Register

یک × سه =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایران – پیرو عهدی که با شما مخاطبان همیشگی فرمول یک ایران بسته بودیم، پس از سری داستانی رقابت مقدس دوران هایبرید، پشت صحنه مک‌لارن 2007، زندگینامه جنسن باتن حال به سراغ داستان سالهای طلایی سباستین فتل در فرمول یک و تیم ردبول می رویم…

بیشتر دانید؛ همیلتون و روزبرگ؛ پرده اول از رقابت مقدس دوران هایبرید

بیشتر دانید؛ کتاب صوتی جنسن باتن

بیشتر دانید؛ پشت پرده لوئیس همیلتون و فرناندو آلونسو- فصل 2007 مک‌کلارن

شخصا علاقه ای به این نداشتم که بیام خلاصه مسابقات رو براتون اینجا بنویسم، قصد دارم یه چیز متفاوت تر بنویسم. کتاب آدرین نیوی رو خریداری کرده بودیم و گفتم که بهتره از روی قسمت هایی از این کتاب که مرتبط به اون فصل ها هست بنویسم براتون، یه دید تازه تر و بهتر و موثق تری هستش.

قسمت اول کتاب آدرین نیوی ؛ ورود سباستین فتل به ردبول ریسینگ

فرمول یک 2010 ؛ عدم برابری نتایج تونل باد و پیست – قسمت دوم

قسمت سوم؛ آخرین باری که مارک و سب دستان هم را گرفتند

ادرین نیوی

آدرین نیوی

تصادف دو هم تیمی

ما برای اولین بار توی اون سال در صدر جدول سازندگان بودیم و مارک هم توی جدول قهرمانی رانندگان بالاتر از سباستین بود. توی مسابقه استانبول، مارک روی پول پوزیشن قرار گرفت و سباستین هم توی جایگاه سوم. مسابقه هم دقیقا همینطوری شروع شد و مارک پیشتاز بود و همیلتون توی مکلارن پشت سرش و بعد سب هم توی رده سوم، این سه نفر مثل یک قطار سریع و السیر چسبیده به هم دور می زدند. سباستین تونست توی پیت استاپ ها از همیلتون عبور کنه و رفت که بره مارک رو بگیره و خوب هم دنبالش رفت و ازش سبقت گرفت و بعدش تلاش کرد که مسیر شعاع خارجی رو قطع کنه تا مسیر رو برای پیچ چپگرد بعدی برای خودش بگیره که سر همین قضیه این دوتا راننده به هم خوردند.

این یک مانور غیر ضروری به سمت راست از طرف سباستین بود. برخی از افراد هم این سوال رو می پرسیدند که مارک هم می تونست اینجا کاری کنه که برخورد صورت نگیره ولی در هر حال، سب از مسابقه خارج شده بود و مارک با ماشین آسیب دیده به مسابقه ادامه داد و توی رده سوم کار رو تموم کرد و مکلارنی ها یک و دو کردند.

کدام راننده مقصر است؟

تصادف دوتا همتیمی همیشه داخل تیم مشکلاتی رو ایجاد می کنه اما مشکل ما از اونجایی بالاتر رفت که دکتر هلموت مارکو رفت جلوی دوربین تا از راننده جوون خودش سباستین دفاع کنه و گفت که تقصیر مارک بود و هیچ بحثی هم نیست. دو تا راننده شروع کردند که هم دیگه رو مقصر بدونن و جنگ کلمات شروع شده بود. کریستین و من پشت دست داشتیم قضیه رو مدیریت می کردیم اما به شکل عمومی و رسانه ای هیچ شکی نیست که اوضاع خیلی بد مدیریت شد.

از اونجا به بعد، رابطه مارک و سباستین خراب و پر تنش شده بود. این مسئله باعث شد که مارک این موضوع که هلموت طرفدار سباستین هست رو برای خودش برجسته کنه و خیلی روی اعصابش بره. تا اونجایی که به من مرتبط می شد، من با جفتشون به برابری رفتار می کردم اما باید اعتراف کنم که من توی تمام جزییات عملیاتی چیز هایی به مانند تخصیص قطعات و موتور دستی ندارم. برای یک راننده، وضعیت روانی داخل تیم خیلی مهمه، از طرف دیگه وقتیکه چیزهایی رو نمی تونی تغییر بدی هیچ دلیلی نداره که انرژیت رو هدر بدی.

مارک با شریک زندگیش “ان Ann” شاید خیلی بیش از اندازه نگران سباستین و هلموت بودند که از خیلی لحاظ ها قابل درک بود اما خیلی برای شخص خودش مضر بود. برای اینکه توی فرمول یک موفق بشید، شما به تمرکز کامل نیاز دارید. وقتیکه سوار خودرو میشید باید تمام چیزهای غیر ضروری رو پشت سر خودتون رها کنید، که کاری هستش که اگر نگیم هیچ راننده ای ولی شاید گفت تعداد خیلی کمی از راننده ها می تونند انجام بدن.

مارک تو همیشه توی والنسیا افتضاح بودی

مارک وبر

مارک تو همیشه توی والنسیا افتضاح بودی…

من به مسابقه مونترال نرفتم، احساس می کردم که باید روی توسعه RB7 وقت بگذارم. ظاهرا ما توی انتخاب تایرهامون توی مرحله تعیین خط رفتیم که خیلی زرنگ بازی دربیاریم که باعث شد برد مسابقه دو دستی به همیلتون برسه و مارک و سباستین هم به ترتیب دوم و سوم بشن.

توی والنسیا هم که هلموت مثل همیشه رگ دیپلماتیکیش زده بود بالا، توی تمرین ها به مارک گفت که “مارک تو همیشه توی والنسیا افتضاح بودی، امسال ایشالا بهتری دیگه؟” که آنچنان حرف خوبی برای انگیزه دادن به رانندت نیست.

مارک یک شروع بدی رو داشت و خیابونای والنسیا هم عین موناکو سبقت گرفتن توش سخته و ما برای همین خواستیم که زودتر برای اولین پیت بیاریمش به این امید که یخورده هوای پاک و ازاد داشته باشه و سریع بره و ماشین های جلویی رو اندرکات کنه.

مارک درست پشت کوالاینن از تیم لوتوس بیرون اومد. کوالاینن کند بود اما هیچ قصدی نداشت که به مارک راه بده. مارک خیلی تلاش کرد، اومد پشتش و انتظار داشت که همونجایی که خود مارک اصولا ترمز گیری می کنه اون بیاد ترمزگیری کنه اما به جاش، کوالاینن احتمالا 50 متر زودتر ترمزگیری کرد و با توجه به تفاوت عملکردی دوتا خودرو موقع ترمزگیری باعث شد که مارک به دردسر بیفته.

اگر مارک به جای اینکه پشت سر کوالاینن می بود، کنارش بود هیچ مشکلی پیش نمیومد و ازش سبقت می گرفت. اما اون لحظه مارک هنوز داشت اسلیپ استریم می گرفت و اماده بود تا بره برای مانورش و انتظار نداشت که هیکی اینقدر زود ترمز بگیره.

اگر در چنین شرایطی، راننده جلویی ترمز بگیره…سرعت نزدیک شدن و بسته شدن این فاصله بین دوتا ماشین خیلی وحشتناک زیاده. مارک رفت پشت کوالاینن و یخورده هم جهت داشت و چرخ جلوش از چرخ عقب کوالاینن بالا رفت و به هوا شلیک شد. من هیچکدوم از این صحنه ها رو ندیدم، من داشتم زمان دور ها رو نگاه می کردم که یک دفعه دیدم که کریستین بازوی سمت راست منو گرفت. من این لحظه پیش خودم فکر می کردم که کریستین این صحنه یخورده آشناست، چی شده؟ برگشتم به صورت رنگ پریده کریستین نگاه کنم و دیدم که روی مانیتور مارک داره سر می خوره و با سرعت بالایی به سمت دیواره پیست میره. من بعد از اون بود که دیدم چقدر بالا رفته بود.

54 دیدگاه

 1. محمد یاسین

  12

  3

  سلام جالب بود، راستي فرمول يك رانندگي براي بقا3 تو نتفليكس منتشر نشده ,ولي 8 مارچ توسط نتفليكس منتشر ميشه گفتم شايد علاقه مندانش بخوان بدونند

  • مَمَّدو

   9

   4

   سلام مرسی. و اینکه نتفلیکس داره یه فیلم اکشن میسازه راجع به یه راننده فرمول یکی اهل دیتروت که مجبوره برای نجات خانوادش از دست اشرار! برنده بشه با شرکت رابرت دنیرو اووپس!

 2. مَمَّدو

  8

  4

  برام جالبه که در این چهار قسمتی که از خاطرات نیوی منتشر شد، بخش زیادی از خاطراتش مربوط میشه به بیان شکست ها اونهم با ذکر دلایل و جزئیات فوق العاده. فکر کنم برای همین میتونه همواره حرکتی پیوسته به سوی موفقیت داشته باشه. چون مرتبا از شکست ها درس میگیره و بدون سیاه نمایی به دنبال دلایلشون میگرده.

  • @sebvr

   7

   4

   چند ماهی هم میشه ساخت فصل 3 f1 drive to survive کلید خورده …

 3. مَمَّدو

  16

  1

  دیروز یه خبر خوندم از پسر ژان آلسی و موفقیتش در جی پی ۲ گفتم راجع آلسی پدر یه خاطره بگم خوش بگذره :
  ژان آلسی راننده فرانسوی و ایتالیایی الاصل فرمول یک در دهه نود بود،
  یه بابایی که راننده تست یک نشریه موتور اسپرت اسپانیایی بود تعریف میکرد که وقتی کمپانی فراری اولین دستگاه اف ۳۶۰ رو ساخت با ما تماس گرفت و تست اون رو بهمون پیشنهاد داد. ما هم سر ازپا نشناخته از هیجان سریع بلند شدیم رفتیم مارانللو و در پیست فیورانو. در حین سلام علیک بودیم که متوجه شدم اون طرف تر آقای آلسی منتظر وایساده. تعجب کردم و به حضورشون رفتم و وقتی پرسیدم، گفتن که برای دریافت انجین فراری برای تیم فرمول یکشون اومده. منم یهو سوئیچ ۳۶۰ رو بهش تعارف کردم و در کمال تعجب دیدم خاضعانه پذیرفت! با هم سوار شدیم و تا به خودم بیام گذاشت دنده یک و گاز رو تا ته فشار داد و بعد دنده دو و سه و چهار و دیدم رسیدیم به نزدیکی پیچ اول و جاییکه من همیشه ترمز میزدم ولی اون هنوز داشت گاز میداد! یه کم جلوتر رسیدیم به جایی که فکر میکردم قاعدتا آخرین شانس ترمزه ولی بازم داشت گاز میداد. ناگهان از خود بیخود شدم و از ترس جونم شروع کردم به جیغ کشیدن! همون وقت آلسی با سرعتی باور نکردنی دنده هارو یکی پس از دیگری معکوس کشید و یه تابی به فرمون داد و بدون اینکه پاش به پدال ترمز بخوره از پیچ اول رد شد و همینطور دومی و سومی و پایان یک دور پیست بدون ترمز! در آخر وقتی از ماشین پیاده میشد گفت: این ماشین از نظر مکانیکی و آیرودینامیکی بدرد نمیخوره!!!

  • @sebvr

   12

   1

   چقدر جالب بود…. کل پیست رو فلت رفت باز میگه ایرودینامیکش بده … جالب شد!!

   • مَمَّدو

    10

    4

    مایکل شوماخر در مورد ژان آلسی گفته بود : هیچ یک از ما رانندگان فرمول یک، نمیتوانیم به خوبی آلسی، ریسینگ لاین را پیدا کنیم!

  • @sebvr

   9

   1

   منم در ادامه ی حرفت داستان جالبه زندگی لائودا رو خلاصه بگم…:
   نیکی اول توی یه خانواده تاجر و ثرومند بود … و خانواده ش نمی خواستند بره تو راه رانندگی …. ولی کیمی جلو پدرش ایستاد و بهش گفت …: من از این خونه میرم…. فقط یادتون باشه وقتی قهرمان جهان شدم و اونجوری تونستم افتخار کسب کنم مطمئنم از کارت پشیمون میشی..!! اینو بهت قول میدم….
   بعد لائودا خودش وام گرفت و با تیم بی ار ام قرار داد بست …بعد نیکی با مکانیک ها چند روز پشت سر هم روی ماشین کار کرد تا ماشین رو سبک تر کنن وقدرت تولیدی رو بیشتر کنن…بعد نوبت تست 2 تا ماشین شد اول ماشین اصلی رفت تو و 1و 53 دور زد و بعد نیکی گفت ماشین من 2 ثانیه از این سریعتر میره…بعد رییس تیم گفت امکان نداره .!!
   بعد اون ماشین هم با همون راننده تست کردن و حدود 2 و نیم ثانیه سریعتر تر بود..!! باورتون میشه..!!

   • مَمَّدو

    8

    1

    اینو که خوندم به نظرم رسید که مثال MERC به واقعت نزدیک بوده. فکر کنم میگفت که هیچ یک از راننده های الآن رو با راننده های سی سال پیش نمیشه مقایسه کرد. لائودا رو ببین! خودش رو آسفالت کرد تا به بالا برسه دمش گرم

 4. Fastboy 44

  9

  9

  یه جایی نوشته بود اگه کرونا یه انسان بود!
  عکس مارکو رو گذاشته بود!

  • Ali🦁1

   10

   11

   44
   شما که معلم اخلاق شده بودی که طرف میگه بزغاله یا هر توهین دیگه به رانندتون پس این نظر تو چه فرقی با اونا داره.؟؟
   خودت چندین بار دیدم نظراتت هیچ دست کمی از توهین کردن و بی احترامی نداره بعدش ایراد از بقیه نگیر لطفأ…

   • مَمَّدو

    11

    2

    دوستان! ببخشید من دخالت میکنم. یه جورایی حق با هردوتونه. Ali33 لطفا زیاد حساس نباش. فقط یه شوخیه هرچند خودم لایک نزدمش.
    فست بوی. دوست من، هنوز داغ کرونا و رفتگانش برامون خیلی تازه هست که بخوای راجع بهش شوخی کنی. هر چند بامزه هست ولی برای دو سه سال دیگه انشالله.
    مرسی.

   • Mohammad44

    9

    5

    علی چیزی که حسین گفت یه شوخیه همونطوری که با بسیاری از شخصیت های مشهور شوخی میشه از جمله ترامپ یه شوخی هست که یه شرکت لوازم بهداشتی برای تعریف از کیفیت محصولش کیم جونگ اون و ترامپ رو توی اون وسیله قرار میده و میگه اونا نباید به دنیا میومدن(نمی دونم داستان رو گرفتی یا نه ولی واضح تر از این نمیشد😂) یا مثلا سر قضیه پنچری جورج لوییس رو با اسنایپر تصویر کردن که لاستیک جرج رو می زنه و بسیاری از این دست اما اون دوستمون رسما به لوییس گفته بزغاله!!!! حقیقتا تو این مدتی که عضو هستم خیلی به توهین ها واکنشی نشون ندادم ولی سر این یکی واقعا ناراحت شدم

   • Ali🦁1

    11

    1

    آره محمد جان درست میگی حق داری ناراحت بشی متأسفانه و متأسفانه بعد مسابقات جو سایت بدتر شده آزادی بیان گذاشتن اکثرأ بدون تأئيد شدن ثبت میشه ولی بعضی الفاظا بدتر شد که باعث شده طوری پیش بره که چند نفر بن بشن @ اینجا مجموعه دوستانه داریم متشکل از خانواده بزرگ عاشق موتور اسپرت در کنار هم حیفه یه نفر هم مسدود بشه اگه رعایت بشه هیچ وقت مشکلی پیش نمیاد ولی واقعٱ در مورد آقا مهریار خیلی مبهم هستش احتمالأ خودش رفته فعلأ، جاش خیلی خالی هست من به شخصه احترام براش قائل بودم و هستم امیدوارم زودتر بیادش و از تحلیلش در کنار اطلاعاتش بهره ببریم و همچنین بقیه دوستان که همگی عالی هستن.

   • Fastboy 44

    7

    4

    علی جان فکر کنم که بن شده باشن متاسفانه
    چون اکانت هایی که قبلا بن شدن رو میبینم اونا هم همون پیام براشون میاد!

    تازه یکی از دیدگاه های من از ظهر تا حالا تایید نشده!
    همین یه ساعت پیش نمیتونستم ریپلای بزنم!
    ان شا الله که طبیعی باشه!

 5. danialhatami

  11

  1

  دوستان مرسدس جدیدا ی رکرد جدید زده سه روز پیش ک تونسته 3000kg دون فورس تولید کنه توی ماشینش

  • مَمَّدو

   7

   1

   به زودی سطح آسفالت پیست ها شاهد چاله (شیار) لاستیک مرسدس خواهد بود خخخخ
   نه خداییش شاسی و لاستیک ماشین اینقدر وزن تحمل کرد؟

 6. مَمَّدو

  8

  1

  یه ویدئو دیدم از اوتو اسپرت در مورد قوانین سال 2022:
  همیشه سوالی در ذهنم بود که در سال 2022 که وقتی میخوان تاثیر باله های جلو و عقب رو کم کنن (چون هوای مغتشش تولید میکنه و دانفورس و خنک کاری ماشین عقبی رو به فنا میده) و عوضش اثر ونتوری یا همون دیفیوزر رو تقویت کنن، چجوری میخوان جلوی تصادف های شدید دهه 80 رو بگیرن که (احتمالا سنا هم در اثر همون کشته شده باشه) به خاطر تغییرات فاصله کف خودرو با زمین (بالاخره ماشین سیستم فنر بندی داره و فاصله کف با زمین ثابت نمیمونه) مقدار کشش دیفیوزر به شدت تغییر میکنه و به اصطلاح خلاء از دست میده. الآن دیدم که خیلی هوشمندانه پیشنهاد داده شده که دیفیوزر به طور مستقل از بدنه و به محور چرخ عقب متصل باشه که در نتیجه وقتی بدنه بالا و پایین میره، دیفیوزر تکون نمیخوره و مثل تایر وضعیت ثابتی داره. خیلی باحال بود دمشون گرم.

 7. @sebvr

  7

  1

  من چرا کامنتم تایید نمیشه؟!

  • مَمَّدو

   3

   4

   sebvr جان :
   دقیقا چی از کجا شروع شد؟

 8. Erfn

  7

  1

  چقدر کم

 9. @sebvr

  7

  1

  منم در ادامه ی حرف ممدو داستان جالبه زندگی لائودا رو خلاصه بگم…: نیکی اول توی یه خانواده تاجر و ثرومند بود … و خانواده ش نمی خواستند بره تو راه رانندگی …. ولی کیمی جلو پدرش ایستاد و بهش گفت …: من از این خونه میرم…. فقط یادتون باشه وقتی قهرمان جهان شدم و اونجوری تونستم افتخار کسب کنم مطمئنم از کارت پشیمون میشی..!! اینو بهت قول میدم….
  بعد لائودا خودش وام گرفت و با تیم بی ار ام قرار داد بست …بعد نیکی با مکانیک ها چند روز پشت سر هم روی ماشین کار کرد تا ماشین رو سبک تر کنن وقدرت تولیدی رو بیشتر کنن…بعد نوبت تست 2 تا ماشین شد اول ماشین اصلی رفت تو و 1و 53 دور زد و بعد نیکی گفت ماشین من 2 ثانیه از این سریعتر میره…بعد رییس تیم گفت امکان نداره .!!
  بعد اون ماشین هم با همون راننده تست کردن و حدود 2 و نیم ثانیه سریعتر تر بود..!! باورتون میشه..!!

 10. Shumi1

  9

  1

  واقعا سایت وحشتناک کم کار شده
  دیگه خواهشا اینو بیشتر میکردین انقد کمش کردین که کش پیدا کنه تا شروع فصل
  بااحترام به همه دوستان در سایت f1 از زمانی که علی حسینی رفته سایت وحشتناک ضعیف شده از همه لحاظ

 11. AM PHD

  7

  1

  ادی جردن رو یادتونه؟ کسی که همین هفته پیش گفت: “درب خروج را به همیلتون نشان میدادم”
  تو مصاحبه جدیدش گفته همیلتون هفته دیگه قرارداد امضا میکنه، و تاکید کرده که مرسدس نباید همیلتونو از دست بده و اگه من بودم لوییسو نگه میداشتم!
  خوش به حالش، عقل نداره راحته😂

 12. AM PHD

  10

  1

  ادی جردن رو یادتونه؟ کسی که همین هفته پیش گفت: “درب خروج را به همیلتون نشان میدادم”
  تو هباصم(برعکس بخونین) جدیدش گفته همیلتون هفته دیگه قرارداد امضا میکنه، و تاکید کرده که مرسدس نباید همیلتونو از دست بده و اگه من بودم لوییسو نگه میداشتم!
  خوش به حالش، عقل نداره راحته😂

  • AM PHD

   6

   1

   برعکس نوشتنم دردسر داره، به هر حال متوجه شدین که چی گفته و این کافیه :))

   • iman88

    7

    1

    خود ادی جردن بود.
    این بنده خدا رو همیشه “سر چهار راه هر ور باد” ف1 میشه پیدا کرد!

  • مَمَّدو

   1

   7

   یه بار دیگه به خبر اصلی نگاه کن. مطمئنی ادی بوده. فکر کنم یه جوردن دیگه بودا!

 13. مَمَّدو

  3

  4

  راست امروز تفسیر عکس خیلی هنر میخواد. ببینم چیکار میکنیم :
  از اون عکس ها که بچه بودیم با مامان بابا به زور میرفتیم مجلس بزرگونه و مارو میذاشتن کنار یه چیزی مثلا عکس بگیر که تو هم اونجا بودی (لبخند مصنوعی چشما خمار بدن وارفته)

  • danialhatami

   4

   4

   عکس اول عکس پروفایلش عکس دوم وقتی میاد سر قرار البته عکس دومش شبیه اینا هستش تو فامیل تا ی ماشین گرون می بینن می رن کنارش عکس می گیرن

   • مَمَّدو

    3

    4

    اوه منو باش! عکس اول اصلا یادم رفت :
    شبیه مرد شگفت انگیز که بی خیال دردسر دنیاست … (با این آهنگ … بی خیال دنیا … بی خیال دنیا خخخ)

  • Fastboy 44

   4

   5

   وقتی از در شیرینی فروشی رد میشی:
   ناپلئونی ره!!!

  • محمد یاسین

   4

   4

   عکس اول : خدای خودت کمکم کن عکس دوم: قیافه آروم و بی دردسر یارو عکس سوم: کاری که وقتی اون یارو رو اذیت می کنی باهات میکنه

 14. آرشا

  10

  0

  کامنتها یکی درمیون به ممَّدو اختصاص داره😁😁
  خدا شمارو برای ما نگه داره داداش🤗

   • مَمَّدو

    3

    5

    😅😅😅 دیگه خودت مجبورم کردی :
    خدایا‌ ببخش مرا
    که در خانه ما
    جایی برای من است و جایی برای کتاب
    جایی برای گُلِ مادر و جایی برای خواب
    اما دریغ که جای تو چون آستانه ی دَر است …
    کوتاه و سَر زده

  • مَمَّدو

   3

   6

   چاکرم‌ دوست‌ با‌ کلاس من‌
   از اینکه بنده رو لایق دونستین‌ و درخواست‌ دوستی فرستادین‌ یک دنیا‌ ممنون‌. متاسفانه‌ اکانتم‌ مشکل‌ داره‌ و نمیتونیم‌ پذیرش‌ رو‌ فعال‌ کنم. انشالله‌ هرچه‌ زودتر‌ درست بشه‌.

 15. Kamran

  5

  6

  تفسیر عکس روز:
  وبر:
  خدایا خودت صبری عطا کن

 16. Kamran

  9

  3

  نه خدائیش ادمین محترم خودتون از این نظام دیکتاتوری که سر کامنت های ما راه انداختین خجالت نمیکشید؟

 17. Kamran

  7

  1

  نه توهین نه کلام و صجبت نا مناسب .خیلی کار زشتی که گزینشی کامنت های ما رو درج میکنید

  • مَمَّدو

   4

   4

   کامران، به بخش tamas ba ma برو و به moدیریت eمیل بزن. بهتر میشه انشالله.

   • Kamran

    3

    1

    ممدو عزیزم متن به این شکل که کانکت بشیم همه جای دیگه نمیزارن

 18. mohammad

  6

  4

  سلام و عرض خسته نباشید
  یک باره دیگه عرض می کنم این سلسله نوشتار ها ربطی به سباسیتین نداره فقط یهمرمر ردبول توسط نیوی هست امیدوارم بعد از اینکه این سلسله مطالب تموم شد بریم از ابتدا سراغ سب عزیز

  • امید نورمحمدی

   6

   3

   mohammad : کو گوش شنوا؟! عده ای اصلا نمیخوانند و فقط بفکر نوشتن ذهنیات خودشون هستند.

 19. Shumi1

  8

  2

  اقا چه وضعشه تروخدا کامنتا نه تایید میشه نه رد میشه بعضی وتا نمیشه لایک و دیسلایک داد،از صبح کامنت گذاشتم هنوز تایید نشده

 20. امید نورمحمدی

  5

  5

  به به. چقدر کامنتهای پرباری زیر مطلب دیده میشه. انواع قصه ها و حکایات و شوخی ها و میانجی گری و دلخوری و ………….
  بعد هم شکایت از اینکه چرا سایت کم کاره؟ چرا سایت مطلب فنی نداره؟
  غیراز توضیحات فنی و جذاب جناب ممدو گرامی در باره ثابت ماندن دیفیوزر چه مطلب فنی و یا به اصطلاح برخی کاربران “غیر خاله زنکی” دیده میشه؟ منطق عرضه و تقاضا کجاست؟!
  اهانت نکنید و مودبانه بنویسید و تمسخر و تحقیر را کنار بگذارید تا کامنتهای شما هم تایید بشه. حتی سر سوزن صبر هم نداریم و فرصت نمیدیم و دوباره و سه باره مینویسیم و همه اش هم تایید میشه! و سایرین هم باید چندبار یک مطلب را مشاهده کنند!
  بنظر این حقیر اطلاعات فنی دادن با توهین و پرخاش و نفرت به هیچ دردی نمیخوره. رعایت شانیت هم دوطرفه است.
  از طرف دیگر چه گروه بازی و باند بازی جالبی بین کاربران شکل گرفته . گویا افراد مستقل همواره در حاشیه ها هستند و مورد عتاب و خطاب!

  • Fastboy 44

   5

   4

   بسی استفاده کردیم….

 21. Mahmood.ghaedi

  2

  4

  یاده کامنتهای بعد از تصادف اسپانیا 2016 افتادم و لطف دوستان ب لوییس و حمایتی ک ازش شد ک چقدر کار مرسدس کثیف و نامردی بود
  فقط دوس دارم بدونم فقط برای مرسدس و لوییس بده یا کلا توی هر تیمی و هر راننده ای باشه هم بد و کثیف و نامردیه؟

  • mahdi arabi

   6

   1

   اون موقع هم فک کنم تیم از لوئیس حمایت نکرد و لائودا گفته بود تصادف بیشتر تقصیر لوئیسه و موقعی که دیده ماشین رزبرگ داره باطری ذخیره میکنه باید از بیرون سبقت می‌گرفته و تا پیچ بعدی احتمالا سبقت رو تکمیل می‌کرد

   اینجا هم مشخصه خود نیوی و هورنر بیشتر سب رو مقصر میدونن ولی قضیه مارکو کلا جداس 😁😁

 22. mahdi arabi

  7

  1

  مارکو از اون دسته آدمایی هست که اگر از یکی خوشش بیاد تمام قد پشتش وایمیسه

  اوایل 2017 هم که مکس اشتباهات زیادی می کرد و همه ازش انتقاد میکردن و حتی هورنر و نیوی هم پشت ریکاردو در اومده بودن بازم از مکس حمایت می‌کرد و البته نتیجه حمایت ها هم رو میشه الان دید

  بعد سه سال مکس الان اگه نگیم بهترین راننده گریده قطعا یکی از بهترین هاست ولی اگه اون حمایت ها نبود معلوم نبود الان مکس چه وضعیتی داشت

 23. SUPER FAST 16

  6

  1

  عکس جدید سب رو امروز دیدم خیلی ناراحت شدم.به عنوان یه فن فراری براش بهترین ها رو آرزو میکنم.واقعا تو فراری رانندگی کردن سخته.

  • امید نورمحمدی

   2

   0

   SUPER FAST 16 : بابت چی ناراحت شدی؟! منم عکسهاشو دیدم. چرا باید ناراحت بشم؟! منظورتونو نمیفهمم. اگر بیشتر توضیح بدید ممنون میشم.