فرمول یک ایران – تنها راننده ایتالیایی فعلی فرمول یک، آنتونیو جیوویناتزی 26 ساله بوده که همتیمی آقای خاص در تیم آلفارومئو است و آماده می شود تا فصل دومش را در مسابقات تجربه کند. اما نکاتی در مورد زندگی شخصی و حرفه ای او وجود دارد که شاید ندانید!

او بیش از 25 جفت کفش سفید دارد

راننده های اتومبیلرانی، افرادی کلکسیونر هستند. برای خیلی ها این کلکسیون می تواند شامل خودروهای کلاسیک، ساعت، عینک و…. باشد ولی برای آنتونیو جیوویناتزی که یک ایتالیایی دوست دار مد می باشد، این کلکسیون یک کلکسیون کفش است!

من کفش ها را دوست دارم، کفش های سفید. من از آنها خیلی زیاد دارم، حداقل 25 جفت. من در جای کوچکی زندگی می کنم و فعلا نمی توانم تعداد زیادی از آنها را داشته باشم و فعلا همین تعداد کافی است.

البته داشتن کفش سفید الزام تمیزکاری همیشگی را با خود دارد که آنتونیو از این لحاظ همیشه حواسش هست و به مانند همتیمی خودش می داند که دارد چه کاری را انجام می دهد و لازم نیست که او را نصیحت کنیم:

هر موقع که من به خانه باز می گردم، آنها را تمیز می کنم و در جعبه خودشان قرار می دهم. هر کدام از آنها جعبه مخصوص به خودشان را دارند.

آنتونیو جیووانازی

آنتونیو جیوویناتزی

آنتونیو جیوویناتزی آشپزی بلد نیست ولی غذای ایتالیایی را دوست دارد

از یک شخص ایتالیایی چیز دیگری انتظار نمی رود؛ جیوویناتزی، از پوگلیا به عنوان خانه یاد می کند. پوگلیا یک منطقه زراعی است که زمین های مسطحش شرایطی را به وجود می آورند که می توانند بیشتر از 40 درصد روغن زیتون و بخش اعظمی از گندم دوروم مورد نیاز ایتالیا که با آن پاستا یا نان طبخ کنند را تولید می کنند.

من در آشپزی زیاد خوب نیستم. من خوش شانس هستم که مادرم یک آشپز فوق العاده است و در دوران کودکی خیلی خوب غذا می خوردم و نیاز نداشتم که آشپزی کنم. از وقتیکه هم مستقل شدم، به رستوران ها می روم و یا غذاهای ساده ای را داخل خانه درست می کنم. دوست دخترم آشپز خیلی خوبی است و از این لحاظ من خیلی خوش شانسم.

اورچیِته که پاستای خاص پوگلیا است به همراه یک سس تند و داغ غذای مورد علاقه او می باشد:

اما من عاشق پیتزا، لازانیا و تیرامیسو نیز هستم. من کلا عاشق غذای ایتالیایی هستم.

سرجیو مارکیونه خواهان پیوستن او به فراری بود

الهام برانگیز ترین راننده ها حتی برخی از آنها هم اگر ایتالیایی بودند، همیشه امید این را داشتند که روزی لباس قرمز را بپوشند و پشت یک فراری بنشینند.

جیوویناتزی نیز از این قاعده مستثنی نبود و می توانید حس کنید که او چقدر مفتخر شده بود وقتیکه سرجیو مارکیونه فقید، مدیر وقت فراری شخصا خواهان پیوستن جیوویناتزی در آکادمی رانندگان فراری بود:

من پس از مسابقه مونزا 2016، یک تست در شبیه ساز داشتم. مارکیونه یکی از افرادی بود که خیلی اصرار داشت و فشار می آورد تا من به خانواده فراری بپیوندم.

او واقعا شخص مهمی در زندگی حرفه ای من به حساب می آید. احترام فوق العاده زیادی را برای او قائلم. من نمی دانم که او چرا از من خوشش می آمد ولی خوش شانس بودم که مورد علاقه وی واقع شدم.

چارلز لکرک و آنتونیو جیوویناتزی

جیوویناتزی با آکادمی رانندگان فراری قرارداد امضا کرد که هر از چندگاهی پیش از آنکه بخواهد به طور کامل راننده آلفارومئو شود، جایگزین پاسکال ورلاین شود. طبق بندی از قراردادی که با آلفارومئو داشت، فراری می توانست یکی از رانندگانش را روی صندلی این تیم در سال قبل قرار دهد. پس از عملکرد قدرتمند وی در نیم فصل دوم 2017، قراردادش پا برجا ماند.

من خیلی مفتخرم از اینکه بخشی از خانواده فراری و آلفارومئو هستم. این یک رویاست.

او عضو باشگاه تنیسی است که نواک جوکوویچ در آن تمرین می کند

راننده های فرمول یک علاقه مند هستند که برای سرگرمی بیشتر به ورزش های دیگر بپردازند و تنیس چیزیست که آنتونیو جیوویناتزی پس از خروج از پیست دوست دارد انجام دهد.

وقتیکه او به ایتالیا باز می گردد، او با عضویت در باشگاه پیاتی در مرکز شهر بوردیگرا تمرین می کند. اینجا باشگاه و آموزشگاهی است که مرد شماره یک تنیس جهان که موفق به کسب 17 گرنداسلم نیز شده است یعنی نواک جوکوویچ در آنجا تمرین می کند و پیشتر نیز توسط مربی و مالک این باشگاه یعنی ریکاردو پیاتی آموزش دیده بود.

من در تنیس خوب نیستم ولی وقتیکه در ایتالیا هستم، آنجا بازی می کنم. خوب است که به آنجا رفته و از فرمول یک جدا شوید.

پیاتی یکی از طرفداران بزرگ فرمول یک است و وقتیکه باهم ملاقات کردیم او به من گفت که بروم و آنجا تمرین کنم. خوشبختانه من زمان بیشتری را می توانم بگذارم و پیشرفت کنم.

سباستین فتل و آنتونیو جیوونانزی - گرندپری آذربایجان 2017

سباستین فتل و آنتونیو جیوونانزی

او در باری در موناکو با قهرمان تور دو فرانس، کریس فروم در مورد دوچرخه سواری صحبت کرده است

زندگی کردن در موناکو با توجه به محیطی که دارد، می تواند یکی از مکان های دوست داشتنی برای دوچرخه سواران باشد که بازهم از تفریحات مورد علاقه آنتونیو جیوویناتزی است.

البته موناکو فرصت دیدار با ورزشکاران نخبه ای به مانند قهرمان چهار دوره از مسابقات دوچرخه سواری تور دو فرانس که ساکن این کشور هم هست را نیز فراهم می کند:

من چندین بار او را در بار ملاقات کردم. من مطمئن نیستم که او در ابتدا می دانست که من چه کسی هستم ولی من می دانستم که او کیست.

من با او دوچرخه سواری نکردم – مطمئن نیستم که بتوانم پا به پای او بروم – ولی با او چندین بار مکالمه کردم. اتفاق خوبی بود که با یکی از بهترین دوچرخه سوار های جهان مکالمه کردم.

من همینطور وینچنزو نیبالی(یکی از هفت دوچرخه سواری که تا به الان برنده سه گرندتور شده است) را می شناسم. صحبت کردن با ورزشکاران دیگر، امر بسیار مفیدی است زیرا آنها تفاوت دید فوق العاده زیادی را دارند. جالب است بدانید که آنها قبل هر مسابقه چکاری را انجام می دهند و چطوری آماده می شوند. همیشه چیزهایی برای بهتر شدن وجود دارند و من می توانم از آنها (ورزشکاران دیگر) یاد بگیرم.

شبیه ساز، وسیله مورد علاقه آنتونیو جیوویناتزی در آپارتمانش

اگر راننده فرمول یک باشید، داشتن یک شبیه ساز در خانه یک الزام برای شماست. جیوویناتزی نیز به تازگی یک شبیه ساز خریده و در آپارتمان خودش و در اتاق نشیمنش بزور جا کرده است….

شبیه سازم، مورد علاقه ترین چیز من در کل آپارتمانم است. دوست دخترم از من متنفر شده که چرا دیگر فضای زیادی در خانه وجود ندارد. (شبیه ساز) فقط بین دوتا مبل جا می شد. من دوست دارم که eSports یا استو كورسا (Assetto Corsa) بازی کنم.

من تازه در ماه ژانویه این شبیه ساز را خریداری کردم ولی پس از تمرین کردن، زمان زیادی را روی (شبیه ساز) می گذارنم. من از نام واقعی خودم استفاده می کنم و بنابراین شما می توانید مرا پیدا کنید ولی من تازه کار هستم و هنوز می خواهم که گواهینامه های خودم را بگیرم.

شاید برای کار روزمره ای که دارد مفید نباشد اما مطمئنا جنبه های مفید دیگری را نیز دارد:

از لحاظ فیزیکی تنش زا نیست اما از لحاظ ذهنی و روانی مفید است زیراکه شما نیاز دارید که خوب تمرکز کنید و نمی توانید ریسک اشتباه کردن را داشته باشید. شما نیاز به پیوستگی دارید.

آنتونیو جیوویناتزی

آنتونیو جیوویناتزی

ریاضی از علاقمندی های آنتونیو جیوویناتزی است

ریاضیات چیزی نیستند که همه به آن علاقمند باشند ولی جیوویناتزی ریاضیات و محاسبات را دوست داشت و حال که داده ها را بررسی می کند این دانش به کمکش می آید:

من خیلی تحلیلی کار می کنم. من دوست دارم تمام داده های خودم را در پایان روز ببینم و تمام جزئیات را بررسی کنم تا راهی برای بهتر شدن عملکردم پیدا کنم.

در ورزش ما، عدد های زیادی وجود دارند. من عاشق کار کردن با اعدادم. من در مدرسه به ریاضیات علاقمند بودم و از اینکه با آنها کار می کردم لذت می بردم. گاهی اوقات، دوست دارم که خودم بنشینم و داده هایم را بررسی و با کیمی مقایسه کنم و بعد بروم با تیمم بنشینم و در مورد این داده ها بیشتر بحث کنم.

او هیچوقت از فرمول یک جدا نمی شود

آنتونیو جیوویناتزی کاملا متعهد و مصمم است که در مسابقات اتومبیلرانی به موفقیت برسد. گاهی اوقات این علاقه و اراده جیوویناتزی برایش دردسر ساز می شود که از این دنیا حتی در تعطیلات زمستانی خودش جدا شود:

پس از فصل، من به دیدار خانواده و دوستانم می روم و سعی می کنم که ذهن فرمول یکی خودم را خاموش کنم ولی یک امر کاملا سختی است. به محض اینکه تلویزیون را روشن می کنم، مستقیم به کانال اسکای اسپورت اف وان می روم.

من تمرکز زیادی را برای تمریناتم در زمستان می گذارم. می خواهم که بیشتر از همه کار کنم تا بتوانم به هدف پیروزی که در ذهن دارم برسم. امسال می خواهم که از لحاظ بدنی تناسب اندامی بهتری را داشته باشم و همینطور روندی که با آن به آخر هفته می آمدم را تغییر دهم تا بتوانم انرژی بیشتری را در موقع نیاز داشته باشم. (فرمول یک) به طور کل در مورد جزئیات کوچک است.

آنتونیو جوویناتزی - آلمان 2018

آنتونیو جیوویناتزی – آلمان 2018

آنتونیو جیوویناتزی دوست دار زنبور هاست

اگر تا به الان کاسکت او با چشمانی باز نگاه کرده باشید متوجه وجود نشان یک زنبور روی آن می شوید. راننده آلفارومئو این نشان زنبور را چندین سال پیش روی طراحی کاسکت های خودش لحاظ کرده بود – علاقمندی او به این موجودات نیز چیزهای زیادی را در مورد شخصیت وی می گوید:

زنبور جانور مورد علاقه من است. این آفریده و مخلوق، باهوش، زیباو کوچک است اما فوق العاده خطرناک! نشان می دهد که ظاهر می تواند گول زننده باشد – چیزی که به نظر می رسد بی ضرر است، یک نیش بزرگ در خودش دارد. همینطور یک جانور فوق العاده قدرتمند است که در تیم کار می کند.

2 دیدگاه

 1. Jingooz

  2

  7

  واقعا یکی از بی نظیرترین استعدادهای حال حاضر فرمول یک…
  قطعا آینده اش با قهرمانی جهان گره خورده
  امسال مسابقات شروع بشه رایکونن رو * ….

 2. Hasan Mohebbi

  6

  0

  درسته که شاید سطح رانندگیش پایین باشه ولی جمله‌ای که از بچگی بهم گفتن و تو ذهنم مونده اینه که ۱۰ درصد استعداده ۹۰ درصد تلاش. پس به نظرم اگه واقعا خوب تلاش کنه و مغرور نشه و از بهترین نقطه قوتش یعنی کیمی (یه همتیمی قهرمان جهان باتجربه) بهره ببره و سطح خودش رو بهبود ببخشه میتونه اینده خوبی داشته باشه. حداقل واسه دو سه فصل واسه فراری برونه.

  من ازش خوشم میاد اونم بیشتر به خاطر اخلاق و رفتارش. امیدوارم رانندگیش هم مثل اخلاقش خوب بشه.

دیدگاه خود را بیان کنید