فرمول یک ایران – کلاس بالا مثل همیشه. مرسدس در این فصل در آرزوی کسب هشتمین قهرمانی متوالی خود در فرمول یک است و سعی دارد با خودروی جدید خودشان یعنی مرسدس W12 این آرزو را به واقعیت برساند.

گرچه شاید بسیاری از ما در فصل گذشته تصور می کردیم که ردبول درس خودش را یاد گرفته و مرسدس به چالش کشیده خواهد شد اما مرسدس با W11 قدرتمند از همیشه بازگشت تا به همه اثبات کند که به این راحتی کسی نمی تواند این تیم را شکست دهد. رویکرد مدیریتی فوق العاده قوی مرسدس که در راس آن توتو ولف قرار دارد، تیمی تخریب ناپذیر را شکل داده و همراه با آن تیم مهندسی به سرپرستی جیمز آلیسون و وجود راننده ای فوق العاده به نام لوییس همیلتون ترکیبی یک دست و قدرتمندی را تشکیل داده اند.

فصل 2021 در حال آغاز است و مرسدس با رونمایی از خودروی تازه خود، حتی قوی تر از گذشته به نظر می رسد. W12 شاید در نگاه اول همان خودروی قبلی باشد اما حربه هایی در آستینش دارد که بسیاری از آن ها حتی به زعم جیمز آلیسون مخفی هستند و زمانش که برسد خودشان مشخص خواهند شد.

W12 مرسدس در اولین نگاه همان خودروی فصل گذشته است که البته به دلیل عدم تغییر قوانین در فصل 2021 طبیعی است و فقط در بخش هایی از آن اصلاحاتی صورت گرفته. با یک نگاه جزئی و دقیق تر، جزئیات بیشتری آشکار می شود و البته این نکته قابل ذکر است که مرسدس در دو جا از خودروی جدید خود رونمایی کرد. یکی رندرینگ های منتشر شده از این تیم و دیگری خودروی این تیم در مراسم رونمایی با حضور اعضای تیم. با بررسی ها مشخص شد که خودرویی که در مراسم بود، خودروی کامل تری بود و جزئیات بیشتری را آشکار می کرد. پس ما معیار تحلیل را بر اساس خودروی مراسم می گذاریم:

قسمت جلویی خودرو

*بال و سیستم تعلیق جلو

مرسدس W12 از نمای روبرو

مرسدس W12 از نمای روبرو

با یک نگاه جزئی به بال جلوی جدید تیم مرسدس، تفاوت زیادی با بال قبلی را نمی توانیم مشاهده کنیم.بال همچنان از فلسفه Out-Washing مخصوص خود مرسدس استفاده می کند و البته در طراحی جدید به نسبت W11، تعامل بیشتری بین دو فلسفه Out-Washing و In-Washing دیده می شود. طرح جدید با ایجاد قوس بیشتر در قسمت خارجی فلپ ها(فلش زرد)، سعی در هدایت جریان هوای بیشتر به سمت ناحیه خارجی تایر ها و خودرو را دارد.

در قسمت داخلی بال نیز قوس فلپ ها بیشتر شده و با ایجاد بریدگی در فلپ دوم از بالا(فلش آبی)، مرسدس در تلاش است تا همانند فصول گذشته، گردابه Y-250 قوی تری را به همراه ورق Cape زیر بال تولید کرده تا به کمک بارج بورد ها، جریان های متلاطم را با شدت بیشتری از خودرو دور نگه دارد.

بیشتر بخوانید؛ آیرودینامیک فرمول یک ؛ اصول پایه ای – قسمت دوم

طراحی ورق Cape زیر بال نیز به نسبت گذشته تغییر خاصی نداشته و البته وجود یک منحرف کننده جریان هوا (فلش سفید در تصویر کوچک) در قسمت انتهایی این ورق در تصاویر رونمایی ماشین در مراسم، توجه ما را به خودش جلب می کند. این منحرف کننده موجب هدایت بیشتر هوا به سمت بارج بورد ها می شود.

بارز ترین تغییر در قسمت جلویی ماشین، تغییر داکت های ترمز بوده (فلش قرمز) که تعداد مدخل های ورودی آن ثابت مانده اما هندسه آن به طور کلی تغییر کرده و در طراحی جدید، قسمت پایینی داکت بزرگ تر از قسمت بالایی طراحی شده. این طرح دقیقا مخالف با طرح جدید تیم ردبول می باشد.

سیستم تعلیق جدید نیز همان سیستم تعلیق متعارف و معروف مرسدس است که در چند فصل اخیر از آن استفاده کردند. جناق بالایی همانند گذشته، در ارتفاع بالاتری به توپی چرخ وصل شده (فلش سبز) که اثری آیرودینامیکی داشته و بر هوای هدایت شده به سمت رادیاتور ها تاثیر زیادی می می گذارد و ستون فرمان نیز مانند قبل با جناق پایینی هم محور طراحی شده است.

بیشتر بخوانید؛ پشت پرده سرعت بیشتر خودرو های تیم فرمول یک مرسدس 2019

نبود سیستم فرمان دو محوره مرسدس یعنی DAS برای این فصل، نشان می دهد که مرسدس برای وفق دادن خود با لاستیک های جدید پیرلی، روی اجزای داخلی سیستم تعلیق مانند فنر ها اصلاحاتی انجام داده است. مرسدس در پایان فصل 2020، چندین بار W11 را بدون سیستم DAS مورد آزمایش قرار داد.

قسمت میانی

بارج بورد و سایدپاد ها

مرسدس W12 - طراحی جدید پایه های آینه متصل به شاسی

مرسدس W12 – طراحی جدید پایه های آینه متصل به شاسی

قسمت سایدپاد و بارج بورد ها به نسبت طراحی قبلی تغییر خیلی زیادی ندیده اند اما باز هم این تغییرات حائز اهمیت می باشند. با یک نگاه به سایدپاد ها می توانیم هنر مرسدس در فشرده سازی حداکثری را شاهد باشیم و همچنین برآمدگی روی کاور موتور که جیمز آلیسون آن را جذاب و تماشایی دانست.

با مشاهده خودرو از روبرو می بینیم که ورودی های رادیاتور به نسبت طراحی قبلی کوچک تر شدند (مربع های بنفش) و قسمت جالبی که در تصاویر رندرینگ قابل مشاهده نیست و در خودروی مراسم و ویدئوی تنظیم صندلی والتری بوتاس که توسط مرسدس منتشر شد نمایان می باشد، طراحی پایه های اتصال آینه ها به شاسی است که به صورت پله ای طراحی شده (تصویر بالا). مرسدس در طراحی جدید سعی کرده که از آینه ها نیز استفاده آیرودینامیکی کند. پایه های جدید آینه ها، نقش مهمی را در هدایت هوا به قسمت انتهایی خودرو ایفا می کنند و از تاثیر منفی هوای متلاطم ناشی از آینه ها در جریان هوای به سمت انتهایی خودرو جلوگیری می کنند.

مرسدس W12 - نمای سایدپاد

مرسدس W12 – نمای سایدپاد

بارج بورد های جدید تقریبا مشابه با طرح معرفی شده مرسدس در گرندپری بلژیک فصل 2020 است. پره های عمودی از 5 به 6 عدد افزایش پیدا کرده و طول پره سمت راست نیز قدری افزایش پیدا کرده. در قسمت پایینی بارج بورد تغییر زیادی را شاهد نیستیم. مهم ترین نکته در این قسمت منحرف کننده های عمودی و افقی متصل به پهلوی سایدپاد ها هستند (خطوط زرد) که بر خلاف طرح تیم ردبول، به هم متصل هستن. منحرف کننده عمودی نیز بر خلاف طرح خودروی فصل قبل، به کف خودرو متصل است (دایره نارنجی).

به نظر می رسد که هدف مرسدس با این طراحی، افزایش حداکثری جریان هوای Out-Wash برخاسته از بال جلو می باشد. البته نمی توانیم انتظار داشته باشیم که این قسمت در تست ها و در ادامه فصل دستخوش تغییر قرار نگیرد.

قسمت انتهایی

مرسدس W12 - نمای سایدپاد

مرسدس W12 – نمای سایدپاد

در نهایت می رسیم به قسمت انتهایی خودرو که مرسدس هر فصل حماسه ای را در این قسمت رقم می زند. طراحی امسال به نسبت فصل قبل بسیار فشرده تره و شاید قسمت انتهایی مرسدس جدید، بیشترین تفاوت را با W11 داشته باشد. ابتدا باید به شکل خود سایدپاد ها اشاره کنیم که با ایجاد شیبی زیاد در صدد هدایت جریان هوای بیشتر به سمت ناحیه انتهایی خودرو، سینی کف، ناحیه بین تایر های عقب و ناحیه خارجی دیفیوزر است.

بنابر مقررات جدید فرمول یک در فصل 2021، قسمت انتهایی سینی کف خودرو ها باید کاملا ساده و عاری از هرگونه شکاف و شیاری در این قسمت باشد. با طراحی جدید سایدپاد ها احتمالا یکی از راه های اتخاذ شده توسط مهندسین مرسدس برای غلبه بر این مشکل، هدایت توده عظیمی از جریان هوا به این قسمت است تا این محدودیت به نحوی جبران شود. مشکل دیگر آلوده نشدن یا به نوعی ایزوله ماندن این هوا (هوای هدایت شده به سمت عقب) از هوای کثیف و متلاطم است که البته به گفته جیمز آلیسون المان های روی کف خودرو مخفی نگه داشته شدند تا مبادا دست آن ها برای رقبا رو شود. پس برای درک عملکرد مرسدس در این قسمت باید تا روز تست ها صبر کنیم.

علاوه بر این، بدنه کاملا متصل به پاوریونیت طراحی شده و بنابراین سبب ایجاد برآمدگی هایی روی کاور موتور شده است(دایره های قرمز).

مرسدس W12 - نمای قسمت انتهایی

مرسدس W12 – نمای قسمت انتهایی

سیستم تعلیق عقب نیز از تصاویر منتشر شده تغییر خاصی را به خودش ندیده و به دلیل نوآوری مرسدس که اولین بار در فصل گذشته از آن رونمایی شد، با اتصال مستقیم پایه عقبی تعلیق عقب به سازه تصادف خودرو، هوای هدایت شده به ناحیه دیفیوزر تا حد زیادی بدون هوای متلاطم است و سبب عملکرد بهتر و موثر تر دیفیوزر می شود.

بیشتر بخوانید؛ بررسی فنی نوآوری جدید تیم مرسدس در طراحی سیستم تعلیق عقب

بال عقب و اندپلیت آن هم مشابه با همان طراحی قبلی بوده و تفاوت خاصی در آن ها دیده نمی شود. در قسمت اندپلیت بال مرسدس کماکان از سه پره آبششی در انتهای اندپلیت استفاده می کند که هوای ناشی از تایر ها را مدیریت می کنند. مرسدس بر خلاف ردبول، بال عقب دو ستونه با طرح گردن قو شکل (فلش سبز) را معرفی کرده است. طرح دو ستونه درگ بیشتری می کند اما در صورت افزایش داون فورس روی محور عقب، می تواند نیروی بیشتری را تحمل کند.

در تصویر زیر نیز می توانید نتیجه فشرده سازی حداکثری مرسدس را مشاهده کنید که ماحصل آن، افزایش فاصله بین تایرهای عقب با کاور موتور و پایه اندپلیت و سازه تصادف است که موجب هدایت هوای بیشتر به سمت ناحیه دیفیوزر و افزایش عملکرد آن می شود.

مقایسه W12 و W11 در ناحیه انتهایی

مقایسه W12 و W11 در ناحیه انتهایی

البته موردی که از نظر ها پنهان مانده، ناحیه دیفیوزر و داکت های ترمز عقب می باشد که همانند ردبول، مرسدس نیز تصویری از این ناحیه را منتشر نکرده است. با توجه به تغییرات قوانین در این سمت، به نظر می رسد که تیم ها به هیچ وجه حاضر نیستند این قسمت ها را تا روز مورد نظر خودشان برای عموم نمایش دهند.

به طور کلی مرسدس با رونمایی از ماشین جدید خود، چیز زیادی را به ما و مهم تر از همه، رقبایشان نشان ندادند و بخش هایی از خودرو به خصوص راه حل های به کار برده در قسمت کف خودرو را عمدا مخفی کردند تا جامعه فرمول یک بیش از پیش به فکر فرو رود. مورد جالب دیگر این است که در تصاویر رندر شده به نوعی به نظر می رسید که انگار مرسدس کمی زاویه رِیک خودرو را به نسبت قبل افزایش داده اما باید گفت که این تصاویر رندر شده هستند و تغییر زاویه ریک با توجه به مقررات مربوط به عدم تغییر شاسی برای این فصل و تیمی که چندین فصل است با زاویه ریک پایین و فاصله دو محور زیاد (Wheelbase) در حال شرکت در مسابقات است، تغییر زاویه ریک اصلا منطقی به نظر نمی رسد.

در هر صورت مسلما برای مشاهده خودروی اصلی و نحوه عملکرد مرسدس جدید، باید تا شروع تست ها و فصل صبر پیشه کنیم.

50 دیدگاه

 1. Eliya

  9

  1

  دوستان سیفتی کار ها به طور رسمی رونمایی شد مرسدس عجب رنگی به ای سیفتی کار زده استون هم که همیشه تو رنگ آمیزی عالیه خیلی قشنگه پیشنهاد می کنم ببینید.

  • Eliya

   6

   1

   دوستان سیفتی کار ها به طور رسمی رونمایی شد مرسدس عجب رنگی به این سیفتی کار زده استون هم که همیشه تو رنگ آمیزی عالیه خیلی قشنگه پیشنهاد می کنم ببینید.

  • علیرضا

   5

   3

   واقعا مرسدس amg gtr از 2020 زیباتر شده با این رنگ ولی سخته مقایسه زیبایی بین استون و مرسدس بنظر من ک استون شیک تر و باوقارتره

  • 17Sohrabsafari

   5

   0

   سلام بچه ها من دیروز فیلم گرند پریکس و دیدم سال 1966 ساخته شده.عالی بود حتما ببینین.فراری 312 و BRM و چندتا ماشین دیگه هست داخلش.کارگردانش هم فرانکهایمر هست کارگردان فیلم رونین.کل فیلم توی مسابقه فرمول وان موناکو میگذره.واسه ما عشق فرمول یکا فیلم جذابیه.سه تا اسکارم برده

   • مَمَّدو

    4

    2

    چه جالب. من صحنه های ماشین بازی فیلم رونین (به خصوص اون تعویض دنده دستی و کلاچ گرفتن همزمان با فرمون زدن رو اوووووووووه) خیلی دوست دارم. از اینم مرسی.

 2. بهزاد زمانی

  14

  3

  درود جناب محمدی، ممنون از تحلیل زیبا و پربارتون. اگر اجازه بدید نکته‌ای رو خدمتتون عرض کنم. کلمات بار معنایی و اجتماعی دارند اگر املای درست واژه‌ای رو نمیدونید یا شک دارید بهتر است که استفاده نکنید یا حداقل املای درستش رو جستجو کنید. تفاوت حایض و حایز:
  اولی به معنای زنی است که در دوران عادت ماهانه است و دومی به معنای دربردارنده، دارا و جامع است

  • ali

   0

   3

   🤣😂🤣😂

   • مَمَّدو

    5

    1

    Ali؟!! شوخی نکن لطفا. اشتباه دوستان که خنده نداره! اینهمه مقاله خوب برامون نوشتن و یه واژه هم اشتباه تایپی بوده قطعا.

 3. مهیار دلجو

  5

  0

  خیلی ممنون واقعا تحلیله خوبی بود
  فقط در جواب سوال دوستمون ممدو عزیز بگم: هی ای کاش کنار گروژان میشستم حداقل اونا تجهیزات ایمنی دارند آسیب کمی میبینن

 4. @sebvr

  7

  0

  فوق العاده بود اقای محمدی !!! ممنون … امیدوارم فراری SF21 رو زودتر بررسی کنید !

 5. مهیار دلجو

  5

  0

  یه خبر هم در مورد موتو جی پی بگیم :
  تست‌های پیش فصل مسابقات موتوجی‌پی ۲۰۲۱ که قراربود در کشور مالزی برگزار شود، اکنون به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور قطر برگزار میشود. در روز اول موتورسواران به طور جدی با موتورهای خود در پیست کار کردند و نتایج حاصل و عملکرد موتور را با مهندسان تیمشان در میان گذاشتند. بزرگترین غایب تست‌های پیش‌فصل، مارک مارکز، موتورسوار اسپانیایی تیم موتوجی‌پی رپسول هوندا است که به جای او به مانند سال گذشته، استفان بردل موتورسواری میکند.

  میگل اولیویرا از تیم کی‌تی‌ام با ثبت زمان ۱:۵۷.۷۰۷ اولین زمان را به نام خود ثبت کرد که در ادامه این زمان توسط پول اسپارگارو، موتورسوار تیمرپسول هوندا شکسته شد. زمان اسپارگارو ۱:۵۷.۵۶۶ بود.

  در ادامه همه‌ی موتورسواران زمان‌های خود را ثبت کردند ولی حداقل در اولین روز از تست‌های پیش‌فصل هدف اصلی آنها ثبت سریعترین زمان نبود و بیشتر سعی میکردند پتانسیل و نقاط قوت و ضعف موتور را پیدا کنند و به مهندسان خود اطلاع دهند و البته بیشتر با موتور کنار بیایند.

  درنهایت این الکس اسپارگارو بود که با ثبت زمان ۱ دقیقه و ۵۴.۶۸۷ ثانیه در جایگاه نخست ایستاد و پس از او استفان بردل و قهرمان سال گذشته یعنی جوان میر به ترتیب در رده‌های دوم و سوم ایستادند.

 6. مهیار دلجو

  3

  1

  یه خبر هم در مورد موتو جی پی بگم :
  تست‌های پیش فصل مسابقات موتوجی‌پی ۲۰۲۱ که قراربود در کشور مالزی برگزار شود، اکنون به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور قطر برگزار میشود. در روز اول موتورسواران به طور جدی با موتورهای خود در پیست کار کردند و نتایج حاصل و عملکرد موتور را با مهندسان تیمشان در میان گذاشتند. بزرگترین غایب تست‌های پیش‌فصل، مارک مارکز، موتورسوار اسپانیایی تیم موتوجی‌پی رپسول هوندا است که به جای او به مانند سال گذشته، استفان بردل موتورسواری میکند.

  میگل اولیویرا از تیم کی‌تی‌ام با ثبت زمان ۱:۵۷.۷۰۷ اولین زمان را به نام خود ثبت کرد که در ادامه این زمان توسط پول اسپارگارو، موتورسوار تیم

  موتوجی‌پی

  رپسول هوندا شکسته شد. زمان اسپارگارو ۱:۵۷.۵۶۶ بود.

  در ادامه همه‌ی موتورسواران زمان‌های خود را ثبت کردند ولی حداقل در اولین روز از تست‌های پیش‌فصل هدف اصلی آنها ثبت سریعترین زمان نبود و بیشتر سعی میکردند پتانسیل و نقاط قوت و ضعف موتور را پیدا کنند و به مهندسان خود اطلاع دهند و البته بیشتر با موتور کنار بیایند.

  درنهایت این الکس اسپارگارو بود که با ثبت زمان ۱ دقیقه و ۵۴.۶۸۷ ثانیه در جایگاه نخست ایستاد و پس از او استفان بردل و قهرمان سال گذشته یعنی جوان میر به ترتیب در رده‌های دوم و سوم ایستادند.

  • @sebvr

   4

   0

   ممنون مهدیار …خیلی دنبالش بودم

 7. مهیار دلجو

  6

  0

  یعنی اینکه تو پیامت هیچ چیزی نداره و فقط برای اطلاع کاربران و دوستان از اتفاقاته تایید نمی شه اعصابت رو خوووووووووووووووووووووورد میکنه

 8. مَمَّدو

  7

  5

  سلام دوستان! من امروز یکی از دستگاه های گنده شرکتم خراب شده و سرم خیلی شلوغه و هنوز وقت نکردم پست رو بخونم فقط می خواستم بگم خوشحالم که مهیار دلجو و ZXE به جمعمون برگشتن. البته با اومدن آقا مهریار هم معمولا اکیپ دوستان گرامی شون هم فعال تر میشن که خیلی خوبه و با هم بحث های علمی میکنیم و این عاااااااااااالیه!
  یه پیغام هم دارم برای مهریار صالحی عزیز! :
  خیالت رو جمع کنم داداش، که با یه تیر ماهی عاشق طرفی. خدا به من قلب بزرگی داده و تو سرشت من حجم خیلی زیادی از عشق قاطی کرده و واسه همین من بدون اینکه دست خودم باشه همه رو دوست دارم. شما هم با تیکه پرونی و تندی زبون نمیتونی کاری کنی که دوستت نداشته باشم! اگر هم بهت گیر میدم واسه جمع جوونتر اینجا میگم که دارن از شما الگو برداری میکنن اونهم شدید و گاهی پی نوشت کامنت شما و برای دفاع از شما، با کسی که نظر مخالف شما رو داره ، خیلی تند برخورد میکنن که اصلا قشنگ نیست. پس مسئولیت اجتماعی ای رو که ناخواسته و به خاطر دانش زیادت بر دوش شما افتاده پذیرا باش و کسانی رو که تحت تاثیرت هستند به سمت درستی هدایت کن. امیدوار منظورمو متوجه شده باشی. دوووووووووستت دارم خیلی زیاد و بیشتر کامنت بذار که میخوام خیلی بهت گیر بدم خخخخخخخ (شوخی کردم).

  • @sebvr

   3

   2

   ممدو!!!! چه جالب منم تیر ماهی ام!!!!

   • مَمَّدو

    3

    3

    راستش باید خودم می فهمیدم ،داداشی. احساس و صداقت تو کامنت هات موج میزنه. مواظب احساست باش تا از شجاعتت جلو نزنه! (عاشق کسی نشی که شجاعت گرفتنش رو نداشته باشی!)

  • محمد یاسین

   3

   3

   ممدو خدايي شما و @sebvr هم تير ماهي هستيد من متولد 23 تير هستم چه جالب 😉😉

   • مَمَّدو

    4

    3

    خخخخخخخخ به افتخار تیر ماهی ها هووووووووورررررررررررررررررررا!

   • @sebvr

    3

    2

    منم متولد 25 تیرم ….. خخخخ

  • Hami

   2

   3

   درود . من هم دوم تیر ماه هستم .

   • مَمَّدو

    2

    4

    درود بسیار بر شما.
    راستی سِب! دیدی چقدر دهانه رادیاتور کوچیک شده؟ عقب ماشین رو هم که جمع تر کردن. اینا مگه پارسال مشکل خنک کنندگی نداشتن؟ یا شاید برای روزهای گرم از پکیج دهانه رادیاتور متفاوتی استفاده کنن؟ هر لحظه داره ترسم بیشتر میشه از اینکه امسال هم ردبول حریفشون نشه.
    تحلیل بال جلویی رو که جناب محمدی توضیح دادن میبینی؟ اگه این مدل موج دادن به داخل و خارج بال خوب باشه، پس به نظرم استون در بال جلو دست برتر رو داره چون موج های قشنگتر و عمیقتری استفاده کرده. امیدوارم تحت نظر سباستین بوده باشن.

   • @sebvr

    2

    2

    درسته ممدو !!! من اتفاقا از این میترسم که ردبول مرسدس شکست بده …که مطمئنم نمیده.!! و درباره ی استون مارتین هم بگم مطمئنا سب براش بال عقب و تعادل پشت ماشین مهمه و جلو خیلی اهمیتی نداره مگر برای لنس!

   • @sebvr

    2

    1

    ممدو فقط …! به نظرم که مشکل خنک کنندگی رفع شده!! توی مونزا این مشکل بود ولی توی بقیه ی گرندپری ها بهتر شد …ولی مطمئن نیستم با وجود این همه فشرده سازی بازم اختلالی پیش نیاد …توی بحرین هم مشکل خنک کنندگی ترمز داشتن که به نظرم به خاطر همین داکت ترمز رو از نو ساختن و خب به نظرم امسال استون با توجه به ماشینی که داره میتونه ردبول رو به چالش بکشه ..!!

  • 17Sohrabsafari

   1

   1

   ممدو جان مرسی که جواب پیاممو دادی.من عاشق فیلم رونین هستم و عاشق همون صحنه ای که شما گفتی.نکته جالب فیلم اینه که کارگردان هیچ موسیقی روی صحنه تعقیب و گریز نذاشته و انگار صدای موتور ماشینها موسیقی این صحنه س.مرسی.

 9. مهیار دلجو

  3

  0

  دوستان یه خبر در مورد اولین روز های تست های پیش فصل موتو جی پی تو قطر گذاشتم اما تایید نشده

 10. مهیار دلجو

  3

  0

  ادمین جان لطفا اولی رو آزاد بفرما 🙏🙏🥰

 11. Salar

  4

  1

  مالک تیم هاس:
  به آینده امیدوارم هستم. اما می‌دانم که 2021 برای هاس سال سختی خواهد بود. ماشین جدیدمان تقریبا شبیه ماشین 2020 است و موتور امسال فراری نیز شبیه موتور سال قبل است. به همین خاطر می‌دانیم که برای ما برتری نخواهد داد.

  • Eliya

   5

   1

   خب پس اگه موتور فراری مثل پارسال باشد پس فراری امسال هم تحدیدی برای تیم های بالای جدول نیست!!(مرسدس و ردبول و مکلارن و شاید هم الپین و استون)

   • علیرضا

    2

    0

    خاطرم هست سال 2019 مرسدس اعلام کرد ک از رقابت با فراری و فلسفه آنها تاثیر زیادی گرفتن ک این دلیل تعامل بیشتر با فلسفه in_washing هستش بخاطر همین مرسدس علاوه بر قدرت همیشگی روی پیچ و آیرو بی نظیر تو کفی هم بدون رقیب بود
    البته حس میکنم به علت کاهش داونفورس w11 کماکان سریع ترین اتومبیل تاریخ f1 هستش ولی w12 هم حرف های زیادی برای گفتن خواهد داشت امیدوارم روزی جیمز آلیسون توسط تیمی دیگه دزدیده بشه تا یکم هیجان بیشتری ببینیم 😁

 12. آرشا

  3

  2

  فراری به معنای کامل کلمه پاشیده……
  طفلی سب که این همه غصه این تیم هرج ومرج راتو خودش ریخت ودم نزد.
  خدارو شکر.
  خدا گر ببندد زحکمت دری…به رحمت گشاید دردیگری.
  فراری بعد از سباستین را هم اگه خدا عمر بده میبینیم.

  • Eliya

   4

   1

   بیچاره ساینز که رفت تو این تیم.

  • Hami

   2

   1

   درود فراری طی این چند ساله اصرار عجیبی در نابود کردن راننده های با استعداد داشته . امیدوارم که از این ببعد سیاستشان را اصلاح کنند

 13. AmirAli

  4

  0

  دوستان کسی میتونه توضیحی راجب پیچیدن یا هندلینگ ماشین ها بده؟
  منظورم تغییر زاپیه اکسل جلو هست، یعنی توی پیچ های به سمت راست، چرخ چپ مقداری جلوتر از چرخ راست قرار میگیره که هندلینگ رو بهتر میکنه.
  خواستم ببینم چه تاثیری در بالانس کلی خودرو داره؟
  آیا بالانس رو بهتر کرده؟ دلیلش چیه؟

 14. @sebvr

  2

  1

  خب روز دوم تست قطر موتو جی پی هم با پیشتازی فابیو کوتا را رو تموم شد !! :”
  شرایط : هوا نسبتا گرمه و هنوز هم باد میاد توی پیست !!
  ولنتینو روسی بعد از روز دوم تو مصاحبه ش گفت :”با وجود کسب رده ی 20 توی روز دوم من خوشحالم چون چیز های زیادی رو توی روز دوم امتحان کردیم ”
  جدول رده بندی 10 نفر برتر :
  1 . فابیو کوتارارو {{یاماها}} 1:53:940
  2 . جک میلر {{دوکاتی}} اختلاف : 77 هزارم : + 0.077
  3 . الکس اسپارگارو {{اپریلیا}} اختلاف : دو دهم ثانیه : + 0.212
  4 . فرانکو موربیدلی {{پتروناس}} اختلاف : دو دهم : + 0.213
  5 . استفان بردل {{هوندا}} اختلاف : دو دهم : + 0.270
  6 . یوهان زارکو {{الما پراماک}} اختلاف : چهار دهم : + 0.416
  7 . ماوریک وینالس {{یاماها}} اختلاف : چهار دهم : + 0.455
  8 . جوان میر {{سوزوکی}} اختلاف : پنج دهم : + 0.575
  9 . بگنایا {{دوکاتی}} اختلاف : هفت دهم : + 0.711
  10 . الکس رینس {{سوزوکی}} اختلاف : هفت دهم : + 0.718
  ممنون که خوندید!!

   • @sebvr

    3

    0

    در واقع روز اول تست برای سنجیدن نقاط ضعف و قوت موتور ها و تا حدودی برای جمع اوری داده برای گرند پری اول فصل {{قطر}} هستش و موتور سوار ها تمام توانشون رو نمیزارن

  • مَمَّدو

   3

   1

   نمیدونم کسی این ماجرا رو یادش میاد یا نه :
   موقع تست های زمستونه موتوجی پی بود. سال 2005 فکر کنم یا 2006. قرار شد تو یه حرکت عجیب، تیم هوندا از مایکل شوماخر دعوت کنه تا موتورشون رو تست کنه. فکر کن یه راننده اف1 بشینه پشت یه موتورسیکلت هیولا!. علت این کار رو نمیدونم چون حتی زیاد روش تبلیغ نکردن و به شو تبدیلش نکردن واسه همین میگم کار عجیبی بوده. شاید علتش این بود که والنتینیو روسی هم همون سال اومد نشست پشت فرمون فراری فرمولاوان مایکل شوماخر و البته اون خیلی رسمی بود و اصلا قرار بود والنتینیو بیاد راننده فرمول یک فراری و هم تیمی شوماخر بشه (بعد از باریچلو) اما روسی نتونست در بهترین رکوردش به کمتر از 3 ثانیه از رکورد مایکل برسه (بعد از هشتاد دور تست در سه نوبت مختلف) واسه همین عطای اف1 رو بخشید به لقاش و رفت که بازم قهرمانی موتوجی پی بیاره.
   خلاصه سرتون رو درد نیارم که بالاخره مایکل رفت نشست پشت موتور هوندایی که توسط (اگه اشتباه نکنم) دنی پدروسا رونده میشد. تو دورهای اول یه مقدار آرومتر رفت تا قلق بگیره و وقتی خواست دور سریع بزنه زمین خورد! همه خیلی نگران شدن (چون هزینه مصدومیتش برای جامعه اف1 خیلی زیاد بود) ولی پاشد و خودش رو آماده کرد برای دور دوم تست. من خودم هنوز بعد از اینهمه سال به صحت این خبر شک دارم از بس عجیبه! ولی چون در همون سال از دو منبع خبری معتبر و مجزا خوندمش براتون نقل میکنم. میگن که مایکل تونست در اون بعد از ظهر تاریخی، سریعترین دور پیست رو به اسم خودش ثبت کنه و تا غروب آفتاب و تموم شدن تست ها، هیچ راننده موتوجی پی نتونست رکورد اون روز مایکل رو بشکنه!!! این یکی از عجیب ترین خبرهایی بود که تو عمرم خوندم و واقعا نمیدونم باورش کنم یا نه؟!

   • finger hero

    2

    1

    تا اونجایی که من یادمه نتونست رکورد خوبی نسبت به رکورد پیست که توسط خود پدروسا به ثبت رسیده بود رو بزنه و با موتور کیسی فک کنم داشت تست میزد
    در بهترین دورش تونست به 5 ثانیه ای لپ رکورد برسه که برای یک راننده فرمول یک بسیار عالی میتونه باشه، اینم باید در نظر بگیری که با رکورد پیست 5 ثانیه فاصله داشته و امکانش هست که از بعضی موتورسوارای تیمای ضعییفتر بهتر رکورد زده باشه

    هرچی باشه شوماخره، حتی تو فوتبال هم ید بالایی داشت اگه یادت باشه تو تیم ستارگان همیشه بازی میکرد و بیش از یک گل هم میزد!!!!!
    اسطوره یعنی ایشون
    بقیه اداشو درمیارن …(بقیه)

   • محمد

    2

    1

    آقا:شوماخرفقط تو دریفت کشیدن از همه بهتر نیست!(منطورم با ماشین فرمول یکه.اگه تو عکس ها و فیلم ها دقت کنی جیم کلارک خیلی خوب پیچ هارو با دریفت رد میکنه و ما شین رو در خارج مسیر نگه میداره.)

   • Hami

    1

    0

    درود . مطلب خیلی عجیبی هست . من اصلا نشنیده بودم . راندن موتور های موتو جیپی با توجه به آن شتاب سرسام آور و وحشتناک و زدن رکورد پیست توسط یک شخص غیر حرفه ای کار خارق العاده ای هست اگر واقعا اتفاق افتاده باشد

  • Hami

   1

   0

   درود . دوویزیوزو (چقدر اسمش سخته ) چی شد ؟ منظورم اینه که الان چی تیمی هستش ؟

   • @sebvr

    1

    0

    فعلا این فصل نیست …

 15. @sebvr

  3

  0

  من نتایج و اتفاقات مهم روز دوم تست موتو جی پی رو قرار دادم تایید نشد ..

 16. @sebvr

  3

  0

  امیدوارم با توجه به این همه فشرده سازی مرسدس توی خنک کنندگی دچار مشکل نشه ….!

 17. Hami

  3

  0

  درود . من یکی که بیصبرانه منتظرم دوباره ریس شروع بشه این چند روزه دیگه داره خیلی طولانی میگذره

 18. محمد

  2

  0

  هوای بیشتری به زیر بال عقب میره.

 19. Hami

  2

  1

  درود . رفقا اینطوری که از ظواهر پیداست مرسدس امسال هم به احتمال زیاد دست برتر را در همه زمینه ها را دارد و امسال هم ردبول حریف این تیم نخواهد شد . در مورد مشکل خنک کردن ماشین هم مطمئنا طرحهای خوبی دارند و این همان نکته ای خست که سرمهندس مرسدس گفته بود باید تا روز مسابقات صبر کنیم و سورپرایزشون احتمالا همین باشه

 20. saman.5

  1

  1

  یه سوال ؟؟
  مگه توتو ولف نگفت : ما کل پکیج ماشین امسال به دلیل جلوگیری از کپی برداری تیم های دیگه رونمایی نکردیم…؟
  این تحلیل با توجه به این صحبت توتو می تونه دقیق باشه ؟