فرمول یک ایران – مدیر تیم فرمول یک فراری، متیا بینوتو می گوید که آنها دادگاه تجدید نظر را پیگیری خواهند کرد تا اطمینان حاصل کنند که تیم های رقیب از طرح های هم کپی نکنند.

فیا بیان کرده است که در فصل 2021، قوانینی را معرفی می کند که از استفاده از تصاویر برای کپی کاری بین تیم ها خودداری می کند. بینوتو نیز بیان کرده که یک حد مجازی باید تعریف شود تا از تیم ها در انجام دادن چنین اقداماتی جلوگیری کند:

با نگاه کردن به رقبا و درک کردن به اینکه چه کاری می خواهند انجام دهند و تحقیق کردن این مورد که خودروی آنها یک بخشی از تاریخ فرمول یک است، به نظر من چیز بدی نیست. فکر می کنم که کپی کردن یک طرح کامل، یک چیز کاملا خطرناک است به این خاطر که این یک شناسه کاملا شخصی می باشد.

اگر من مرسدس بودم، از کسی که از من کپی کاری می کرد شکایت می کردم. بنابراین من فکر می کنم که این روح قضیه است. معتقدم که عکس برداری کردن همیشه انجام می گرفته و من در این واقعیت خطا و اشتباهی را نمی بینم.

فراری به دنبال شفافیت از سمت فیا است

متیا بینوتو همینطور ادامه داد که آماده است دست از این پیگیری بردارد به این شرط که قوانین 2021، کپی کردن را غیرقانونی بدانند:

ما اعتراضمان را تایید کردیم و نظر خودمان را در مسابقات گذشته به داوران رساندیم. دلیل این مسئله هم این است که ما کاملا قانع شده ایم کاری که ریسینگ پوینت انجام داده درست نیست. باور داریم که این مسئله برخلاف اصول ورزشی ما بوده و معتقدیم که این موضوع نباید در آینده تکرار شود.

در این زمینه، ما به دنبال شفافیت از سمت فیا هستیم که اگر قوانین 2021 یا بخشنامه های فنی که قرار است ارائه شود، ما مطمئن شویم که دیگر امکان کپی برداری وجود ندارد در نهایت حاضریم که از اعتراضمان کناره گیری کنیم.

24 دیدگاه

 1. ّFerrari

  7

  8

  مرسدس ی پای قضیه هست
  چرا مرسدس هیچ اعتراضی نکرد نسبت به ریسینگ پوینت ؟!
  اونم وقتی از ماشین شما داره کپی برداری میشه ؟!!
  متقلب کی بود …..

  • بیژن

   7

   8

   چرا مرسدس اعتراض کنه ؟
   مرسدس اگه دنبال حواشی بود اینقدر قوی نبود .
   و همینطور رابطه تجاری خوبی با ریسنگ پوینت دارن ،چرا خرابش کنن
   ریسینگ پوینت حتی نزدیک ردبول هم نیست ؛ مرسدس گذاشته بقیه سرشون با ریسینگ پوینت گرم باشه ؛ خودش به فکر مسابقات بعد و سالهی بعدی هستش ‌.
   بقیه هم دیدن ریسینگ پوینت اونقدری که فکر میکردن قوی نشده
   یکی یکی اعتراضشون رو پس گرفتن ،
   الانم که آخرین تیم فراریه که داره ظاهرا عقب میشینه ، بعد مرسدس بیاد رابطه خوبش رو با بهترین مشتریش خراب کنه ؟
   به نظرم همه تیم رفتن به سمت کپی از مرسدس ، طرح دماغه جلو تیم های دیگه رو نگاه کنید ، همینطور بارج برد و تعلیق جلو ،مخصوصا رنو ،مکلارن و ردبول و الفا تائوری ،جدیدا که فراری میخواد دماغه رو باریک کنه .
   دماغه رو مثل مرسدس باریک کردن
   بارج و تعلیق جلو هم رفتن به سمت طراحی مرسدس .
   ماشین پارسال و امسال این تیم هارو مقایسه کنید ،با ماشین های مرسدس حالا امسال و دو سال گذشته
   ولی با یکم مثلا تفاوت ، اینا هم کپی هست ولی زیرکانه ، ولی ریسینگ پوینت کلا همه چیز رو کپی کردن
   این چهارتا تیم نصف ماشین رو کپی کردن یا در حال تکمیل کپی هستن و البته یکم هم سبک خودشون رو باهاش مخلوط کردن که تابلو نباشه

   • ّFerrari

    5

    6

    چرا باید اعتراض کنه؟!
    چون ریسینگ پوینت ماشینشونه کپی پیس کردن
    حالا چطوری و چرا مرسدس اعتراض نمیکنه ؟!
    خب جوابش مشخصه ماشین ریسینگ پوینت همون w10 مرسدسه
    پس عملا دست مرسدس پای این قضیه باز میشه
    چون این ماشین کپی نیست در واقع همون w10
    در ضمن باید فرق کپی و اصل هم بدونید دیگه
    همه ی تیمای فرمول یک از روی هم کپی پیس میکنن ، ولی ماشین نمیخرن که به لطف مرسدس و ریسینگ پوینت شدنی شد
    راست میگید چرا مرسد روابط تجاری شو با ریسینگ پوینت بهم بزنه ؟!
    ما که تیمای دیگه رای شونو میخریم ، ی ماشین هم بهشون میدیم ، رقبا درگیر اونا میکنیم ، خودمونم راحت قهرمان میشیم

   • بیژن

    3

    4

    بله دلیلی برای اعتراض نیست ، چون قوانین اجازه داده ماشین ریسینگ بیاد تو پیست و از کل ماشین فقط و فقط به داکت ترمز عقب اعتراض کردن تیم ها ؛ این یعنی قوانین تضادی با بقیه ماشین نداشته .
    مرسدس هم اینو میدونسته از ابتدا
    و انرژی و وقتش رو مثل بقیه تیم ها تلف نکرده ؛ که اخرش انصراف بدن همه . هرکدوم به یع بهانه .
    چون میدونن مشکل از قوانینه نه ریسینگ پوینت .
    شما جای مرسدس
    از بهترین مشتریت شکایت میکنی ؟
    اونم وقتی قوانین اجازه این کارو میده ؟

 2. مصطفی

  8

  3

  فکر میکنم شخصی که از هر فرصتی برای تقلب کردن استفاده میکنه، یه مقدار خنده داره که به تقلب دیگران اعتراض کنه، اون قضیه سنسور پمپ سوخترسان به عقل جن هم نمیرسه،

 3. Hassan Mohebbi

  10

  2

  خب من کار به این ندارم که بینوتو ماشین خوبی درست نکرده ولی همین که اعتراض می‌کنه خیلی خوبه.
  این که ریسینگ پوینت یه ماشین کپی ساخته خیلی مشکوک که مرسدس طرحش رو به اون‌ها در مقابل منافعش داده. حتی اختلاف خود مرسدس تو تعیین خط‌ها با ردبول هم خیلی مشکوکه.
  چطور سرعت مستقیمی فراری تو فصل قبل مشکوک بود و فیا مداخله کرد غیرقانونی شناخته شد. حالا شاید مرسدس هم اینگونه باشه.
  این‌ها همش حدس و گمانه مثل سرعت مستقیمی فراری که با مداخله فیا ثابت شد. پس همه چیز برای همه تیم‌ها ممکنه.
  یه چیز دیگه سیستم das برای فصل بعد ممنوع است خب یعنی مرسدس امسال تقلب کرده؟ به طور واضح نه. خب فراری هم از یه سیستمی استفاده کرده و با مداخله فیا برای فصل بعد ممنوع شده. پس فراری متقلب نیست.
  اگه فراری متقلبه پس با همین استدلال مرسدس هم متقلب است.

  • مصطفی

   6

   6

   اینکه مرسدس شکایت نمیکنه قطعا مشکوکه و باید پیگیری بشه، ولی
   سیستم das مرسدس، زمین تا آسمون با تقلب تو سوخت رسانی فرق میکنه،چون یه جور نوآوری حساب میشه، ولی سوخت رسانی قوانین سفت و سخت و یه حداکثر معین داره، البته فراری اینقدر مبتکرانه لایی کشید که به نظرم جای جریمه باید تشویق میشد

   • Hamed

    4

    0

    توجیه نکن عزیز من وقتی غیر قانونی شده یعنی یه جای کار میلنگه چطور کلک مرسدس میشه نوآوری بقیه میشه تقلب ؟ پس کار فراری هم نوآوری بود که فدراسیون جهانی با وجود سنسور نظارتی یکسال دور خورد و هنوزم خطایی علیه فراری ثابت نشده که جریمه بشه

 4. امید نورمحمدی

  2

  1

  ببینید کی داره از شفافیت حرف میزنه! پدر متیا؟! قبل از هر چیز لطف کن درباره اون “نو آوری!!!” که فیا بهت گفت دیگه نکن شفاف سازی کن بعد میرسیم به تیم میانه جدولی استرول و دوستان!
  فراری اگر تقلب نکرده بود دست به دامن فیا نمیشد که چیزی از تخلف یا بقول طرفدارانش “نوآوری” اعلام نشه! خودشم به این روز نمیافتاد که توی خونه بهترین رده اش 13 باشه!
  سیستم DAS چه ربطی به تخلف سنگین و مخفی مونده یا بقولی “نوآوری!” داره؟! مرسدس رسما داره ازش استفاده میکنه و رونمایی هم کرده و بقیه تیمها هم به این سمت خواهند رفت. ولی اتفاقی که در اثر ممنوعیت “نوآوری” فراری افتاده و اصرار بر مخفی موندنش یه داستان دیگه است.

  طرفداران فراری تیمشونو دوست دارند ومثل سایر هواداران حق هم دارند. بلاخره این تیم برای خودش قدمتی داره. ولی مدیریت فعلی این تیم واقعا شایستگی این مقامو نداره.
  با احترام به طرفداران تیم فراری : تیمی که اجازه نداد تا موارد تخلفش عمومی بشه و مردم و هواداران متوجه بشن که چه بسر تیم نایب قهرمانشون آمده حق نداره از شفافیت سایرین صحبت کنه. الان طرفدار فراری نمیدونه تکلیفش چیه؟ کی قراره دوباره برای قهرمانی رقابت کنند؟ آیا این خطا از طرف تیمشون بوده یا فیا؟ چه کسانی مقصر این افتضاح تاریخی هستند؟ و …

 5. بهادر رحمت

  2

  0

  من نمی خوام مثل خیلی از دوستان ادعا کنم. من خودم فراری فن هستم ولی بدون تعصب
  ولی یک موضوعی هست که ریشه ای نسبتا قدیمی داره. در واقع از زمان تقلب مکلارن به این ور کلید خورده و اون نشون دادن هر تلاش تیم فراری به عنوان تقلب هست و پیشرفت دیگری عالیه!
  درستش اینکه یه حجمه تبلیغاتی علیه فراری هست که این حجمه همیشه فراری رو متقلب جلوه میده.
  یعنی اگر مرسدس یک کاری می کنه و از قسمت خاکستری قوانین استفاده می کنه، پیشرفته! گر مکلارن و یا ردوبل یک قسمت خاکستری قوانین استفاده می کنن، پیشرفت و نو آوریه ولی اگر اینکار رو فراری می کنه تقلبه!
  مثلا همین جریان سنسور سوخت که خودم مقالش رو نوشتم. ارجاع میدم به صحبت های جان تاد که میگه من هرچی از متخصصین پرسیدم تخطی کجاست نتونستن مشخص کنند که خطایی صورت گرفته یا نه! ولی فیا یک هنر زیبا به خرج داد و برای اینکه جلوی تیم ها رو از استفاده از این قسمت های خاکستری بگیره با فراری یک قرار داد بست که فراری کمک کنه به فیا تا جلوی استفاده رو از تیم ها بگیره! و بفهمه که تیم ها چیکار می کنن. چه ایراداتی هست که متخصصین فیا نمی بینن ولی تیم ها می دونند.
  من به نظرم میاد که توی این کاهش قدرت فراری یک توافق هست بین فراری و فیا!
  در واقع توافقی که فراری به جای جریمه و محروم شدن میزان پرفورمانس رو برای یک فصل حداقل کم کنه! این رو توی صحبت های بینوتو میشه خوند که علت های الکی میاره و میگه ماشین درگ داره، قدرت موتور رو ز دست دادیم، و میخوان این حجمه که اول فصل شد رو پست سر بذارن.
  ولی باید این قضیه رو دنبال کرد تا دید به کجا میرسه!
  در مورد ریسینگ پوینت باید بگم که این باعث میشه تیم های دیگه بدون هر زحمتی بتونن از دست آورد های تیم های بالای جدول کپی کنن. یعنی ضرر مالی برای تیم های اصلی که باید گفت این تی ها سود براشون از رقابت جذاب تره! به نظر من کپی کاری بسیار چیز خوبیه به شرطی که همون شکل و دقیقا همون قطعه نباشه ولی با همون روش و همون متود بشه مشابه اون رو تولید کرد. کپی کاری خودش یک هنره و نمیشه اون رو به اینصورت دید.

 6. محمد

  1

  0

  مکس وقتی از تیم عصبانیه:میتونیم به جای اینکه فلان کس رو بپایم،رو خودمون تمرکز کنیم؟
  بینوتو وقتی از یه نفر عصبانیه:اگه من فلان کس بودم،فلان کار رو میکردم.

دیدگاه خود را بیان کنید