فرمول یک ایرانسباستین فتل اقرار کرده بود که می‌توانست در این فصل بهتر عمل کند، اما اصرار دارد که این اظهارنظرش تنها صادقانه بوده و او به خودش سخت نمی‌گیرد.

در فصل 2019 شاهد یکی از بدترین عملکردهای راننده آلمانی فراری در طول این سالهای حضور او در فرمول یک بودیم که او در تمام حوزه های مهم و آماری از هم‌تیمی جدیدش، چارلز لکلرک، شکست خورد. تنها یک پیروزی در 21 مسابقه، رده پنجم در جدول قهرمانی و 173 امتیاز کمتر از لوئیس همیلتون تنها بخشی از این آمار های دردناک برای قهرمان چهار دوره فرمول یک است.

پس از بازماندن از رسیدن به سکو و رده پنجمی در آخرین گرندپری سال در پیست یاس مارینای ابوظبی فتل در جلوی دوربین رسانه‌ها گفت که “باید بهتر عمل کنم و می‌توانم بهتر باشم. از طرف من امسال سال خوبی نبود”. پس از این ارزیابی فتل از فصلی که پشت سر گذاشت، از او سوال شد که آیا با این حرف‌ها او دارد به خودش سخت می‌گیرد یا خیر، که راننده فراری در پاسخی صریح گفت:

نه. به نظرم من تنها با خودم صادق هستم. من این حس را نداشتم که همیشه کاری را انجام دادم که می‌توانستم. من مدت نسبتا زیادی است که رانندگی می‌کنم و به اندازه کافی با خودم صاف و صادق هستم که بتوانم این مسئله را بپذیرم، پس به عقیده خودم باید در بعضی جاها و موقعیت‌ها کارم را بهتر انجام می‌دادم.

من می‌دانم که از طرف من چیزهای بیشتری هستند که باید بهبود پیدا کنند پس به وضوح اول به خودم نگاه می‌کنم و خودم را ارزشیابی می‌کنم، من به همه نقاطی که حس می‌کنم به بهتر شدن نیاز دارند اشاره می‌کنم اما ابتدا به نقاط ضعف خودم اشاره می‌کنم. پس فکر می‌کنم که چیزهایی هستند که قادر باشم بهتر انجامشان بدهم زیرا می‌دانم که توانایی‌اش را دارم. این اولین چیزی است که من به آن می‌پردازم و قطعا سال بعد سعی می‌کنم بهتر کارم را انجام بدهم.

سباستین فتل و لوئیس همیلتون - کانادا 2019

سباستین فتل و لوئیس همیلتون – کانادا 2019

فتل اطمینان دارد که می‌تواند فصل بعد خودش را دوباره به رقابت‌ها بازگرداند و می‌گوید که تغییرات کوچک کمک خواهند کرد که او به این هدف دست پیدا کند:

این همیشه درباره جزئیات بوده است، تغییرات کوچک، پس چیز بزرگی نخواهد بود. من نیازی ندارم که استایل رانندگی‌ام را تغییر بدهم، من می‌دانم که چگونه رانندگی کنم و بدون شک ما همه با هم سعی خواهیم کرد که ماشین را بهبود و توسعه ببخشیم تا هم برای چارلز و هم برای من سریعتر باشد. ولی همانطور که قبلا گفتم شما باید به نقاط ضعف خودتان هم توجه کنید. من الان آن کاری را انجام نمی‌دهم که 10 سال پیش انجام می‌دادم، من تغییر کرده‌ام و فکر می‌کنم این تغییرات مثبت بوده‌اند.

ولی بدیهی است که چیزهایی هستند که شما حس می‌کنید که می‌توانید آنها را بهتر انجام دهید.

حال خواهیم فهمید که این “تغییرات کوچک” چه خواهند بود و چگونه به فتل کمک خواهند کرد تا بتواند دوباره به عنوان یک رقیب برای عنوان قهرمانی به پیست های فرمول یک بازگردد اما تنها زمان این را نشان خواهد داد و قضاوت از الان ممکن نیست.

87 دیدگاه

 1. mehdi vettel

  23

  6

  تو ثابت شده ای مرد
  همین امسال از سنگاپور که فراری اون آبدیت رو آورد نشون دادی رییس کیه
  قطعا با یه ماشین با دانفورس بالا مدعی قهرمانی میشی ، شک ندارم

  ولی قبول کنیم این رقابت لکلرک و سب باعث میشه درصد خطاشون بیشتر بشه برعکس همیلتون و مکس که خیالشون از هم تیمی هاشون راحته

  امیدوارم فراری یه استراتژی درست برا مدیریت کردن راننده برا سال دیگه داشته باشه

  • Lewiis44

   5

   14

   از سنگاپور نشون داد رئیس کیه؟فکر کنم دوست عزیز گیرنده ی شما طور دیگه ای مسابقات رو نشون میداده.چیزی که ما در این فصل از سباستین فتل دیدیم بیشتر از یه فاجعه بود در حد قهرمان جهان رانندگی نکرد.لکلرک ازش بهتر بود در طول فصل و سال اینده هم به احتمال خیلی زیاد همینطور خواهد بود و شما همچنان معتقدید که مشکل از ماشین فراریه.

   • Ferrari .Italy

    7

    4

    وقتی انگیزه ای واسه قهرمانی وجود نداشته باشه یه راننده میتونه پتانسیل ۱۰۰ درصدی خودشو نشون بده ؟؟ ماشین فراری حتما از نظر شما از مرسدس سریع تره ؟؟؟ امتیازات رو روز یک شنبه میدن اگه میخوای بگی فراری بر اساس تعیین خط سرتره حتما هم بوتاس از فتل و لک هم بهتره و حتما امسال راننده های فراری شانس قهرمانی داشتن !!؟

   • REZA.M

    9

    6

    نشون نداد؟توی روسیه لکلرک رو تحقیر کرد.
    بعد اینکه فراری دوانفورس اضافه کرد فتل هم برگشت.
    فعلا دور دور ماشین دامینیت و پسر به ظاهر سریعه.پس خوش باشید و حسابی گرد و خاک کنید تا نوبت ماهم برسه.اونوقت ما میدونیم و شما.

   • Arash

    3

    4

    دوست عزیز یا شما تمام ریس ها رو ندیدی فقط از روی امتیازات پایان فصل همچین بحثی میکنی یا هم ریس ها رو دیدی نمیخوای قبول کنی
    در ضمن لکلرک شما دیدی بگه ماشین مشکل داره ؟ همیلتون گفته ماشین مشکل داره شاید بگه کار همیشگی ولی ؟ وقتی ماشین با استایل راننده همخونی بلانسبت شما دوست عزیز راننده …. که بگه ماشین مشکل داره؟
    وقتی با استایل شما همخونی نداره نداره دیگه چیه هی بگی نه مشکل از خودت هست
    خوده فتل داره میگه
    “من نیازی ندارم که استایل رانندگی ام را تغییر بدهم من میدانم که چگونه رانندگی کنم و بدون شک ما همه با هم سعی خواهیم کرد که ماشین را بهبود و توسعه ببخشیم”
    اینارو رو هم ما طرفدارای فتل گفتیم

   • پویا اردلان

    4

    6

    Ferari. Italy

    لازم نیست تیم های دیگر را شکست دهد، هم تیمی خودش را شکست دهدکافی است.

    حداقل در یک مورد شکست میداد چارز را.
    از دانیل در سال اول ورودش شکست خورد.
    از لکلرک هم در سال اول ورودش به فراری شکست خورد

   • Arashnse83

    1

    2

    اخه دوستان چرا زودی بهتون بر میخوره؟ ؟ ؟
    هر دو اسطوره هستن مقایسه بین اسطوره ها بین طرفدار همیشه هست
    مسی و رونالدو فرقش با سباستین و لوییس چیه ؟
    هر چهار تا اسطوره هستن ویژگی های منحصر به فرد خودشون رو دارن یکی توی شرایط خاص میتونه نتیجه بگیره یکی توی شرایط مناسب خودش فرقی نداره

   • mehdi vettel

    5

    4

    Lewiis44
    شما یه نگاه به شرایط دو راننده قبل و بعد از سنگاپور بنداز تا بفهمی که ماشین امسال تو عملکرد بد سب تاثیر گذاشته بود یا نه

    یه آبدیت آوردن که یه خورده دانفورس ماشین رو بهتر کرده بود سب عملکردش کلی فرق کرد

    حالا حسابشو بکن یه ماشین مثل SF70 بدن به سب بدن چیکار میکنه

   • امید نورمحمدی

    5

    3

    Lewiis44 : شما هر نظری داری داشته باش. اتفاقا گیرنده شما جای دیگریو نشون میداده! تعداد خرابیهای ماشین سب در این فصل رکورد شکست. زمان طولانی پیت استاپهای سب در این فصل هم رکورد شکست… چون فصلو ندیدی برام مشکله بخوام برات توضیح بدم چون خیلی زیاده
    ولی در هیچ حالتی نمیتونست به مرسدسها برسه و اینکه لوییس عالیه برای من اثبات شده است. ولی این قصه همتیمی و .. زمانی معنا داره که در شرایط مساوی سب و شارل جوان مارو مقایسه کنید . اگر خرابی های ماشین سب بنوعی امتیاز برای شارل جوان ما محسوب میشه! و اینو از نبوغ شارل جوان ما میدونید بمعنی اینه که شارل جوان ما استعداد عجیبی در خراب کردن و دستکاری ماشین همتیمی خودش داره که بنظرم بهتره به تیم فنی فراری بپیونده!!!
    از طرفی تقلبهایی که فراری و شارل جوان ما کردند و سب زیر بارشون نمیرفت هم در نوع خودش جالبه. حیف که ندیدی مسابقاتو … توی مسابقه آخر میزان بلاخره گند مقدار بنزین لکلرک که از اول فصل من بهش اشاره میکردم در اومد و بنزین ماشینش با میزان اعلام شده مجاز متفاوت بود! یعنی تقلب. حالا کی میخواد یا میتونه ثابت کنه در تایمگیریها میزان بنزین ماشین شارل جوان ما با سب فرق نداشته؟!
    متقلب و تقلب اگر ارزش حساب میشه که هیچی و اگر کار زشتی و بدیه! که اونم هیچی!!!
    امیدوارم فصل بعدو کامل بتونی ببینی و از هیجان مسابقات لذت ببری

  • پویا اردلان

   4

   11

   فتل نشان داد رییس کیه، درست میگن، نشان داد رییس لکلرک است. کاملا درست گفتید.
   چند سال دیگه میخواین بگین دیگه سال بعد،. دیگه سال بعدی، دیگه سال بعدی.
   سنگاپور را خودتان را فریب ندین، تیم اگر به لکلرک گفته بود که فتل را به پیت لین اوردن که لکلرک سریعتر میرفت و فتل دیگه سکو هم نداشت. چون با خودش چارز همیلتون را هم داشت می اورد. اصلا برای همین به چارز نگفتن که فتل امده به پیت لین.
   چرا اینقدر شماها در خود گول زدن مهارت دارید؟
   حالا متوجه شدی شما همان یک پیروزی را هم بخاطر چی بدست اورد.؟
   فراری اگر لکلرک را نداشت که الان باید با ویلیامز رقابت میکرد.

   دیگه داره معلوم میشه اون قهرمانی ها چطور بدست امده. در کل دوران حضورش فقط 4 فصل درست بوده که انهم باهاش، کلی حدیث همراه است. فقط 4 فصل، دوازده سال است در فرمول 1 است، فقط 4 الی 5 فصلش را میتوان نام برد مابقیش احتمالا داشته میگفته رییس کیه؟؟؟

   تعصب را کنار بگذارید تا واقع بین شوید.

   • Kourosh

    5

    4

    دوست عزیز خودت را خسته نکن فایده ای نداره. فصل گذشته رو همه دیدن. لکلرک در همه زمینه ها برتر از وتل بود. در فصل جدید هم اوضاع برای لکلرک مطمئنا بهتر میشه درحالی که وتل رو خیلی ها بخاطر بالا رفتن سنش ازش قطع امید کردن و مشخصه که دیگه به دوران اوجش برنمیگرده حالا به هر دلیل یا ماشینش مناسب نیست یا روحیه نداره یا انگیزه نداره یا خانواده و هردلیل دیگه ولی چیزی که مسلمه دوران وتل تموم شده و قرار نیست معجزه بشه. اونی که میخواست واقع بین باشه و واقعیت رو قبول بکنه در طول فصل قبول میکرد.

   • Arashnse83

    3

    4

    پویا اردلان و Kourosh چون قهرمانی 5 سال خرده ای پیش بوده و ماشین رقابتی نداره دیگه دورانش تموم شده؟؟
    آلونسو رو چی میگین ؟
    شوماخر افسانه ای اخرین قهرمانیش کی بود؟ چرا ازش یاد میشه؟
    شما خودتو مسخره نکن اگه لکلرک میخواست سبقت بگیره تیم بهش گفت آزادی به وتل هم گفتن اگه لکلرک اومد دفاع سختی نکنی خوده لکلرک نتونست سبقت بگیره مشکل از وتله؟
    در ضمن لازم نیست بر یکی مثل وتل تاریخ تاریخ کنید شما از ریس سنگاپور به بعد برو نتایج رو نگاه بعد بیا بگو تاریخ انقضاش تموم شده

   • REZA.M

    3

    1

    دکتر نیومده شروع کردی؟یه مدت نبودی فکر کردی لحن کامنت های تو رو فراموش کردیم؟

   • Ferrari .Italy

    2

    1

    به اقای دکتر خسته نشدی رکورد اکانت ساختنو شکستی لعنتی کویاتم ریکیاردو رو شکست داده اینه نهایت منطقت؟

   • امید نورمحمدی

    3

    3

    آقای اردلان : چرا حرف توی دهنمون میزاری؟! کی گفت فصل دیگه؟! اگرم شما قهرمانیهای قبل از دوران هیبریدو با بعدش مقایسه میکنی و دربتره حرف و حدیث حرف میزنی هم نشان از بی اطلاعی داره و جای بحثی نیست…
    حرف و حدیث هم کم توی قهرمانیهای لوییس هم کم نبوده توی این سالها و کلا غیر از 2019 بیشتر قهرمانیهای همه راننده ها با حرف و حدیث بوده…
    من درک میکنم شما چرا انقدر از سب بدت میاد. لوییس میتونه رکوردهای شوماخر و بزنه اصلا 12 بار قهرمان جهان بشه “ولی” رکوردهای سب از دسترس لوییس و مکس و لکلرک و خارجه و فقط در رویا میتونید بهش فکر کنید!

   • شاهین

    1

    0

    دکی اینترنت آلمان تازه وصل شده؟

  • امید نورمحمدی

   2

   2

   دمت گرم… همینه… این حرفت نشون داد طرفدار سب هستی نه طرفدار سب با ماشینش و یا بادیگاردش و یا … بیشتر طرفدارهای همیلتون در واقع طرفدار همیلتون با مرسدس هستند و نه خود همیلتون… اگر لوییس اشتباه کنه و از مرسدس بره اونموقع است که مشخص میشه رییس کیه!

   • ZOTAX.VETTEL

    0

    1

    خبلی مخلصیم امید جون
    دقیقا همینه

 2. 33🦁Ali

  12

  2

  ما طرفدارای مکس هم برات آرزومندی موفقیت می کنیم سال آینده که هیجان بیاری تو پیست ..حس خوبی که موتور مرسدس و فراری میاره که بتونن قهرمان بشن این هست به ندرت خراب میشن و پنالتی می گیرن تو طول فصل برعکس ردبول و بقیه تیمها این خیلی کمکشون می کنه واسه امتیاز و قهرمانی..

 3. Amin

  6

  19

  «او در تمام حوزه های مهم و آماری از هم تیمی جدیدش شکست خورد و تنها یک پیروزی »
  در جواب فراری ایتالی!
  راستی لکلرک بعد از لوییز بیشتر همه لیدر بوده

   • Lewiis44

    3

    8

    دوست عزیز sv5 منطق بحث رو رعایت کن و همه چیز رو بهم ربط نده… مکلارن 2012 نه بهترین ماشین بود و نه سریعترین.موضوع سباستین فتل قهرمان شدن یا نشدنش نیست مشکل این هست که هم تیمیش با ماشین یکسان ازش بهتر کار میکنه که این هیچ ربطی به امتیاز و اعداد و ارقام نداره… امتیازات ممکنه بخاطر چند تا خرابی و یا بدشانسی از دست بره ولی بحث ما بر سر عملکرد راننده هست

   • Muhammad

    7

    2

    44 حقیقت تلخه نه ؟؟ عقبگرد فراری …………. سوراخ رینگ مرسدس 2018 و …….

   • REZA.M

    7

    5

    Lewiis44
    مکلارن 2012 حداقل نیم ثانیه توی تک دور و ریس از بقیه سریعتر بود.تمام تحلیلگرای موتوراسپرت هم گفتن.حتی چند ماه قبل توی یکی از پست های سایت گفتن که دو ثانیه سریعتره.
    حالا برو من رو دعا کن که گفتم نیم ثانیه بلکه یکم ابروی پسر به ظاهر سریع حفظ شه.

   • Muhammad

    6

    3

    رضا جان بهتره انرژیمونو روی حرفای فیک و بی مدرک این ضد سب ها تلف نکنیم پیامبری بیاد و حقیقتو بگه اینابازم بهانه گیر هستن

   • Mahmood.gh

    4

    2

    محمد دوست عزیز اگه رینگ مرسدس و سوراخها غیر قانونی بوده اوکی
    میشه بگین توی ۳ تا ریس پایان سال ک ردبول ب قدرت موتور فراری گیر داد سرعت فراری چرا یهو از بین رفت دیگه اون سرعت توی کفی نداشت
    و البته ی توضیح هم درباره میزان سوخت اضافه توی باک بدین ممنون میشم

   • Muhammad

    3

    1

    در جواب استاد محمود قبل از این که این پست قدیمی بشه باید بگم فیا موتورای تیمارو قبل از شروع بررسی میکنه اینو دیگه خودتم از من بهتر میدونی حالا این که هوندا چطوری تو اواخرفصل قدرتمند میشه و فراری افت میکنه چیزیه که هیچ کس نمیدونه حالاردبول به فیا این موضوع رو میگه که پاوریونیت فراری قدرتمنده و فراری افت میکنه حالا از این گذشته تو فرض کن فراری تا همین سه تا مسابقه ی آخر قدرتش تو کفی ها کم میشه پس چرا یهویی قدرت هوندا زیاد شد ؟ اونا تو برزیل مرسدسو تو نطفه خفه کردن
    و حقیقت مطلب من قوانین فصل 2019 رو مطالعه نکردم مثل همین بخش سوخت گیری تو نعیین خطا و مسابقات ولی میدونم 100 لیتر بنزین حد مجازه دیگه بقیشو ازبخش قوانین سایت بخون این بخشو گذاشتن تا از کاربرا سوال نکنی تا جایی که میدونم مثل شگرد فراری تو 2017 که +5 کیلو بنزین بیشتری داشت و فیا به فراری اخطار داد تا رازو به تیم های دیگه فاش کنه امسال هم +10 لیتر بنزین اضافه قانونی شد
    حالا برفرض فراری محدوده ی قوانین موتوری رو رعایت نکرد آیا مانع قهرمانی مرسدس و همیلتون شد ؟

   • Mahmood.gh

    0

    0

    خب محمد دوست عزیز فراری ک هرکاریم کنه نمیتونه جلو قهرمانی مرسدس بکنه
    ولی این دلیل نمیشه چون قهرمان نشدن تقلب کنن
    شما ی تقلب سالهای قبل بقیه میبینید واسه امسال خودتون نمیبینی جالبه

  • Arash

   9

   9

   amin یک استادی بود به اسم فتل بهش گفتی استاد اسپین
   مونزا 2018 کوبوند به همیلتون
   فتل ذهنتو بیش از حد درگیر کرده میدونم همین همیلتون شما با این ماشین 2019 مرسدس چطور رکورد همین استاد اسپین بالا سرش داره؟؟
   تعصبت خیلی رو همیلتون زیاده نفرتت صد برابر اون بیشتر روی فتل
   هر وقت حرفی از شکست همیلتون میشه نه همیلتون توی یک تیم با اون راننده نبوده پس مقایسه ات غلطه
   همیلتون مشکل خانوادگی داشت وگرنه…….
   همیلتون ماشین رقابتی نداشت وگرنه…….

  • Ferrari .Italy

   4

   3

   خوب که چی فقط چشمات پیروزی رو میبینه؟؟ یا نفرتت از سب باعث این حرفا میشه ؟؟؟تمام امارای مهم وقتی فتل دوتا دی ان اف داد به سمت لک سنگینی کرد !!! حتما شما هم خرابی سیستم تعلیق و mugk رو هم تقصیر سبه اصن همه چی تقصیر سبه خودتو خسته نکن هیتر عزیز آمارا تحت شرایطی درستن وگرنه به هیچ درد نمیخورن وقتی حتی پیتم تاثیر داره امار امار نکن واسه ما

  • امید نورمحمدی

   2

   3

   جالبه که مسابقاتی هم که یا تو کوالی و یا توی مسابقه ماشینش خراب شد هم بپای لکلرک مینویسند!!! یا تعویض لاستیکهای طولانیش هم از نبوغ شارل جوان ما میدونن!!! مگه لکلرک راننده نیست؟ از کی تا بحال مکانیک و لاستیک عوض کن شده و ما خبر نداشتیم؟! دمش گرم… هم ماشین خراب میکنه و هم در روند تعویض لاستیک موثره!!! و هم رانندگی میکنه و در حین رانندگی هم غر غر میکنه و میره رو اعصاب!!! واقعا هنرمنده!
   یحتمل این بنزین اضافی ماشینش و نگرفتن پنالتی و خراب کردن تایمگیری مونزا و خطای واضحش در برابر لوییس و …. همه و همه بدلیل بهترین بودنشه!!!

 4. Muhammad

  10

  5

  سب اگه بدونی که دوستی اینجا داریم که استایل رانندگی رو ترمز کردن های لحظه ای همزمان با فشار دادن پدال گاز میدونه کلا موجبات خنده وشادیت فراهم میشه ( طرف خودش میدونه کیه ) 😐

  • امین

   7

   3

   واقعاً از اون موقع که شنیدم من موندم این چه شعری بود که ایشون خوند
   این استاد خودشم پشت فرمون میشینه گاز و ترمز رو باهم فشار میده بعد بقیه رو مسخره میکنه که هیشکی از رانندگی چیزی حالیش نیست.قبلا هم گفته بودم جای ایشون تو سمینارهای بزرگ دنیا خیلی خالیه.حالا نفرتش از فتل که بماند.

   • Muhammad

    5

    2

    ولش کن اصلا همه ی ضد فتل ها رو ول کن بذار هر چی دوست دارن بگن چیزی از ارزش و کریر دوران حرفه ای سب کم نمیشه اینا با این حرفاشون فرمول یک رو هم زیر سوال میبرن

  • Amin

   2

   1

   کسی که خوابه رو میشه بیدار کرد
   اما کسی ک خودشو زده ب خواب رو عمرا
   شما هنوز نمیدونی رانندگی با ماشین فرمول یک مثل ماشین جاده ای نیست
   امین:فقط ب احترام ادمین ها و دوستان با ادب جوابتو نمیدم

   • امید نورمحمدی

    1

    4

    Amin : احترام نیست بلکه ترس از تایید نشدنه. شما بیشترین اهانتهارو میکنی و تازه حق بجانبم میشی! چشم!!!

   • Muhammad

    1

    0

    آخ خوب شد گفتی من نمیدونستم وای من فکر میکردم اونطوریه نه که 15 ساله اف وانو میبینم به خاطر همون دیگه گذشت کن
    دوستان از این به بعد هر کسی سوالی داشت میتونه از آقای همه چیزدان بپرسه

 5. امین

  13

  8

  دوست داشتن سباستین فتل برای من خیلی بیشتر از مقام و رده و رقابت و فراری تو فرمول یک معنی داره. سلطان فقط خودتی.
  امسال که مسابقات رو دنبال میکردم خیلی به زمانی که فتل بخواد خداحافظی کنه و من دنبال یه راننده جایگزین واسه اینکه طرفدارش باشم فک کردم ولی هنوز به جواب نرسیدم.
  متاسفم که امسال تلخ ترین سالی بود که فرمول یک رو جدی دنبال میکردم.از وضعیت تیم بگیر تا داستانای لکلرک و قدرت بی اندازه و سلطه وحشتناک مرسدس .
  مرسدسی که میتونه یه راننده رو که حتی تو زمان خودش همه به عنوان بهترین نمی‌شناسن به رکورد های عجیب و غریب افسانه فرمول یک برسونه.
  امیدوارم سال دیگه بهتر از امسال پیش بره و رقابت برابر و منصفانه ای ببینیم و برای ما طرفدارای فتل سال بهتری باشه.

  • Lewiis44

   5

   6

   خیلی خوبه که تحت هر شرایطی طرفدار راننده مورد علاقه ات باشی… مرسدس میتونه یه راننده ای رو که تو زمان خودش هم بهترین نیست به افسانه کنه؟این موضوع رو بیشتر برای من توضیح بدید ممنون میشم.بگید که راننده های افسانه ای قدیمی فرمول یک چطور افسانه شدن؟ فرقشون با الان چیه؟

   • امین

    3

    2

    منظورم این بود که تو سالی که خیلیا ورشتپن رو بهترین میدونستن ایشون با این اختلاف قهرمان شد و هم تیمیش هم با اختلاف دوم شد. شما بمن بگو که اگه مرسدس این اختلاف برتری و قدرت رو نداشت بازم رده بندی اینجوری میشد؟
    در مورد راننده مورد علاقه خودم فتل میگم که حداقل تو ۲۰۱۰ و ۱۲ رقابت به مسابقه آخر کشیده شد.شما اگه درخشش فتل تو ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ رو که باعث شد بین دوتا مرسدس فصل رو تموم کنه بزارید کنار واقعاً از ۲۰۱۴ تا الان این وضعیت رقابت منصفانه بوده؟
    حالا اینکه مرسدس قویه ، نمیشه ایراد گرفت که چرا انقد برتر از بقیه بوده ولی خدایی دیگه از همیلتون افسانه نسازید، همون‌طور که گفتم تو سالی که خیلیا مکس رو بهترین میدونن ۴۴ با این اختلاف قهرمان میشه.حالا شما درکنار این اختلاف و قدرت ، داشتن یکی مثه ولتری رو هم اضافه کنید که بغیر از مسابقات آخر نقش فدایی و شهید رو بازی میکرد.
    خلاصه مطلب این که لوییس همیلتون راننده بسیار خوبیه و در مواقع لازم بهترین تصمیم رو گرفته ولی شما وقتی بهترین ماشین رو داشته باشید اعتماد بنفس و روحیه شما هم بالا خواهد بود ولی وقتی راننده فراری ۲۰۱۹ باشید اصلاً نشدنیه که اشتباه نکنید و بهترین تصمیم هارو بگیرید.
    امیدوارم فصل بعد اوضاع بهتر بشه با اینکه میدونم دارم خودمو گول میزنم و مرسدس باز هم قدرت مطلق خواهد بود.
    بنظرم فتل باید برگرده ردبول که فقط اونجا شرایط براش برای رقابت با مرسدس مهیاست.

   • Lewiis44

    5

    4

    خیلیا مکس رو بهتر میدونن؟ نظرات زیاد هست در دنیای فرمولا وان که اغشته به تعصب هست. دوست عزیز با اختلاف زیاد همیلتون امسال هم عین سنن گذشته بهترین راننده فرمولا وان بود نظر سنجی اخر هر فصل هم که از روسای تیم ها به عمل میاد مهر تاییدی بر حرف من خواهد بود.من نزدیک ترین رقیب همیلتون رو در حال حاضر لکلرک میبینم نه ورشتپن. مکس ورشتپن راننده ای نیست که بتونه تو 21 مسابقه عملکرد عالی داشته باشه… تو یه مسابقه خوب کار میکنه تو ده تا خراب میکنه… چمپیوشیپ درایور نیست.تا الان که اینطور بوده..بالا تر هم گفتم قهرمانی توی فرمول یک ملاک برتر بودن یک راننده نیست ما اگر میگیم همیلتون بهترین راننده فرمول یک هست بخاطر اینه دست کم در 90% از مسابقاتی که در طول یک فصل برگزار میشه بیشترین استفاده رو از توانایی ماشینش میکنه و کمترین اشتباه و نوسان رو داره هوش مسابقه ای و کنترل روی اعصاب و… تمام فاکتور های یه راننده شیش دانگ رو داره.

   • امید نورمحمدی

    1

    2

    یکی از فرقهای اساسی سب با بقیه اینه که 4 بار متوالی با ماشینی که نه فراری و نه مرسدس توی ساختش هیچ دخالتی نداشتن قهرمان شده. جوانترین قهرمان 4 گانه جهانه و جوانترین پول پوزیشنه که البته پول پوزیشن گرفتن بنظر من ارزش خاصی نداره بخصوص توی این فصل که دیدیم فلانی 7 پول پوزیشن گرفت ولی به کسی باخت که فقط دوتا پول پوزیشن داشت!
    واقعا برام جالبه که بقول دوستی نفرتت بیشتر از علاقه اته!!! ولی خب حتما دلیلی داره…

 6. Arash

  12

  5

  ماشین رقابتی با دانفورس بالا باشه فتل همه رو درو میکنه 2010 تا 2013 دوباره زنده میکنه
  ولی مشکل اینجا فراری کلا مدیریتش یه کمبود ذهنی دارن بزارین فتل از فراری بره شما که فعلا حضور دارید فتل بره قهرمانی های بیشتری بگیره تا اینکه توی فراری با یک عده ………
  اگه از اون روز اول یک عقل سالم توی کله مدیریت فراری بود هر سال ماشین باید طبق نظر فتل میبود ولی انقدر …… تشریف دارن این اقایون که هرچی خودشون میگن اون باید بشه جالبش هم اینجا بعدم با اختلافی نسبت به مرسدس میبازن که خجالت اوره

  • Lewiis44

   4

   6

   دوست عزیز ارش جان… ما باید از کجا بفهمیم که فراری یه ماشین مناسب با سبک رانندگی فتل بهش داده؟ تو این مصاحبه فتل به صراحت گفته که امسال عملکرد خوبی نداشته ولی شما همچنان معتقدی که مشکل از ماشین فراری هست پس لطف کن به ما هم در چه صورتی میشه فهمید که فتل با ماشین راحته؟ باید حتما لکلرک رو شکست بده یا اینکه خودش بگه ماشین خوبه؟

   • Muhammad

    7

    2

    بسیاری از کارشناسای معروف جهان اینو تایید کردن از اون جا میتونی بفهمی

   • HamidFTN

    7

    1

    به نظرم مشکل از خودت فراریه نه رانندهاش
    توی این 12 سالی که قهرمان نشدن راننده‌های برتر رو داشتن ولی قهرمان نشدن این جای تأمل داره
    چطور میشه این شرکت با این همه امکانات نتونه
    همین نتوستن خیلی برنامه میخواد مگه میشه
    اگه همین روال رو پیش بگیرن لکلرک مثل فتل هم مثل آلونسو عمر حرفه ای شون رو توی این تیم تلف میکنن

   • REZA.M

    7

    2

    هر وقت فراری یه ماشین با گریپ و دوانفورس زیاد ساخت بدون که بر اساس سبک فتله.

   • Arash

    7

    1

    یعنی ماشین ربطی نداره ؟؟
    ببخشید یعنی فتل توی ابوظبی سکتور یک و دو سریعترین میزنه بعد سکتور سه 0.8 دهم به خاطر کمبود توانایی هاش از دست میده ؟
    ماشینم که هیچی قدرت خدا راسل هم اول بشه فقط رانندگی ماشین که نقشی نداره درسته؟

   • Lewiis44

    5

    3

    اقا جان اصلا فراری داون فورس نداره… مگه اون ماشین دست چارلز لکلرک هم نیست؟ کسی ماشین و راننده های مرسدس و فراری رو نخواسته با هم مقایسه کنه اینجا بحث عملکرد راننده ها نسبت به هم تیمیه. اگر سال اینده فراری ماشینی با داون فورس بالا تولید کرد و فتل بازم عملکرد خوبی نسبت به هم تیمیش نداشت چی میخواید بگی؟

   • Arash

    2

    1

    lewiis فراری دانفورس نداره خب مشکلی نیست فتل هم از این تیم میره مگه فتل به فراری نیاز داره؟؟
    توی تیمی که دوتا قهرمانی ازشون گرفته که معلومه بعد چند سال دشمنت میشن
    بعد از فوت مارکیونه سب انگاری توی تیم دشمن هست

 7. Muhammad

  9

  3

  یه عده دوستانی داریم که میخوان جنگ روانی راه بندازن مثل همیل فن ها (من از همیلتون بدم نمیاد) ولی شما که رانندتون قهرمان شده اونم 6 بار ………… شما چه کاری به سب دارید ؟ بعد میایید میگید لکلرک بهتره رو چه حسابی میگید ؟ به این که فتل 5 تا dnf داشته ؟ تو کوالیفایینگ اتریش ماشینش روشن نمیشه و سه تا پنالتی میگیره ؟
  یا این که لکلرک 7 تا پول میزنه که 3 تاش شانسی و مفت بدست اومدن ؟
  از دوران هایبرید کدوم فصل ماشین برترو داشت ؟
  ما هم باید با تمامی همیل فنا و آلونسو فنا و لکلرک فنا وارد بحث بشیم من اگه بخوام از شکست های راننده هاتون بگم و سوتی هاشون که باید یه چند جلد کتاب تالیف کنم ؟ خوشتون میاد ؟

  • Arash

   6

   2

   muhammad sv5 عزیز برچی دلخور میشی؟؟
   از ریس سنگاپور با اپدیت فراری یکی به من بگه لکلرک به غیر از ابوظبی جلوی فتل تموم کرده؟؟
   اینجا یک عده دوستانی هستن یک سری رکورد ها ظاهرا دلشون نمیخواد پذیرا باشن
   یک روز آلونسو رو به رخ ما میکشن یک روز دیگه مکس یک روز بعد لکلرک و فردا رو خدا میداند ان بندگانش
   جدیدا فکر کنم عزیز ما فراری فنا نمیدونیم توی تعیین خط هم امتیاز میدن من که به شخصه نمیدونستم لکلرک هفت تا پول زده دو تا شو برده بعد یک سری دوستان اینو به رخه ما میکشن
   باور میکنی اگه همین فتل 7 تا پول میزد 2 تا برد میاورد میگفتن این آماتور رو نگاه 7 تا پول زده دو تا بیشتر نبرده کلا اوضاع درباره فتل یکمی ………….

   • Muhammad

    4

    2

    ببین آرش جان تا حالا کی تونسته به اندازه ی سب تو یه فصل برد و تو یه فصل پول پوزیشن بیاره واسه تیمش ؟ زمانی که چهار تا تیم رقابتی بودن نه سه تا
    چیزی که تو تاریخ بهترین راننده ها با ماشین های هیولای زمانشون نتونستن این کارو بکنن

   • Amin

    2

    5

    باو جمع کنید توروخدا ۲۰۱۳ کجا تیم ها نزدیک بودن ؟ ماشین ردبول تو ریس ۱ ثانیه سریعتر از سریعترین ماشین شرکت دیگه بود
    بعد تو میگی نزدیک بودن
    فتل فقط ب خاطر پارتی هورنر ب اون افتخارات رسیده

   • Muhammad

    2

    1

    امین ماشین همیلتون 2014 تا 2016 اختلاف بسیار زیادی با رقبا داشت پس چرا همیلتون نتونست به رکوردای فتل که بالا گفتم نزدیکم بشه

   • Arash

    2

    1

    AMIN عزیز میشه نه خودتو مسخره کنی نه مارو؟
    با پارتی کریستین هورنر بود؟
    یعنی کریستین هورنر رانندگی میکرده فتل مجسمه بوده توی ماشین ؟
    ظاهرا بعضی از رکورد های فتل یکمی هضمش سنگین شده همین که توی دو فصل از چهار فصل قهرمانیش ، قهرمانی از آلونسو گرفت بس بود
    بازم میگم عصر هایبرید نبود این همه اما و اگر هم نبود
    لوییس همیلتون به همراه مرسدس بی رقیب و سلطه عصر هایبریدی شده شش قهرمانی
    منم میتونم مثل خودت بی منطق باشم

   • Erfan24

    1

    1

    شما فراري فن نيستي دوست عزيز فتل فني پس به عنوان فتل فن نظر بده نه فراري فن

  • Erfan24

   1

   1

   اوه عزيزم تو اين فصل چند تا سوتي از لكرك ميتوني نام ببري ١٠ برابرشو از فتل نام ببرم!
   واقعا جالبه خود فتل ميگه عملكردم خوب نبوده كل مقاله هاي مطرح فرمول ١ و راننده هاي قديمي ميگن لكرك عملكردش بهتر از فتل بوده بعد فناش نميخوان قبول كنن 🙂

   • Schwaben

    3

    2

    انقدر فتل رو مسخره نکنید
    نه لکلرک نه مکس نه 16 تا راننده های حال حاضر نه در حد فتل و نه لوییس
    منم میتونم بگم روسیه بگم ژاپن رو بگم مونزا و بلژیک بازم کمه بگو برات بگم

  • امید نورمحمدی

   2

   1

   این دوران هیبرید یا هایبریدو هنوز دوستان نتونستند به تفاوتهاش اشراف پیدا کنند. دقیقا از 2014 قوانین از نظر فنی و غیرفنی عوض شد… اتفاقی که احتمالا توی 2021 شبیه شو خواهیم دید.
   از طرفی اگر قوانین 2014 تا امروز بدربخور بود و موجب این اختلاف سطح بین مرسدس و بقیه نمیشد که عوضش نمیکردند!!!
   سیستم پنالتی دادنهای تبعیض آمیزشون هم که بجایی رسید تا بعد از کانادا و از وسط فصل تغییرش بدن! اونم از تایمگیری بشدت مشکوک مونزا که باعث اخراج یکی از مسببینش از فرمول 1 شد و البته بی سروصدا…
   بنظر میرسه یک فکر اساسی هم باید برای کنترل میزان سوخت ماشینها بخصوص همتیمی ها در تایمگیری میشد. معلوم نیست در تایمگیریهای این فصل دو ماشین فراری مقدار سوختشون یکسان بوده و دیدیم که فراری از این کارها میکنه…

 8. سباستین فتل اسطوره بی تكرار

  6

  4

  لکلرک یه به کوچولوی ننره که با همه ی ساپورتی که مدیران و تیم و گاراژ فراری براش انجام دادند بازم هیچی نشد. من استعدادی توش ندیدم. البته استعداد شگرفی در غر و نق زدن داره. فرق لکلرک و فتل، مثل فرق پراید و لامبورگینیه. به ما نمی خورید. دو تا ریس برده فکر کرده چه خبره؟!

  • Erfan24

   1

   3

   دوست عزيز اصلن كل استعداداي دنيا جمع شده تو فتل به هيچكي هيچي نرسيده اين بيانيه هاييم كه بينوتو و مديران ساير تيم ها و رانندگان قديمي از استعداد لكرك ميگن كشكه مهم اينه شما استعدادي توي اين بچه ** نميبينيد 🙂

  • امید نورمحمدی

   2

   2

   صددرصد موافقم…. کارشکنی در زمان تعویض لاستیک و 5 بار خرابی ماشین سب و تبلیغات و قهرمان سازیهای تابلو برای لکلرک امتیاز محسوب میشه!!! البته از نظر یک عده ای….

 9. Mahmood.gh

  3

  3

  آقا توی ریس اخر والتری ۴ شد
  بعد دوستان بجای اینکه نکته مثبت ببینید سر چیا بحث میکنید
  طرف فتله کم اسمی نیست تریلی اسمش نمیکشه قبول داره ضعف داشته قبول کرده حالا اگه ایرانی بود ی بار مقصر داوره ی بار مقصره بارونه هربار ی چیزی تقصیر کاره
  تو مصاحبه های ورزشکارهای ایرانی اینو میبینید
  فقط ی ادم بزرگ میتونه اشتباه و ضعف خودش قبول کنه دمت گرم من ک فن مرسدسم هم علاقم هم احترامم بهش بیشتر شد

  • Amin

   2

   3

   واقعا نکته خوبی بود
   اخلاق و منش فتل بسیار دوست داشتنیه و اینکه با سیاست رفتار نمیکنه خیلی خوبه و صادقانه میاد میگه بد عمل کرده!البته تو ردبول کمتر این طوری بود!
   ولی موضوع غیرقابل درک اینه که فن هاش قبول نمیکنن
   طرف خودش میگه من بد بودم
   بعد فنش میگه نه تو بد نبودی تو مثل همیشه عالی بودی مشکل از ماشین بود !
   جالبه بعد همینا ادعای روشنفکری و عدم تعیصب رو دارن
   واقعا داره از زمین ب آسمون می‌باره

  • امید نورمحمدی

   0

   2

   خیلی باحال و درست گفتی… درباره فوتبالمون که یک جمله بارها تکرار میشد (قبل از آمدن کیروش): ما از موقعیتهامون استفاده نکردیم و اونا از موقعیتهاشون استفاده کردند! که البته چیزی از ارزشهای ما کم نمیکنه!!! فوتباله دیگه! یه روز میبری و یه روز میبازی( شده هر روز البته)!!!

 10. Mohamad. 44

  6

  1

  من خودم طرفدار همیلتونم ولی خدایش فتل راننده ی خوبیه هم اخلاقش رو تایید میکنم و امیدوارم بتونه هر چه زودتر دوباره به روزای اوجش برگرده. اینقد ک طرفدارای لوییز و سب ب جون هم افتادن خودشون نیفتادن که بعد از هر مسابقه همه رفتار خوب هردوشون باهم رو دیدیم

 11. Muhammad

  1

  0

  بهتره جواب یه عده رو هر چند حرفای بسیار زیادی واسه گفتن هست ولی من که هر چی قبلا با دلیل و مدرک گفتم باز اومدن تو هوا حرف زدن بدون این که چیزای دیگه رو هم در نظر نگیرن به خاطر نگاه ساده و حرفای متعصبانه ی این افراد بهتره جوابشونو ندم دیگه ندم و سعی میکنم از دیدن مسابقات لذت ببرم

 12. Muhammad

  2

  0

  خود همیلتون گفته ماشین امسال با سبک رانندگی فتل تضاد داشت
  بادی کنیم از دوستی که مهارت خود قول زنی رو تو همین پست بیان کرد ??

   • Erfan24

    1

    0

    در كل اميدوارم هم عملكردش بهتر شه و هم ماشين بهتر و جور تري در اختيارش قرار بگيره چون به نفعه فراري هست ما فراري فنا همينو ميخوايم .. رو به جلو

 13. Amin

  1

  4

  آقا ما هی می‌خوایم چیزی نگیم ولی نمیشه
  ی سوال داشتم از اونایی ک میگن وقتی تو سنگاپور یکم داون فورس رو فراری درست کرد عملکرد فتل رو دیدیم که چ جوری از لکلرک پیشی گرفت!آقا شما بگید ببینم پول سنگاپور رو کی زد؟؟؟؟فتل چندم شد تعیین خط؟؟؟
  نکنه آندرکات کردن هم تیمی با تبانی گاراژ رو میگید که عملکرد بهتری نسبت ب لکلرک داشته؟

  • امید نورمحمدی

   3

   3

   نکته اینه که شما فقط یدونه سنگاپورو میگی! اولا پول پوزیشن امتیاز نداره. دوما از سنگاپور به بعد سب متحول شد. خرابی ماشینش توی سوچی لابد تقصیر خودش بود؟! اونم بعداز پیت 3.5 ثانیه ای که بدلیل غرغر لکلرک و گریه هاش بوجود آوردند. توی سوچی با لاستیک نو نرمتر پشت بوتاس که مونده بود و اون نمایش بچه گانه و خنده دار. توی ژاپن هم سب هم پول گرفت و هم با اینکه استارتشو خراب کرد ولی دوم تمام کرد. آمریکا هم توی تایمگیری از لکلرک جلوتر بود و دوم شد ولی از استارت مسابقه سیستم تعلیقش خراب بود! که مشخص نشد از شب قبلش تا مسابقه چه اتفاقی افتاده بود؟ توی مکزیکم که اگر مکس اشتباه نمیکرد پول مال اون بود و … یعنی در تمام مسابقاتی که داونفورس فراری بهتر شد سب از لکلرک خیلی بهتر بود و خرابیهای فنی مانع جمع کردن امتیازات شد.
   شما یا ندیدی یا فقط نگاه کردی! بعدشم میای قصه خواب و بیدار تعریف میکنی!
   ای کاش نصف انصاف لوییس توی همه ما پخش میشد . ای کاش حداقل این راننده هارو از نزدیک میشناختیم و باهاشون در ارتباط بودیم که حداقل بگیم فلانی فلان بلارو سرم آورده و ازش بدم میاد!!!
   هیچ و هیچ… بخاطر هیچ و هیچ…

   • Amin

    1

    3

    امید نورمحمدی:سنگاپور لک پول فتل سوم
    روسیه لک پول فتل سوم
    ژاپن فتل پول لک دوم
    مکزیک لک پول فتل دوم
    آمریکا فتل دوم لک چهارم یا سوم فک کنم
    برزیل هم بالای لک بود
    امارات هم زیرش
    سنگاپور ک همه فهمیدن چ جوری جلو لک بیرون اومد جز فتل فن ها
    حتی خود بینوتو هم گفت هدف ما یک دو بود
    البته یک دویی که فتل ب برد برسه
    چراکه میتونستن مثل اول فصل دستور تیمی بدن تا جای فتل و لکلرک بعد از سیفتی کار عوض شه!
    روسیه هم ب خاطر two لک و عدم دفاع تونست لیدر بشه!
    ژاپن هم تو استارت همه چی رو از دست داد و فقط و فقط ب خاطر قدرت موتور فراری تونست جلوی لوییز بمونه
    قدرتی که بعد از آمریکا فیتیلشو کم کردن
    آمریکا هم اولش عدم چسبندگی لاستیک داشت که نتونسته بود خوب گرم کنه نه تعلیق خراب!تعلیقش بعداً خراب شد
    برزیل هم که تو استارت مثل ژاپن خراب کرد
    تو ریس هم اومد کوبید ب لک
    امارات ولی عملکردش بد نبود نسبتا
    اما لک
    سنگاپور با تبانی گاراژ افتاد پشت فتل
    روسیه خودش دو دستی لیدری رو با توافق احمقانه داد رفت
    ژاپن گرفتار مد مکس شد
    مکزیک با سوتی مسخره گاراژ مسابقه رو ب استراتژی جمیز و لوییز باخت و البته چهارم شد
    برزیل با پنالتی شروع کرد و جلو هم تیمیش بود ک از دوم شروع کرده بود
    آمریکا واقعا کاری از فراری ها برنمیومد
    امارات هم که بالای فتل بود
    لک بعد از لوییز بیشترین لیدری رو داشته ولی چون گاراژ فراری پشتش بود ب برد ختم نمیشدن اگه چهارتا آدم عاقل اونجا میبود شما الان نمیتونستی ب راحتی بگی لک فتل رو شکست نداده

   • Muhammad

    1

    1

    کانادا :سب پول -لک سوم و اتریش و ایتالیا رو از قلم انداختی و پرچم زرد مکزیکو تو سکتور 3 کیو 3

 14. نصرت

  0

  0

  کل فصل امین در نیم صفحه گزارش کرد دیگه نمیخواد سال بعد نگاه کنیم.همین خلاصه واسه دلخوشی مرسدسی ها کافیه ولی از نقشه های فراری بی خبرند
  یک نسخه ازین گزارش واسه بینوتو بفرستیم ببینیم بالاخره یک بار تغییری در چهره اش ظاهر میشه

دیدگاه خود را بیان کنید