلاین که پیچ رو قطع میکنن و جایگاه به دست میارن

 3. مَمَّدو

  14

  2

  ادمین جان محمد آقا نامور؛
  من کامنتم غیب میشه. اگه ممکنه ثبت بفرمایین. ممنون.

 4. مَمَّدو

  32

  22

  “مــاکــســــی مــیــلــیــــانــــوس”
  در آخرین روزِ سپتامبر سال ۱۹۹۷، از پدر و مادری هلندی-بلژیکی و در خانواده ای ورزشی، پسری متولد شد که حتی شاید “یوس ورشتاپن” پدر هم که آن روزها راننده فرمول یک بود، فکرش را نمیکرد که روزی پسرش از قهرمانان فرمول یک شده و بسیاری از رکوردها را به نام خود ثبت کند.
  “مکس ایمیلیان ورشتاپن”، با اینکه در بلژیک متولد شده بود، اما بعدها ملیت پدرش را انتخاب کرد. او در این مورد میگوید:”من فقط برای خوابیدن به بلژیک برمیگشتم و تمام تمریناتم را در هلند ادامه میدادم (البته فاصله اَسلِت، شهر زادگاه مکس، با مرز هلند کمتر ۵۰ کیلومتر است).
  مکسیمیلیان خردسال، حتی قبل از اینکه دندان های شیری اَش بیفتد، راندنِ کارتینگ را آغاز کرده بود و احتمالا پیش از چشیدن طعم شاه ماهی (غذای محبوب هلندی ها)، طعم پیروزی را چشیده بود! مکس از چهار سالگی در گَنک بلژیک، مشغول به مسابقه دادن با کارتینگ شد و در ۲۰۰۶ و قبل از ۸ سالگی در کلاس مینی کارتینگ، قهرمان بلژیک گردید. ولی نه یک قهرمانیِ عادی بلکه در هر ۲۱ مسابقه فصل به پیروزی رسید!!! (چهره بقیه پدرها در کنار پیست دیدنی بوده!). او پیروزی در کلاس های مختلف کارتینگ را تا سال ۲۰۱۳ ادامه داد و ۲۳ عنوانِ قهرمانی را در طول ۸ فصل بدست آورد و در نهایت تاج قهرمانی جهان در کلاس کا-زِد یعنی بالاترین رده کارت را بر سر گذاشت. وِی در همان سال در شش تیپ و کلاس مختلف از کارتینگ، قهرمان شد و احتمالا نزدیک به یکصد مدال رنگارنگ را در عرض یکی دوسال به ویترین افتخارات خود اضافه کرد! (فکر کنم که دیوار اتاقش دیگه جا نداشت).
  این رزومه شگفت انگیز باعث شد که در سال ۲۰۱۴ تیم فرمول۳ “آمسفورت” که زمانی ورشتاپن پدر، برایشان مسابقه میداد، با مکس قرارداد ببنده. این چالشی بود که مکس به نحو فوق العاده ای از پَسِش براومد و بخوبی از اون به عنوان سکوی پرتاب خود به سوی رویای درخشان فرمول یک استفاده نمود. در سال ۲۰۱۴، مکس ورشتپن و “استبان اکون” هر دو برای اولین بار وارد رقابتهای فرمول۳ شدن. هرچند در پایان آن سال استبان اکون که یکسال از مکس بزرگتر بود با ۴۷۸ امتیاز اول شد و مکس با ۴۱۱ امتیاز سوم، اما به نظر من از همان وقت مشخص شد که مکس راننده بهتریه. به این دلیل که اکون ماشین قابل اطمینان تر و تا حدی سریع تری داشت. برای مثال استبان ۱۵ بار خط یک پُل پوزیشن رو بدست آورد ولی مکس فقط ۷ بار. از طرف دیگه استبان اکون ۹ مرتبه نفر اول شد (۶۰٪) و مکس ۱۰ بار ( ۱۴۳٪)! که این مقایسه کاملا معنا دار هست. دلیل دیگه اینکه اوکون قبلا دو سال در فرمول رنو۲ رانندگی کرده بود که ماشینهای ۲۱۰ اسب بخاری و ۵۶۰ کیلویی اون رقابتها، بیشتر شبیه به فرمول۳ بودن تا کارت های کا-زِد با ۴۰ اسب بخار قدرت و ۱۶۰ کیلو وزن! مکس در آن سال رکورد ۶ پیروزی پی در پی را در پیستهای بلژیک و آلمان از خودش بجا گذاشت و سه پیروزی دیگر هم در پیستهای آلمانی بدست آورد (یعنی دلیل خاصی داشت؟!)
  در سال ۲۰۱۵ تیم مرسدس، مکس را زیر نظر گرفت ولی این ردبول (توروروسو) بود که موفق شد با او قرارداد امضا کنه. اون سال مکس و کارلوس ساینز (راننده دوم توروروسو)، هر دو روکی بودن ولی ساینز سه سال بزرگتر بود و دو سال سابقه روندن ماشین های ۴۸۰ اسب بخاری و ۶۰۰ کیلویی فرمول۳/۵ رنو را داشت. امروزه ما ساینز رو بعداز به چالش کشیدن دوتا از بهترین راننده های نسل جوون در مکلارن و فراری بهتر میشناسیم و این مسئله ارزش کار مکس رو بالاتر میبره که تونسته بود ۴۹ به ۱۸ ساینز رو در امتیازات شکست بده. عملکرد خیره کننده ورشتپن باعث شد که اوایل فصل بعد به ردبول بره و کسب ۷ سکو و یک مقام اولی در سن ۱۸ سال و ۲۲۸ روز (جوان ترین برنده یک گرندپریکس)، جزو رکوردهای مکس بشمار میان.
  البته یکی از جالب ترین رکوردهای ورشتپن، مسبب اخراج هم تیمی بودنه! احتمالا هیچکس در تاریخ فرمول یک نتونسته تا این حد هم تیمی هاش رو به چالش بکشه. کارلوس ساینز، دنیل ریکاردو، پیر گسلی، آلکس آلبون و شاید سرجیو پرز. برخی اعتقاد دارن که دلیل عدم موفقیت این نامهای بزرگ، انطباق استایل ماشین با سلیقه مکس ورشتپن هست. حقیقت اینکه من هرچی دقت و تحقیق کردم دلیلی پیدا نکردم که صحت این موضوع رو تایید کنه. ماشین ردبول یک خودرو با عملکرد استاندارده (مثل مرسدس) و هیچ استایل غالبی نداره (البته به مدت یک و نیم فصل در محور عقب ارتعاشات غیر منتظره داشتن که باعث کاهش اعتماد راننده به ماشین و محتاط روندنش میشد ولیکن در مکس اثری نداشت و او جسورتر و ماهرتر از این حرفها بود) و هر راننده ماهری باید بتونه اون رو تا حد نهاییش برونه (مثل بوتاس و راسل در بنز) اما گویا مکس چیز بیشتری درآستین پنهان کرده و درک فرکانس بالایی از وضعیت چرخها و بالانس ماشین داره که بهش اجازه میده تندتر برونه. پس احتمالا این ماشین نیست که مختص مکسه بلکه این مکسه که خیلی خاصه و شاید اگه امسال مکس نبود و راننده دیگه ای پشت فرمون ردبول نشسته بود، الآن (دو مسابقه آخر) لوئیس با بیش از ۵۰ امتیاز اختلاف داشت از قهرمانی هشتمش لذت میبرد.
  امروزه تعداد خاطرات نابی که از مکس ورشتپن در ذهن فرمول یکیها مونده، بیشماره. خاطرات ناگوار مانند برخوردهاش با فتل، ریکاردو، رایکنن و لوئیس همیلتون (که این یکی از مرز خاطره گذشته و تبدیل به نبرد تاریخی گلادیاتورها شده) و خاطرات شیرینِ سبقتهای استثنائی و دورهای وحشتناک سریع و سِیوهای نفس گیر و رانندگی بی نظیر در بارون. مکس با جابجاییهای متعددش در عرض پیست که برای جلوگیری از سبقت رقبا انجام میده و پَرِشهای از روی کِربش که برای تکمیل سبقت خودش به رقبا تحمیل میکنه و تنه زدن های متعددش به هم تیمیش و رایکونن و فتل، باعث شده که لقب “مَدمکس” رو براش انتخاب کنن (یک شخصیت رادیکال فیلمهای هالیوودی). اما بسیاری از طرفداران فرمول یک در دنیا (احتمالا به غیراز طرفدارهای هملتون!) معتقدن که مکس ورشتپن، سبک رانندگی تهاجمی رو از نو معنا کرده و این برخوردها رو به حساب سن کم او گذاشتن و فکر میکنن که با گذشت زمان و ایجاد پختگی در تفکرات مکس، ما شاهد یک سطح جدید از رانندگی خواهیم بود که تا سالها کابوس رقبا خواهد گردید.
  شاید هنوز بعضیها مکس رو “مَد مکس” صدا کنن ولی بی شک جایگاهی که او در فرمول یک برای خودش دست و پا کرده، در صورت نبودش بدجوری خالی میمونه. زیرا وقتی به عکس العملها، انتخاب لاین ها و روی حد و مرز روندن های مکس ایمیلیان ورشتپن نگاه میکنیم، سرچشمه ای از نبوغ خالصِ رانندگی و دی اِن اِی فرمول یک رو میبینیم که واقعا دوست داریم همین سطح از تکنیک و جسارت رو در راننده محبوب خودمون داشته باشیم. متشکرم دوستان من.

  • نوذر

   5

   5

   بسیار مطلب عالی بود ، تشکر .

  • @sebvr

   9

   4

   فوق العاده بود !
   به شخصه خیلی برام جالب بود
   سبک مقالتون ادم یاد مجلات میندازه
   ممنونم واقعا

   • مَمَّدو

    10

    3

    پس باید بابتش پول بگیرم 😁😉

   • مَمَّدو

    10

    7

    آخ آخ یادم رفت اینو بگم:
    این مطلب رو تقدیم میکنم به “مکس مارکز” عزیز 🌹

  • مکس مارکز⚡😺🧡

   11

   5

   جناب ممدو میشه لطفا اگه مشکلی ندارین دیدگاه تون رو درمورد ریس عربستان بدونیم ؟

   • مَمَّدو

    30

    8

    والا چه بگم؟
    درسته به لحاظ هیجان و نفس گیری خیلی جذاب از آب دراومد ولی به نظرم این جذابیت بیشتر ناشی از روحیه جنگجویی ورشتپن و همیلتون و رقابت چرخ به چرخ (بعضا چرخ تو چرخ!) شون با همدیگه بود.
    وگرنه این پیست بیش از اندازه نقاط کور و توقف و تصادف داره و در حالت عادی و اگه وسط فصل برگزار بشه، احتمالا کسل کننده خواهد بود.
    در مورد پرشهای روی کرب و جابجاییهای در عرض مکس که زیاد نمیشه از این حرکاتش دفاع کرد ولی بی شک مهارت و سرعت خالصش حیرت انگیزه.
    لوئیس همیلتون هم که آدم از پختگی و صبر مسابقه ایش لذت میبره ولیکن انکار نمیکنم که از سرعت مرسدس با فلپ شکسته بال جلو در حالیکه از کربها هم دوری میکرد تعجب کردم. لامصب چی ساختن خ‌خ‌خ
    در این مسابقه، ردبول خیلی تلاش کرد تا با استراتژی لاستیک مدیوم و برتری قابل توجه در سکتورهای پیچ پیچی، برتری مرسدس در مستقیمی هارو خنثی کنه ولی دیدیم که با وجود همه تلاششون بازهم حریف ترکیب بی نقص همیلتون-مرسدس نشدن.
    شخصا بی تعارف بگم فکر میکنم که مکس یه ذره از لوئیس سریعتره ولی مرسدس کمی بیشتر از اون یه ذره از ردبول قوی تره و فکر میکنم شانس قهرمانی لوئیس در مسابقه آخر کمی ببشتره مگه اینکه مکس و ردبول و پرز، معجزه ای خلق کنن. ممنون که نظرم رو پرسیدین.

   • بیژن

    27

    5

    دوست عزیز ممدو
    شما هم شدی هورنر ؟ که فقط مکس رو راننده میدونه ؟
    امسال هر کسی به غیر همیلتون در مرسدس بود چندتا مسابقه آخر فرمالیته بود و مکس قهرمان شده بود .
    امسال ماشین ردبول چه در بحث دوام موتور و چه پکیج کامل عالی بوده .
    امسال مرسدس نه در بحث دوام موتور خوب بوده و نه تا ۵ تا مسابقه آخر در پکیج کامل .
    ماشین ردبول این قدرتی که مکس ازش میکشه بیرون رو داره که البته از عالی بودن مکس هست ولی این توان در خودرو ردبول وجود داره ، چون اگه نبود سالهای قبل هم مکس سوار ردبول بود ولی همچین عملکردی نداشت چرا ؟؟
    چون توان خودرو اونقدر نبود.
    اینکه مکس و لوئیس اینقدر اختلاف دارن با هم تیمی هاشون این از نبوغ و استعدادشونه .
    ولی اینکه میایین کار یکی رو به خودش ربط میدین و یکی دیگه رو به ماشین کار درستی نیست .
    چه طرفدار مکس باشیم چه لوئیس.
    واقعا سطح هردوشون خیلی بالاست و یه فصل فوق العاده رو برامون ساختن .
    این راننده و خودرو با هم هستن که پکیج رو کامل میکنن.
    الان خیلی ها متوجه میشن که فقط خودرو کافی نیست که اگه بود پرز و بوتاس هم همین خودرو هارو دارن .
    مهم اینه بتونی تمام توان خودرو رو استخراج کنی و این عملکرد در طول فصل با کمترین نوسان همراه باشه .
    در آخر هم هر کدومشون قهرمان بشن واقعا حقشونه .
    بعنوان طرفدار لوئیس صدرصد دوست دارم لوئیس قهرمان بشه .
    ولی باید انصاف داشته باشیم نه به صرف طرفداری یه طرفه قضاوت کنیم .

   • Amirali

    21

    3

    ممدو جان نظرت محترمه
    مکس هم بی شک این فصل سریعتر بوده، ولی نه به خاطر سرعت شخص خودش بلکه به خاطر ماشین ردبول
    اگر این رقابت تا اینجا کشیده فقط به خاطر اینه که یکی مثل لوییس یا وتل تو اون ماشین ردبول نیست.هر راننده برتری بود دو سه تا مسابقه مونده به پایان کار رو تموم میکرد.
    تصور کن الان سیلور استون،بحرین و کلی ریس دیگه رو که با اشتباهات شخصیش از دست داده رو به امتیازاتش اضافه کنیم.بعد چی میشه؟
    مکس از هرجهتی حساب کنیم فرصتش رو داشته.با فجایع موناکو و اتریش 2 و کلی ریس دیگه که صرفا لوییس بدشانسی آورده این قضیه خیلی وقت پیش باید تموم میشد.
    یادمه یه لیستی ردیف کردم و گفتم تازه اگه مسابقات آخر مرسدس برتر باشه بعدش میشه گفت فصل برابر بوده.خب دیدیم تو عربستان ردبول اگر برتر نبود اصلا کمتر هم نبود.تازه چند مورد رو بر خلاف نظر خودم کلا به نفع مکس گرفتم که دیگه حرفی توش نباشه
    حتی بر فرض حرف شما درست باشه هم یادمه یکی گفت گروژان هم ممکنه سریعترین راننده گرید بوده باشه ولی هزارتا خاصیت دیگه هم مونده که نداره.
    و شما باید بهتر بدونی لاستیک های مکس تو اون مسابقه مرده بودن وگرنه لوییس به هیچ وجه با بال جلوی شکسته نمیتونست نزدیک بمونه.
    به جریت میگم اگر مکس ماشین برزیل رو داشت اولا نمیتونست اون همه سبقت بگیره و برسه به رده اول و دوما سر یکی از سبقت های تصادف میکرد و اوت میشد.
    کل فصل ردبول معمولا دست بالا رو داشته.حالا این پنج تا مسابقه مرسدس براش برنامه داشته ولی اصلا چرا مکس باید بذاره کار بکشه به پنج مسابقه آخر؟مگه لوییس تو 2017 و 2018 گذاشت؟به اندازه وتل اون سالها هم بدشانسی داشت.

   • Amirali

    14

    2

    راستی انقدر درگیر محتوا شدم یادم رفت بابت نگارش این متن زیبا ازت تشکر کنم
    مرسی که برامون وقت میذاری

   • Mercedes

    21

    1

    درود خدمت دوستان عزیز و عاشق سرعت..بنده از2018به اینور دارم مسابقات رو دنبال میکنم و اطلاعات زیادی مثل شما دوستان ندارم… مکانیک هستم.از زمانی که اچار دست گرفتم و انجین ماشینارو دیدم عاشق صنعت و هنر بنز شدم.بخاطر همین عاشق مرسدس و رانندگیه همیلتونم..و واسه دوستانی که طرفدار تیمی دیگه و بخصوص راننده دیگه ای هستن احترام قائلم..خیلی خوشحالم که بنده مبتدی رو به جمع خودتون را دادین

   • Mohammad-Ferrari

    5

    11

    چه زیبا ممدو جان 🌹
    پیش بینی بنده این هستش که چارلز و مکس بهترین راننده های فعلی هستند و بعد از بازنشستگی سر لوییس رقابت تنگاتنگی خواهند داشت، با توجه به رانندگی مشابهی که دارند (هر ۲ مقداری aggressive هستند و من این سبک رو خیلی میپسندم) رقابت بسیار زیبایی خواهند داشت

   • Amirali

    9

    1

    سلام مرسدس عزیز
    خوش اومدید

   • Ali🦁1

    6

    16

    Amirali
    میگی چرا مکس گذاشت که رقابت بکشه به 5مسابقه آخر.؟!
    مگه امسال اتفاقات مسابقات ندیدی چقد امتیاز هدر رفت از مکس.؟
    دارین میگین همیلتون بدشانسی داشته ولی بگم که بهترین خوش شانسی ها داشته که مسابقش زنده شده یکیش پرچم قرمز ایمولا یکی هم پرچم قرمز سیلورستون که کاملٱ برگشت به مسابقه…..
    بقیش حرف از اشتباهات مکس نزن در مقابل همیلتون چرا تو هنوز خامی دوست عزیز هر کامنت همین موضوع بازگو می کنی همش واقعأ بعد این همه دوستان توضیح دادن.؟
    —-
    راجب دوستمون ممدو (محمد جان) بگم که ایشون طرفدار مکس نیستش ولی شما حقیقت براتون تلخه و تو نوشتارش کلی تمجید کرده از عملکرد و مهارت همیلتون فقط چشمتون سریع گفتنش می بینه… همیلتون از مکس سریعتر هستش محمد جان تو مقاله بعدت انشاالله بگو تا این همه گارد نگیرن برات.

   • Ali🦁1

    3

    19

    شماها که نه نمودار و نه دیتا می بینید چطور میگین طرف مکس گرفتن مایکل مسی و استواردها بعد این همه پنالتی که بهش دادن و 10ثانیه که حقش نبود که همیلتون هم شیطنت داشت تو همین صحنه، مکس طرفش می شناسه که هیچ وقت باهاش کوتاه نمیاد باید اینجوری رقابت کنه از بعد سیلورستون مکس خشن تر شده چون همیلتون خودش باعثش شد.
    @@@@
    یه سوال دارم واقعأ چرا وقتی همیلتون مکس پرت کرد بیرون فقط یه پرچم سفید و مشکی بهش دادن.؟حتی تصویر هم بازنگری نشد قطعأ همیلتون باید پنالتی می گرفت.

   • Ali🦁1

    3

    15

    بیشتر و بیشتر مشکل مکس اینه که واقعا تو مستقیمی زیادی کند هست نسبت به ماشین همیلتون که مجبوره هر ریسکی و دفاعی کنه که جایگاهش از دست نده.

   • Amirali

    3

    1

    علی جان اولا آروم باش
    بعدش هم باید بگم اگر مسابقه ایمولا هرکی جای همیلتون بود ماشین رو ول میکرد به امون خدا پس خودش خیلی مهمتر از شانس بود.بعدم اون اسپین مزخرف راننده هلندی در سرعت 80 کیلومتر بر ساعت رو تو همون مسابقه ندیدی؟خدا وکیلی بعد من فقط چیزی که میخوام رو میبینم؟ایا راننده هلندی شانس نیاورد؟
    تو سیلوراستون هم بارها گفتم بله مقصر همیلتون بود ولی مکس خامی کرد و الانم داره حسرتش رو میخوره.حالا تو بگو کارش درست بود.هرچی امتیاز از دست داده بالای هشتاد درصدش خودش مقصر بوده.میخوای میتونیم جمع هم بزنیم.حالا تو فقط همون مجارستان رو هی بگو.
    ضمنا مکس فقط تنها تفاوتش بعد از سیلور استون این بود که لوییس رو آنفالو کرد وگرنه تقریبا همون بود.
    اون صحنه هم لوییس اگر هرچقدر پنالتی براش میگرفت 15 ثانیه که نمیشد دیگه.بعدم دیدیم که اینا برای پنالتی دادن به لوییس چقدر شوق دارن.
    بنده نوکر ممدو هم هستم بارها هم ابراز ارادت کردم بهش.مشکل از شماهاست که نمیتونین یک بحث با آرامش و منطقی داشته باشین، الانم فقط گفتم موافق نیستم همین.
    تو واقعا بعد از سیلوراستون چت شده؟همیشه نماد اخلاق خوب و مدارا بودی ما هم ازت یاد میگرفتیم و سعی میکردیم استفاده کنیم.

   • yousef

    5

    4

    سال بعد فاصله بین ماشن ها خیلی کمتر میشه.و قطعا رقابت مکس،چالز،توی یه سری از پیست ها هم لندو،لویس و راسل(البته اگه مرسدس پایداری موتور جدیدشونو بالا ببره بعید میدونم سال بعد بشه باهاشو رقابت کرد موضوعی که حتما سخت روش کار میکنن)رو خواهیم دید.
    2022 و2023 جز جذاب ترین فصل های تاریخ فورمول یک خواهند بود البته اگه مرسدس رو با موتور جدیدش بشه گرفت و ردبولم یه موتور خوب گیر بیاره با اون موتور رنو حتی نمیتونن با فراری ها هم رقابت کنن
    ای کاش موتور ها برابر بودن.نابرابریش خیلی تو ذوق این رشته از موتوراسپورت میزنه

   • بیژن

    4

    1

    ali 33
    اخه این چه مدل صحبت کردنه دوست عزیز
    همه کسایی که تو این سایت هستن عاشق این رشته هستن و دنبال میکنن اکثریتشون داده ها و آنبوردها رو .
    دیگران رو متهم کردن به ندونستن کار درستی نیست .
    کسی از بیوگرافی که ممدو جان زحمت کشید نوشت ایراد خاصی نگرفت .
    متن دومش دوستان باهاش مخالف بودن . مخالفت کردن ایرادی نداره اگه در چارچوب منطق و ادب باشه
    نمیخوام بحث کنم باهات فقط میخوام جواب سوالت رو بدم .
    به همون دلیل که به مکس جریمه ندادن تو برزیل به همون دلیل هم به لوئیس ندادن جریمه .
    همون جریمه ندادن برزیل باعث شد الان مکس میگه وقتی برزیل جریمه نداشت چرا الان جریمه شدم .
    ببین چقدر تاثیر داره جریمه شدن یا نشدن .
    اگه انگلیس اون اتفاق افتاد مکس در ایتالیا جبران کرد .
    تو این مسابقه هم که پرچم قرمز دادن و کلی vsc
    از نظر شخصی من با شانس مخالفم
    اینا اتفاقات مسابقه ای هستش .
    آذربایجان کی مقصر بود ؟ صدرصد تیم ردبول و خود مکس .
    این تصمیمات افراد هستن که منجر به اتفاقات میشن ربطی به شانس نداره .
    مثل مسابقه ای که نوریس نرفت پیت تو بارون و مکس تونست دوم بشه . تصمیمات درست باعث شد دوم بشه و نوریس سکو رو از دست بده .
    در مورد برخورد همیلتون و مکس
    تقاضا دارم برید لحظه برخورد رو از آنبورد همیلتون ببینید و بعد قضاوت کنید .
    حتی تو انگلیس هم مکس میتونست مدیریت کنه چون فقط مسابقه همون پیچ نبود کلی از مسابقه مونده بود .
    مدلی که مکس رانندگی میکنه خیلی جاها به نفعش تموم میشه گاهی هم به ضررش .

  • Korosh.5

   10

   1

   بسیار عالی و فوق‌العاده، با تشکر از ممدو عزیز .

   • Mercedes

    5

    0

    درود فراوان خدمت دوستان عزیز..یه مطلبی رو خواستم خدمت دوستان عرض کنم که شاید پیش پا افتاده باشه..مهندسای بنز حتی تو ماشینهای خیابونی طوری سیستم تعلیق خودروهاشونو طراحی کردن که زاویه لاستیک بر مبنای زاویه پیچ جاده تغییر می‌کنه چه برسه به فرمول یک.. دوستان عزیز اگه دقت کرده باشن چرخهای عقب ماشین همیلتون سر پیچ‌ها وحتی توی پیستهایی که ارتفاع پیست پایین بالا داره زاویه چرخهاش تغییر می‌کنه.. همین باعث شده نسبت به بقیه تعادل بهتری داشته باشه..روی بقیه ماشینها دقت کردم ولی این شکلی نبوده.اگه قوانین دست و بال مرسدس رو نمی بست خیلی چیزا واسه رو کردن داشت..نمونش سیستم دس مرسدس که غیر قانونیش کردن..با تشکر از دوستان

   • مَمَّدو

    2

    1

    Mercedes
    فکر کردن بهش حسرت برانگیزه. اگه محدودیتهای بودجه و قانون به این شدت نبود … اوه مای گاد!
    البته اتفاق افتاده قبلا و چشمه هایی ازش رو دیدیم. مثل موتور وی۸ هوندا در نسل آخر تنفس طبیعی ها سال ۲۰۱۰ که توی تست حداکثر سرعت تونسته بودن دور ۲۴۰۰۰ رو باهاش بزنن و بیش از ۱۰۰۰ اسب بخار نیرو استخراج کنن!!

  • Spa

   6

   4

   اگر ملیت خودش رو عوض نمیکرد الان بیشتر محبوب بلژیکی ها بود ،بخش های هلندی زبان بلژیک طرفدارش هستن ولی بخش فرانسه زبان هیچ طرفداری نداره

  • Ali.A

   9

   4

   احسنت خیلی زیبا بود
   واقعا قشنگ بیان کردی دوست عزیز
   مسابقات بدون مکس و همیلتون صفای خودش رو از دست میده

  • Ali🦁1

   5

   13

   ممدو جان،
   فوق العاده بود دوست خوبم🙌.
   خیلی حال کردم با نوشتارت سطر به سطر دمت گرم.

  • Mohammad-Ferrari

   7

   2

   ممنون ممدو جان 🌹🌹
   لذت بردیم 🙏👍🏁

  • حمیدرضا . 33 .

   5

   8

   خیلی قشنگ بود
   من کلی با خوندنش کیف کردم
   البته بعضی ها هم خوندن و حرص خوردن چون دیسلایک دادن قشنگ معلومه تحت فشار بودن

  • Mahmoud

   7

   2

   ممنون ممدو بابت وقتی که گذاشتی.
   قلم بسیار زیبایی داری.🌹

  • mrz_ir

   15

   5

   ممنون ممدو عزیز
   مطلب واقعا قشنگ بود و کلمات و جملات هم که مثل همیشه عالی و به معنای واقعی کلمه لذت بردم .
   اما از نظر فنی بعضی موارد رو قبول دارم اما برخی دیگر رو نه.
   به طور مثال (درسته w11 سریعترین خودرو تاریخ فرمول یک و بی نقص ترین هست) اما اینکه راسلی که کمتر از دو سال تجربه فرمول یک داره یه اخر هفته بشینه داخل خودرویی که حتی صندلیش برای فردی که ده سانت ازش کوتاه تره طراحی شده و اینقدر با این خودرو راحت باشه قطعا چیزی بجز بالانس و مهندسی به شدت بالای اون ماشین رو نمیرسونه . در مقابل سرجیو پرز با پنج شش برابر تجربه فرمول یک در سالی که بهترین خودرو ردبول در دوران هایبرید هست باز با ماشین درگیره.
   اما مکس چون رانندگی رو با این خودرو اموزش دیده !! (همونطوری که توی متن ممدو هم گفته شد تقریبا همه دوران قبل فرمول یکش درون کارتینگ و مدتی هم فرمول سه بوده و در فرمول یک هم که بعد از یک فصل و چهار مسابقه اومد پشت فرمون این ماشین (18 سال و هفت ماه) هنوز انچنان تجربه ای با ماشین های بزرگ و حجم بالا فرمول (1-2-3) کسب نکرده بوده و انعطاف پذیری خوبی داشته) و تونسته به خوبی با این ماشین خو بگیره و ردبول با ادامه دادن همون رویه قبلی و توسعه همون ماشین بدون اینکه مکس مشکلی داشته باشه تونسته با مکس امتیازات خوبی کسب کنه.
   (منکر توانایی های مکس و سرعتش نیستم بیشتر بحث من تیم مهندسی ردبول و مرسدس هست ، و نتایج یه راننده به خاطر پکیج راننده و ماشین (ماشین یعنی کل تیم) هست )
   از نظر اخلاقی هم معتقدم که مکس به خوبی اموزش ندیده و این جهشی طی کردن مراحل رسیدن به فرمول یک باعث شده که رفتارش خام تر از همسن و سالاش باشه.
   “مثل بچه ای که قراره مهر به دنیا بیاد اما مادرش شهریور سزارین میکنه که یکسال زودتر بره مدرسه!! (یکی از دوستان دوران مدرسم اینجوری بود 😅، بچه خوبی هم بود) که اینکار ممکنه باعث مشکلاتی برای اون فرد بشه”.

   • Mahdi.drs

    4

    11

    یه سوال ایا قبول دارید مکس از ساینز که به مراتب از خودش باتجربه تر بود(در فصل اول فرمول یک) سریعتر بوده داخل ماشین برابر!؟؟؟
    ایا رقابت سب و لکرک رو یادتونه؟؟ ایا رقابت امسال ساینز با لکرک رو می بینید ؟؟؟
    نمیگم مکس عجیب و خلقه هست ولی مسلما اگه سریع ترین راننده گرید امسال نباشه در بدترین و بدترین وضع ممکن راننده دوم گرید بود!!!
    این قضیه دوم گرید بودن رو هم نتایج فصل تایید میکنه … مکس داخل این فصل هیچ وقت در صورتی که ماشینیش سالم بود(مجارستان و سیلوراستون و باکو )تمام مسابقات دیگه رو نفر دوم به بالا تموم کرده (فقط یه لحظه به این فکر کنید)
    ایا معتقد هستید در تمام مسابقات فصل (تک تکشون) ردبول سریع ترین ماشین رو داشته؟ اگر جواب خیر هست پس حداقل یه بار جفت مرسدس باید جلوش تموم میکردن

   • mrz_ir

    12

    1

    مهدی به چی میخوای برسی و چه ربطی به کامنت من داشت ؟
    یسری چیز ها میگم و خودت نتیجه گیری کن.
    میدونی چرا پیر مرد ها اینقدر خسته کننده رانندگی میکنن؟خیلی وقت ها توانایی جسمی نیست ، تجربشون بیشتره ، مرگ و اتفاقات رو بیشتر دیدن و بیشتر از مرگ میترسن (مرگ ریشه اصلی تمام ترس هاست).
    همچنین چند بار گفتم باز هم فکر کنم باید بگم :
    در موتور اسپورت نتیجه ای که حاصل میشه ، نتیجه ترکیب راننده و ماشینه (ماشین میشه حاصل کار تیم) دو و میدانی نیست که فقط خود شخص راننده باشه .

    و در اخر میگم که یدور دیگه کامنت بالا رو بخون و به واژه های
    “از نظر فنی”، “بحث من تیم مهندسی ردبول و مرسدس هست” دقت بیشتری بکن.

   • Amirali

    9

    1

    بسیار دقیق و عالی توضیح دادید
    هرچند علمش رو ندارم که بگم قطعا درسته یا غلط ولی موافقم
    اون دوست شما هم شانسی براش مشکل پیش نیومده:)
    خب بابا شناسنامه رو شهریور میگرفتن چرا اینکارو کردن

   • Amirali

    5

    2

    مهدی با شما هم موافقم به شدت
    ولی در حد همون دوم نه اول
    کلا ربطی هم به کامنت اون دوستمون نداشت خب

   • mrz_ir

    3

    0

    بد برداشت نشه اون بنده خدا رفیقم به شدت ادم باهوشی بود و خدارو شکر مشکلی نداشت
    اما خوب ریسک بیشتری قبول کرده بود مادرش

  • GR63

   4

   2

   بسیار زیبا
   ممنون از مطالب قشنگ و خوندیتون.

  • Mahdi.drs

   3

   4

   اون دوستمون که گفته بود مکس در حد فرمول یک ودو حتی نیست کجاست؟

  • iman

   2

   10

   👏👏👏بسیار عالی و تشکر به خاطر وقتی که میذاری

  • Amin44

   16

   3

   ممدو: مکس راننده فوق‌العاده سریعیه،هیچ شکی هم درش نیست اما ترجیح میدم به حرفهای هورنر استناد کنم«هر ماشینی به اندازه ای که راننده اش بتواند سریع است»
   اگه مکس کسیه که ماشین رو به اینجا رسونده خب پس چرا پارسال و سالهای قبلش نتونس اینکارو کنه؟
   مورد بعدی،مکس باعث جدایی دنی ریک بود اما خب چرا؟؟؟ آیا واقعا دنی ریک به خاطر ضعف رانندگیش از تیم کنار گذاشته شد؟؟؟ پاسخ منفیه…
   سبک طراحی ماشین ردبول مختص به مکسه مگر اینکه راننده ای از روز اول پشتش بوده باشه
   مثل دنی ریک! این موضوعات تو مجموعه ردبول جدید نیست و زمان فتل هم همینطور بود
   از نوع طراحی ماشین تا حمایت های درون تیمی یک طرفه! در مورد سرعت لوییس و مکس هم باید بگم بعد از دور ۱۸ که لوییس از اکون رد شد تا دور ۳۷ که لوییس تو پیچ یک حمله کرد،اختلافشون با اکون به ۲۴ ثانیه رسیده بود اما آخر ریس اختلاف لوییس و اکون تقریبا ۲۹ ثانیه بود! مکس هم ۶_۷ ثانیه پشت لوییس!
   خب سوالی که پیش میاد آیا پیس رنو با مرسدس و ردبول برابر بوده؟؟؟؟ پاسخ منفیه! مکس لاستیک تموم کرده بود(زمان رد فلگ اول دیدیم که تو ۱۳ دور که ۲ دور برای کیو دو بوده،لاستیک های مدیوم مکس چه وضعی داشتن!) و لوییس هم به خاطر قسمتی از بال جلو سرعتشو از دست داده بود!
   پس اگه مکس لاستیک تموم نمیکرد قطعا به طرف لوییس حمله ور میشد!!!
   در کل کامنت های خیلی طولانی رو نمی‌خونم چون خیلی بعیده نویسنده بدون نگاه جانبدارانه بتونه تحلیل کنه و با چنتا تعریف و تمجید کوچولو هم شاید برخی از فن های رقیب نگاه مثبتی پیدا کنن!
   تقریبا دیگه همه لوییس فنها متوجه شدن که رقیب ما مکس و فن هاش نیستن! میشه گفت همه راننده با همه فن هاشون در برابر ما هستن!
   البته مشکلی وجود نداره و این باعث افتخار ماست…
   تشکر بابت زحمتی که کشیدی و تایپ کردی🌹
   Teamlh#

   • Amirali

    12

    1

    از این بهتر نمیشد تشریح کرد وقایع رو
    مخصوصا مثال اکون
    ریکیاردو اگه اون همه بیشتر از مکس دی ان اف نمیداد هیچ فصلی رو پایین وستپن تموم نمیکرد.هیچ بعید هم نیست که عمدی در کارش باشه وگرنه ظاهر قضیه اونقدرا هم نشون نمیداد جو ردبول فاجعست که ریکیاردو میگفت.آخرش هم از اون فضا خودش رو دور کرد.واقعا امیدوارم حداقل برای یک فصل فرصت قهرمانی داشته باشه.خیلی بهش جفا شد تو سال های اوجش.فقط اون مسابقاتی که یهو جون میگرفت و تا رده اول همرو درو میکرد رو به یاد بیارین…

   • مَمَّدو

    8

    1

    Amin44
    هم “ذهن” خوبی دارید و هم “ذهنیت” خوبی. لذت بردم از نقدتون. مرسی.

   • Mahdi.drs

    1

    5

    طراحی ماشین تیم اس ار تی رنو(الفاتوری الان) و ردبول سال ۲۰۱۶ که بر اساس رانندگی مکس نبود پس چرا بازم به شدت سریع بود با اینکه هنوز تازه وارد بود!!!
    مثه اینکه امسال اقای سوندا اندازه گسلی امتیاز بگیره گرچه معتقدم ریکاردو از گسلی سریع تر
    و در خصوص ساینز هم که ممدو عزیز اشاره فرمودند

  • Hami

   8

   2

   درود . ممدو عزیزی از بابت وقت و انرژی که گزاشتی ممنونم . اما با بخشهای زیادی از مطلبت مخالفم . من اصلا با لقب مد مکس موافق نیستم . بلکه اون را کرزی مکس یا بدتر باید نامید که ادب اجازه نمیده گفت و به همان مودبانه تر بسنده میکنم .

   • Amin44

    3

    2

    ممدو: خواهش میکنم دوست عزیز
    مهدی دی ار اس:بنده تو اولین خط کامنتم نوشتم مکس فوق العاده سریعه!در نتیجه دلیلی هم نمی‌بینم که بخوام بیشتر توضیح بدم!
    هیچ وقت هم سرعت مکس رو کتمان نکردم و بنظرم کسی که روی سرعت خالص مکس شک داره چیزی از اف وان نمیدونه!
    این چند خط توضیح رو فقط نوشتم که بگم:متاسفانه تا زمانی که عینک تعصب رو کنار نذارید، متوجه شدن کامنتی به این وضوح هم آسون نخواهد بود!!!

  • Ali

   11

   1

   سلام و عرض ادب خدمت ممدو عزیز
   من با حرف شما کاملا موفقم و درست میفرمایید ولی ممدو عزیز به نظر شما اگه جای لوئیس شخصی مثل لکلرک یا چارژ یا بقبه بودن الان باز لذت میبردین؟؟ حداقل ۵ تا تصادف مرگ بار داشتیم اینکه لوئیس به خاطر کارکتر یا شخصیتی که داره وارد بتل نمیشه زیاد دلیل بر خوبی مکس نیست این سبک رانندگی نشان از نبوغ نیست نبوغ زمانی شما تا لبه مرز رانندگی کنی ولی ایجاد حادثه نکنی این نبوغه وگرنه ایشان الان با هرکسی توی بتل میبود قطعا نفر سومی داشت برای قهرمانی میجنگید چون مکس و نفر بعدی قطعا همش دی ان اف میشدن

   • مَمَّدو

    7

    1

    سلام Ali آقا،
    نکته جالبی فرمودید. بعضی وقتها تو ذهنم یه تحلیل هایی میکنم که خودم خیلی دوستشون دارم ولی از حوصله کامنت خارجه. مثل همینکه شما فرمودی و من تو ذهنم راننده ها و زمان ها رو باهم مقایسه و جابجا میکنم و … دنیاییه واسه خودش ولی خُب یهو میبینی یه ساعت وقتت رفت و هیچی به هیچی 🤣🤣🤣

   • Ali

    6

    1

    دقیقا ممدوی عزیز کافیه یه تایمی به جای بتل لوئیس و مکس با لکلرک و راسل و غیره مقایسه کنین قطعا ما همش برخورد داشتیم ولی خب قطعا سال دیگه که ماشین ها به شدت به هم نزدیک بشن قطعا مکس دیگه این نبوغش رو نخواهیم دید وقتی بخواد توی کورس باشه و چند بار دی ان اف بشه دیگه کار دستش میاد و باعث پختگی میشه اینجا فعلا طرفش لوئیسه و همه میدونیم لوئیس به شدت از برخورد و تنش میخواد دور باشه

 5. AmirAli

  15

  9

  کلا یه چیز عجیب اتفاق افتاد….
  تو س.ایت.ای خارجی همه حق رو به مکس دادن و فیا رو mafia نامیدن و از تصمیم های گرفته شده ناراضی بودن!
  ولی من مث خیلی از دوستان اینجا از رانندگی مکس تو این مسابقه حس خوبی نداشتم
  حتی بعضی طرفداران مکس که اینجا نظر میدن، این رفتار های مکس رو تلافی سیلوراستون گذاشتن

  • Arvin.Hamilton 44

   11

   2

   امیرعلی جان
   والا من که هر جا میخونم همه مقصر رو مکس گفتن که!
   دیگه دو بار پیچ رو بریدن و ترمز زدن تو کفی تقصیر همیلتونه؟
   فقط تو توییتر چند نفر رو دیدم که حق رو به مکس دادن یه راننده کارتینگ هم حق رو به مکس داده بود
   بقیه جاها که خوندم همه از رانندگی بد مکس حرف میزدن
   اسکای اسپورت که گفته بود بیش از حد اگرسیو
   ریس دیپارتمنت 5 داده بود نمره بهش
   کارشناس ها هم گفته بودن مکس داره نشون میده که چه نوع ورزشکاریه
   یکی دیگه هم گفته بود ورزشکار بدیه

   • AmirAli

    5

    1

    آره بیش از حد تهاجمی، رفتار درستی نبود و غیر حرفه ای بود

  • Ali.A

   10

   4

   بنظر من مسی مقصر بود
   چون باید به مرسدس اعلام میکردن ک ردبول رده رو پس میده تا همیلتون بریک نشه

   • Mahdi.drs

    4

    2

    اگه سریعتر به لوییس میفگ خیلی خوب بود لوییس از بغل رد میکرد ولی لوییس هم استرس سیفتی کار در جلو رو داشت هم نمیخاست دی ار اس بده
    در کل برخورد مکس با لوییس بیشتر تقصیر مکس بود .چرا؟
    چون اول ملایم دان شیفت کرد بعد یهو ترمز گرفت
    فیا هم جریمه اش کرد به خاطر کم بودن سرعت جریمه نکرد و فقط به خاطر ترمز ناگهانی که توی تلمتری دیده میشد جریمه ۱۰ثانیه داد ومیشه داخل متن داکییومنت جریمه خوند
    البته در دفاع از مکس چون خیلی به دتکشن زون نزدیک بود میخاست مطمن بشه لوییس مجبوره ازش رد بشه و لوییس هم از خودش کله شقت تر بود و پشتش چسبوند و مطمنم احتمالا راننده های دیگه هم اگه میخاستم رده رو پس بدن سعی میکردن دی ار اس رو بگیرن

 6. HESHMAT

  12

  4

  چرا بعد از اون اتفاق ، حق انتخاب را به مکس دادن؟؟؟ مکس که خودش مقصر بود . البته این حرف من به این معنی نیست که باید به لوییس حق انتخاب میدادن چون اصلا تو این همه سال که فرمول یک دیدم و این همه حادثه تو هیچ کدوم حق انتخاب به کسی ندادن

  • AmirAli

   4

   6

   نمیدونم والا
   کل کامنت شده بود جوک و mafia و ……..

   • Arvin.Hamilton 44

    15

    3

    امیرعلی جان
    اگه منظورتون کامنتای پیچ F1 هست این چیزا عادیه
    هر دفعه یه تصمیمی علیه یکی دیگه میگیرن فنای اون راننده همچین چیزایی میگن
    کارشناس ها که همشون مقصر رو مکس میدونستن
    نمره 5 هم گرفت از ریس دیپارتمنت

   • AmirAli

    2

    1

    در کل تعجب کردم

  • Mahdi.drs

   5

   2

   این حق انتخاب رو بارها داخل همین فصل دیدیم به راننده میدن که یا جایگاه رو پس بده یا جریمه بشه ولی منتها اینجا بلافاصله بعد تصادف مزپین رد فلگ شد و فرصتی برای تحویل جایگاه نبود در نتیجه بهش فرصت جا به جایی قبل شروع رو دادن …
   نمیدونم منظور رو فهمیدید یا نه
   موفق باشید

 7. Mahmood.ghaedi

  10

  5

  مزخرف ترین چیزی ک میشد دید و یکشنبه دیدی
  اگه جریمه می‌خواستین بدین خب می‌دادیم
  اینطوری میخواستن هم ردبول هم مرسدس راضی نگهدارن وگرنه یا باید جریمه بیشتر میدادن ک ردبول راضی نمیشد
  یا فقط رده از دست میداد ک جلو لوییس می‌بود و پشت اوکون ک مرسدس راضی نمیشد

 8. Hamid esm

  9

  4

  بهترین کاری ک واسه همه میتونی بکنی اینه ک خونه بمونی تا یه آدم درست حسابی این کارو انجام بده

 9. @sebvr

  24

  6

  نمی دونم چرا جو سایت اینطور شده !! خیلی عجیبه اقای مکس مارکز مثل بقیه تشکر کرد و 4 تا دیسلایک گرفت ! یعنی واسه ی سوال یا تشکر ؟؟ خیلی عجیبه
  اقا مکس فنه جرم نکرده که ! مثل این میمونه بگیم چرا بوتاس فنی ! چرا لوییس فنی ! چرا دیوونه ی فراری هستی !
  عشق به موتور اسپرت بزرگترین دلیل تشکیل این فضا هست و ما الان نمی دونیم دقیقا برای چی اینجاییم !

  • مَمَّدو

   12

   3

   👌😁🙁
   Sebvr! نمیخوای که مطلبی کار کنی حالش رو ببریم؟ البته اگه درسها اجازه میدن.

   • Amirali

    4

    1

    درس پدر همه رو در آورده
    بیچاره اونایی که دانشگاه میرن که بدتر
    خدا توفیق خدمت به همه بده انشاالله

  • مکس مارکز⚡😺🧡

   15

   7

   اینطوری بهش نگا کنی اذیت میشی بیخیالش بابا،👍😂😉من همه ی دیسلایکا رو به جون خریدمو طرفدارمکسم هیچوقتم درموردش دروغ نکفتم اگه اشتباه کرده گفتم اگه نکرده بازم گفتم واز این بابت خیالم کاملا راحته😇🖤

   • @sebvr

    12

    1

    سلام ممدو !
    متاسفانه نه موضوع درست حسابی دارم و علم کار روی این مطالب رو ندارم و اگرم بنویسم اونطوری که وقت و انرژی سرش میزارم حمایت نمیشه که خودش از موضوع دوم میاد
    شما بنویسی ما حال میکنیم و حضورتون ارزشمنده

   • iman

    7

    15

    مکس ماکز دوست عزیز متاسفانه بعضیا این سایتو به مهد کودک تبدیل کردن،ذیل گزارش ریس جده من کامنت کردم به نظر من لوییز میتونست از برخورد تو دور ۳۷ جلوگیری کنه حتی نگفتم مقصر لوییز بود بدون اینکه کمترین توهینی به راننده یا هواداراش کرده باشم طرف با بیمزگی میگه نظرت در مورد اسپین آلونسو چیه یا اون یکی میگه سال ۲۰۰۷ چنین و چنان شد و فرت و فرتم برای نظرات بعضا بی‌معنی به هم لایک میدن یا به عکس به حرف حق دیگران دیسلایک که اصلا اینلایک و دیسلایکا ارزشی نداره و تازه به نظر من ارزش نظر گوینده رو بالاتر میبره

  • حامد

   18

   2

   Sebvr
   کامنت ایشون از دو بخش تشکیل شده بخش اول که تشکر کردن که به نظر منم موردی نداره ولی در بخش دوم نوشتن که این متن عالی بوده که یعنی تایید می کنن اون متن رو و حداقل من با خیلی از بخش های اون متن مخالفم پس طبیعتا همون طور که به اون متن دیس دادم باید به ایشون هم دیس بدم. (فقط برای توضیح این که دیس دادن همه ربطی به مکس فن بودن دوست عزیزمون نداره)

  • Amirali

   16

   1

   سپهر جان
   مسیله ای هست که شما میگی حمایت نمیشی
   من که اکثر اوقات همیشه حمایتت کردم
   ولی گاهی اوقات پیش میاد که آدم با شما موافق نیست.مثلا من ایندفعه به ممدو ی عزیز دیسلایک دادم چون باهاش موافق نبودم ولی از ارادت من بهش چیزی کم میشه آیا؟
   بعضی کاربرا قبول دارم فقط به یوزرنیم نگاه میکنن و نظر میدن ولی خیلیا هم مخالفن خب.
   اون دیسلایک اصلا برای همین اونجا گذاشته شده

  • mrz_ir

   8

   2

   منم توی پست قبلی یکی از کامنت هام گفتم باید احترام بین هم رعایت بشه دیسلایک گرفتم (نمیدونم باید بخندم یا گریه کنم) یه نگاه بنداز

 10. حامد

  17

  2

  موضوع جدیدی که پیش اومده و امروز داره راجع بهش بحث میشه اینه که قرار بوده ۲ تا محافظهایی که بعد برخورد شوماخر آسیب دیده بودن تعویض بشه و نیاز بوده که جرثقیل وارد پیست بشه و به همین دلیل پرچم قرمز دادن که تو این شرایط عادیه اما داستان از جایی شروع میشه که هیچ جرثقیلی وارد پیست نمیشه و هیچ محافظی هم تعویض نمیشه و مارشال ها فقط همون محافظهای قبلی رو یه مقدار جابجا می کنند و به محل اصلیشون برمی‌گردونن. مسی باید درباره این اتفاق توضیح بده که چرا هم چین تصمیمی اون هم این قدر دیر زمانی که خیلی از ماشین ها پیت استاپشونو انجام دادن گرفته شده!!!

  • بیژن

   14

   2

   حامد جان
   به عنوان یه طرفدار لوئیس میگم
   بیخال این مطالب باش .
   خداروشکر تونستیم مسابقه رو ببریم تو یه مسابقه به یاد موندنی .
   درسته سوال پیش میاد ولی دیگه تمام شده همه چیز .
   لذت مسابقه عالی لوئیس رو ببر که نشون داده واقعا کارش رو تو مسابقه انجام میده و حرفش رو اونجا میزنه .
   من که از همین و رقابت سخت این دونفر لذت میبرم و کاری به حواشی ندارم . شما هم سعی کن لذت ببری از رقابت این دو نفر در مسابقه آخر .

   • حامد

    3

    1

    بیژن جان حرفت کاملا درسته و درک می کنم که چی میگی ولی از یه دیدگاه دیگه هم به موضوع نگاه کن. هر جا که رقابت باشه ناچارا مسائل روانی هم وجود داره و تاثیر بسزایی در نتیجه نهایی خواهد داشت. ما به عنوان طرفدار مرسدس و لوییس فقط وظیفمون نگاه کردن و لذت بردن نیست به موقعش باید نقش خودمون رو تو موفقیت تیممون انجام بدیم و چه کاری از دستمون برمیاد به جز تشویق کردن و روحیه دادن و از طرفه دیگه اعمال فشار روانی به تیم حریف. نباید بار همه این مسئولیت‌ها رو، رو دوش توتو و لوییس و تیم سوشیال مدیای مرسدس بندازیم. به شخصه معتقدم که خیلی از تصمیماتی که تو این مسابقه گرفته شد نتیجه فشاریه که بعد از مسابقه برزیل اعمال شد و همه ما توش نقش داشتیم. شاید مطالبی که تو این سایت گذاشته بشه تاثیری نداشته باشه و جایی دیده نشه ولی همین که افراد آگاه بشن و اعضای فعال تر، تو صفحات مجازی و فروم های خارجی این مطالب رو نشر بدن ما به هدفمون می رسیم.

   • mrz_ir

    12

    1

    اره بیژن جان و اگر چیزی اعلام شد میبینیم
    اما خوب بجز لوییس و بوتاس این حرکت خیلی به ضرر لندو هم تموم شد که رده پنجمی رانندگان رو از دست داد و الان از لکرک عقبه

   • بیژن

    1

    1

    بله حق با شماست حامد جان درسته باید حمایت کنیم و میکنیم .
    اخه متاسفانه بعضی دوستان فرق نمیکنه طرفدار کی باشن موضوعات رو تعصبی میبینن و همین حرف هارو کش میدن و بحث به ناکجا آباد میکشه .
    مکس که جریمه شد ،لوئیس هم مسابقه رو برد .
    به قول دوستمون مسابقه نوریس خراب شد و حتی بوتاس
    ما اعتراض و حمایتمون رو باید تو سایت اصلی مسابقات انجام بدیم .
    متاسفانه اینجا گاهی بحث ها به بیراهه میره حتی سر یه مسئله ساده
    به نظرم موضوع پرچم قرمز و این دست مسائل یه تصمیم لحظه ای هست که میتونه اشتباه هم باشه
    ولی جانب داری از هیچ کس نیست صرفا گاهی تصمیم اشتباه میگیرن
    و این تصمیمات به نفع یه عده و به ضرر یه عده دیگه میشه همین .

 11. Mahmoud

  8

  3

  ولی حرف کریستین هورنر جالب بود:”مانند حضور در بازار محلی با کمی “رده” برای معامله در مقابل “پنالتی” بود.”😂
  البته فک کنم اینو با مرسدس هماهنگ کرده بودن و من مکالمه مایکل مسی با مرسدس رو دیدم توی مسابقه. و بعدش پیشنهادو به ردبول دادن و به نظرمم کار درستی بود. شاید تنها مدیریت درستی که مایکل مسی توی این مسابقه کرد!😅

 12. مَمَّدو

  16

  2

  دوستان؛ بیژن، amirali، حامد عزیز
  به به، روزم رو ساختین و حالم رو خوش کردین. آدم لذت میبره که با چنین لحن های دلنشینی نظرات مخالفتون رو ابراز میکنین و چقدر این تفاوت دیدگاه ها سازنده هست. خیییییلی ممنونم.

  • بیژن

   13

   1

   سلامت باشی ممدو جان
   همیشه احترام احترام میاره
   اگه مخالف هم هستیم بهتره در چارچوب ادب و احترام و صد البته با انصاف مخالفتمون رو بیان کنیم .
   اگه هرکی بتونه فقط خودش رو اصلاح کنه جهان گلستان میشه بهتره که از خودمون شروع کنیم .

  • Amirali

   7

   1

   عزیزی ممدو جان
   منم با شما موافقم.واقعا از خوندن نوشته هات لذت میبرم.

  • مَمَّدو

   3

   0

   چاکر آقا حسام الدین هم هستیم.

 13. Mehdi mozafari

  10

  9

  مایکل مسی هیچ کار اشتباهی نکرده،چه قانونی و چه عرفی.فرض کنید پرچم قرمز نبود و مسابقه ادامه پیدا میکرد.روال اینه که به ردبول اعلام میشه راننده‌تون از بیرون پیست منفعت پیدا کرده و باید رده را فورا پس بده. در این حالت هم راننده دو انتخاب داره، یا رده را مثل بچه آدم پس میده و یا توسط استیوارت ها جریمه میشه. خوب الان هم همین اتفاق افتاده، چرا براتون عجیبه یا فکر میکنین مسی جانبدارانه عمل کرده؟ از اونور به فرض که شما درست بگید، اونوقت توتوولفی که تا سرحد جنون عصبانی بود ساکت مینشست؟ تنها چیزی که این وسط ناعادلانه بود و به ضرر همیل این بود که اوکون به خاطر خطای مکس از همیلتون سبقت گرفت و این هم بیشتر برمیگرده به ماهیت مسابقه یا باگ قوانین. در مورد برخوردی هم که منجر به شکستن بال جلو لوییس شد هم معتقدم پنالتی بیخود بود، یعنی شاید نباید میدادن. تنها اشتباه یا شیطنت مکس همون ترمز ناگهانی قبل از برخورد بود که پایه اعمال پنالتی شد و همیلتون هم فقط از همون شاکی بود.والا این وسط مقصر اصلی اتفاقا ریس دایرکتور بود که مراحل تغییر رده را درست و با فاصله زمانی مناسب به تیمها و راننده ها اعلام نکرد و اون لحظه همیلتون اصلا خبر نداشت که قراره رده پس بگیره.
  امیدوارم این یکی کامنت مورد قبول واقع بشه و چند دقیقه بعد از تایید، پاک نشه!

  • Parsa911

   10

   1

   ولی رد فلگ اول اشتباه بود و اصلا لازم نبود (مهم نیست مسابقه تمام شد)
   در کل منم میگم انتخاب در اصل نبوده گفته یا رده پس میدی یا جریمه که قبلا هم زیاد دیدیم
   اتفاقا به نظر من همه ریس اوکی بود فقط اون ترمز مکس بود که باعث شد همه از رانندگیش ایراد بگیرن وگرنه بقیه ریس هیجان عالی داشت

  • Amirali

   10

   1

   سلام جناب مظفری عزیز
   به نظر منم پنالتی کمتری داشت اون صحنه ولی بالاخره مکس هم اذیت کرد
   همزمان با وقتی لوییس اومد رد بشه دیگه خیلی ترمز سنگینی زد و همون باعث برخورد شد
   و به غیر از رد فلگ اول و قانون مسخره تعویض لاستیک هنگام رد فلگ و همون صحنه که خودش با پررویی گفت مگه چندتا انگشت دارم تقصیر دیگه ای نداشت.
   پایه این اشتباهاتشونم اونجاییه که جلوی این رانندگی وستپن رو از همون 2016 نگرفتن، حالا میگیم اونجا مسی نبوده ولی از اول امسال که بوده دیگه.چندبار باید تکرار بشه تا طبق قانونی که خودشون نوشتنش عمل کنن؟

   • Mehdi mozafari

    4

    1

    دوست گرامی
    این اذیت کردن که میفرمایید خیلی کلی است.مثلا اینکه راننده جلویی(اینجا مکس) حواس‌اش هست که داره به دیتکشن زون دی آر اس نزدیک میشه، در عین حال میخواد رده پس بده و همه هم تقریبا قبول داریم مکس راننده فوق العاده و باهوشی است(به اخلاق و رفتار و نوع رانندگی اش کاری ندارم.دوستانی که من را میشناسن میدونن من از همه راننده ها خوشم میاد به جز مکس، اما منکر توانایی مکس شدن یعنی حماقت) پس میخواد کمترین ضرر را بکنه و حتی منفعت هم در چهارچوب قانون دریافت کنه.همونطور که عرض کردم خود ناظرین هم به دلیل همون ترمز شدیدی که کرد بهش پنالتی دادن که مشخصا اشتباه مکس بوده.اما اینکه مسی میخواد مکس قهرمان بشه و داره جانبداری میکنه و این حرفهای فن بوی گونه دیگه منطقی نیست.همه عرضم این بود.
    همچنین خیلی از کارشناس ها به یکپارچه نبودن تصمیمات و پنالتی ها ایراد وارد کردند که درسته.به هرحال یکی از نقاط مثبت این ورزش اینه که همواره در حال اصلاح و آپدیت کردن خودشه و میشه اطمینان داشت بسیاری از این نواقص در سال یا سالیان آینده برطرف بشه.
    در پایان امیدوارم قهرمان امسال فرمول یک در پیست مشخص بشه، نه در اتاق ناظرین یا در و دیوار یاس مارینا.قطعا دلم میخواد همیلتون قهرمان بشه، هرچند هرکدوم که قهرمان بشن حق شون بوده و نفر دوم هم چیزی از قهرمانی کم نگذاشته.هرچند فقط یک قهرمان داریم

  • وحید

   1

   10

   سلام دوست گرامی؛
   با قسمت صحبت های شما کاملاً موافقم ، اما قسمت دوم صحنه برخورد لوییس به مکس رو همه چندین بار دیدیم قطعاً ؛ قطعاً مکس به خاطر ترمزش باید جریمه میشد که بعد از مسابقه شد ، اما نکته اصلی که منجر به این اتفاق شد عدم سبقت لوییس بود ، چندین بار دیدیم ، لوییس سرعتشو کم کرد دنده کم کرد ولی سبقت نگرفت ، به خاطر همین موضوع هم یکی از دلایلی که بعد از مسابقه پیش استواردها فراخونده شد همین بود ،
   لوییس کاملاً باتجربه تو این مسابقه عمل کرد و میشه گفت «نه قطعاً» تو این صحنه یه خورده شیطنت کرد که نزدیک بود به ضرر خودش تموم بشه،
   کاملاً کند شدن مکس و دید و کند شد حتی دنده کم کرد اما سبقت نگرفت!!!

   • Mohsen.A

    13

    5

    اینکه مکس ترمز ناگهانی کرد هیچ علتی نداشت جز dnf کردن لوییس.لوییس زرنگتر از اون بود که بخواد اونجا سبقت بگیره.
    اگر دقت کرده باشید مکس توی چند مرحله سرعت کم کرد و وقتی دید لوییس دم به تله نمیده و رد نمیشه ناگهانی ترمز زد و بنظر من برمیگرده به همون قضیه که من احساس میکنم مکس خیلی عصبی برخورد میکنه و کلاهمه جا خیلی خودشو حق به جانب میدونه .

 14. Mahdi.drs

  6

  2

  اره والا یکم فراری قوی بشه از ۲۰۱۹ برد نداشتن!!!!
  حتی ریسینگ پوینت هم برد داشت
  الفا توری برد داشت.
  مکلارن داشت
  رنو یا الپین هم داشت
  خیلی ضدحاله واقعا

 15. جواد

  4

  3

  لکلرک هم انتقام مونزا رو از پرز گرفت

  • Amirali

   8

   3

   به نظرم این تفکر درست نیست
   لکلرک انتقام مونزا رو تو همون مونزا گرفت وقتی که جلوتر از پرز تموم کرد

  • Hamoon

   3

   2

   هیچ عمدی تو کار لکلرک نبود
   فضایی براش نمونده بود

  • mrz_ir

   2

   0

   اگه انتقام میگرفت و عمدی بود که جریمه میشد

 16. Breeze

  5

  0

  با اجازه ادمین‌ها، یه سوال خارج از موضوع داشتم
  کسی از دوستان تاحالا رفته گرندپری باکو؟ میشه تجربتون رو بگید؟

  • Amirali

   6

   0

   سلام دوست عزیز
   من خودم میخوام سال بعد یه گرندپری برم
   با توجه به قیمت پرواز و هتل و بلیط فکر کنم باکو چیزی حدود 15 یا 18 تومن میشه
   بعد تقریبا با 23 تومن میشه رفت گرندپری بلژیک تو اسپا!حالا اسپا کجا و باکو کجا
   تازه میتونی توی کفی اصلی هم بشینی فقط رو چمن هاست جایگاهش که مشکلی از اون جهت واقعا نداره، چون جاهایی که سکو دارن اصلا برای سبقت و اینا مناسب نیستن و هیجانی ندارن

   • Breeze

    7

    0

    من از یجا پرسیدم هزینه خود سفر و ویزا رو گفته حدود ۴۰۰ دلار برای باکو. بلژیک اروپاس، ویزا گرفتن سخته.
    حالا اسپا ارزون‌ترین بلیطش ۱۵۵ یوروئه، باکو روز مسابقه ۱۱۰ دلار
    اگر نگاه اقتصادی داشته باشیم باکو منطقی تره. ولی اگه خیلی دلی بخواین انتخاب کنین اسپا مطمئنا بهتره 😇
    حالا دوستانی که رفتن اگه اینجا باشن، از تجربشون بگن خیلی میتونه مفید باشه. کدوم جایگاه دید خوبی داره، خرید بلیط مسابقه رو خودشون انجام دادن یا تور و سایر تجربه‌های مفیدی که داشتن

   • مجید

    5

    0

    انصافا فرض کن این همه هزینه کنی بری اسپا بعد به دلیل بارندگی دو سه تا دور فرمالیته بزنن بگن خب مسابقتو دیدی حالا گمشو پولتم نمیدیم. اصلا عجب چیز کثیفیه این پول

   • Amirali

    4

    0

    بله قطعا از دید اقتصادی باکو بهتره
    در مورد دید جایگاه هم اگر با شبیه ساز کار کنید دستتون میاد
    اون دویست دلاری اسپا واقعا محشره ولی صد و ده دلار باکو مثلا میفته جای قلعه یا همچین جاهایی

   • abolfazl.B.C.G

    3

    0

    قیمت فردا رو باید فردا حساب کرد ، بعد تو قیمت یکسال دیگه از الا حساب کردی😂

    Here is Iran

   • mrz_ir

    3

    0

    مجید به نظرم جا داشت پول اینترنتی که اونهمه وقت نشستم منتظر مسابقه رو هم باید پس میدادن 😐

   • Breeze

    1

    0

    آره واقعا از اسپا خاطره خوبی نداریم 🤦🏻‍♀️😂

  • Amirali

   4

   1

   البته قیمت بلیط رو فکر کنم حساب نکردم
   منتها تفاوت قیمت همونه تقریبا

 17. Just44

  14

  2

  دوستان امیدوارم لوییس مسابقه ابوظبی رو جون سالم به در ببره شما فکر کنی لوئیس اول باشه مکس دوم تو ابوظبی ردبول چیزی برا از دست دادن نداره
  لوئیس باید از mad max بترسه باید از پرز بترسه هنگام لپ کردن سونودا و گسلی و الونسو باید از اونا بترسه که یه دفعه نرن تو شکم لوئیس خیلیا مثل الونسو دوس ندارن لوئیس قهرمان شه خدایا خودت به داد این بچه برس

  • بیژن

   1

   0

   یه مورد جالب نمیدونم کسی دقت کرد یا نه حالا که حرف آلونسو شد .
   آلونسو سعی داشت دور آخر فست لپ بزنه که موفق نشد .

   • Mahdi.drs

    1

    0

    اگه ماشین در حد قطر بود میزد خخخ🤣🤣

   • mrz_ir

    0

    0

    اینم رسما از چهارمین همتیمی مکس 😐

 18. Just44

  5

  2

  دوستان ذهن مریض من میگه مسی رد فلگ اولو داد تا درگیری لوئیس و مکس اتفاق بیفته و فرمول یک بحثش بیشتر از همیشه داغ بشه

 19. Mahdi.drs

  5

  2

  خب این متن رو دوستان قبل در مورد ابوظبی نوشته بودم اگه تکراری هست ببخشند به بزرگیشون

  پیست ابوظبی تا الان پیست قوی مرسدس بوده ولی سال قبل دیدیم ورشتاپن پول گرفت و برد(البته مرسدس اهمیت نمیداد اصن فصل قبل)… ولی اگه فقط همین بود حدسم با مرسدس بود برای برد….. ولی هیت مدیره یاس مارینا با کمک فیا و تیم ها برای بهبود پیست برای قابلیت سبقت گیری پیست رو انگولک کردن در واقع اومدن 3 پیچ نرسیده به اولین منطقه drs رو تبدیل به یک پیچ هیرپین کردن که ایده خیلی باحالیه برای کمک به افزایش احتمال سبقت گیری در ادامه پیست تا انتهای منطقه دوم drs یعنی پیچ 11 چیزی رو تغییر ندادن و اینجا اوضاع جالب میشه پیچ 11تا14 همه رو شخم زدن و جاش یه پیچ نیم دایره مانند تقریبا مثل پیچ 8 استانبول گذاشتن البته این یکی مثه استانبول 4 ابپکس نداره ولی گفتن. Banking یا همون شیب داره (طبق تصاویری که دیدم دوتا ایپکس داره)توی مایه های زندوارت میشه گفت ولی پیچ بزرگیه احتمال خیلی زیاد با دنده5 یا6 رد کنن راننده ها. .. در ادامه داخل سکتور سوم پیست حرکت خاصی نزدن فقط یکم پیچ هارو ورودی شو ملایم تر کردن که باعث میشه احتمالا داخل این چنتا پیچ هم یک ثانیه سریعتر باشن ماشینا …. در کل پیست از یک پیست حوصله سربر به پیست ملایم تری تبدیل شده…که پیست ملایم می‌تونه یه وقتایی مثه مونزا قطار دی ار اس بشه 😑

  اینکه سبقت گیری راحت تر شده به مرسدس بیشتر کمک میکنه چون ردبول شاید کوالی یه حرکتی بزنه ولی ریس قدرت مرسدس بیشتره
  مشتاقانه منتظرم ببینم چقدر بهبود پیدا کرده از قبل در ضمن به ۵.۲کیلومتر رسیده از۵.۴ کیلومتر یعنی ۳ دور بیشتر در انتها مسابقه

  • مَمَّدو

   5

   3

   دلم پیش ردبول هاست!
   اصن از دور مشخصه که همیلتون و مرسدس دست برتر رو دارن. نمیدونم الآن مهندسها و راننده های ردبول دارن چه نقشه هایی رو بررسی میکنن ولی نباید در سطح برزیل و عربستان ظاهر بشن چون فایده نداره.

   • Mahdi.drs

    5

    0

    چیزی که ضدحاله اینکه لوییس خیلی باحوصله میرونه چون خیالش راحت از ماشین ولی مکس مجبوره دفاع های عجیب غریب یا با استراتژی جلو بیفته و لوییس پشت میاد و از لاستیک ها مراقبت میکنه وقتی مطمن شد لاستیکا حریف تموم شد ازش رد میشه
    یه میکرو سکتور بندی که کجا پیست لوییس سریعتره دیدم فقط و فقط مستقیمی ها موقع شتاب گیری خالص سریع تر بود و هیچ مستقیمی توی پیست جده نبود که ردبول سریع تر باشه😐😐😐
    کاش ماشینا هم به نزدیک باشن از لحاظ عملکرد که راننذه سریع تر ببره ولی هر کدوم ببرن در کل میشه بهشون گفت شایسته ترین برنده قهرمانی از سال ۲۰۱۶ و۲۰۱۲ چون جفت شون نشون دادن از بقیه گرید یه سر و گردن بالاترن

   • Mahdi.drs

    5

    0

    به شخصه شک دارم ردبول بتونه ماشین رو برسونه به مرسدس ها (منظور توی ریس با ۱۱۰لیتر سوخت هست نه کوالی با سوخت کم ولاستیک چسبنده تر)… یه اتفاق عجیب غریب لازمه تا مکس ببره !!!

   • Mahdi.drs

    4

    0

    اگه بتونن توی یه هفته اپدیتی بدن که ماشین رو دو دهم _ یک دهم سریعتر کنه درروضعیت مسابقه ای به رقابت برگشتن وشانس برد دارن وگرنه ادیوس چمپینشیپ😬😬😬😂😂

  • وحید

   0

   0

   سلام
   درسته، تغییرات پیست کاملاً به نفع مرسدسه ، تا شیکین و که ردبول میتونست به خاطر دانفورس بالا سرعت بیشتری داشته باشه رو حذف کردن ، به جاش یه مستقیمی ریز و پیچ هرپین سرعت بالا که خوراک مرسدسه گذاشتن
   با این اوصاف با ضریب احتمال بالا مرسدس قهرمان میشه «اگر اتفاق خاصی نیوفته»