فرمول یک ایران – رانندگان فرمول یک باید از لحاظ روانی و جسمانی در سطح بالایی باشند تا بتوانند فشار روحی و نیروهای جی زیادی که به آنها وارد می شود را تحمل کنند. جری کانوی یکی از افرادیست که رانندگان را برای رانندگی کردن در چنین محیطی آماده می کنند.

ما همیشه میبینیم که افرادی به عنوان ورزشکار، هنرمند یا هر کسی دیگری که سرشناس باشد در دید جامعه گاهی اوقات به خاطر افت عملکردی که پیدا می کنند، می گوییم که بی انگیزه شده اند و انگیزه خودشان را از دست داده اند.

حال که همه ما در شرایط قرنطینه و هشتگ در خانه بمانیم قرار داریم، مطمئناً افرادی که زندگی تحت فشار دارند به مانند رانندگان اتومبیلرانی و مهندسان آنها به مراتب از لحاظ روانی تحت تاثیر بیشتری قرار می گیرند. اما یک فرد هست که به این راننده های اتومبیلرانی می کند تا در شرایط ایده‌آل تری قرار بگیرد. این شخص کسی نیست جز، جِری کانوی.

جری کانوی مربی سرشناس تناسب اندام می باشد که در کارنامه کاری خودش با رانندگان متعدد زیادی برای زمان های کوتاه و بلندی بمانند دیوید کولتارد، داریا فرانچتی و گَری پَفِت در دو دهه اخیر کار کرده است.

برنامه تناسب اندام جری کانوی در قرنطینه

کانوی در حال حاضر به عنوان مربی تناسب اندام تیم فرمول ای مرسدس کار می کند و فعلا در دوران قرنطینه در حال بررسی برنامه های بدنسازی برای دیگر مشتریان خودش به صورت آنلاین می باشد:

من پیشتر در مورد این موضوع فکر کرده بودم اما هیچگاه، وقت لازم برای کار کردن روی آن را نداشتم به این خاطر که من خیلی سرم شلوغ بود، همینطور هیچوقت احساس نمی کردم که به این حد مردم نیازمند به این برنامه ها پیدا کنند.

صادقانه بگویم این مسئله از خیلی از راه ها برایم مناسب است. اگر امکانش باشد، من از ارتباط شخصی با مردم خوشم می آید و من همچنان یک مربی هستم.

شما همینطور باید خلاقانه فکر کنید و در نظر بگیرید که افراد به چه چیزهایی دسترسی دارند. واضح هست که برخی از افراد باشگاه های خانگی دارند و برخی ها ندارند. 

علاوه بر رانندگان فرمول ای، استافل وندون، نیک د وریس و گری پفت؛ کانوی با راننده فرمول3 تیم HWA یعنی جیک هیوز نیز کار می کند.

تمرین با داربست

به گفته کانوی، جیک در هفته های گذشته خلاقیت بالایی را به خرج داده و فردی که توانایی داربست زدن را داشت پیدا کرد و از او خواست که داربست‌های خود و تجهیزاتش را در خانه و باغ های مردم نصب کند. این فرد برای داربست هایش، هزینه‌ای برابر ۵۰ پوند به ازای شش هفته دریافت می کند.

این مسئله یک امکان خیلی خوبی را برایمان ایجاد کرد. به خاطر اینکه ما می توانیم با این تجهیزات، تمرینات بارفیکس، پارویی، دیپ و خیلی از حرکات خوب و مفید دیگر را نیز بزنیم.

برای کانوی تمرینات بدنسازی بیشتر از یک تست استقامتی و مقاومتی و تمرینات ایروبیک هستند و فاکتوری دیگر به نام فاکتور ذهنی چیزی هست که او اهمیت فوق العاده ای را برایش قائل است:

من باوری به مراقبت همیشگی از آنها ندارم به این خاطر که باور دارم این موضوع در طولانی مدت برایشان خوب نیست.

من حتی زمانی که در فرمول یک هم بودم این رفتار را انجام نمی دادم. به نظرم خوب است که آنها هرکدام خودشان مستقل و آزادانه فکر کنند. من به عنوان یک مربی در کنارشان خواهم بود، به آنها ابزار های لازم را می رسانم و در طول انجام حرکات کمکشان می کنم.

فرناندو آلونسو و جری کانوی

فرناندو آلونسو و جری کانوی

تعهد و انگیزه رانندگان نسبت به شرایط جسمانی و سلامت روانی

مربی شخصی یا فیزیوتراپ یک فرد اصلی و همیشگی در کنار یک راننده فرمول یک می باشد. اما کانوی اعتقاد دارد که بحرانی که فعلاً شکل گرفته، تعهد و انگیزه رانندگان را نسبت به شرایط جسمانی و سلامت روانی آنها تست میکند:

برخی از رانندگان عادت کرده بودند به اینکه همیشه افرادی را در کنار خودشان داشته باشند و در هر نقطه جهان همراهشان باشند و کارهایشان را انجام دهند.

به نظرم این افراد الان برای انگیزه دادن به خودشان دچار مشکل می شوند، به این خاطر که آنها پیشتر چنین مشکلاتی را نداشتند و مجبور به چنین کارهایی نبوده اند.

شما باید یک میزان عظیمی از انضباط شخصی را داشته باشید تا بتوانید این کارها را شخصا انجام دهید مخصوصاً الان که انگیزه مردم در حال فروپاشی است.

رابطه قرنطینه و رقابتی بودن راننده های اتومبیلرانی

هر چقدر که این قرنطینه بیشتر به درازا بکشد روحیه رقابتی بودن این افراد، غریزه آنها و آدرنالین ترشح شده آنها به یک ظرافت خاصی می رسد که نیازمند مدیریت است. بریتانیا الان سه هفته است که در قرنطینه به سر می برد و کسی واقعا نمی داند که این موضوع کی به پایان میرسد و کی زندگی به شرایط عادی برمی‌گردد، کانوی می گوید:

با این حال، این شرایط را به طور مستقیم به عنوان یک جنگ تعریف نمی کنم و آن را با یک جنگ مقایسه نمی کنم اما این چیزی که الان داریم به احتمال زیاد نزدیک ترین چیزی است که دنیا دارد با این ویروس،اتفاقی شبیه به انقلابی را به خودش می بیند.

ما می توانیم برگردیم و به جنگ ها نگاه کنیم که کی شروع شدند و کی به پایان رسیدند. اما افرادی که در آن جنگ ها بودند این چیزها را نمی دانستند. آنها نمی دانستند که آن جنگ چقدر قرار است که به طول بیانجامد، الان هم دقیقاً همین است.

شما باید قدرتمند بمانید و خودتان را سرگرم کنید و مثبت اندیش باشید. توجه داشته باشید که ما الان بمباران نمی شویم، ما اینترنت داریم، نتفلیکس داریم و همه این سرگرمی ها را داریم…اما جنبه روانی این شرایط یک مسئله بسیار جالبی خواهد بود.

این مسئله برای راننده ها یک مشکل بسیار بزرگ حساب می شود، آنها دوست دارند که سرگرم شوند و کاسه صبر خیلی پایینی را دارند و زود صبرشان لبریز می شود. من فکر می کنم که خیلی از ورزشکاران کمی شبیه به این افراد هستند، آنها دوست دارند که سرگرم شوند. برای همین، شما نیاز دارید که با آنها در ارتباط باشید و آنها را در مورد موضوعاتی که می گذرد در جریان بگذارید و انرژی مثبت به آنها بدهید.

با گذشت زمان شرایط روحی به مراتب سخت‌تر خواهد شد، برای نگه داشتن شرایط روحی مثبت آیا انجام دادن پیوسته تمرینات و مقاومت روحی نکات کلیدی هستند؟ کانوی می گوید:

شما باید این طوری فکر کنید که خوب من امروز را روی این موضوع تمرکز کردم و فردا روز دیگریست و موضوع دیگر را در فردا حل می کنم. این تنها کاری است که ما می‌توانیم انجام دهیم.

راننده های ردبول ، برندون هارتلی، مکس ورشتپن و پیر گسلی

راننده های ردبول ، برندون هارتلی، مکس ورشتپن و پیر گسلی

کمک روانی جری کانوی به راننده ها

چیزی که این روزها ما میبینیم یک موتور اسپورت تعطیل شده است. رانندگان آن به مانند هر ورزشکار ورزش دیگری تفاوت های شخصیتی بسیار زیادی را دارند ولی آنها همه تشنه سرعت هستند و همان علاقه برای رسیدن به موفقیت را دارند اما در نهایت هر کدام از آنها به شرایط متفاوت واکنش‌های متفاوتی را نشان می دهند. کانوی این موضوع را به طور غریزی متوجه می شود و با اینکه او قصد ندارد یک برنامه آمادگی جسمانی را برای رانندگان قرار دهد در حال تلاش است که ببیند چطور می تواند از لحاظ روانی به آنها کمک کند:

من عاشق مدیتیشن و چندین بار هم تلاش کردم که برخی از رانندگان را به این کار مجاب کنم این یک چیز عالی است برای انجام دادن یک مهارت است من مجبور بودم که چند سال پیش این را یاد بگیرم و این به من کمک بسیار شایانی کرد و چیزی است که من دیگر روزانه انجام می دهم نکته مهم در این ورزش این است که چطور بتوانیم نکات منفی و نقاط منفی کنار بیاییم و چیزی که من فکر می کنم تمام افراد حاظر در این ورزش از این موضوع رنج می برد شما این چیز را در تایسون پیری بوکسور معروف مشاهده کردیم وقتی که تحت شدیدترین انرژی های منفی بود به خاطر افسردگی و بیماری های روانی سنگینی که به او نازل شده بود.

 مردم تلاش می‌کنند تا با نقاط ضعفشان، ضعف روانی یا روحی یا یک چیزی شبیه به این… اما همه افراد یک ذهن دارند و هیچ دلیلی وجود ندارد که چرا نباید این ذهن را نباید به مانند بدن تربیت کرد.

دشواری روحی راننده ها که رسانه ای نمی شود!

رانندگان خیلی کمی بودند که در سطح بالای موتور اسپرت به شکل خیلی رسانه‌ای و عمومی از دشواری های روحی خودشان صحبت کردند و گفتند که چگونه از این دشواری عبور کرده اند. مطمئنا رانندگان خیلی زیادی وجود دارند که از این مسئله رنج می‌برند و آن را رسانه ای نمی کنند و سعی دارند که خودشان با آن کنار بیایند. البته کانوی بیان می‌کند که این مسئله در ورزش های تیمی بسیار اتفاق می افتد:

من عادت دارم که این چیزها را یعنی نبرد های روانی را در ورزش های تیمی بیشتر ببینم به مانند بازیکنان فوتبال و بازیکنان راگبی. احتمالا به این خاطر که آنها عادت دارند به حضور در گروه داشتن و واقعا از این موضوع تغذیه می کنند. وقتی که من با بازیکنان فوتبال و راگبی بازنشسته شده را می بینم که پیش از بازنشستگی در سطح حرفه‌ای بازی می کردند. واقعاً (بعد از بازنشستگی) برای انگیزه دادن به خودشان دچار مشکل می شوند که چطور تمرین کنند چطور انگیزه تمرین کردن را به خودشان بدهند تا تمام کارهایی که پیشتر می کردند را دوباره بتوانند انجام دهند.

به خاطر اینکه دیگر آن هدف گروهی وجود ندارد. آنها بازنشست شده اند و به این خاطر که دیگر آنها در یک تیم و در کنار دوستانشان به طور پیوسته نیستند. فکر می‌کنم که این مسئله یک موضوع بزرگ و یک دلیل بسیار مهمی است که چرا افراد در ورزش های تیمی بیشتر افسرده می شوند.

موتور اسپورت همیشه نبرد انسان و خودرو، ماهیچه و ذهن بوده است. ولی هیچ وقت به این اندازه یک فرد مسابقه ای، دوری از پیست را تحمل نکرده است.

برای کانوی این مسئله این معنی را دارد که رانندگان باید بیشتر تلاش کنند تا بتوانند قدرتمندتر برگردند و زودتر ریکاوری شوند و آمادگی لازم برای سوار شدن در خودرو داشته باشند:

اینجا آن جاییست که واقعاً همه چیز خیلی جالب می شود. ما دقیقاً متوجه می شویم که چه کسی واقعا از لحاظ ذهنی قدرتمند است. این شرایط توسط کسی پیشتر تحمل شده بود و بنابراین افرادی که با این موضوع آن چنان خوب کنار نیامده اند کمی بیشتر رنج می کشند تا بتوانند به شرایط ایده‌آل حالا هر وقت که مسابقه برگزار می شود برگردند. 

سابقه کاری جری کانوی:

پدرو دلا روسا – فرناندو آلونسو – گری پفت – پاول دی رستا – داریو فرانچتی – الکساندر سیمس – الکس براندل – دنیل مکنزی – اولیور وب – نیک یلولی – الکس لین – دین اسمیت – جیمی گرین – چارلی بارلو – لوییس همیلتون – هیکی کوالاینن – میکا هکینن – الکس ورتز – مرکز کمپ آمادگی المپیک فنلاند(کمپ تمرین رانندگان مکلارن مرسدس) – ماریا دی ویلوتا

یک دیدگاه

 1. ARA$H

  2

  0

  ایده ی استفاده از داربست برای بارفیکس جالب بود
  معمولا چنین افرادی با تمام زحماتی که میکشن کمتر رسانه ای میشن
  سید ممنون مطلب مهیج و کاملی بود

دیدگاه خود را بیان کنید