فرمول یک ایران – با وجود اینکه هیچ امتیازی در گرندپری سوچی کسب نکرد اما نیکولاس لطیفی معتقد است که ماشین ویلیامز او بهترین ماشینی بوده که در دو سال اخیر با آن رانندگی کرده است.

راننده کانادایی بخاطر دریافت انجین چهارم مسابقه را از رده هجدهم استارت زد به همین خاطر در Q2 شرکت نکرد اما خود او معتقد است که با توجه به عملکردش در Q1، رسیدن به Q3 کاملا در دسترس بوده است مسابقه خوب او ادامه داشت تا اینکه پشت سر نیکیتا مازپین راننده تیم هاس گیر افتاد. نیکولاس در ادامه مسابقه به دلیل مشکل هیدرولیک از مسابقه خارج شد. او درباره مسابقه گفت:

نتوانستم آنطور که باید مسابقه بدهم چراکه پشت سر مازپین گیر کردم. مایه شرمساری است چون در قسمت اول مسابقه ماشین بهترین نسخه آن در دو سالی بود که برای تیم رانندگی کرده بودم.

وقتی با ماشین های میان رده ای پیست مقایسه می کنید می بینید از جورج راسل، آلپین ها و استون ها سریع تر بود. غافلگیر کننده بود اما وقتی ناامید کننده تر می شود که بخاطر تعویض انجین مجبور شدم از رتبه های آخر مسابقه را شروع کنم. قسمت پایانی مسابقه با ماشین درحال پرواز بودم ولی متأسفانه از رقابت دور بودم.

اما هم تیمی او جورج راسل چه در تعیین خط و چه در مسابقه در حال رقابت با ماشین های میان رده پیست بود. راننده بریتانیایی تعیین خط را بخاطر استفاده از لاستیک خشک در رده سوم به اتمام رساند و در مسابقه نیز دهم شد. لطیفی در این باره گفت:

کاری که او انجام داد ظرفیت اصلی ماشین را نشان داد. به همین دلیل من هم در Q1 سریع بودم. دوری که زدم در اواسط تعیین خط بود و زمین خیس. در آن موقع رتبه ششم را کسب کردم و با وجود ارتقا زمان توسط بقیه، برای حضور در ده نفر اول در آخر تعیین خط کافی بود.

سریع بودیم و دیدن این موضوع حس خوبی می داد. اگر دور می زدم Q3 به آسانی در دسترس بود. وقتی مسابقه را در چنین رتبه ای شروع می کنید چیزی برای از دست دادن ندارید.

بعضی اوقات اوضاع آنطور که شما می خواهید نیست. ناامید کننده بود ولی خاصیت مسابقه دادن همین است و مطمئنم فرصت های بیشتری به دست خواهم آورد چون سرعت مان را به طور پیوسته حفظ کرده ایم.

لوئیس همیلتون و نیکولاس لطیفی در پیست فرمول یک بلژیک 2020

لوئیس همیلتون و نیکولاس لطیفی

او در ادامه افزود:

مهم ترین مسئله اکنون تداوم است. در گذشته در دوره هایی یا تعیین خط سریعی داشتیم یا مسابقه. وقتی هردو این ها با هم به طور مداوم همراه شوند اعتماد به نفس می بخشند.

اما به دلایل مختلف در مسابقات گذشته که همه آنها از کنترل من خارج بودند، به عقب رانده شدم. اینکه در حال رقابت با بقیه باشیم حس خوشایندی است و من به عنوان راننده سعی می کنم وظیفه خود را به درستی انجام دهم، با تیم به خوبی همکاری کنم و از فرصت های بعدی استفاده کنم.

19 دیدگاه

 1. Mehrab

  19

  1

  خدایی این بچه الکی هیت شده . به نسبت خوب رانندگی میکنه و امتیاز هم به اندازه ماشین ویلیامز جمع کرده . در آینده میتونه جایگاه خوبه توی فرمول داشته باشه ، چون ایرانی الاصل هست جایگاه خاصی هم توی دل ما خواهد داشت .

 2. mrz_ir

  16

  0

  روکی پارسال که لطیفی بود میگفتیم ضعیفه و به خاطر پول پدرشه
  اما سنودا و مازپین کاری کردن که لطیفی هم قوی به نظر اومد !
  راسل و ویلیامز خون به جیگرمون کردن تا یه امتیاز بگیرن
  اما از وقتی اولین امتیازشونو گرفتن دیگه چسبیدن توی ناحیه امتیازی جوری که حتی لطیفی هم هفت امتیاز گرفته
  و قطعا به خاطر این بوده که ماشینشون واقعا پیشرفت کرده
  امیدوارم سال اینده جایی بهتر از هشتمی سازندگان باشن ویلیامز و آلبون و لطیفی

  • Hossein 123

   7

   7

   لطیفی اصلا سریع نیست ولی نسبت به (استاد!!!) مازپین و سونودا خوبیش اینه ریسکی رانندگی نمی کنه و تصادف و این هاش در سطح معقولیه، یجورایی یک ورژن سطح پایین و کند از ساینزه

   • mrz_ir

    11

    0

    خلاصه اینکه رهرو آنست که آهسته و پیوسته رود !

   • Siamak

    10

    0

    چه تمثیل بجائی . آفرین .

   • Mehriar Salehi

    12

    0

    ۲-۳ دهم کندتر بودن از جورج، موضوعیه که اکثر گرید گرفتارش میشن.با این متر نصف کرید اصلا سریع نیستن.
    سال آینده به خوبی این موضوع برای دوستان مشخص میشه.

   • Hamoon

    6

    0

    خدایی لطیفی پیشرفت کرده

 3. Hossein 123

  15

  0

  پوشش سایت خیلی بهتر شده 🙂

 4. Siamak

  15

  0

  از وقتی عنان اختیار تیم به دوریلتون سپرده شده کاملا علائم تحول و رشد در ویلیامز قابل مشاهده است . ویلیامز امروز با ویلیامز دوره کلر کاملا متفاوته و دیگه اون تیمی نیست که پذیرفته باشه که قعرنشین باشه . حالا ویلیامز علاوه بر پشت سرگذاشتن هاس و اغلب آلفارومئو ، گاها برای تیمهای دیگه میانرده هم چنگ و دندون نشون میده ! نیکولاس لطیفی هم دیگه داره تو تیم جا میفته و به تدریج در هیبت یک راننده مورد انتظار ظاهر میشه .
  اینها همگی علائم خوبیه از اینکه تیم محبوب و با اصالت ویلیامز بدست خریداری حرفه ای و اینکاره رسید تا با سرمایه گذاری ، کار حرفه ای و جذب افراد متخصص و کاربلد پا به مرحله رشد بگذاره .
  خیلی دوست دارم اون روز زودتر برسه که ویلیامز هم مثل مک لارن راه خودشو به درستی طی کرده باشه و اون بالاهای گرید ببینیمشون !

 5. 44

  12

  0

  خیلی ممنون از اقای شهیدی که بسیار سایت رو فعتل کردن

 6. 44

  6

  1

  زاننده خوبی هست از نظر من خیلی از سوندا و شوماخر و مازپین بهتر هست

 7. Mehriar Salehi

  12

  2

  سال آینده خیلی چیزا در مورد آلبون و لطیفی رو برای من مشخص میکنه…علت؟ راسل.
  اگر جورج بره و بتونه پا به پای همیلتون سرعت نشون بده از خودش، راستش این ۲-۳ دهم ثانیه عقب بودن لطیفی طی این دو ساله اصلا مایه سرافکندگی نیست چون نمیدونم چند نفر میتونن همچین پیسی رو داشته باشن.اون موقع به راحتی میزارمش تو کلاس اقرادی مثل بوتاس که با همین اختلاف اغلب از لوییس شکست خورده.

  و البته آلبون…تجربه گسلی و (برعکس چیزی که فکر میکردم) پرز نشون داد مشکل تو ردبول هست، آلبون همون راننده اییه که توی بهترین گرید F2 برای قهرمانی جنگید، کویات رو له کرد و الانم بنظرم سرشار از انگیزه هست.توقع عملکرد جورج رو ندارم ازش اما مطمئنم خیلی هارو این دو نفر سورپرایز میکنن.

  اما در مورد تیم.یکی از تمرکزهای اصلی کپیتو امسال، ارتباط بهتر کارخانه و پیت وال بوده.همونطور که میدونید این ارتباط حتی طی آخر هفته ریس هم جاری هست و تیمی که بتونه ارتباط خوبی با اطلاعات وسیع تر کارخانه داشته باشه، کار ساده تری داره.از زمان کنار گذاشتن رابسون، این اتفاق افتاده و اگر دوستان کمی دقت کنن، معمولا ویلیامز جزو تیمهایی شده اخیرا که پیشرفت بین جمعه و یکشنبه اش بیشترین بوده بین تیمهای گرید.یعنی شاید پیس جمعه بنظر تیم نهم نشونشون بده و وقتی روز ریس میرسه در حد تیم ۸-۷ هستن.این شاید حتی از خود نتیجه هم مهمتر باشه که یک ایراد اساسی تیم ظاهرا برطرف شده…این از اصلی ترین نکات هست درباره بهینه شدن فرم نیکی و جورج.

  و اما در مورد آینده اشون…منکه سعی میکنم انتظاراتم رو پایین نکه دارم، همینکه برن تو میکس میدفیلد، عالیه.واقعیت اینه که براساس صحبت های مدیر تیم، از لحاظ سخت افزاری تیم پیشرفته هست اما یکسری زیرسازها سالها بهینه نشدن و بطور مثال مک لارن دوره ۱۰ ساله (تا ۲۰۲۵) رو برای این موضوع در نظر گرفته…اما توی کوتاه مدت امید زیادی به FX دارم با اینکه تجربه فرمولا وان نداشته اما همیشه یک تکنیکال دایرکتور موفق بوده و دانش نوینش درباره کراند افکت میتونه کمک زیادی بکنه به تیم برای رسیدن به تیم هفتم…نه با شانس و اقبال، با پیس خوب.

  • ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

   8

   0

   ببینین چقدر لطیفی رو به جلو حرکت کرده که نظر آقای صالحی در موردش کمتر از یکسال عوض شده.
   خیلی کنجکاوم بدونم با این توضیحاتی که دادین جایگاه تیم ویلیامز و هاس در فصل آینده نسبت به هم کجای جدول میتونه باشه.

   • ostad

    3

    0

    با اینکه از آقای صالحی پرسیدی ولی دوست داشتم منم نظرمو بگم
    فکر میکنم دلیل ضعیف شدن زیاد هاس در این فصل این باشه که اونا بودجه و تمرکز اصلیشون رو گذاشتن رو ماشین ۲۰۲۲.اگه تو Drive to servive دیده باشی گونتر اشتایگر مدیر تیم هاس گفت میخواهیم راننده آلمانی بیاریم که یه اسپانسر آلمانی جذب کنیم از اون طرف هم یه راننده روسی پول دار آوردن پدرشم اسپانسر شد که اصلا رنگ تیم و رنگ ماشینشونم عوض کردن براش.
    فکرکنم تو این فصل پول خیلی زیادی از تغییر راننده هاش گیرش اومده که دارن همه رو رو ماشین سال بعد خرج میکنن.
    فکرکنم هاس مثل ۲۰۱۸،سال دیگه بیاد تو ۵ تیم برتر.

   • Mehriar Salehi

    2

    0

    احمدرضا جان بنظرم دیگه فرم نیکلاس تو این ۳-۴ تا ریس اخیر واقعا متحول شده بوده.نمیشه ازش کذشت.

    اما پیش بینی تو شرایط عادی برای سال آینده سخته چه برسه که یک تحول بزرگ قوانین هم داشته باشیم.
    با این حال من امید دارم ویلیامز برسه به تیم میکس تیمهای ۵-۷ حالا پنجم بشه یا پشت همه اشون تموم کنه رو نمیدونم اما به تیم فنی جدید خیلی امید دارم که پیشرفتشون ادامه دار باشه.

    اما هاس…بنظرم این تیم از دست رفته هست و ظرف چند سال آینده به مزپین فروخته میشه.
    برعکس چیزی که استاد نوشتن، علت فرم خوب چند فصل هاس نه خود تیم بلکه ارتباط نزدیک و کپی کاری قطعات از فراری بوده سال آینده با توجه به تغییر قوانین این موضوع امکان پذیر نیست.
    استاینر یه شومن خوبه و نه بیشتر، راننده های جالبی هم ندارن و تا به حال نتونستن یک ماشین خودشون طراحی کنن بدون ایده کرفتن یا کپی از سال قبل فراری که ماشین خوبی هم باشه.

    البته بازم میگم کل این پیش بینی ها دو زار هم ارزش نداره.شاید زد و همین هاس یه لوپ هول پیدا کرد مثل بران ۰۹ !

  • alireza_h

   1

   2

   به شخصه کویات رو راننده خیلی بهتری از آلبون می‌دونم (می‌تونید مراجعه کنید به رقابتش با ریکیاردو توو ردبول)

   در هر حال این له شدن «کویات از سوی آلبون» همونقدر نظر عجیبیه که «که کندتر بودن اکثر گرید از راسل» نظر عجیبی هست! شکست دادن یه آقازاده و یه راننده لهستانی با بدن ناقص، تنها معیاری که راسل تا حالا تونسته دست ما بده، اون بقیه «اکثر راننده‌های گرید» رو چه جوری بهش رسیدید(!) نمی‌دونم! و البته باز هم به نظرم اگر همون راننده لهستانی بدنش ناقص نبود، راسل تا حالا فقط تونسته بود همین آقازاده رو شکست بده! هرچند با همون بدن ناقص و داغون هم به لحاظ آمار بیشتر از راسل امتیاز جمع کرد

   سال بعد متاسفانه با آلبون و لطیفی، تیم نوستالژیک ویلیامز بدترین ترکیب راننده‌هارو خواهد داشت؛ درحالی که احتمالا راننده‌های خوبی مثل مگنوسن و کویات بی صندلی خواهند بود

   پ‌ن: آقای صالحی، همیشه نظراتتون رو می‌خونم، زاویه داشتن نگاهم هم البته چیزی از احترامم نسبت به شما کم نمی‌کنه

   • Mehriar Salehi

    0

    0

    علیرضا جان وقتی آلبون شانس رقابت با دنیل رو نداشته چطور میشه بنچ مارک باشه؟
    چه خوشتون بیاد چه بدتون بیاد از لحاظ امتیازی، آلبون بالاترین درصد رو نسبت به مکس داشته، در قیاس با گسلی و پرز.یه معیار ثابت و مشخص و سه راننده قابل قیاس.
    موضوع له کردن…بله اگر راننده ایی فصل ششم هفتمش باشه و یه روکی بیاد بطور متوسط ./۱۲۰ ثانیه و در ۲/۳ کوالیفاینگ ها سریعتر باشه، تو شرایط ریس برابر باشن تو جلوتر تمام کردن، این اسمش له کردنه.
    درباره جورج هم عرض کردم سال آینده دوستان میبینن وقتی جلوی پرافتخارترین راننده تاریخ میشینه چه میکنه.
    بیس منم شکست امثال لطیفی نیست…۲بار حضور تو ۳ نفر اوله کوالی هست که هیچ جوره جای ویلیامز نیست.
    مچ کردن و بعدش شکست بوتاس با سه ساعت تمرین تو ماشین جدیده….زمان مشخص میکنه.

    اما چه جالب که به جای نام بردن از لطیفی بهش میگی آقازاده! در جریانی که یان مگنوسن سری به سری برای بچه اش تیم میخرید یا سهام تیم میخرید تا امتیاز راننده خاص رو داشته باشه؟ به این چی میگن؟ باز دست پدر لطیفی درد نکنه از این کارا نکرد برای بچه اش!
    اگر قرار به اینه که آقازاده بودن بد باشه تو فرمولا وان، مگنوسن بعد از لنس خراب ترین وضع رو داشته تو ساپورت خانواده اش.
    در ضمن چه کار خاصی ایشون تو فرمولا وان انجام دادن که میتونسته جز هاس جای دیگه ایی باشه؟! از باتن که شکست خورد، از لحاظ فصلی با گروژان هم برابر بود، یه پالمر رو شکست داد که اون بیچاره رو همه شکست میدادن، همینه که تو این سن شده گزارشگر.
    تقریبا ۵۰-۵۰ هم هر وقت یکی کنارش قرار میگرفت، نتیجه اش تصادف بود!

    امیرعلی جان دیدم کامنت قبلیتم، ایده چندانی ندارم…فکر کنم ترکیه بطور مثال دو تیم خیلی خیلی نزدیک باشن اگر خشک باشه ریس.
    سکتور یکی داره که اصولا باید مناسب ردبول باشه، سکتور دوم با پیچهای سرعتی که باید مناسب مرسدس باشه و سکتور آخر که مسیر مستقیمیش به نفع مرسدس و پیچهای آخرش خوبه برای ردبول.
    پیش بینی ایی ندارم انقدر نزدیکن ایندو تا تیم و بنظرم اتفاقات و کامپاندهای لاستیک و عملکرد راننده ها تاثیرشون بولدتر بشه و نتیجه نهاییم یک خرابی مشخص کنه تا برتری یک دهم ثانیه ایی یه تیم.

  • Amirali

   1

   0

   مهریار عزیز جدا از این نظرت،بنده چند بار یک سوالی از شما کردم که هر بار به خاطر مشکلات سایت نتونستم جوابی بگیرم
   یک بار کامنت من تایید نمیشه یک بار(ظاهرا) کامنت شما
   اما میخواستم یک بار دیگه مزاحمت بشم و بپرسم در هر پیست از بین ردبول و مرسدس کدوم خودرو دست بالا رو داره ؟